Blížící se adventní čas zpestří v centru Vsetína Mikulášský den, který proběhne v pondělí 2. prosince. Mikuláš se svou družinou se dopoledne vydá na koňském povoze navštívit děti v mateřských školách, odpoledne pak zavítá do centra města, kde bude na všechny čekat oblíbený Mikulášský jarmark.
Už jen několik dní zbývá v Brně do zahájení tradičních adventních trhů. Vánoční atmosféra zavoní z horkých zimních nápojů napříč brněnským historickým centrem už v polovině listopadu a potrvá do konce prosince. Kromě řady novinek v programu čeká návštěvníky nejen z Brna, ale celé Evropy rovněž rozšíření adventních trhů na nová místa. Připravili jsme pro vás jednduchý přehled důležitých dat a novinek Vánoc v centru Brna.
Čas adventu se neúprosně blíží. Města a obce na Rokycansku proto neponechávají nic náhodě a pečlivě se připravují na s ním spojené rozsvěcení vánočních stromů. První adventní svíčku v letošním roce zažehneme v neděli 1. prosince. Leckde však svůj symbol Vánoc rozsvítí už dříve. Deník přináší přehled toho, nač se mohou obyvatelé ve městech na Rokycansku těšit.
Chystání Vánoc je v plném proudu a ve Frýdku-Místku se letos připravují na adventní období s řadou novinek, které přinesou vánoční atmosféru do celého města.
/FOTOGALERIE/ Na většině míst na Příbramsku se plánuje rozsvícení vánočních stromů v posledním listopadovém večeru nebo v prvním prosincovém. V městečku se zhruba dvěma tisíci obyvateli ale zahájí adventní čas už o týden dříve. A s ohňostrojem.
Období adventních trhů se blíží. Už 22. listopadu v 10 hodin odstartují ty, které se tradičně konají na plzeňském náměstí Republiky. Potrvají až do 23. prosince. Prostranství opět obklopí vánoční atmosféra, vůně svařeného vína, staročeského trdla a perníčků.
Čas adventu se neúprosně blíží. Města a obce na Tachovsku proto neponechávají nic náhodě a pečlivě se připravují na s ním spojené rozsvěcení vánočních stromků. První adventní svíčku v letošním roce zažehneme v neděli 1. prosince. Leckde však obce svůj symbol Vánoc rozsvítí už dříve. Deník přináší krátký výběr z toho, nač se mohou obyvatelé v regionu těšit.
Díky světelné výzdobě pohádkovou atmosférou dýchající náměstí a uličky, stánky s dobrotami a třeba i nabídkou originálních vánočních dárků, vůně punče, svařáku… To všechno doprovází tradiční adventní a vánoční jarmarky, trhy, které jsou předzvěstí blížících se svátků. I letos si je budete moci vychutnat také na Rychnovsku, a to nejen na náměstích a v ulicích měst, ale už potřetí také v areálu opočenského zámku.
Předvánoční čas doprovodí akce také v menších městech a v obcích na Kroměřížsku. Kromě rozsvěcení stromů lákají třeba v Koryčanech na živý betlém, v Morkovicích-Slížanech na jarmark a ve Zdounkách připravili výstavu, která ukazuje Vánoce před 110 lety. Strom se rozzáří také ve Věžkách, vlastní strom bude mít i místní část Vlčí doly.
Tradiční podobu bude mít advent v Krkonoších a okolí. Ve větších městech začne rozsvícením vánočních stromů, ve většině dalších měst a obcí bude spojený především s trhy a koncerty.
Na Svitavsku vrcholí přípravy na adventní období, kdy města a obce rozsvítí vánoční stromy a zahájí tak slavnostní atmosféru Vánoc. První adventní svíčka se rozhoří 1. prosince, ale některé obce plánují rozsvícení stromků již dříve.
Tři dny po sobě si mohou lidé užít začátek adventu v Holešově a blízkém okolí. Už v pátek 29. listopadu rozsvítí tradiční betlém v Břestu, ke kterému letos přibyla i zvonička, o víkendu se pak rozzáří vánoční stromy na náměstích v Holešově a Hulíně.
/VIDEO, FOTOGALERIE, ANKETA/ Mezi první města v České republice, která vztyčila vánoční strom, se například po Tachovu či Děčínu zařadila Kutná Hora. Za asistence městské policie ho tahačem společnosti Silnice Čáslav přivezli ve čtvrtek 7. listopadu ve 13.30 hodin na Palackého náměstí pracovníci technických služeb a hned ho také pomocí autojeřábu ukotvili do speciálního stojanu.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Podruhé se v Nymburce rozsvítí hned dva vánoční stromy. Ten hlavní, dvanáctimetrový smrk, dorazí na náměstí v pondělí 18. listopadu dopoledne z Kanína. Druhý strom určený pro sídliště bude usazen vedle restaurace Skleník v pátek 22. listopadu a přijede ze Sadské.
Velké náměstí už zdobí vánoční strom. Pracovníci Městských služeb Písek ve čtvrtek 7. listopadu na tradiční místo upevnili více než deset metrů vysokou jedli ojíněnou, kterou přivezli z osady Straňovice u Malenic za Volyní.
Jako gesto uznání obyvatelům Bohumína, kteří společně zvládli náročné období po povodních, nabídla společnost ČEZ městu vystoupení českých hudebních hvězd na tradiční adventní akci Rozsvícení vánočního stromu.
Letošní první adventní neděle připadla na 1. prosince a mnoho z obcí a měst na Frýdecko-Místecku na tento den plánují i slavnostní rozsvícení vánočního stromu. Podívejte se rovnou také na program, na který se můžete kde těšit.
V Křížové ulici a na Masarykově náměstí v Děčíně jsou od středy 6. listopadu vánoční stromy, které budou zdobit město příští dva měsíce. Technické služby kromě těchto dvou míst navezou v příštích dnech vánoční stromy ještě ke knihovně, před hlavní nádraží nebo na Husovo náměstí. V děčínských ulicích se již objevuje také vánoční výzdoba na sloupech veřejného osvětlení.
Letos poprvé obzvláštní rozsvěcování vánočního stromu v Luhačovicích adventní Andělská záře nad Luhačovicemi aneb Svolávání andělů. Akce proběhne v rámci tradičního Vánočního jarmarku s rozsvícením vánočního stromu se starostenským čajem v sobotu 30. listopadu 2024.
/FOTO/ Necelý měsíc zbývá do zahájení adventu. Předvánoční atmosféra naplno zasáhne Hodonín už 1. prosince. Nedělním Zvonečkovým průvodem s Rozsvícením vánočního stromu odstartují třítýdenní rozšířené vánoční trhy na Masarykově náměstí. Ty potrvají po všechny čtyři adventní neděle.
Desítky akcí a hudebních vystoupení nabídne letošní Adventní Zlín. A to od soboty 30. listopadu, kdy na náměstí Míru začnou tradiční adventní trhy, až do pondělí 23. prosince.
Letošní vánoční strom dorazí na písecké Velké náměstí s předstihem. Bude jím jedle ojíněná a městské služby ji přivezou už tento čtvrtek. V neděli se totiž uzavře polovina náměstí a začne se instalovat ledové kluziště. Se stromem už by se sem pak technika nedostala.
/VIDEO, FOTO/ Alespoň trochu a na určitou dobu by se mohlo vyčistit od aut centrum Kutné Hory ve čtvrtek 7. listopadu, a sice v souvislosti s transportem vánočního stromu na Palackého náměstí. Příjezd symbolu Vánoc začaly od konce minulého týdne avizovat dopravní značky v dotčených ulicích města.
Advent v letošním roce začíná v neděli 1. prosince. V řadě obcí v teplickém okrese se vánoční stromek na náměstích či návsích rozzáří do své krásy právě v tento den, mnohdy s doprovodným programem.
Čas adventu je spojený s vánočními trhy, stánky plnými řemeslných výrobků a dobrot, koncerty a také mikulášskými akcemi. Města na Valašsku připravují program trhů i s nimi spojené rozsvěcování vánočních stromků. První adventní svíčka se letos rozzáří v neděli 1. prosince. Leckde však vánoční strom rozsvítí ještě o něco dříve.
Jedle, borovice, nebo smrk? Ani jeden. Olomoucké Vánoce letos ozdobí v České republice ne zcela běžný jehličnan – sekvojovec obrovský. I když se jedná o druh, jehož zástupci v kalifornské přírodě dorůstají impozantních rozměrů, ten olomoucký nijak obrovský nebude.
Jedle, borovice, nebo smrk? Ani jeden. Olomoucké Vánoce letos ozdobí v České republice ne zcela běžný jehličnan – sekvojovec obrovský. I když se jedná o druh, jehož zástupci v kalifornské přírodě dorůstají impozantních rozměrů, ten olomoucký nijak obrovský nebude.
Také už u vás na náměstí stojí, nebo dokonce svítí vánoční strom? Přihlaste ho do velké ankety Vánoční strom Deníku roku 2024 a vyhrajte pro svou obec či město cenu za čtvrt milionu korun.
/FOTO, VIDEO/ Kolínská radnice vybrala vánoční strom, který bude letos přes advent zdobit Karlovo náměstí. Vedení města se nakonec sešlo poměrně dost nabídek, takže bylo z čeho vybírat. A vítěz nakonec není vůbec z daleka. Nachází se v Bohouňovicích I u Červených Peček.
Do Vánoc zbývají necelé dva měsíce a města na Mostecku začínají odhalovat adventní program. Ten zpravidla odstartují rozsvícení vánočních stromů, se kterými bývá spojený první adventní víkend.
Ano, je to opravdu tak. Nádvoří tachovského zámku již od včerejšího dne zdobí letošní symbol Vánoc okresního města. Není jím však tradiční živý strom, ale umělý stromek osm metrů vysoký, na kterém jsou zavěšeny červené a zlaté koule a světelné řetězy. Ač je běžné se na adventní čas těšit a někdy už v předstihu si vyzdobit byt či dům alespoň nějakou vánoční maličkostí, vztyčení vánočního stromku na konci října má pragmatičtější důvody.
/FOTO, VIDEO/ Téměř čtyřicet položek je na seznamu letošních adventních oslav v Kralupech nad Vltavou. Ve městě budou znít na konci roku nejen koledy, ale i tak známé písničky, že si je budou moci spolu s muzikanty všichni zazpívat.
Do začátku adventu zbývá přibližně jeden měsíc. Ve většině obcí i měst už mají jasno, které stromy letos zkrášlí jejich náměstí a návsi během nejkrásnějších svátků roku. O vánoční dominantě je rozhodnuto také v Jindřichově Hradci. Náměstí Míru letos ozdobí pravidelný vzrostlý smrk, který městu darují silničáři.
Vánoce se bíží, města a obce na Novojičínsku už začínají žít adventním obdobím. Jaký si připravila pro své občany program, co vše se bude ve městech na vánočních jarmarcích, trzích a měsrečkách dít? Tady je přehled Deníku.
Na náměstí krále Jiřího z Poděbrad přivezli dřevěné stánky. Přípravy na letošní vánoční trhy, které přinesou oblíbené stánky s občerstvením, vánočními dekoracemi a řemeslnými produkty, odstartovaly. Přípravy jsou náročné; přibydou kluziště, pódium a v neposlední řadě tradiční symbol Vánoc, vánoční strom. Víme, kdy jej vztyčí.
Dvanáctimetrový smrk ztepilý ponese letos vánoční ozdoby před prostějovskou radnicí. Jak se bude jmenovat, určí anketa, která potrvá do 18. listopadu. Zúčastnit se může kdokoli.
Druhým rokem se letos Orlované mohou těšit na vánoční stromeček na zrekonstruovaném náměstí 28. října – respektive s ohledem na podzemní garáže pod náměstím hned vedle něj.
/FOTO, VIDEO/ Oranžové šílenství vrcholí. Na halloween se chystá i podnik Zmrzlina 89 - Opočenská zmrzlina v Kostelci nad Labem, který v letošní anketě čtenářů Deníku o nejlepší zmrzlinu na Mělnicku vyhrál. První listopadový víkend bude stánek nabízet speciální halloweenskou zmrzlinovou edici.
/FOTO/ Vánoční trhy patří k nejoblíbenějším tradicím adventního období, kdy města ožívají slavnostní atmosférou a návštěvníci si mohou vychutnat jedinečnou kombinaci vánočních specialit, rukodělných výrobků a kulturních akcí. Kdy v Mladé Boleslavi vypuknou letošní adventní trhy?
Kadaň, Chomutov, Jirkov a Klášterec nad Ohří se připravují na vánoční trhy. Ty bude doprovázet bohatý vánoční program, který završí rozsvícením vánočního stromu s ohňostrojem. Deník vám přináší přehled adventních akcí ve vašem regionu, včetně informací o termínech rozsvícení stromů a pořádání trhů.
Města a obce na Havlíčkobrodsku chystají i na letošní rok předvánoční atmosféru jak se patří. Na náměstích a návsích se slavnostně rozsvítí stromy a výzdoby měst. Lidé se mohou těšit i na bohaté doprovodné programy, trhy a jarmarky.
Letošní advent, období čtyř neděl před 25. prosincem, začíná v neděli 1. prosince a končí Štědrým dnem, tři dny vánočních svátků vycházejí na úterý, středu a čtvrtek. Města a obce už chystají adventní programy, které začínají rozsvícením vánočního stromku, pár dnů poté přichází mikulášská nadílka.
Termíny rozsvěcení vánočních stromů a zahájení vánočních trhů a jarmarků zjišťoval Deník ve všech sedmi městech okresu Uherské Hradiště. Šest z nich odpovědělo.
I v Jablonci nad Nisou se připravují na blížící se advent. Samotné rozsvícení vánočního stromu na Mírovém náměstí je časováno v neděli 1. prosince na 17. hodinu. Událost tradičně doplní atraktivní kulturní program.
Do Vánoc zbývají necelé dva měsíce a města na Děčínsku začínají odhalovat adventní program. Ten zpravidla odstartují rozsvícení vánočních stromů, se kterými bývá spojený první adventní víkend. V Děčíně se letos rozsvícení stromku vrací na Masarykovo náměstí. Na co všechno se můžete těšit? O kouzelnou vánoční atmosféru, vůni svařáku nebo koledy nebude nouze.
Advent v Písku bude letos jiný než v předchozích letech. Společnost Cohiba Musica, která připravovala předvánoční program posledních 16 let, se rozhodla dál nepokračovat a předala žezlo městu, resp. Centru kultury města Písku.
Vánoční výzdobu už si prohlíží obyvatelé Pelhřimova. Tento týden jí město ozdobili zaměstnanci technických služeb. Podívejte se také vánoční strom, který bude stát na Masarykově náměstí. V anketě pak zahlasujte, jak se vám vánoční výzdoba líbí.
Na tradiční adventní trhy a výzdobu se již začínají připravovat města na Olomoucku. Kdy se letos rozsvítí stromy v Olomouci, Uničově, Litovli a Šternberku a co nabídne program na náměstí?