Strakonicezačínají zdobit ulice
Strakonicko – Většina měst na Strakonicku vyčkává s vánoční výzdobou na začátek adventu.
Strakonicko – Většina měst na Strakonicku vyčkává s vánoční výzdobou na začátek adventu.
Chrudim – Lesáci se v pátek vypravili do okolí Rtenína, kde měl být pokácen vyhlédnutý vánoční strom, jenž měl ozdobit chrudimské Resselovo náměstí v období letošních Vánoc.
Olomouc /FOTO JAK JEJ KÁCELI, VEZLI A STAVĚLI/- Vánoční strom pro Olomouc už stojí na svém místě na Horním náměstí v Olomouci. Smrk ztepilý, který rostl na pozemku školního dvora Gymnázia Čajkovského v Olomouci, v pátek během mlhavého podvečera vztyčili před radnicí.
Hořovice - Vánoční výzdoba Hořovic se bude tentokrát od předešlých svátků lišit.
Žatec - Na větvičkách jehličnanů se objeví ozdoby od dětí.
Kutná Hora - Plánuje–li někdo nákup nemovitosti, jeví se letošní podzim a zima, jako ideální období. Ceny klesají a realitní makléři by, vzhledem ke stavu v jakém se realitní trh nachází, měli zákazníkům snášeet modré z nebe. Zprávy o klesajících cenách je však potřeba brát s rezervou. Liší se s ohledem na lokalitu i konkrétní nabídku realitní kanceláře.
Litoměřice – Litoměřice chystají při rozsvěcení vánočního stromu v pátek 4. prosince na Mírovém náměstí novinky.
Karlovy Vary– První části letošní vánoční výzdoby již krášlí ulice Karlových Varů. Všechny ulice budou vyzdobeny nejpozději do první adventní neděle, kdy je na programu slavnostní roszvícení vánočního stromu.
Brno - Při slavnostním předávání vánočního stromu, který od pátku ráno bude stát v Brně na náměstí Svobody, ve čtvrtek zatancovaly děti v krojích z folklorního souboru Bystrouška.
Nové „radary“? Na oko věc krásná, účinek však téměř nulový. Nebuďme ale pouze kritičtí. Taková světelná tabule dokáže vylekat nejednoho řidiče.
Znojmo /AKTUALIZOVÁNO, VIDEO/ - Téměř šedesát kilometrů urazil osmdesátiletý smrk ztepilý, než se ve čtvrtek krátce před polednem ocitnul na znojemském Masarykově náměstí.
Olomouc /PROGRAM/ - Bez drátěné ohrady s vánočními stromky, s méně stánky a větším prostorem kolem pódia bude letos vánoční jarmark v Olomouci. Prodejní budky začnou stavět už tuto sobotu, v adventním programu před radnicí vystoupí mimo jiné i Bára Basiková či Fleret s Jarmilou Šulákovou.
Děčín - V ulicích Děčína se ptala Ilona Rosenkrancová a fotografovala Michaela Hlinková.
Děčín – Pětina Čechů očekává, že jejich Vánoce budou skromnější než ty loňské
Kolín - Až neuvěřitelný počet dětí se toho času hlásí do sboru, který bude v podvečer 27. listopadu vítat zpěvem koled letošní advent. Při rozsvěcení vánočního stromu na Karlově náměstí a zároveň i celé slavnostní výzdoby v ulicích města bude znít na 450 dětských hlásků.
Praha/Vrchlabí - Přes sedmadvacet metrů vysoký strom se bude kácet tuto neděli ve Vrchlabí, nedaleko koryta řeky Labe. Padnout by musel stejně, ohrožuje totiž nedaleký most.
Chomutovsko - Vánoční výzdoba měst na Chomutovsku zůstává stejná jako v loňském roce, někde dokonce vánočních světýlek ubude.
Jeseník/Černá Voda – Blíží se Vánoce a děti přemýšlí, co chtějí najít pod stromečkem. Přání mají i děti z obou dětských domovů na Jesenicku. Právě pro ně připravilo občanské sdružení Na jedné lodi akci Vánoční strom.
Zátor – Mateřská škola v Zátoru zve všechny zájemce na rozsvícení vánoční svíce, která se letos zapálí již posedmé, a to v neděli 29. listopadu.
Kladno - Už tento pátek 20. listopadu v dopoledních hodinách na náměstí Starosty Pavla v Kladně dorazí vánoční strom. Tím letošním bude patnáctimetrová jedle ze soukromého pozemku v Braškově. Jeho slavnostní rozsvícení se pak uskuteční následující neděli 29. listopadu od 17.30 hodin.
Olomouc – Oproti předešlým letům se olomoucká radnice rozhodla sehnat vánoční strom na Horní náměstí trošku jiným způsobem. Tentokrát nepadne někde v lesích, ale bude přímo z Olomouce.
Ostrava - Prodej kaprů, vánočních stromků, ale i hraček budou obchodní inspektoři také letos pečlivě hlídat.
Ústí nad Labem - V Ústí nad Labem je již všechno připraveno na „Ježíška“. Klidně může přijet dnes. „Všechnu vánoční výzdobu budeme mít do pondělka hotovou,“ slíbil František Panocha, majitel odborné firmy, která ve městě výzdobu instaluje již několik let.
Ostrava- Prodej kaprů, vánočních stromků, ale i hraček budou obchodní inspektořitaké letos pečlivě hlídat. „V Ostravě nezapomínáme ani na kontroly prodejců na burze na Šenovské ulici,“ uvedl mluvčí České obchodní inspekce (ČOI) Tomáš Vozáb. „Naše kontroly jsou připravovány jak celostátně, tak i regionálně podle místních podmínek v oblasti působnosti inspektorátů. Určitě budeme kontrolovat například prodej vánočních stromků, prodej kaprů i hraček. Zvýšenou pozornost budeme věnovattaké tržnicím,“ upřesnil Vozáb.
Vlkovice– Projekt za dva miliony korun snázvem Úprava návsi vobci Vlkovice se dočkala svého finále.
Chrudim – Vánoční trhy na Resselově náměstí se budou konat od 7. do 23. prosince, prodej vánočních stromků však zde bude zahájen již v úterý 1. prosince.
Kozojedy - Devátý rok své existence má letos za sebou Kulturní spolek Kozojedy. Jeho členové pořádají měsíčně minimálně jednu akci, na návštěvnost si v žádném případě nestěžují. V čele spolku je od samého začátku Bartoloměj Štěrba, kamenosochař dalo by se říci ve výslužbě.
Volary – Obyvatelé města se v letošním roce mohou těšit na inovovanou vánoční výzdobu v ulicích i na změnu týkající se tradičního vánočního stromu.
Volary – Obyvatelé města se v letošním roce mohou těšit na inovovanou vánoční výzdobu v ulicích i na změnu týkající se tradičního vánočního stromu.
Litvínov - Hledáte inspiraci na vánoční výzdobou? Potom běžte do Galerie Radniční sklípek v Litvínově. Půdu galerie ve čtvrtek vpodvečer jako každoročně zaplnily a provoněly vánoční stromky ozdobené místními amatérskými umělci.
Kutnohorsko – Vánoční výzdoba měst na Kutnohorsku zůstane vesměs stejná i v letošním vánočním čase.
Děčínsko – Lidé se musí spokojit s výzdobou z předešlých let.
Kladensko - Na investování větších finančních částek do výzdob nemá většina starostů prostředky
Dvůr Králové– Rekordní počet vyzdobených dýní byl vidění vposledních dvou týdnech vzoologické zahradě.
Rychnovsko – Listopad a prosinec je období vegetačního klidu, kdy probíhá likvidace prosychajících, přerostlých či poškozených stromů ve městech a obcích. Při plánování úpravy městské zeleně a sestavování přehledu stromů určených k odstranění spolupracují v průběhu celého roku odbor životního prostředí s odborem správy majetku. Ve většině obcí jsou také již známy jehličnany, které v adventu poslouží jako vánoční stromy na náměstích.
Ostrava- Hvězdičky, zvonečky a další vánoční ozdoby postupně začínají osvětlovat ulice Ostravy. Městské obvody letos za výzdobu opět utratí statisíce korun. I když některé se oproti dřívějšku uskrovní. Naopak hlavní předvánoční nákupní šílenství ještě nenastalo, lidé vyčkávají na výplaty nebo na pravou adventní náladu.
Litvínov – Chcete se inspirovat vánoční výzdobou? Potom běžte do Galerie Radniční sklípek. Ve čtvrtek tam začíná výstava Vánoce na půdě.
Plzeň - Zhruba čtrnáctimetrový stříbrný smrk ozdobí o letošním adventu plzeňské náměstí Republiky. „Vyrostl v soukromé zahradě na Plzeňsku a na náměstí jej dopravíme 24. listopadu večer,“ potvrdil Richard Havelka ze Správy veřejného statku města Plzně (SVS).
Blansko - Načančané stromy ve středu města, blikající vánoční ozdoby na sloupech veřejného osvětlení, kulturní vystoupení, jarmark tradičních řemesel a výrobků. Města na Blanensku před příchodem vánočních svátku sáhnou většinou po klasickém scénáři a výzdobě.
Znojemsko - Žádné škrty, ale ani žádné velké inovace nechystají města na Znojemsku pro adventní a vánoční slavnosti. Miroslav podesáté ozdobí rekordní věnec.
Kroměřížsko - Na vánoční výzdobě šetřit nechceme, shodují se starostové obcí i měst na Kroměřížsku. Ačkoliv se musejí potýkat s hubenějším rozpočtem, o vánoční stromečky či girlandy by lidé přijít neměli.
Kolínsko – I bez velkých investic se pokusí o sváteční atmosférou, kdy lidé zahájí advent společně.
Ústí nad Labem /AKTUALIZACE/ - Postaveno. V sobotu dopoledne s pomocí těžké techniky na Lidickém a Mírovém náměstí vyrostly dva vánoční stromy. Celá akce netrvala dlouho.
Klatovsko – Nové vánoční ozdoby do ulic města dokupují pouze v Klatovech. Ostatní radnice šetří
Zlín /FOTOGALERIE/ - Zlínský magistrát už nebude kácet před Vánocemi strom, aby ozdobil náměstí Míru. Rozhodl se, že na místo, kde každoročně stává, zasadí nastálo jedli normanskou.
Litoměřicko – Na bohatší vánoční výzdobu se mohou těšit obyvatelé většiny měst na Litoměřicku.
Domažlice - Třináct set vánočních perníčků dokázaly během dvou dnů upéct členky perníkářského kroužku, který pod domažlickým zahrádkářským spolkem funguje už od roku 1970.
Ústí nad Labem – Skladba zboží v obchodech nám možná trochu předčasně, ale zato neomylně připomíná, že se blíží Vánoce. Včera se dokonce začalo svátečně vyzdobovat i centrum města Ústí, na zítra se chystá vztyčení vánočního stromu na náměstí.
Brno /AKTUALIZOVÁNO/ - Letošní Vánoce budou plné světel. Anovinek, které mají Brno přiblížit jiným evropským městům. Mimo jiné to bude například znamenat, že se vůbec poprvé vánoční strom rozsvítí vněkolika krocích.
Přerov /FOTOGALERIE/ - S instalováním vánoční výzdoby v ulicích Přerova začali v těchto dnech jako vždy v předstihu pracovníci technických služeb.