
Vánoce českých sportovců? Domácí klasika se salátem a cukrovím
Praha - Většinou doma s rodinou a tradičními zvyky stráví úspěšní čeští sportovci vánoční svátky. Navzdory věku se těší i na pohádky.
Praha - Většinou doma s rodinou a tradičními zvyky stráví úspěšní čeští sportovci vánoční svátky. Navzdory věku se těší i na pohádky.
Praha FOTOGALERIE/ – Štěkot o poznání intenzivnější než obvykle se v pondělí nesl nad lokalitou Zámky v odlehlé oblasti Troje, kde pražská městská policie provozuje jeden ze svých útulků pro opuštěná zvířata. A zatímco Měcholupy patří především kočkám, Troja nabízí útočiště psům, kteří se ocitnou bez pána. Proto ten štěkot velmi rozmanité hlasitosti i tónin, od bafání po ňafání; v některých případech se dokonce zdálo, že někteří chlupáči snad hovoří cizí, nějakou exotickou řečí.
Šumperk – Panenky, stavebnice, hry i hudební nástroje najdou letos pod stromečkem děti za šumperského centra Pavučinka, které se stará o děti se zdravotním či sociálním hendikepem. Auto plné dárků přivezli včera do Pavučinky náměstci hejtmana Olomouckého kraje Yvona Kubjátová a Michael Fischer. Hračky kraj nakoupil z výtěžku charitativní akce „Punč s hejtmanem," která se tento týden konala v Olomouci.
Slovácko - Nahlédněte do kuchyně několika starostek ze Slovácka, třeba se inspirujete!
Jižní Morava, Vysočina - Vánoční stromy září na mnoha náměstích jižní Moravy a Vysočiny. Na většinu míst se dovážejí, někde zdobí i stromy rostlé, třeba ve Žďáru nad Sázavou.
Šumava - První zimní den si někteří užívali na sjezdovkách na Šumavě. Ty budou otevřené i o vánočních svátcích.
Most - Lidé bez střechy nad hlavou si v Mostě užijí Štědrý den v mosteckém azylovém domě. Právě pro ně připravilo sdružení K srdci klíč ve spolupráci s odborem sociálních věcí mosteckého magistrátu štědrovečerní polévku.
Zlínský kraj - Zvyk stavět betlém souvisí s úctou k místu narození Ježíše. Tradice sahá až k životu sv. Jeronýma, jenž se roku 385 odebral z Říma do Betléma, kde žil u betlémské jeskyně až do své smrti. Nadšeným ctitelem Jezulátka byl také sv. František z Assisi.
Sychrov - Kult vánočního stromku přijali šlechtici už na začátku 19. století.
Jičín /ROZHOVOR/ – Kapela Chinaski slaví příští rok 20 let své hudební dráhy. K výročí chystá největší koncert v historii kapely. Ten se uskuteční 6. února v pražské O2 Aréně. Co příprava takového koncertu obnáší, ale také jakým způsobem bude trávit Vánoce, nám v rozhovoru prozradil frontman kapely – jičínský rodák Michal Malátný.
Jižní Čechy – Živé betlémy můžete spatřit dnes na několik místech Českokrumlovska.
České Budějovice - Neobvyklou formu protestu proti vánočnímu prodeji kaprů zvolilo několik mladých lidí v pondělí v centru Českých Budějovic.
Světlá nad Sázavou - Skauti přivezli vzácný plamínek z Brna rychlíkem.
Vysočina – Přání neteří vyvedlo trochu z míry Marii Smutnou z Havlíčkova Brodu. Když přijela na návštěvu ke své sestře do Pelhřimova, vzala na procházku její dvě dcerky. Chtěla jim udělat radost, a tak říká: „Co kdybychom, holky, zašly do hračkárny? Ukážete mi, co byste rády pod stromeček." „My chceme raději do elektry, teto."
Vysočina – Vysočina Vánoční příběhy s happyendem se v těchto dnech píší v porodnicích.
Ústecko - Největší nebezpečí úrazu hrozí lidem v prosinci a v lednu na silnicích a na sjezdovkách.
Plzeňský kraj - Deník přináší příběhy čtyř lidí z Plzeňského kraje, jimž už letos Ježíšek ten největší dárek nadělil
Oslo – Česko-německý film Tři oříšky pro Popelku se stal neodmyslitelnou součástí Vánoc nejen v řadě zemí střední Evropy, ale také v poměrně vzdáleném Norsku. Mnoho Norů prohlašuje, že sledováním této pohádkové klasiky na Štědrý den v 11:00 dopoledne na prvním programu veřejnoprávní televize NRK pro ně začínají vánoční svátky. Loni film v pětimilionovém Norsku na Štědrý den zhlédl podle deníku Aftenposten plný milion diváků.
Koloveč - Starosta Václav Pergl v rozhovoru přiznal, že uždibuje syrové těsto na cukroví.
Okres Louny - Přejeme krásné prožití svátků, klid a rodinnou pohodu.
Hodonínsko /INFOGRAFIKA/ - Nejen v rodinném kruhu, ale také na mši, koncertu nebo sportovním turnaji mohou trávit lidé svátky mezi Vánocemi a Silvestrem. Deník Rovnost přináší přehled těch nejzajímavějších tipů a akcí.
I když kapr k Vánocům neodmyslitelně patří, podle veterinářů i rybářů je dobré si uvědomit, že je to živý tvor, a ne hračka.
Vzpomínáte s nostaligií na dobu, kdy jste plni očekávání psali dopis Ježíškovi a prosili jej o vláček na klíček, hrací panu, později o auto na ovládání či chodícího pejska, a ještě později o autodráhu, kazeťák nebo plísňové jeansy?
Sychrov – Kult vánočního stromku přijali šlechtici už na začátku 19. století.
Tábor – Desítky seniorů z táborských domů s pečovatelskou službou v neděli potěšili skauti ze střediska Kalich, kteří jim jako každý rok přinesli Betlémské světlo a zazpívali vánoční koledy.
Tuřany – Slavnostní přestřižení pásky, šampaňské, říkánky, písničky a vystoupení mažoretek provázelo otevření mateřské školy, kterou si Tuřanští dali letos pod stromeček.
Orlickoústecko - Našich víkendových porotců jsme se tentokrát zeptali: Co byste si přáli od Ježíška?
Vsetín, Valašské Meziříčí – Na lidi bez střechy nad hlavou nezapomenou o vánočních svátcích ve Vsetíně ani ve Valašském Meziříčí. Pracovníci tamních azylových domů a nocleháren jim nabídnou večeři i program. Nezapomenou ani na dárky.
Praha /FOTOGALERIE/ - Vánoční hvězda se rok za rokem stává pomalu samozřejmou dekorací našich domácností i přes její cizokrajný původ. Její tradice v adventním čase je v českých zemích poměrně mladá.
Liberec – Ve městě předvánoční běsnění, na nádraží pohoda a klid. Kdo si v sobotu odpoledne udělal čas a přišel si na nádraží Českých drah pro Betlémské světlo, ocitl se v jiném světě. Na třetím nástupišti nikdo nikam nespěchal, lidé se usmívali a těšili.
Ne všichni mají to štěstí, že mohou trávit vánoční svátky v rodinném kruhu. Někdo rodinu nemá, jiného zase životní peripetie od rodiny odvedly a nemá třeba ani vlastní byt. Dva takové příběhy přinášíme v dnešním předvánočním vydání.
Jindřichův Hradec Dříve byl podle dvaaosmdesátileté Heleny Novotné z Jindřichova Hradce rostlý stromek samozřejmostí. „Bylo několik míst, kde se stromky prodávaly, většinou před nějakým obchodem.
Východní Čechy - Sváteční promluva Bohumila Šitavance…
Chebsko - Vánoční dobroty nejsou určeny pro domácí mazlíčky. Mohou způsobit i jejich uhynutí.
Hlubočky – Postavit Pepíka na eskalátor, který ho vyveze až na kopec? Pojízdný pás pro nejmenší lyžaře bude ještě před Vánocemi standardem v obou areálech v Hlubočkách, kde koberec v těchto dnech upevňují na svah.
Moravská Třebová – Vánoce jsou bezesporu nejkrásnější svátky v roce. Rodina se sejde, její členové stráví pár chvil společně ve sváteční atmosféře. Jsou však profese, kdy i na Štědrý den musí lidé do práce.
Ústí nad Labem - Pán v bílém či červeném, s vousy nebo bez, miminko v kolébce. Ježíškovo inkognito dává křídla dětské fantazii.
O tom, jak příkazní komunistický režim v Ostravě padl, máme po ruce mnoho vzpomínek disidentů a lidí režimem pronásledovaných. Skutečná činnost aparátu severomoravské Státní bezpečnosti zůstává zahalena tajemstvím.
Domažlice – Rodinná tradice přivedla k pečení a zdobení perníčků Jitku Heřmanovou z Domažlic. V nejsilnějších letech připravila před Vánoci až tři tisíce těchto tradičních voňavých sladkostí.
České Budějovice - Neobvyklou formu protestu proti vánočnímu prodeji kaprů zvolilo několik mladých lidí v pondělí v centru Českých Budějovic.
RYCHNOVSKO - Žít na dluh je moderní. Stále více zákazníků využívá možnosti neplatit za nákup celou částku a raději splácí. Zvlášť o Vánocích.
Liberec – Ve městě předvánoční běsnění, na nádraží pohoda a klid. Kdo si v sobotu odpoledne udělal čas a přišel si na nádraží Českých drah pro Betlémské světlo, ocitl se v jiném světě. Na třetím nástupišti nikdo nikam nespěchal, lidé se usmívali a těšili.
Valdice – Tak jako každý rok, i letos prožije vánoční svátky a Nový rok ve výkonu trestu odnětí svobody ve valdické věznici více než 900 vězňů.
Teplice - Jesličky z celého světa je název výstavy téměř 100 papírových betlémů, kterou pro radost z letošních Vánoc připravilo pod vedením kurátorky Markéty Kašparové Regionální muzeum v Teplicích.
Neplachovice – Před Vánoci přijde k smrtelné úhoně tisíce kaprů. O tom, jak správně a rovněž i legálně tyto ryby zabít, jsme si povídali se spolumajitelem rybníků v Neplachovicích a také Sosnové Pavlem Vaňkem.
„Chcete poslat nějakou fotku k článku, kde mám vidět ovázané ruce?" Zeptala se mě s naprostou samozřejmostí a dokonce úsměvem na tváři Petra Koudelková, dívka, která od narození trpí nemocí motýlích křídel.
Orlickoústecko - Sváteční promluva Bohumila Šitavance…
Zlín – Konec roku je čas bilancování. Za rokem 2013 se v rozhovoru pro Zlínský deník ohlíží primátor Zlína Miroslav Adámek. Prozradil, čemu se v politice naučil či jak se staví k obhajobě postu primátora. Pojmenoval klady a zápory baťovského města a vysvětluje, jaké vidí důvody úprku Zlíňanů na venkov.
Sváteční výzdoba obydlí našich předků vycházela oproti té naší hodně z přírody. Každý předmět také měl svůj symbolický význam a většinou měl zajistit hojnost v příštím roce.
Znojemsko /INFOGRAFIKA/ - Nejen v rodinném kruhu, ale také na mši, jazzové párty či na svěcení mladých vín mohou trávit lidé vánoční svátky a Silvestra. Deník Rovnost přináší přehled těch nejzajímavějších tipů.