Těžba ve frýdecko-místecké nádrži Olešné pokračuje podle plánu. Deníku to řekl Andrzej Santarius, šéf firmy AWT Rekultivace, která má práce na starosti. Pokud se nestane nic mimořádného, těžba by měla být hotová do konce března příštího roku.
Praha - Dnešní druhý svátek vánoční připomíná památku prvního křesťanského mučedníka svatého Štěpána. Podle legendy Štěpán položil život za víru v Krista. Zejména v minulosti se v tento den chodilo koledovat a sedláci si dávali v kostelích světit osivo.
Jen krátkou pauzu obsahoval v období Vánoc rozpis hokejové extraligy. V pondělním 32. kole se odehraje duel vedoucích týmů soutěže, ale Třinec pojede pod Ještěd s jistotou, že ani porážka ho o první pozici nepřipraví. Dojde hned na několik soubojů mužstev ze spodní poloviny tabulky, osmé Vítkovice hostí devátou Mladou Boleslav.
Sušice – Jedenáct odvážlivců v téměř mrznoucí vodě a více než stovka diváků v zimních bundách na břehu. Tak to vypadalo na Štědrý den v jedenáct hodin v Sušici u jezu Na Fufernách.
Svratka - Venkovní betlém, stojící před farou ve Svratce, opět zpříjemňuje procházky kolemjdoucím. Poprvé ho tam loni postavila parta místních nadšenců s přáním vytvořit z předvánočního stavění betléma tradici.
Tuř – Dnes třiadvacetiletý dobrovolný hasič Jakub Pospíšil dokázal svou pohotovostí a duchapřítomností zachránit lidský život. Letos v květnu dostal za svůj hrdinský čin medaili.
Londýn - V Británii v neděli zemřel zpěvák George Michael. Britské popové hvězdě, která měla řadu celosvětových hitů v 80. letech se skupinou Wham! i při pozdější sólové dráze, bylo 53 let. Příčinou náhlého úmrtí o Vánocích autora a interpreta i hitu Last Christmas byl podle jeho manažera Michaela Lippmana infarkt.
Olomouc – Marie se sklonila nad jesličkami, v nichž ležel Ježíšek. Právě jeho narozením končilo představení, které odehráli amatérští herci na první svátek vánoční. Jejich malé jeviště vyrostlo v ambitu Baziliky navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku v Olomouci.
Kladno /ROZHOVOR/ - Vánoce. Jedno slovo, které pro mnoho z nás znamená nespočet zážitků, emocí, pocitů, tradic i zvyků. Nejen o tom, že by měl být tento den měl být především svátkem míru, klidu a pohody, vyprávěl Deníku třiačtyřicetiletý farář Leonardo Teca působící v Českobratrské církvi evangelické v Kladně.
Praha - Vzácného času s rodinami si užívají biatlonistky o vánočních svátcích. Přesto se většina z nich snaží hýbat, už v pondělí je čeká společný trénink v Jablonci nad Nisou a vítězka Světového poháru Gabriela Koukalová ještě před koncem roku absolvuje exhibici v Německu.
Šumperk – Tóny České mše vánoční zazněly v neděli 25. prosince z Klášterního kostela v Šumperku. Ke sboru Oculos meos pod vedením Víta Rozehnala se při této příležitosti přidali další zpěváci, kteří jinak s hudebním tělesem nevystupují.
Brno - V brněnské zoo se letos narodilo bezmála 200 mláďat, nejvíce v dubnu a květnu, nejméně pak v srpnu. Narodili se například manulové, vlci hřivnatí, pásovec štětinatý, medvěd kamčatský a také rosomák, kterého se brněnské zahradě podařilo odchovat jako první v České republice. Informoval o tom vedoucí útvaru vnějších vztahů zahrady Michal Vaňáč.
Šumperk – Vítězstvím hokejistů Hradce Králové skončil mezinárodní mládežnický turnaj „2003 Elite Cup", jenž proběhl těsně před Vánocemi na zimních stadionech v Šumperku a Uničově.
Jižní Čechy, Třeboň - Mše jsou nedílnou součástí Vánoc v nejedné rodině. Málokdo si přitom uvědomuje, že z kůru mnohdy zní tóny skutečně vzácných varhan. Varhany na jihu Čech patří mezi opravdové skvosty.
Hlinné - Kaple v Hlinném o Vánocích ukrývá dřevěný poklad, lidé tam chodí obdivovat betlém. Málokdo by možná tušil, že nepochází z dílny zkušeného řezbáře, ale že vznikl v rukou ženy, která se začala vyřezávání věnovat teprve před třemi lety.
Olomouc – Extraligovým hokejistům končí vánoční svátky. Pondělním 32. kolem české nejvyšší soutěže totiž odstartuje šestidenní nahuštěný program tří duelů. V tom prvním cestuje Mora na Štěpána na led Plzně.
Olomouc - Extraligovým hokejistům končí vánoční svátky. Pondělním 32. kolem české nejvyšší soutěže totiž odstartuje šestidenní nahuštěný program tří duelů. V tom prvním cestuje Mora na Štěpána na led Plzně.
Přerov – Štědrý den si bez něj nedokážou představit stovky Přerovanů. Řeč je o tradičním vánočním koncertu Pavla Nováka, který převzal „řemeslo" po svém zesnulém otci. Výborná muzika, skvělí zpěváci, světelná show i vypouštění balonků. Tímto si mohli obyvatelé města i letos zpestřit Štědrý den dopoledne na Masarykově náměstí.
Uherské Hradiště /VIDEO/ – Jak se správně naladit na vánoční svátky v duchu Slovácka předvedli Smíšený pěvecký sbor Svatopluk, Jiří Pospíchal a cimbálová muzika Kunovjan na vánočním koncertu v Kostele svatého Františka Xaverského v Uherském Hradišti. Na Boží hod, tedy v neděli 25. prosince společně přinesli pohodovou vánoční atmosféru zaplněnému chrámu na Masarykově náměstí.
Praha - Změnit vánoční pohodu v otřesný zážitek na celý život dokážou nejen svíčky, které zůstaly bez dozoru, nebo prskavky nevhodně použité v těsné blízkosti vysoce hořlavých materiálů. Ohnivý živel může vyšlehnout i z míst, kde by to čekal málokdo, varují hasiči. Strašákem jsou podle jejich zkušeností elektrické dráty: nevhodně používané prodlužovací kabely pro vánoční osvětlení. Ano, i ony mohou způsobit požár, upozornil Ladislav Holomčík z centrály středočeských hasičů.
Praha - Bez potíží se zády, které ho omezovaly v minulé sezoně, už trénuje veslař Ondřej Synek, bronzový medailista z olympijských her v Riu na skifu. Týden před Vánoci pobýval v oblíbeném Livignu, na dalších čtrnáct dní se tam vrátí po Novém roce. Jezdí na běžkách, posiluje a maximálně využívá trenažér. Vánoce tráví na své nové chalupě v Rokytnici nad Jizerou.
Temelín - První blok jaderné elektrárny Temelín dnes začal po téměř čtyřech měsících vyrábět elektřinu. Stalo se tak o zhruba dva dny dříve, než byl plánovaný termín. Řekl to mluvčí jaderné elektrárny Marek Sviták.
Thajské úřady předpokládají, že v příštím roce navštíví zemi více turistů než letos. Největší nárůst počtu návštěvníků se přitom očekává z Číny, sdělila dnes tamní Rada pro turistiku. Země se těší stálému zájmu návštěvníků i přes vlnu smrtelných bombových útoků z letošního srpna. Rada nárůst počtu turistů odhaduje na 3,75 až 5,8 procenta.
Nové Strašecí – Ztracené Vánoce tentokrát hledaly děti na besídce Dětského domova v Novém Strašecí. Nejprve se ztratila malá Maruška v rodičům při nákupech v obchodním centru.
Vánoční mše se na Štědrý den konaly v kostelech po celém regionu, výjimkou nebyla ani frýdecká bazilika Navštívení Panny Marie. Mezi desítkami návštěvníků byli kromě věřících i lidé, kteří kostely navštěvují hlavně o Vánocích.
Londýn - Britská královna Alžběta II. v dnešním tradičním vánočním poselství vyzdvihla "obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci". Právě tito lidé jsou pro ni prý velkou inspirací a dodávají jí sílu. Projev byl nahraný předem. Královna se dnes nezúčastnila vánoční mše kvůli silnému nachlazení. Je to poprvé po téměř 30 letech, co královna na mši chyběla, napsala agentura Reuters.
Poříčí nad Sázavou – Zatímco ve většině domácností sledovali lidé se svými dětmi štědrovečerní pohádku, na takztvané „staré pražské" silnici, která je v Poříčí nad Sázavou pojmenovaná jako ulice Pražská, bojovali členové Integrovaného záchranného systému o život. Ne svůj, ale řidičky, která ze zatím nezjištěných příčin nabourala do jednoho ze vzrostlých stromů, které tvoří ve směru na Městečko a Nespeky lipovou alej.
Domažlice – Klasickou součástí českých Vánoc je i Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryba. Domažlickou tradicí po dlouhá léta je, že ji místní pěvecký sbor Čerchovan přednáší vždy 26. prosince v arciděkanském kostele na náměstí. Ani letošek nebude výjimkou ze zaběhlého scénáře.
Jižní Čechy - Svátky s českými tradicemi budou v našem kraji prožívat také cizinci. Ti, kteří zde našli nový domov, i ti, kteří jsou tu jen na pár měsíců.
Ostravští policisté v posledních dnech řešili několik případů krádeží, zloději si nebrali servítky ani na Vánoce. Čtyřicátnice s nožem v ruce potřebovala peníze na dárky, o bezmála patnáct let mladší muž zase toužil po jídle a teple vězeňské cely.
Sušice – Jedenáct odvážlivců v téměř mrznoucí vodě a více než stovka diváků v zimních bundách na břehu. Tak to vypadalo na Štědrý den v jedenáct hodin v Sušici u jezu Na Fufernách.
Jižní Morava – Nejvíce požárů i zachráněných lidí a zvířat. Jihomoravští hasiči klidný začátek Vánoc neměli, ze stanic v sobotu vyjeli třicetkrát, tedy nejčastěji za posledních pět let.
Otrokovice (Zlínsko) - Zaměstnancům otrokovické společnosti Continental Barum vyrábějící pneumatiky vzrostou v příštím roce mzdy o sedm procent. Dodatek kolektivní smlouvy mezi vedením firmy a odborovou organizací na rok 2017 byl podepsán, řekla mluvčí společnosti Regina Feiferlíková.
Bublava - Z vrcholku Aschberg v Bublavě na Sokolovsku zněly na Štědrý den vánoční koledy. Již tradičně se tam setkávají místní a lidé z okolí, aby si popřáli veselé Vánoce, společně si zazpívali koledy a také nakrmili lesní zvěř. Sešla se jich tam stovka.
Sedlčany - Uzavření interního oddělení sedlčanské nemocnice, kterou provozuje společnost Mediterra, je velkým zásahem v zajištění základní lékařské péče pro obyvatele celého Sedlčanska. Ředitel nemocnice Roman Vanžura tvrdí, že je k tomuto kroku donutil nedostatek lékařů.
Jindřichův Hradec, Pamplona – Od začátku školního roku působí jako dobrovolnice v rámci Evropské dobrovolné služby v Jindřichově Hradci třiadvacetiletá Amaia de la Fuente ze španělské Pamplony. Jaký je rozdíl mezi svátky ve Španělsku a v Čechách?
Praha - Dnes je Boží hod vánoční, první a pro křesťany nejdůležitější vánoční den, kdy si připomínají narození Ježíše Krista. Na oslavu příchodu Spasitele se tradičně předvádějí vánoční hry, připravované jsou většinou jako pásmo scén z příběhu o Ježíšově narození a koled. Boží hod vánoční je vedle Božího hodu velikonočního neboli Zmrtvýchvstání Páně největším křesťanským svátkem v roce.
V období adventu a zejména o vánočních svátcích se lidé potkávají a scházejí víc než kdy jindy a vzájemně si přejí jen samé krásné a pohodové věci. Ti, kteří mají k sobě daleko, pokud jde o počet kilometrů, si posílají vánoční a novoroční pozdravy.
Vatikán - Papež František včera ve svém tradičním poselství mše vánoční vyzval katolíky, aby soucítili s dětmi postiženými válkami a chudobou, ale i s těmi, kterým bylo zabráněno se narodit.
Lipno nad Vltavou - Nezapomenutelný vánoční víkend zažijí lyžaři ve Skiareálu Lipno. Provozovatelé připravili devět kilometrů sjezdových tratí, na kterých je až osmdesát centimetrů sněhu. Skiareál je výjimečný tím, že po zaparkování vozu u sjezdovek už nemusíte sundat lyže z nohy, protože jednotlivé tratě na sebe navazují.
Roudnice nad Labem – Navzdory studenému počasí se na Štědrý den u veslařského klubu v Roudnici nad Labem tradičně sešla parta otužilců převážně z horolezeckého oddílu.
Brno – Místo sourozenců kamarádi, místo mámy teta a místo domova Klokánek. Společenská místnost v brněnském domově pro týrané a zanedbávané děti vypadá téměř stejně jako obývací pokoj většinu lidí. Jeden roh zdobí krásně nazdobený svítící stromek, naproti němu stojí piano a na stolech je připravené cukroví.
Praha - Největší problém pro malá kamenná knihkupectví jsou slevy nabízené prodejci knih na internetu. V posledních letech zaniklo v Česku podle Svazu českých knihkupců a nakladatelů (SČKN) přibližně 170 malých knihkupectví. Konkurenci pro ně znamenají i velké knihkupecké sítě, naopak dopad elektronické evidence tržeb (EET) by pro ně neměl být likvidační. Vyplývá to ze zjištění ČTK.
Karlovarský kraj - Útulky v Karlovarském kraji se chystají na Vánoce. Pokud i vy chcete přilepšit opuštěným zvířatům, máte možnost. Vaši pomoc ocení například v Ostrovském Macíku, který provozuje azyl pro týraná a hendikepovaná zvířata. Jednou z možností je nákup magnetek.
Praha – Vcelku byl klid – ve srovnání s loňskem tedy určitě. Tak v neděli strnuli středočeští hasiči svůj pohled na průběh Štědrého dne. Na rozdíl od minulých Vánoc nemuseli zasahovat u vážnějších požárů – byť bez hašení ohňů se ani letošní Štědrý den neobešel.
Praha - Na třech místech v Praze dnes odpoledne studenti při akci Vánoce společně rozdávali teplý čaj a jídlo lidem bez domova nebo komukoli, kdo neměl s kým trávit Vánoce. Pořadatelé uvařili guláš ze sojového masa, asi stovka lidí přinesla jídlo, které jim zbylo ze štědrovečerní večeře nebo ho pro tuto akci připravili. Charitní aktivitu, při níž se najedlo asi 200 zájemců, chvílemi brzdil déšť. ČTK to za pořadatele řekl Filip Hausknecht.