/ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ Ničivá povodeň, která se přihnala před dvaceti lety (a spousta lidí má vzpomínky na léto roku 2002 spojené nejen hrůzami spojenými s velkou vodou, ale také s množstvím práce při odstraňování následků) přinesla i řadu změn, díky kterým jsme nyní na podobné situace lépe připraveni. Ukázalo se to už při další velké povodni: v roce 2013. Deníku to řekl Martin Legner; vedoucí oddělení integrovaného záchranného systému a služeb Hasičského záchranného systému Středočeského kraje.
/ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ Ničivá povodeň, která se přihnala před dvaceti lety (a spousta lidí má vzpomínky na léto roku 2002 spojené nejen hrůzami spojenými s velkou vodou, ale také s množstvím práce při odstraňování následků) přinesla i řadu změn, díky kterým jsme nyní na podobné situace lépe připraveni. Ukázalo se to už při další velké povodni: v roce 2013. Deníku to řekl Martin Legner; vedoucí oddělení integrovaného záchranného systému a služeb Hasičského záchranného systému Středočeského kraje.
Jejich zvuk už jen tak na dvorech statků a polích neuslyšíte. Na mnoha místech je vzal čas. Tedy pokud nezabloudíte do Skršic u Českého Meziříčí na Rychnovsku, kde i dnes drnčí, sekají, mlátí, balíkují, podmítají… Staré stroje z dob našich dědů tady nabírají nový dech. Vrací jim je skupina milovníků a sběratelů historické zemědělské techniky, všichni si vzájemně vypomáhají, postupně je repasují, a to nejen pro sebe.
Jejich zvuk už jen tak na dvorech statků a polích neuslyšíte. Na mnoha místech je vzal čas. Tedy pokud nezabloudíte do Skršic u Českého Meziříčí na Rychnovsku, kde i dnes drnčí, sekají, mlátí, balíkují, podmítají… Staré stroje z dob našich dědů tady nabírají nový dech. Vrací jim je skupina milovníků a sběratelů historické zemědělské techniky, všichni si vzájemně vypomáhají, postupně je repasují, a to nejen pro sebe. V akci je veřejnosti předvádějí při selských jízdách traktorů třeba na 1. máje nebo při Skršické brázdě, kde dostávají prostor i další zajímavé kousky, které kdysi hučely, odfrkávaly a pobrukovaly na českých dvorech hlavně v dobách žní.
/FOTO/ Na folklorním festivalu v Červeném Kostelci převzali ocenění kovář Zdeněk Vítek a David Adamský, který oživil techniku vyšívání pavím brkem do kůže. Stali se Mistry tradiční rukodělné výroby Královéhradeckého kraje za rok 2021.
Stáli jsme na nábřeží v centru Plzně a hladina řeky Radbuzy byla dva metry pod úroveň koryta. Říkali jsme si, že koryto je tak obrovské, že není možné, aby se voda dostala ven. Za tři hodiny už ale tekla přes most U Jána a my jsme tam odřezávali zábradlí, za které se zachytávaly stromy. Tak vzpomíná na povodně v Plzni v roce 2002 plzeňský dobrovolný hasič Miroslav Činatl, který tehdy jako osmnáctiletý u hasičů začínal.
/ROZHOVOR/ Filantrop Jan Smejkal z Litomyšle během covidové pandemie rozdával roušky, respirátory a nemocnicím daroval potřebné přístroje. Vyrazil i do Českého Švýcarska a pomáhal při likvidaci rozsáhlého požáru.
Třídenní oslavu 130. výročí od založení chystají hasiči SHD Výškovice již na tento víkend. Akce bude zahájena v pátek 12. srpna v 17 hodin mši svatou v kostele ve Slatině a pokračovat bude slavnostní schůzí v Kulturním domě ve Výškovicích. V sobotu a v neděli čeká širokou veřejnost bohatý program na hřišti obce Výškovice.
Hasiči po 20 dnech uhasili požár v Českém Švýcarsku. Správě národního parku v 15:00 předali poslední hašené území. Nejrozsáhlejší lesní požár v České republice se rozhořel v neděli 24. července. Nyní už podle hasičů nikde viditelně nehoří, a proto mohla správa oblast převzít. Skrytá ohniska, která se stále mohou objevovat, hlídají jednotky dobrovolných hasičů. Na twitteru to uvedl mluvčí hasičů Lukáš Marvan.
Taneční obor působící při ZUŠ Moskevská se první srpnový týden zúčastnil v Jesenici sedmidenního soustředění společně s oddílem juda 15. ZŠ Most. Kromě tanečních technik a teoretické přípravy se tanečnice pod vedením kvalifikovaných trenérů zdokonalovaly také v běhu, posilování těla, gymnastice, sebeobraně, aikidu a v práci s nuntchaky.
/FOTOGALERIE/ Kutnohorské příznivkyně Severské chůze se tentokrát o víkendu vydaly na výšlap z Bahna do Zbraslavic. Startovní výstřel zazněl na nádraží Kutná Hora město a z vlaku křepce vyskočily v Bahně. Walkerky ušly v pohodě trasu převážně měkkým terénem až do Zbraslavic. Díky technice Nordic walking zapojily ale 90% svalů těla.
V tradičním srpnovém termínu se o víkendu pod Zebínem v bývalém vojenském prostoru uskutečnil sraz vojenské a historické techniky pořádaný Klubem vojenských vozidel Jičín. Podle pořadatele Jana Ondráka přijelo na 150 kusů techniky z celého Česka, což z akce činí jednu z největších událostí podobného zaměření u nás. Bohatý program byl připravený jak pro účastníky, tak pro diváky.
, O tom, že Marek Sibinský se stává výraznou osobností současné nejenom české výtvarné scény, svědčí výrazná prestižní ocenění, které získal v první polovině letošního roku.
/ARCHIVNÍ FOTO/ Po seriálu Z historie choceňských hospod, který připravoval ředitel Orlického muzea v Chocni Michal Hofman, přicházíme s novou tématikou – Slavné choceňské podniky. Tentokrát nahlédneme do podnikatelského know how Josefa Luxe, který ve městě začal s velkovýrobou požárních a zahradních stříkaček.
Už šest let je nezvěstná německá turistka Christa Geissler, která přijela v roce 2016 na dovolenou do Pece pod Sněžkou. Kamery ji naposledy zachytily u lanovky v Janských Lázních. V Krkonoších loni v listopadu zmizel také senior Martin Luska z Prahy, po kterém se slehla zem v Rudníku.
/FOTOGALERIE/ Do Českého Švýcarska přijely likvidovat obří požár stovky hasičů. Mezi nimi také parta dobrovolných hasičů z Horního Maršova. „Za tři dny jsem nachodil 55 kilometrů,“ říká jejich velitel.
Rehabilitace dětí má na rehabilitačním pracovišti Nemocnice ve Frýdku-Místku mnohaletou historii. Kromě osvědčené Vojtovy reflexní metody a jiných technik zavedli novou metodu dle Bobath konceptu.
Náklady na likvidaci požáru v Národním parku České Švýcarsko dosáhnou stovek milionů, řekl dnes na místě novinářům ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). O možné náhradě ušlých zisků podnikatelů se bude teprve jednat až v následujících týdnech, až se ukáže, jak velký výpadek turistického ruchu bude. Ministerstvo pro místní rozvoj je připravené vypsat titul na sanaci škod na infrastruktuře obcí. Stát uvažuje o možném pořízení jednoho letadla na hašení lesních požárů.
Sportovní terminologií řečeno, připravil ke svým šedesátinám (narozen 26. 7. 1962) výstavu pod názvem Inven-tura výtvarník Jan Botek takřka na „domácím hřišti".
Když se dívám na tyto staré fotografie hasičských Pragovek RN, vypadají idylicky, vybaví se mi nápis , který jsem již několikrát citoval, ale přesto jej znovu zopakuji. Byl to nápis na hasičské Tatře, pravdivý, jeho význam určitě dochází každému, zvláště dnes, když hasiči bojují z požárem v Českém Švýcarsku. Nápis hovoří jasně :"Jedeme tam, odkud jiní utíkají".
Děkujeme Vlastimilu Tělupilovi za pěkný přípspěvěk
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Žádný požár nejde s určitostí předvídat a je nutné počítat s neočekávaným. Hasič Martin Kůřil s tímto má bohaté zkušenosti. Je totiž velitelem čety berounských hasičů, kteří se v rámci svého odborného zaměření specializují na lesní požáry a nyní spolu se stovkami dalších hasičů bojují s ničivým požárem Českého Švýcarska.
Žádný požár nejde s určitostí předvídat a je nutné počítat s neočekávaným. Hasič Martin Kůřil o tom ví své. Je totiž velitelem čety berounských hasičů, kteří se v rámci svého odborného zaměření specializují na lesní požáry a nyní spolu se stovkami dalších hasičů bojují s ničivým požárem Českého Švýcarska.
Hasiči posilují vzdušnou flotilu ke zdolání požáru v Českém Švýcarsku. Průběžně bylo do středečního rána nasazeno pět vrtulníků a tři letadla An-2. Další stroje se zapojí ve čtvrtek. Mimo to dnes na místě operovalo 410 hasičů z 83 jednotek.
/ROZHOVOR/ „Máme požáry velkých rozměrů i u nás na Slovensku. Krajina je tam velmi podobná, požáry jsou také v těžko dostupném terénu a využíváme při jejich hašení mnoho letecké techniky. I nyní máme na Slovensku požár na ploše přibližně 30 hektarů v extrémně nedostupném terénu, do kterého se nedostane kolová technika,“ popisuje své zkušenosti slovenský hasič Richard Rehák, který dorazil spolu se svými deseti kolegy z Bratislavy pomoci s likvidací ohromného požáru v Českém Švýcarsku.
Ohnivou situaci v Národním parku České Švýcarsko sleduje bez nadsázky celá republika. Stejně jako před rokem a měsícem hasiči z východních Čech vyrazili pomoci do obcí poničených tornádem, odjeli teď na západ republiky bojovat s ohněm.
Několik jednotek hasičů likvidovalo včera vpodvečer požár lesa u Božanova na Broumovsku v blízkosti polských hranic. Z lesa vycházel kouř. Místo je ve velmi těžko přístupném terénu. Zhruba v 18:30 se hasičům podařilo díky dvěma desítkám leteckých shozů vody požár lokalizovat a poté zlikvidovat. Dnes chtějí ještě zkontrolovat, zda se oheň skrytě nešíří ve skalních průrvách.
Sbor dobrovolných hasičů Boletice nad Labem slaví 120 let od založení. Sbor funguje od roku 1902. U této příležitosti hasiči přichystali velkolepé oslavy, které se budou konat v sobotu 23. července od 10 hodin na atletickém stadionu v Děčíně.
Marťanská obdoba plevele, medúzka dokazující přítomnost vody na rudé planetě, nebo pouhá změť provázků připomínajících špagety? Vozítko Perseverance amerického úřadu pro letectví a vesmír NASA na povrchu Marsu objevilo další záhadný úkaz. Odkud předmět pochází a proč pár dní po pořízení záběrů zmizel z dohledu roveru?
Radiodiagnostické oddělení havlíčkobrodské nemocnice uvedlo do chodu nový přístroj. Je jím speciální a pro pacienty šetrný rentgen. Podle zástupců nemocnice je vůbec prvním svého druhu v České republice.
/FOTO/ V podzemí jsou jako doma. Musí zvládnout pohyb v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem, ovládat speciální techniku a mít chladnou hlavu. Jedině tak mamí šanci zachránit lidské životy. Speleologická záchranná služba České speleologické společnosti je složená z dobrovolníků, jeskyňářů. Letos slaví čtyřicet let od založení.
Dřevo je v našich životech od nepaměti nepostradatelným materiálem, z něhož člověk staví svá obydlí, vyrábí pracovní nástroje, užitkové předměty, ale také umělecké objekty pro potěšení. Voňavé práci se dřevem bude letos věnováno nejen tradiční Řezbářské sympozium na přelomu prázdnin a začátku školního roku, ale i Dřevěné odpoledne na zahradě Památníku K. H. Máchy v Doksech.
Zážitkový program pro malé i velké byl připravený o víkendu 18. a 19. června na zámku v Hustopečích nad Bečvou. Návštěvníci zámku se podle chuti a bez rozdílu věku mohli vrhnout do řešení zábavných kvízů, vyzkoušet svoji šikovnost při lovu ryb, skládat špachtličkové puzzle nebo si zahrát nanukové pexeso. Za příspěvek velmi děkujeme.
/FOTOGALERIE/ Výstavka zničené techniky ozbrojených sil Ruské federace, na něž ukrajinské armádě pomáhají střílet také zbraně, munice a vozidla i vrtulníky dodané z České republiky, bude od pondělka 11. července k vidění na Letenské pláni v Praze. V neděli o tom informoval končící ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyinis.
/ROZHOVOR/ Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje opouští po 33 letech aktivní služby plukovník Lubomír Bureš. Neodchází však do penze, ale bude se věnovat civilnímu povolání. Pětapadesátiletý Budějčák zavzpomínal v rozhovoru pro Deník na řadu zásadních událostí své kariéry a prozradil i něco ze svého soukromí.
Celou řadu historické i současné techniky a také zajímavé ukázky zásahů či dobových táborů armády nabídne letošní, v pořadí už osmý, ročník Dne uniformovaných sborů, který se uskuteční v sobotu 1. října od 10 do 17 na kroměřížském letišti.
/FOTO/ Pětadvacet let od zřízení Velitelství výcviku - Vojenské akademie a pětaosmdesáté výročí založení vojenské posádky si letos v červenci připomínají Vyškované kvůli covidu až s ročním posunem. Jak jeden z největších pamětníků její práce připravil při této příležitosti novou knihu František Herodek. „Ten je už také autorem několika publikací z historie posádky i Vojenské akademie,“ zmínila její mluvčí Monika Nováková.
Auta s logem značky Škoda jsou stále velmi oblíbené jak na trhu s novými osobními auty, tak rovněž s těmi ojetými. Model Superb, který je stále pokládán za vlajkovou loď mladoboleslavské automobilky, samozřejmě není výjimkou. V naší recenzi jsem se zaměřil například na to, jak jezdí auto s těžkým motorem na špatných silnicích.
/FOTOGALERIE/ Již tradičně se v Chotouni u Českého Brodu koná Svatoprokopská pouť, při níž v sobotu 2. července proběhla také výstava traktorů a zemědělské techniky v místním muzeu.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Hořet začalo v pátek 1. července čtvrt hodiny před osmou večer, likvidaci požáru hasiči ukončili až v neděli půl druhé hodiny před polednem. Tak dlouho trval zásah v Zápech na Praze-východ, kde plameny zcela zničily halu s uskladněnými autodíly společnosti AD Partner; nacházely se tam rovněž oleje a tlakové láhve s plynem.
Sedlčanská kotlina patřila první červencovou sobotu všem fanouškům Rallye Dakar. Pilot kamionu Martin Macík přivedl na open air všechny české hvězdy tohoto podniku. Návštěvníci i příznivci dostali pořádnou nálož motorismu a odcházeli s parádním zážitkem. Vítězové v přezouvání pneumatiky se dokonce mohli ve finálové projížďce svézt v kabině s desetinásobným účastníkem legendárního závodu.
Sedlčanská kotlina patřila první červencovou sobotu všem fanouškům Rallye Dakar. Pilot kamionu Martin Macík přivedl na open air všechny české hvězdy tohoto podniku. Návštěvníci i příznivci dostali pořádnou nálož motorismu a odcházeli s parádním zážitkem. Vítězové v přezouvání pneumatiky se dokonce mohli ve finálové projížďce svézt v kabině s desetinásobným účastníkem legendárního závodu.
Sedlčanská kotlina patřila první červencovou sobotu všem fanouškům Rallye Dakar. Pilot kamionu Martin Macík přivedl na open air všechny české hvězdy tohoto podniku. Návštěvníci i příznivci dostali pořádnou nálož motorismu a odcházeli s parádním zážitkem. Vítězové v přezouvání pneumatiky se dokonce mohli ve finálové projížďce svézt v kabině s desetinásobným účastníkem legendárního závodu.
Sedlčanská kotlina patřila první červencovou sobotu všem fanouškům Rallye Dakar. Pilot kamionu Martin Macík přivedl na open air všechny české hvězdy tohoto podniku. Návštěvníci i příznivci dostali pořádnou nálož motorismu a odcházeli s parádním zážitkem. Vítězové v přezouvání pneumatiky se dokonce mohli ve finálové projížďce svézt v kabině s desetinásobným účastníkem legendárního závodu.
Sedlčanská kotlina patřila první červencovou sobotu všem fanouškům Rallye Dakar. Pilot kamionu Martin Macík přivedl na open air všechny české hvězdy tohoto podniku. Návštěvníci i příznivci dostali pořádnou nálož motorismu a odcházeli s parádním zážitkem. Vítězové v přezouvání pneumatiky se dokonce mohli ve finálové projížďce svézt v kabině s desetinásobným účastníkem legendárního závodu.
Sedlčanská kotlina patřila první červencovou sobotu všem fanouškům Rallye Dakar. Pilot kamionu Martin Macík přivedl na open air všechny české hvězdy tohoto podniku. Návštěvníci i příznivci dostali pořádnou nálož motorismu a odcházeli s parádním zážitkem. Vítězové v přezouvání pneumatiky se dokonce mohli ve finálové projížďce svézt v kabině s desetinásobným účastníkem legendárního závodu.
Chcete zjistit, v čem se při natáčení svezl Nicolas Cage, nahlédnout do kokpitu stíhačky nebo prozkoumat podzemí v pevnostech stavěných na obranu republiky? Možností máte dost. Přinášíme vám několik tipů, kam se vydat.
Významné jubileum slaví letos hornoplánští hasiči – 150 let od založení tamního sboru dobrovolných hasičů. Takovou událost oslavili křtem dvou nových hasičských vozidel.