
Sbor zpíval nejen při vítání nového roku
Tachov – Několik veřejných vystoupení absolvoval v předvánočním a vánočním období Tachovský dětský sbor Základní umělecké školy Tachov.
Tachov – Několik veřejných vystoupení absolvoval v předvánočním a vánočním období Tachovský dětský sbor Základní umělecké školy Tachov.
Svátek Tří králů se blíží a nastává čas likvidace vánočních stromků. Toto období se tradičně nese ve znamení symbolů Vánoc trčících z popelnic nebo bez ladu a skladu pohozených tam, kde zrovna bylo místo. Zaměstnanci Pražských služeb proto nejen že upozorňují na to, že svozy potrvají až do konce února, ale také radí jak se stromky správně naložit.
Most - V Mostě skončil pátý ročník soutěže O nejkrásnější vánoční ozdobu s Galerií výtvarného umění v Mostě. Letos žáci základních škol pro soutěž vytvořili 106 ozdob. Použili různé materiály a techniky.
Liberec – Svoz vánočních stromků z libereckých sídlišť začne tuto zimu 7. ledna. Informovalo o tom město na svých webových stránkách.
Prachaticko – Plné ruce práce měli v uplynulém týdnu pracovníci prachatických Technických služeb. Po Štědrém večeru okolí kontejnerů na tříděný odpad doslova přetékalo odpadem.
Jižní Čechy - Vánoční povídky od Jihočechů.
Pár dní po Vánocích se již začínají u kontejnerů objevovat vyhozené vánoční stromečky, které zpravidla skončí na skládce nebo ve spalovně. Podle vědců z britské univerzity v Sheffieldu je to škoda. Objevili způsob, jak takové stromečky zužitkovat. Z jehličí borovic by se v budoucnu mohla vyrábět například umělá sladidla.
Horšovský Týn – Již tradiční akcí adventního času v Horšovském Týně jsou Vánoční trhy a staročeský jarmark.
Prachaticko – Ohňostroje, alkohol a zábava k silvestrovské noci zkrátka patří. Vědí to i strážníci městských policií.
Společnost OZO Ostrava zahájí svoz vánočních stromků v pondělí 7. ledna.
Jižní Čechy - Vánoční povídky od Jihočechů.
Svítkov - Odstrojte vánoční strom nařídila hasičům radnice. Absurdní příkaz tajemníka ale nezvládl zachránit ani starosta Králíček.
Nový Knín – Že se radovánek u vánočního stromku účastní s rodinami psi, kočky a jiní domácí mazlíčci, je obvyklé. V Novém Kníně byli ale obyvatelé sídliště poněkud šokováni, když na ně z panelákového okna vyhlíželo lvíče.
Petrovice – Tělovýchovná jednota Vysočina Petrovice uspořádala před Štědrým dnem, tedy 23. prosince, jubilejní 20. ročník předvánoční nadílky. Nadílka se konala u rozsvíceného vánočního stromečku, který je v Petrovicích na návsi, vedle kapličky a betlému.
Svitavy – S kalendářním rokem 2018 se svitavští basketbalisté rozloučí pátečním domácím vystoupením proti vicemistrům z Opavy, které je předehrávkou 16. kola základní části nejvyšší tuzemské soutěže (od 18 hodin ve sportovní hale Na Střelnici).
Úlibice – Sedmý ročník celostátní předvánoční sbírkové akce Krabice od bot přinesl rekordní počet obdarovaných dětí i obrovský zájem veřejnosti. Mezi děti z chudých rodin letos pod vánoční stromečky putovalo dvacet osm tisíc dárků.
Teplicko - Zboží určené pod vánoční stromeček je možné vrátit většinou do půlky ledna.
Ronov nad Doubravou – Zatímco si lidé užívají krásné vánoční výzdoby ve městech a obcích, v Ronově nad Doubravou neznámý zloděj ukradl ze dvou vánočních stromů světelný řetěz a světelné ozdoby ve tvaru vločky.
Blansko – /GRAFIKA/ Několik stokorun. Tolik si příští rok připlatí za pitnou vodu rodina Petra Novotného z Blanska. Tamní Svazek vodovodů a kanalizací měst a obcí oznámil ceny vodného a stočného na příští rok. Za kubík pitné vody včetně vodného a stočného zaplatí domácnosti na Blanensku 99,85 koruny. To je o tři koruny víc než letos.
Klabava – Desítky obyvatel i návštěvníků Klabavy si nenechaly ujít zpívání pod vánočním stromem.
Plzeň – Vánoční atmosféra je neminula. Přestože museli na Štědrý den navléct uniformy a jít do služby, stihli si pochutnat na řízku nebo ozdobit vánoční stromek.
FOTOGALERIE / Oblíbená vánoční soutěž Deníku o nejhezčí strom kraje zná vítěze.
FOTOGALERIE / Oblíbená vánoční soutěž Deníku o nejhezčí strom kraje zná vítěze.
FOTOGALERIE / Oblíbená vánoční soutěž Deníku o nejhezčí strom kraje zná vítěze.
FOTOGALERIE / Oblíbená vánoční soutěž Deníku o nejhezčí strom kraje zná vítěze.
FOTOGALERIE / Oblíbená vánoční soutěž Deníku o nejhezčí strom kraje zná vítěze.
Břeclav - Už čtrnácté Vánoce ve vězení prožil Marcel. Poslední před jeho propuštěním. Svobody se dočká v příštím roce. Za mřížemi v břeclavské Poštorné je nyní 222 odsouzených mužů. Atmosféra tradičních svátků vězně neminula, slaví je však jinak než lidé ve svých domovech. „Na každém oddíle je vánoční stromek a vyzdobená kulturní místnost. Vše připravovali odsouzení,“ popisuje mluvčí věznice Martina Michalicová.
Vánoce nevánoce, volby do Evropského parlamentu jsou na jaře, do Sejmu za necelý rok. Politici Polákům pod vánoční stromeček nadělili další předvolební kampaň. Možná proto se stále častěji objevují spekulace o předčasných volbách.
Rotštejn - Na zřícenině hradu Rotštejn se v brzké odpoledne na Štědrý den konala akce s názvem Veselé hradní koledování.
Mimoň – Vánoční atmosféru v Mimoni zpestřily tradiční trhy místních skautů.
Klabava – Desítky obyvatel i návštěvníků Klabavy si nenechaly ujít zpívání pod vánočním stromem.
Pohled – Putování za betlémskou hvězdou patří k nejdelším porevolučním kulturním tradicím na Havlíčkobrodsku. Odehrává se každý rok v obci Pohled na Havlíčkobrodsku na třetí svátek vánoční. Putování má téměř neměnný scénář, který se za ta léta osvědčil. Mění se jenom doprovodné kapely a pěvecké sbory.
Linec - Ve Vídni je každoročně měněno na bioenergii i kolem 700 tun vánočních stromků.
Hradec Králové - Hořící vánoční stromeček byl příčinou dvou požárů, u kterých museli na Štědrý den zasahovat hasiči.
Tradičně až 23. prosince se koná rozsvícení vánočních stromů v místních části Letohradu - Kunčicích. O hudbu se postaral Dětský soubor Moniky Vychytilové, pro několik desítek příchozích bylo zdarma přichystáno občerstvení.
FOTOGALERIE / Za znění koled a často ve vánočním. Taková byla pondělní koupel u přehrady v Mostkovicích. Oddíl zimního plavání uspořádal na poledne tradiční vánoční koupel. A komu nevadila zima, ten mohl přijít obdivovat nejen kuráž plavců.
Lanškroun – Jednačtyřicet psů a devatenáct koček aktuálně přebývá v lanškrounském psím útulku Caniscentrum. Ten se nachází v Dolním Třešňovci v areálu zemědělské školy a právě sem zamířily v sobotu desítky návštěvníků, aby v tradiční akci Štěkání a mňoukání na Ježíška přinesli opuštěným psům i kočkám vánoční nadílku.
Nazdobené rozsvícené vánoční stromečky, rozbalené dárky a rodinnou pohodu opustili na Štědrý večer také věřící ve Zdounkách na Kroměřížsku, aby si na slavnostní bohoslužbě připomněli a oslavili narození Ježíše Krista.
Na Štědrý den bylo v Česku 44 požárů, o 16 méně než loni. Stejně jako před rokem při nich zemřel jeden člověk. Počet zraněných klesl o pět na 17. Dnes o tom informovala mluvčí hasičů Nicole Zaoralová.
Při požáru bytu v Lucemburské ulici v Praze zemřel jeden člověk. Tři lidé skončili v nemocnici, uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.
Frymburk - Plamínek z Betléma rozvezli po části Lipenska frymburští dobrovolní hasiči. Získali ho tak například obyvatelé osady Blatná, Slupečná, Milná, Svatonina Lhota, ale i obyvatelé Lipna nad Vltavou či Světlíku.
Za znění koled a často ve vánočním. Taková byla pondělní koupel u přehrady v Mostkovicích. Oddíl zimního plavání uspořádal na poledne tradiční vánoční koupel. A komu nevadila zima, ten mohl přijít obdivovat nejen kuráž plavců.
Brno /FOTO, VIDEO/ – Davy lidí se tísní u skla pavilonu výběhu tygrů. Ti pomalu obcházejí kolem do kola a už cítí, že toto ráno je speciální. I zvířata totiž v brněnské zoo dostávají na Štědrý den dárky.
Chrudimsko - Hlasování o nejkrásnější vánoční strom, které pro vás připravila redakce Chrudimského deníku, skončilo o půlnoci před Štědrým dnem. Po lítém boji se vítězem stala Proseč.
Vánoce mu dají zabrat, ale rozhodně ne tolik jako Velikonoce. I tak se ovšem farář Petr Knapek, působící ve farnostech ve Velkých Heralticích, Jakartovicích a Bohdanovicích, nudit rozhodně nebude.
Vánoce mu dají zabrat, ale rozhodně ne tolik jako Velikonoce. I tak se ovšem farář Petr Knapek, působící ve farnostech ve Velkých Heralticích, Jakartovicích a Bohdanovicích, nudit rozhodně nebude.
Na vánoční svátky se nebudou cítit osamocení a opuštění ani obyvatelé azylových domů a nocleháren. Pracovníci sociálních služeb pro ně připravili pestrý program, společné vaření i chvíle u vánočního stromku.
Vlašim - Každou adventní neděli se v paraZOO ve Vlašimi konala akce, při které si mohli návštěvníci prohlédnout zvířata, která by ve volné přírodě nepřežila a zde dostala šanci žít dál. U každého ze zvířat je nainstalována tabulka s jeho popisem a příběhem, jak se zvíře do paraZOO dostalo. Nejčastěji je to přes záchrannou stanici pro živočichy po nějakém úrazu.
Studánka – Na Zlatonedělním zpívání se lidé ze Studánky schází už od roku 2002.
Nové Město na Moravě /FOTOGALERIE, VIDEO/ – V předvečer Štědrého dne se novoměstské Vratislavovo náměstí zcela zaplnilo. Lidé si přišli společně zazpívat a odnést si do svých domovů světlo betlémské. To jim – jako každý rok – přivezl pastýř až z dalekého Betléma.