Kreativ

ŠTÍTEK: výroba

Manželé Kuderovi rozjeli v Přerově výrobu zdravých produktů pod značkou Živina. Vlajkovou lodí je kimchi.

Produkty Živiny z Přerova jsou hitem. V jednoduchosti je síla, říkají manželé

Zatímco jiné firmy v Přerově bojovaly v době covidu o přežití, novinka na potravinářském trhu - přerovská Živina - se začala slibně rozjíždět. V době pandemie, která nepřála setkávání, vznikl nápad nabídnout zákazníkům zdravé výrobky na rostlinné bázi a prodávat je přes e-shop. U zrodu firmy, která dnes vyrábí oblíbené produkty jako kimchi, domácí kečupy, kari pasty, kešu nebo BBQ omáčky, stojí manželé Martin a Markéta Kuderovi. Firma rozjela výrobu v prostorách jídelny přerovské firmy Kazeto.

V pondělí dopoledne vyrazila z Jablonného nad Orlicí na Orlickoústecku na Ukrajinu dálkově ovládaná speciální vojenská vozítka na převoz zraněných z bojiště, případně na distribuci materiálu v nebezpečném prostředí.

Firma z Jablonného darovala Ukrajincům pozemní drony. Budou převážet raněné

/FOTO, VIDEO/ Z Jablonného nad Orlicí na Orlickoústecku vyrazila na Ukrajinu dálkově ovládaná speciální vojenská vozítka na převoz zraněných z bojiště. Byla postavena na základě populárního zahradního motúčka. Strojírenská společnost Isolit Bravo posílá bránící se zemi tyto speciální drony zdarma. Deník byl při tom, když v pondělí dopoledne zásilka vyrazila na válečnou frontu.

Chrániče od společnosti FOUL z Vysočiny používá řada fotbalových reprezentantů a hráčů světových lig. Jedním z nich je i Bukayo Saka z Arsenalu (vlevo).

S rozjezdem pomohli Masopust i Tecl. Chrániče z Vysočiny dobývají fotbalový svět

/ROZHOVOR/ Bez pivních tácků. Různá kuriózní řešení povinné fotbalové ochrany viděli během své kariéry Štěpán Rybníček a Pavel Chalupa. V roce 2017 proto spolu založili společnost FOUL, která se zabývá výrobou kvalitních chráničů. Více o firmě prozradil v rozhovoru pro Deník Štěpán Rybníček. Ve fotogalerii se podívejte, kdo také používá chrániče z Třebíčska.

Simca 5 na srazu historických vozidel v Litvínově v amfiteátru Loučky.

Malá Simca 5 předběhla Brouka i Fiata, hrála ve filmu a jela 24 hodin Le Mans

Letos je to už 75 let, co skončila sériová výroba malého francouzsko–italského vozu Simca 5, jehož kořeny jsou v konstrukční kanceláři turínské automobilky Fiat. Drobná Simca 5, která byla poprvé představena v březnu 1936, dokázala předběhnout ve výrobě později daleko populárnější Volkswagen Brouk. Zahrála si i v slavné komedii s Louisem de Funèsem a Bourvilem Velký flám a sbírala vavříny při vytrvalostním závodě v Le Mans.

Leopard 2A5

Západní tanky válcují sovětské, ukázali už v 90. letech Švédi v nenápadném testu

Válka na Ukrajině významně obnažila nevýhody ruské tankové školy vycházející z pouček druhé světové války. Pozitiva v podobě snadné výroby, nízké hmotnosti i siluety a mohutné výzbroje padla na oltář konstrukčním nedostatkům, rozšíření nových technologií a nedostatečnému výcviku osádek. Že slavná sovětská tanková škola zastarala a západní stroje ji na hlavu poráží, přitom už před třiceti lety naznačil nenápadný a dodnes nepříliš zmapovaný tendr švédské armády na hlavní bojový tank pro 90. léta.

Cena energií stoupla a mzdy je třeba vyplácet každý měsíc. Firma se ocitla na hranici ekonomické udržitelnosti.

Sklárna Koulier bojuje o záchranu. Povolává skalní fanoušky se žádostí o pomoc

/FOTO, VIDEO/ Když skončila výroba skleněných vánočních ozdob v Horním Bradle na Chrudimsku, manželé Šrámkovi se nemohli smířit s tím, že šikovní skláři zůstanou na dlažbě a řemeslo s dlouhou tradicí zahyne. Proto na Oflendě v nedalekém Mrákotíně založili sklárnu Koulier a propuštěné pracovníky přijali. Výroba ozdob, a to nejen vánočních, se úspěšně rozběhla. Ale v poslední době se firma ocitla na hranici ekonomické udržitelnosti.

Párky se po napěchování do střívek tepelně opracovávají.

VIDEO: Párek z Kuřimi musí křupnout. Podívejte se do míst, kde ho vyrábí

/FOTOGALERIE/ Reportáž Deníku z běžně nepřístupného místa, kde vznikají párky a další masné výrobky. Původně brněnská firma Steinex s nynějším sídlem v Kuřimi se pyšní především štýrským párkem z vepřového a hovězího masa. Pracuje tady 140 lidí, měsíčně podnik vyrobí 550 tun uzenářských potravin.

Veřejná doprava po válce. Autobusy chyběly, lidé jezdili v amerických Unrrech

Veřejná doprava po válce. Autobusy chyběly, lidé jezdili v amerických Unrrech

Během druhé světové války měla přednost vojenská výroba, výroba nových autobusů v té době byla omezena. Například firma Josef Sodomka ve Vysokém Mýtě vyrobila v roce 1940 24 autobusů, v roce 1941 pouze 2 autobusy, v roce 1942 to bylo 86 autobusů, v roce 1943 se vyrobilo ve Vysokém Mýtě 83 autobusů, v roce 1944 148 autobusů a v roce 1945 žádný. Tyto počty nestačily na obnovu vozového parku autobusů, a tak situace v poválečné veřejné dopravě nebyla jednoduchá. 

Celkové náklady na výrobu fóliovníku byly 389 korun.

Parádní fóliovník si vyrobila na zahradě sama. Stačily jí na to čtyři stovky

Chtěla mít na zahradě fóliovník a radovat se z výpěstků. Jako řada jiných kutilů v dnešní době ale řešila poměr cena/výkon. Při pohledu na cenovky fóliovníků se nakonec rozhodla, že si raději vyrobí svůj vlastní. „Jsem kreativní člověk a mám větší radost z věcí, které si sama vyrobím. A to i za cenu toho, že se to napoprvé nepovede. Nejlepší je stejně pocit, že jsem to dokázala a že je to tak, jak jsem chtěla,“ říká o sobě a své domácí výrobě fóliovníku Pavlína Molíková z Rychnova nad Kněžnou. 

Prezident Petr Pavel a první dáma Eva Pavlová

Lilie pro prezidenta. Podívejte se na výrobu daru před jeho návštěvou Litomyšle

/VIDEO/ Hotel vymalovaný, menu vymyšlené, zbývá jen nachystat dary. Litomyšl se po jedenácti letech chystá na příjezd prezidenta republiky. Petr Pavel s manželkou Evou přijede do města ve čtvrtek 15. června navečer. Zahájí festival Smetanova Litomyšl, stráví noc v luxusním hotelu Aplaus a zbyde i pár minut na setkání s lidmi. Program je nabitý a našponovaný na minutu.

Prezident Petr Pavel a první dáma Eva Pavlová

Lilie pro prezidenta. Podívejte se na výrobu daru před jeho návštěvou Litomyšle

/VIDEO/ Hotel vymalovaný, menu vymyšlené, zbývá jen nachystat dary. Litomyšl se po jedenácti letech chystá na příjezd prezidenta republiky. Petr Pavel s manželkou Evou přijede do města ve čtvrtek 15. června navečer. Zahájí festival Smetanova Litomyšl, stráví noc v luxusním hotelu Aplaus a zbyde i pár minut na setkání s lidmi. Program je nabitý a našponovaný na minutu.

Ilustrační foto.

V Šenově u Nového Jičína budou opravovat staré tanky pro Ukrajinu

Opravy ukrajinských tanků T-64 zahájí v nejbližší době vojenský opravárenský podnik VOP CZ v Šenově u Nového Jičína. Přesný počet techniky, která se bude v Česku v následujících měsících revidovat, ministerstvo obrany z bezpečnostních důvodů neuvedlo. Opravené tanky poputují přímo na bojiště.

Poodhalení Škody Kodiaq

Škoda ukázala karoserii nového Kodiaqu. Jen ne úplně celou

Škoda už začala s poodhalováním chystané novinky, a sice druhé generace SUV Kodiaq. Tentokrát však nekoukáme na obligátní siluetu, část interiéru či světlomet. Škoda ukázala rovnou celou karoserii nového vozu – jen holou, osazenou pouze kapotou a dveřmi.

V Lovosicích vyrábí obří tatranku, má být největší na světě.

Tatranka z Lovosic míří do Guinnessovy knihy rekordů. Má být největší na světě

/FOTO, VIDEO/ Váží 13 kilogramů, její rozměry jsou 68 x 27,2 x 10,5 centimetrů a na její výrobu se spotřebovalo 3,5 kilogramu mouky, 2,9 kilogramu rostlinného tuku, 2,6 kilogramu cukru, 0,8 kilogramu čokoládové polevy a 0,3 kilogramu kakaa. Obří tatranka. Který milovník sladkého by ji neznal. Jedna megatatranka právě vzniká v lovosické továrně firmy Mondeléz. Připravují tam oplatku, která má být největší na světě, chystá se její zápis do Guinnessovy knihy rekordů.

Výstavní síň na náměstí Jana Žižky z Trocnova v Čáslavi.

Čáslav jako centrum zemědělské výroby. Přesvědčí o tom výstava i přednáška

/FOTO/ Muzejní výstava Čáslav zemědělská se od úterý 6. června snaží přiblížit město coby centrum zemědělské výroby. Časově pokrývá období od pravěku, kdy se zde usadili první zemědělci, přes středověk, kdy bylo město významným feudálním vlastníkem, až po současnost. Pozornost je věnována i zemědělskému školství a družstevnictví. Výstava potrvá do neděle 30. července.

Michal Petrov o expozici Džíny z Tuzexu

Režim válku s džínami nemohl vyhrát. Sběratel: Jedny z prvních měl Václav Neckář

Mít džíny byla v Československu osmdesátých let velká věc. Bez nadsázky řečeno – pro mnohé skoro až za hranicí zákona. Mladí lidé o ně škemrali a rodiče jim je sháněli „pod rukou“, ilegálně nakupovali valuty, anebo se dopouštěli pašování. Absolvovali fronty u Tuzexů a nepříjemné dohadování o ceně bonů s veksláky. Vytoužené kalhoty tehdy navíc stály asi čtvrtinu platu, což nebylo málo. Přesto tohle všechno tenkrát lidem stálo za to. Tuto oděvní stránku české historie připomíná expozice sestavená z módních džínových kousků, která bude až do konce roku součástí Retro muzea sídlícího v pražském obchodním domě Kotva. Nejen o ní vypráví čtenářům v rozhovoru pro Deník kurátor Michal Petrov.

Sodomkovo Vysoké Mýto

Vysoké Mýto v sobotu oslaví 95 let výroby autobusů. Uctí památku Sodomky

Historické vozy, autobusy a pohled do moderní fabriky. Sodomkovo Vysoké Mýto se v sobotu 3. června uskuteční už posedmnácté. Ve městě bude v ten den velká koncentrace veteránů, na náměstí opět zaparkují staré autobusy. „Letos si připomínáme 95 let výroby autobusů ve Vysokém Mýtě. Vyrábí se tady nepřetržitě od roku 1928. Myslím, že málokterá firma se tím může pochlubit,“ uvedl ředitel zdejšího regionálního muzea Jiří Junek.

Tradiční Svatodušní vaječinu si farníci uvařili v kotlíku před kostelem v Holčovicích.

Svatodušní vaječina, to je dobrá nálada u smaženice před kostelem

Každý ví, jak se slavít Vánoce nebo Velikonoce. Znáte ale nějaké tradice, které provázejí Svatodušní svátky? Seslání Ducha svatého, neboli Boží hod Svatodušní, letos vycházelo na 28. května. Do českých farností se vrátila téměř zapomenutá tradice svatodušní vaječiny, která se smaží venku v kotlíku před kostelem.

O kvalitě plenky nerozhoduje cena, ale certifikace kvality.

Jaké plenky jsou nejlepší? Evropa je miluje, jsou z Česka a za pár korun

Nejste si jistí, podle čeho vybrat nejlepší plenku pro novorozence? Nebo už dlouho zkoušíte různé druhy plenek a žádná vašemu dítěti nevyhovuje? Často rodiče vůbec netuší, že i jednorázové plenky mohou být z různých materiálů a že o kvalitě často nerozhoduje cena, ale certifikace kvality. Správnou plenkou zbavíte dítě opruzenin a předejdete vzniku alergií. Jak se při výběru dětských plen nesplést? A na co se při nákupu soustředit? Nechali jsme si poradit od Kateřiny Bošanské z firmy BBstart, která je v Česku distributorem široké škály značek zdravé drogerie a šetrných výrobků pro děti a miminka.

Zmrzliny v Praze - Puro Gelato

Sezóna zmrzlin začala. Prodejci sázejí na kvalitu i neobvyklé příchutě

/VIDEO, FOTOGALERIE/ S teplým počasím začíná zmrzlinová sezona. Před pražskými cukrárnami stojí fronty a ani zdražení zákazníky neodrazuje. Za kopeček utratí padesátikorunu i přes šedesát korun. V nabídce lze najít časem prověřené i opravdu netradiční příchutě, třeba makovou nebo mrkvovou zmrzlinu. A pak varianty, které si bez občanky nekoupíte.

Zmrzliny v Praze - Puro Gelato

Sezóna zmrzlin začala. Prodejci sázejí na kvalitu i neobvyklé příchutě

S teplým počasím začíná zmrzlinová sezona. Před pražskými cukrárnami stojí fronty a ani zdražení zákazníky neodrazuje. Za kopeček utratí padesátikorunu i přes šedesát korun. V nabídce lze najít časem prověřené i opravdu netradiční příchutě, třeba makovou nebo mrkvovou zmrzlinu. A pak varianty, které si bez občanky nekoupíte.

Europoslanec Alexandr Vondra

Norma Euro 7 ohrožuje cenu aut i výrobu v Evropě, varuje Alexandr Vondra

Je to v současnosti jeden z nejžhavějších sporů o podobu a tempo plnění Zelené dohody, který se v Evropské unii rozhořel. Norma Euro 7 může zavinit zdražení osobních aut se spalovacími motory. „Prostě se to musí změnit, nebo shodit ze stolu,“ říká europoslanec Alexandr Vondra.

Ilustrační foto.

Dobrá zpráva. Jablonecká energetická snížila cenu tepla, a to zpětně od ledna

Akciová společnost města Jablonec nad Nisou Jablonecká energetická (JE) po vyhodnocení topné sezóny sníží od 1. června svým odběratelům ceny o 25 procent. Nové ceny jsou platné zpětně od 1. ledna a budou zohledněny ve výši záloh v příštích měsících. Rozhodlo o tom představenstvo společnosti na svém jednání.

Domovní prohlídky.

Vepřín u Úžic se změnil ve velkou fabriku na pervitin. Našel se tam i samopal

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Místo smradu z prasečího hnoje prostoupil někdejší vepřín na Mělnicku typický zápach provázející pervitinové podnikání. Nacházely se tam dokonce tři velké varny. Chemikálií a dalších věcí sloužících k výrobě drog tam bylo takové množství, že policistům při jejich převážení museli pomáhat hasiči. Na místě se našlo také střelivo a dokonce i samopal.

Hrušková zmrzlina Bombato z Velké Dobré se pyšní evropským stříbrem.

Na léto Bombato. Hrušková zmrzlina z Velké Dobré se pyšní evropským stříbrem

/FOTO, VIDEO/ Manželé Radek a Martina Březinovi z Velké Dobré, kteří před třiceti lety otevřeli Ňam Ňam cukrárnu v Amálské ulici v Kladně a loni druhou ve velké Dobré, jsou v regionu vyhlášenými mistry v oboru. Se svou hruškovou zmrzlinou se Martina Březinová dokonce před dvěma lety probojovala do evropského finále Gelato Festival World Masters v Bologni, skončila na druhém místě a postoupila do světového finále mezi dvaatřicet nejlepších zmrzlinářů světa.

Poslanci ODS na diskusi v Krajské knihovně v Karlových Varech.

ODS na výjezdu ve Varech: reformy nekončí a potraviny zřejmě nezlevní

Moravská lobby, další úsporná opatření, příští válka bude hybridní nebo nákup bojových letounů F35. Taková témata se řešila v pondělí v Krajské knihovně v Karlových Varech, kam zavítali poslanci vládní ODS na svém výjezdním zasedání. A Karlovarský kraj byl prvním, kam se ve své sérii výjezdů po České republice představitelé ODS vydali.

K výrobě protektorů se používají starší pneumatiky se sjetým vzorem

Protektory: na co si dát při koupi repasovaných pneumatik pozor

Někteří řidiči o nich nikdy ani neuvažovali, jiní s nimi mají dobré zkušenosti. Protektory – repasované pneumatiky – mají i dnes na trhu své místo a díky nízké ceně si své zákazníky najdou. Jaké jsou jejich výhody a na co bychom si u nich měli dát pozor?

Vzory sklenic 182/1932: motiv sítě byl původně tvořen károvým brusem a až ve druhé polovině 20. století nahrazen síťovím zhotoveným na gilošovacím stroji.

Crystalex vzdal poctu sklárně v Karolince. Vznikla nová kolekce nápojového skla

Nostalgickou vzpomínkou na produkci zaniklé sklárny v Karolince je nová kolekce nápojového skla firmy Crystalex. Sám výrobce k tomu uvádí: „Historie stále žije. V našich srdcích a nyní i na skleničkách Bella z kolekce Madame Karolinka, do kterých jsme na počest proslulého závodu vryli sto let starý a krásný gillouche dekor poprvé vyrobený v Karolince. Zvedněme číše nad hlavu a připomeňme si legendu ve světě pantografu.“

Vzory sklenic 182/1932: motiv sítě byl původně tvořen károvým brusem a až ve druhé polovině 20. století nahrazen síťovím zhotoveným na gilošovacím stroji.

Crystalex vzdal poctu sklárně v Karolince. Vznikla nová kolekce nápojového skla

Nostalgickou vzpomínkou na produkci zaniklé sklárny v Karolince je nová kolekce nápojového skla firmy Crystalex. Sám výrobce k tomu uvádí: „Historie stále žije. V našich srdcích a nyní i na skleničkách Bella z kolekce Madame Karolinka, do kterých jsme na počest proslulého závodu vryli sto let starý a krásný gillouche dekor poprvé vyrobený v Karolince. Zvedněme číše nad hlavu a připomeňme si legendu ve světě pantografu.“

Vzory sklenic 182/1932: motiv sítě byl původně tvořen károvým brusem a až ve druhé polovině 20. století nahrazen síťovím zhotoveným na gilošovacím stroji.

Crystalex vzdal poctu sklárně v Karolince. Vznikla nová kolekce nápojového skla

Nostalgickou vzpomínkou na produkci zaniklé sklárny v Karolince je nová kolekce nápojového skla firmy Crystalex. Sám výrobce k tomu uvádí: „Historie stále žije. V našich srdcích a nyní i na skleničkách Bella z kolekce Madame Karolinka, do kterých jsme na počest proslulého závodu vryli sto let starý a krásný gillouche dekor poprvé vyrobený v Karolince. Zvedněme číše nad hlavu a připomeňme si legendu ve světě pantografu.“

Vzory sklenic 182/1932: motiv sítě byl původně tvořen károvým brusem a až ve druhé polovině 20. století nahrazen síťovím zhotoveným na gilošovacím stroji.

Crystalex vzdal poctu sklárně v Karolince. Vznikla nová kolekce nápojového skla

Nostalgickou vzpomínkou na produkci zaniklé sklárny v Karolince je nová kolekce nápojového skla firmy Crystalex. Sám výrobce k tomu uvádí: „Historie stále žije. V našich srdcích a nyní i na skleničkách Bella z kolekce Madame Karolinka, do kterých jsme na počest proslulého závodu vryli sto let starý a krásný gillouche dekor poprvé vyrobený v Karolince. Zvedněme číše nad hlavu a připomeňme si legendu ve světě pantografu.“

Vzory sklenic 182/1932: motiv sítě byl původně tvořen károvým brusem a až ve druhé polovině 20. století nahrazen síťovím zhotoveným na gilošovacím stroji.

Crystalex vzdal poctu sklárně v Karolince. Vznikla nová kolekce nápojového skla

Nostalgickou vzpomínkou na produkci zaniklé sklárny v Karolince je nová kolekce nápojového skla firmy Crystalex. Sám výrobce k tomu uvádí: „Historie stále žije. V našich srdcích a nyní i na skleničkách Bella z kolekce Madame Karolinka, do kterých jsme na počest proslulého závodu vryli sto let starý a krásný gillouche dekor poprvé vyrobený v Karolince. Zvedněme číše nad hlavu a připomeňme si legendu ve světě pantografu.“