Ústí nad Labem /FOTO/ - K svátkům jara patří dětský smích, pomlázka a krásné, ručně zdobené kraslice. Šikovných lidí tu máme dost, ale rozmlouvat s opravdovou Mistryní lidové umělecké tvorby o technice zdobení kraslic se návštěvníkům muzea nepoštěstí každý den. Tři dny předváděla návštěvníkům muzea své originální vzory a nevídanou přesnost Olga Pětníková.
Střední Čechy /FOTOGALERIE/ - Jak by ve středních Čechách mohl vypadat každodenní život za nějakých třicet či dejme tomu padesát let? Naznačit odpovědi se snaží dvoudenní konference Future City Made by IoT konaná v prostorách Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky Českého vysokého učení technického v Praze, jejímž spolupořadatelem je i Středočeský kraj.
Třebíč - Je potřeba bodovat. O velikonočním víkendu změří síly v extralize baseballisté Třebíče s Technikou Brno. Tým z moravské metropole je po devíti zápasech s jednou porážkou poslední, a tak zákonitě budou Nuclears v roli favorita. "Náš jednoznačný cíl je postoupit v této sezoně do šestičlenného play-off," opakuje trenér Třebíče Jan Gregor.
Velešín - Dýchací techniku si museli ve středu odpoledne nasadit velešínští hasiči. Operační středisko je vyslalo spolu s dalšími jednotkami v 16.05 k požáru lesa pod Svatým Janem nad Malší. Velešínské nejprve s cisternou CAS32 T815. Po průzkumu přidali i CAS16 MAGIRUS. Lesní porost hořel v osadě Sedlce.
Více než 13 milionů korun pošle hejtmanství na rekonstrukce a výstavby požárních zbrojnic, nákup dopravních automobilů a modernizaci hasičské techniky.
Střední Čechy - Ohnivá tragédie, která v pondělí zpustošila katedrálu Notre-Dame v Paříži, vyvolala emoce po celém světě. Současně se objevují i otazníky: co jiné církevní památky? A nehrozí podobný malér také u nás?
Jižní Morava – Na jedné straně unikátní fotografie z ptačí perspektivy, na druhé velké nepříjemnosti. Fotografování a natáčení videí pomocí dronů zažívá v poslední době neskutečný rozmach. S technikou na dálkové ovládání se řada nadšenců vydává fotografovat ze vzduchu také do rezervací, národních parků a míst, kde je to zakázáno.
Sedlčany /FOTOGALERIE/ - Krajský přebor mládeže v plastikovém modelářství se konal v sobotu 13. dubna v 1. Základní škole v Sedlčanech. Soutěže se zúčastnilo více jak 30 modelářů z celého Středočeského kraje, kteří přivezli téměř 80 modelů. Práce poroty tedy byla náročná a dlouhá. Oceněno bylo na 25 nejlepších modelů v jedenácti kategoriích.
Mladá Boleslav - V mladoboleslavské Galerii pod věží byla 11. dubna zahájena výstava obrazů místního výtvarníka Zdeňka Halíře st., nazvaná Česká krajina. Jak už z názvu vyplývá, autor se zabývá zejména krajinami. S oblibou také maluje veduty Pojizeří. V začátcích tvorby pracoval technikou pastelu a akvarelu, později olejem a kombinační technikou, kterou dnes velmi často užívá. V obrazech je patrný akcent na kresbu, kterou se snaží obraz výrazově rozvolnit.
Vyškov /VIDEO/ – Týden před Velikonocemi se v muzeu setkávají příznivci tradičních řemesel. Pletení pomlázky, zdobení perníčků a především mnoho různých technik pro zdobení kraslic. Návštěvníci Velikonoční dílny si mohou vyrobit vlastní dekorace a připravit se tak na nadcházející svátky.
Zcela netradiční pohled si mohli vychutnat návštěvníci zlínské zoo, kteří v sobotu zamířili na procházku jarním areálem. Ve výběhu dželad se místo tlupy primátů pohyboval v doprovodu pracovníka zoo kůň Artur a pracoval pro zvířata. A jaký byl důvod této krátkodobé výměny?
Havlíčkův Brod – Jak se přepravuje několikatunový zdravotnický přístroj, aby mohl začít sloužit pacientům? Takovou zajímavou podívanou nabízí nemocnice v Havlíčkově Brodě.
Kraslice - Když máme kraslice, tak proč ne v Kraslicích? Tak přesně tuhle větu pronesl před dvaceti lety duchovní zakladatel Asociace malířů a malířek kraslic České republiky Miroslav Kubišta. Netrvalo dlouho a do příhraničních Kraslic na Sokolovsku zavítala tehdy vůbec poprvé unikátní výstava velikonočních kraslic zdobených těmi nejtradičnějšími technikami. A včera tomu bylo právě dvacet let, co se v Kraslicích výstava kraslic koná.
Kraslice - Když máme kraslice, tak proč ne v Kraslicích? Tak přesně tuhle větu pronesl před dvaceti lety duchovní zakladatel Asociace malířů a malířek kraslic České republiky Miroslav Kubišta. Netrvalo dlouho a do příhraničních Kraslic na Sokolovsku zavítala tehdy vůbec poprvé unikátní výstava velikonočních kraslic zdobených těmi nejtradičnějšími technikami. A včera tomu bylo právě dvacet let, co se v Kraslicích výstava kraslic koná.
Kraslice - Když máme kraslice, tak proč ne v Kraslicích? Tak přesně tuhle větu pronesl před dvaceti lety duchovní zakladatel Asociace malířů a malířek kraslic České republiky Miroslav Kubišta. Netrvalo dlouho a do příhraničních Kraslic na Sokolovsku zavítala tehdy vůbec poprvé unikátní výstava velikonočních kraslic zdobených těmi nejtradičnějšími technikami. A včera tomu bylo právě dvacet let, co se v Kraslicích výstava kraslic koná.
Náměšť nad Oslavou /FOTO/ - Dny kosmonautiky a techniky připravují v Náměšti nad Oslavou. Návštěvníci uvidí například obří model lunárního modulu Apollo 11 v měřítku 1:2,5 nebo prototyp unikátního českého raketového motoru. A také obří model ruského transportního letounu Il-76 TD s rozpětím křídel kolem tří metrů.
Městská knihovna Janovice nad Úhlavou pořádá ve středu 10. dubna v sále městského úřadu pro děti dílničku s názvem Zdobíme kraslice s dětmi, kde si vyzkouší různé techniky zdobení.
Žďár nad Sázavou, Břeclav – Ve Žďáře vyrůstala a chodila do školy Radka Prokopová, která v březnu se svým manželem a partnerem v byznysu Františkem Fabičovicem z břeclavské společnosti Alcaplast získala titul EY Podnikatel roku 2018 České republiky. Naši zemi bude i s manželem v červnu reprezentovat na světovém finále soutěže v Monte Carlu. Než se stala spolumajitelkou firmy na výrobu a prodej sanitární techniky, vyzkoušela si i některé další profese.
Prostřední Svince /VIDEO/ - Dlouhé roky se o stavbě dálnice D3 pouze mluvilo, a najednou je to tady. Obyvatelé Svinců mají množství techniky a stavbu dálnice přímo za humny.
Kladno /FOTOGALERIE/ - Na kvalitnější a pohodlnější přepravu se mohou těšit všichni pacienti Oblastní nemocnice Kladno. Vozový park Dopravní zdravotnické služby se rozšířil o tři nové sanitní vozy značky Volkswagen Transporter, které nahradí část stávající vozové techniky dosahující stáří až šestnácti let.
Vyškov, Blansko – Vymést tuny písku a nečistot vyrazila do vyškovských ulic se začátkem jara čisticí technika. Místa a dobu čištění označuje město značkami několik dnů předem, a navíc tyto informace zveřejňuje také na svých webových stránkách. Přesto se ale Vyškovu stále nedaří přinutit všechny řidiče, aby neparkovali v místech, která jsou právě na řadě.
Vyškov, Blansko – Vymést tuny písku a nečistot vyrazila do vyškovských ulic se začátkem jara čisticí technika. Místa a dobu čištění označuje město značkami několik dnů předem, a navíc tyto informace zveřejňuje také na svých webových stránkách. Přesto se ale Vyškovu stále nedaří přinutit všechny řidiče, aby neparkovali v místech, která jsou právě na řadě.
Vysoká /FOTOGALERIE/ - Okresní sdružení hasičů (OSH) Kutná Hora pořádá dvakrát ročně závod v běhu na rozhlednu na Vysoké. Jarní závod se uskuteční v sobotu 13. dubna. V běhu na vrchol rozhledny se utkají opět závodníci a závodnice v pěti kategoriích, muži s dýchací technikou, muži bez dýchací techniky do 40 let a nad 40 let, ženy, starší žáci a mladší žáci, kteří poběží pouze do poloviny rozhledny. Přihlášky mohou zájemci podávat do středy 10. dubna v kanceláři OSH.
Ústí nad Labem /FOTO/ - Deník uspořádal další z pravidelných Setkání s hejtmanem. Tentokrát se hosté zabývají otázkami podpory vzdělávání a práce s podtitulem Studuj tady, pracuj tady.
Luka nad Jihlavou – Vedení Luk nad Jihlavou prosazuje protipovodňová a protierozní opatření. Tento krok by ale výrazně omezil pohyb zemědělské techniky, což je kámen úrazu.
Červené Janovice - Tři hasiči z Červených Janovic se v březnu vydali na výcvik na polygon Hasičského záchranného sboru Letiště Praha. Letištní hasiči totiž umožňují ve svých prostorech výcvik i dalším jednotkám záchranného systému, včetně těch dobrovolných. „Výcvik musí absolvovat hasiči, kteří chtějí být způsobilí k používání dýchací techniky,“ uvedl Daniel Kruliš, jeden z absolventů výcviku.
Havlíčkův Brod - 21. března byl světový Světový den Hypnoporodu. Tento v České republice relativně nový trend se postupně dostává i do povědomí budoucích maminek na Havlíčkobrodsku. Svou zásluhu na tom má i lektorka z Jemného Zrození Gabriela Švadlenková, která přímo v Brodě pořádá kurzy Hypnoporodu.
Strážnice – Velká moderní knihovna propojená s barem, digitalizovaný koncertní sál i nové zázemí pro účinkující. To jsou plány na přestavbu kulturního domu Strážničan.
Brno - Chytré náramky či snímače v pohybu už nevyužívají jen profesionálové, ale také rekreační sportovci. Propojení techniky se sportem se věnuje nový obor brněnského Vysokého učení technického. Obor Sportovní technologie spojuje předměty fyziologie člověka a elektrotechnický seminář. Studijní příležitost tak dostanou technicky nadaní jedinci se zájmem o pohyb.
/FOTOGALERIE/ Jaké dnes bude počasí? To je otázka, kterou si každé ráno položí téměř každý. Někdo si vzpomene na předpověď, kterou včera četl, viděl nebo slyšel, někdo si otevře aplikaci v chytrém telefonu a jinému stačí pouhý pohled z okna. Po celé České republice je však několik meteorologických stanic zřízených Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ), které se nezabývají celý den ničím jiným než počasím. Holešovská meteorologická stanice má k dispozici stejnou techniku jako ta vojenská či letecká.
Při tradičním Dakar setkání na autodromu v Sosnové nebude chybět ani dvojice kamionů severočeského týmu MKR Technology. V rámci 5. ročníku se u České Lípy tuto neděli představí přední české a i zahraniční týmy s technikou, kterou v takovém množství není možné v akci nikde jinde vidět. Chybět nebudou ani holandští piloti Martin van den Brink a Gert Huzink.
Sosnová – Při tradičním Dakar setkání na autodromu v Sosnové nebude chybět ani dvojice kamionů severočeského týmu MKR Technology. V rámci 5. ročníku se u České Lípy tuto neděli představí přední české a i zahraniční týmy s technikou, kterou v takovém množství není možné v akci nikde jinde vidět. Chybět nebudou ani holandští piloti Martin van den Brink a Gert Huzink.
Chuderov - O zprostředkování získání hasičské stříkačky z vybavení nyní již zaniklých drážních hasičů požádal chuderovský starosta Stanislav Kovář hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka.
Jabloňany /FOTOGALERIE/ - Historie hasičského sboru v Jabloňanech se začala psát v roce 1907. Sbor na začátku čítal pětadvacet členů, kteří vyjížděli k požárům s ruční stříkačkou. V současnosti se k dobrovolným hasičům v Jabloňanech hlásí necelá sedmdesátka místních. K dispozici mají cisternovou stříkačku CA 15 DAF. Chloubou sboru je v někdejší NDR vyrobená automobilová stříkačka AS 16 Sachsenring z roku 1966, se kterou hasiči často vyjíždějí na různá setkání veteránů.
/VIDEO/ Neuvěřitelný případ výtržnictví a poškození cizí věci řeší pražští policisté z místního oddělení na Žižkově. Odehrál se 25. února okolo půl šesté odpoledne v prodejně v nákupním centru na Vinohradské ulici v Praze 3. Dnes policie požádala veřejnost o spolupráci při pátrání.
Golčův Jeníkov – Prožít zajímavé odpoledne, pobavit se s kamarády, pohrát si s moderní počítačovou technikou. To mohou děti v Golčově Jeníkově bez rozdílu věku, díky nadačnímu fondu Neformální Polytechnický kroužek Sedmička.
Benešov - Textilní kytičky technikou Kanzashi se naučila vyrábět děvčata v Domě dětí a mládeže v Benešově na oblíbené akci „Jarní nocování“, které se konalo od pátku 15. března do soboty 16. března. Seznámila se s různými typy a postupy při šití těchto kouzelných kytiček a jejich dalším využitím jako jarních doplňků a ozdob.
Pan Filip pracuje jako obchodník se zemědělskou technikou a společně s manželkou provozuje drobné hospodářství. Moc volného času tedy nemá, a hlavně přes léto, když je sezona, tráví hodně času na poli. A právě to se mu minulý rok stalo skoro osudným.
České Budějovice – Technické záležitosti Matyáše Basla fascinovaly od malička. „Zajímal jsem se o techniku vždycky. Bavily mě počítače, sítě a všechno okolo,“ vysvětluje devatenáctiletý mladík ze Sezimova Ústí.
Boží Dar - Do jediného a v historii vůbec prvního závodu volnou technikou v sérii Visma Ski Classics výrazně promluvili lyžaři ze Světového poháru, kteří se běžně dálkových běhů neúčastní. Na start bruslařského Engadin Skimarathonu se jich ale postavila celá řada, především členů švýcarské a francouzské reprezentace, kteří byli hodně vidět.
Boží Dar - Do jediného a v historii vůbec prvního závodu volnou technikou v sérii Visma Ski Classics výrazně promluvili lyžaři ze Světového poháru, kteří se běžně dálkových běhů neúčastní. Na start bruslařského Engadin Skimarathonu se jich ale postavila celá řada, především členů švýcarské a francouzské reprezentace, kteří byli hodně vidět.