
Kulturní tipy
Okres Louny - Na jaké kulturní a společenské události se můžete jít podívat v úterý a ve středu 9. prosince.
Okres Louny - Na jaké kulturní a společenské události se můžete jít podívat v úterý a ve středu 9. prosince.
Cheb – Blížící se vánoční svátky připomněl lidem i adventní koncert ve Valdštejnské obrazárně.
Kladno - Hospitalizovaným dětem v Oblastní nemocnici Kladno se na dětském oddělení bude líbit opět o trochu více.
Tři Sekery – Zřejmě nejžádanější byl betlém, který vlastníma rukama postavil Petr Zifčák ze Tří Seker.
Žampach – Vánoce se blíží, to je jisté, také proto měl druhý vánoční koncert v kapli svatého Bartoloměje v Domově pod hradem Žampach neopakovatelnou sváteční atmosféru.
Vysočina – Finanční situaci středoškolských a vysokoškolských studentů zmapoval průzkum, který si v polovině září nechala zpracovat ČSOB. Na vzorku 280 studentů ze všech regionů republiky, Vysočinu nevyjímaje, průzkum sledoval nejen strukturu a výši jejich příjmů a výdajů, ale i povědomí o jednotlivých bankovních produktech.
Rakovník – Dvě výhry přivezli volejbalisté Lokomotivy Č. Lípa z Rakovníka. Kompletní výsledky 2. ligy tak rozhodly, že Českolipští přečkají i vánoční svátky a Nový rok na solidní druhé příčce!
Mladá Boleslav - První ceny v hudební anketě si odnesli Filip Šubr, Kočky neberem a Monika Karglová.
Vysočina, Velké Meziříčí – Česká republika má originální vánoční zvyky, které si musí udržet. S tímto vzkazem rozjíždějí na Vysočině boj na podporu českého dárkonoše Ježíška a tradičních českých svátků organizátoři akce Zachraňte Ježíška.
Rychnov nad Kněžnou /FOTOGALERIE/ – Nedá se nic dělat, před Vánocemi se už nelze nikde schovat. O víkendu, tři týdny před Štědrým dnem, dýchla atmosféra Vánoc na všechny, kteří se procházeli městem. Obzvláště v Rychnově nad Kněžnou, kde jarmark, Mikulášská nadílka a množství dalších akcí zaplnilo program zdejším rodinám.
Otaslavice /FOTOGALERIE/ – Tradiční předvánoční jarmark uspořádali v sobotu členové Divotadla z Otaslavic. Tento spolek divadelních ochotníků si tak přivydělává na svoji činnost.
Chrudim - Satanáši se začali v okrese objevovat už v pátek, třeba v samoobsluze nebo na diskotéce. A jako tradičně radnice nečekala na přesné datum začátku adventu a přesunula rozsvícení vánočního stromu na Resslově náměstí.
Blanensko - Manželské krizi započaté předvánočním stresem a vrcholící ukradnutím peněženky s rodinnými úsporami při nakupování dárků v supermarketech se pokusí zabránit policisté na Blanensku. Od poloviny prosince do konce Vánoc budou vyrážet do terénu, aby si v předvánočních tlačenicích došlápli na zlodějíčky, kapsáře i na řidiče nejezdící podle předpisů.
Vyškovsko /DISKUTUJTE/ - Vyškované, kteří dlouho pracují a mohou nakupovat vánoční dárky až po půlnoci, musejí do Brna. Nejdéle z vyškovských obchodů, do půlnoci, otevře v prosinci Kaufland.
Náchod – Ve zdejší Zámecké restauraci se vždy před Vánocemi oceňují Osobnosti fotbalu a nejinak tomu bylo i letos. Bohužel už zde chyběl její zakladatel a duše tohoto projektu, Antonín Prouza, který nečekaně na jaře zemřel.
Ústí nad Orlicí - Konala se v sobotu v rámci Ústeckých Vánoc 2009 tradiční soutěž o nejkrásnější čerty, Mikuláše a anděly.
Okres Louny - Mikuláš, čerti a andělé dorazili na besídku, žatecké náměstí i třeba ke koním.
Liberec – Vánoce a Ježíš k sobě patří, a to i v případě rockové opery Jesus Christ Superstar s Kamilem Střihavkou v hlavní roli.
Jižní Morava /ANKETA/ - Jihomoravské obchody kvůli Vánocům prodlužují otevírací dobu. Lidé letos nakupují například filmové kolekce nebo retro elektroniku.
Českokrumlovsko - V adventním čase a předvánočním shonu mají zloději všeho druhu v regionu žně.
Holýšov – Že kromě klasické červené a modré jsou letos na Vánoce v kurzu i jiné barvy, jako třeba bílá, se mohli přesvědčit návštěvníci víkendové Vánoční výstavy v Holýšově, poslední ze tří velkých, zahrádkáři každoročně pořádaných akcí.
Javorník – Rozkvetlá zahrada, altán i bazén malého Martínka před domem rodiny Hammerových z Javorníku na Jesenicku jsou minulostí. Ředitelství silnic a dálnic na ni poslalo těžké stroje, které už stihly na místě bývalé zahrady položit základy budoucího obchvatu města.
Karlovy Vary - Do lázeňského města zavítal před dvěma a půl lety a zasedl na post hlavního trenéra karlovarských Buldoků.
Chomutov – Zcela zaplněné náměstí přihlíželo slavnostnímu rozsvícení vánočního stromu v Chomutově.
Calgary - Další dílek z olympijské sezony ukrojila na dlouhých nožích rychlobruslařka Martina Sáblíková.
Lovosice - Rozsáhlý projekt vybudování horkovodu z Lovochemie do města Lovosice se poněkud protáhl a prodražil.
Lysá nad Labem - V rámci Vánočních trhů uspořádala VZP Dny zdraví, při nichž měřila lidem hodnoty cholesterolu nebo tělního tuku.
Jablonec n. N. – Řadu preventivních opatření a bezpečnostních akcí připravili na nadcházející vánoční období jablonečtí policisté.
Písek /FOTOGALERIE/- Mikulášský program v Písku je podle návštěvníků každým rokem lepší a lepší.
Znojmo – Do prodejny oděvů na pěší zóně v centru města chodili lidé kupovat konfekci už v osmdesátých letech.
Javorník /FOTOGALERIE/ – Jak prožívali Vánoce biskupové? Na tuto otázku dostali v sobotu odpověď návštěvníci svátečně vyzdobeného zámku Jánský Vrch v Javorníku na Jesenicku, který se při scénkách připravených učiteli a žáky javornické umělecké školy přenesl v čase do 24. prosince roku 1856.
Rožnov pod Radhoštěm /FOTOGALERIE/ – V Dřevěném městečku Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm se v sobotu v podvečer nadělovalo.
Soláň /FOTOGALERIE/ – V příjemné atmosféře a za doprovodu cimbálové muziky s příznačným názvem Soláň otevřeli v sobotu v informačním centru Zvonice na Soláni výstavu betlémů a dřevořezeb.
Praha – Třiasedmdesát lidí od počátku letošního roku do konce října zemřelo při nehodách, které zavinili řidiči pod vlivem alkoholu. Varovat řidiče před následky má kampaň Nech ty klíčky v kapse.
Dolní Benešov – Už tento pátek měl vypuknout tradiční festival Rockové Vánoce, na němž měla mimo jiné zahrát kapela Buty.
Tachov - Členky výboru Zdravotně postižených Tachov – západ obdarovávají členy organizace vánočním dárkem a blahopřáním všeho dobrého do roku 2010.
Svitavy - S Vánocemi je spojena řada tradic a rodinných zvyků, ale každý je vnímá a prožívá trochu jinak.
Ostrava- Nad jesličkami se svatou rodinou ční těžní věž. V podzemí pod nimi dolují horníci uhlí a nakládají je na vozy tažené koňmi. Že jste nic takového ještě neviděli? To jste asi ještě nebyli v galerii Slezskoostravského hradu, kde nyní po roce opět začala bohatá přehlídka nejrůznějších betlémů.
Boží Dar - Na božídarské poště opět začal tradiční předvánoční mumraj. Už pošestnácté zde totiž začal úřadovat Ježíšek, respektive jeho pošta.
Odry – Výjimečná zpěvačka Petra Janů se vrací po několikaleté pauze na koncertní pódia Novojičínska. Už toto pondělí vystoupí se svým vánočním programem v oderském Dělnickém domě.
Východní Čechy – Speciální piva - většinou s vyšším obsahem alkoholu - to je bonus, kterým své odběratele pivovary „odměňují“ v období velkých společenských svátků. Vánoce k nim patří. Pivo z vánoční várky už je na trhu. A někde ho dokonce už vyprodali.
Buchlovice /FOTOGALERIE/ – Kouzlo Vánoc dýchlo v pátečním podvečeru na každého, kdo zavítal do buchlovického Muzea Podhradí. Tam se uskutečnilo slavnostní zahájení výstavy osmatřiceti Betlémů s názvem Na slámě spí, jejímž pořadatelem byl Městys Buchlovice spolu s tamní muzeem.
Hodonínsko /SERIÁL/ - Svatý Mikuláš, světec a patron námořníků či obchodníků, žil po roce 300 ve městě Myra v Malé Asii
Novojičínsko – S blížící se bronzovou nedělí přibývá také povinností, které ještě každý do Štědrého dne chce nebo musí stihnout. Předvánoční shon tolik typický pro svátku „klidu a míru“ začíná být patrný také na poštovních pobočkách ve městech na Novojičínsku.
Východní Čechy – Speciální piva - většinou s vyšším obsahem alkoholu - to je bonus, kterým své odběratele pivovary „odměňují“ v období velkých společenských svátků. Vánoce k nim patří. Pivo z vánoční várky už je na trhu. A někde ho dokonce už vyprodali.
Hrčava /VIDEO, FOTOGALERIE/ – Pravou mikulášskou zabíjačku připravili opět po roce na Hrčavě. Sobotní akce před budovou obecního úřadu přilákala řadu lidí, zábava se později přesunula do kulturního domu.
Svitavy - Na první adventní nedělí odstartoval druhý ročník internetového petičního projektu Zachraňte Ježíška.
Jablonec n. N. - Poznámka Lenky Střihavkové na téma pouličních obchodníků
Cheb - Bude mít v předvánočním čase a o Vánocích muzeum jinou otevírací dobu?
Jičínsko - Deník tentokrát navštívil při svém putování regionálními obcemi a městy malebný Miletín.