Firma Ferrit ze Starého Města u Frýdku-Místku patří k padesáti největším výrobcům těžební techniky na světě. Jednatel firmy Petr Mohelník uvedl, že cílem firmy je dostat se do top 30. Firma se specializuje na tři hlavní segmenty - závěsnou dopravu, pozemní kolejovou dopravu a pásové stroje. Kromě uhelné těžební techniky se Ferrit zaměřuje také na stroje na těžbu rud, se kterými pronikl mimo jiné do Indie a Afriky.
Česká republika se chystá provozovat bitevní vrtulníky AH-1Z Viper ve dvojici s transportními UH-1Y. Rozhodnutí o jejich pořízení však bylo přijato v době, kdy armáda neměla zdaleka tolik prostředků, jako dnes. Je proto na místě se ptát, zda není na čase vrátit se ke standardu NATO, kterým jsou vrtulníky Apache. Otázka kam s dvojicí H-1 pak má možná mnohem snazší řešení, než by se mohlo zdát.
Seskoky parašutistů, ukázky pásové a kolové vojenské techniky, představení dakarského speciálu, výstavy zbraní a výstroje, to všechno nabídne Den s technikou v Muzeu na demarkační linii v Rokycanech. Pro děti organizátoři přichystali pátrání po ztraceném vojínu Koubovi.
Odborníci dokázali vizuálně zrekonstruovat pravděpodobnou podobu Apollonovy grotty v sala terrenách arcibiskupského zámku v Kroměříži. I když většina ametystů, které ji zdobily, zmizela a zbylé kameny ukryli naši předkové pod vrstvu malty, máme díky technice možnost prohlédnout si dílo předků v jeho původní podobě.
Dnes je tomu 57 let, co tehdejší Československo prožilo černý den své novodobé historie. Důvodem byla invaze vojsk Varšavské smlouvy pod označením Operace Dunaj, což byl vpád armád pěti komunistických zemí do ČSSR, který se uskutečnil 21. srpna 1968. Vojska podle tvrzení tehdejšího Sovětského svazu přijela osvobodit československý lid od protisocialistických a imperialistických sil. Víte, s jakou technikou nás tehdy armády, spojené paktem Varšavské smlouvy, přijely „osvobodit“?
Dobrovolní hasiči z Nového Strašecí patří dlouhodobě k nejvytíženějším jednotkám v celém Středočeském kraji, v roce 2024 vyjížděli k více než třem stovkám událostí. Za tímto obdivuhodným nasazením ale nezaostává ani jejich vybavení – právě letos se dočkají významného posunu ve vybavenosti. Vedle nové techniky plánují i obměnu části ochranných prostředků.
Na druhém nádvoří rychnovského zámku můžete spatřit do 30. září výstavu místního Fotoklubu. Současní členové zde prezentují svou roční práci od snímků ptactva a hmyzu přes pouliční fotografii až po experimentální historické techniky z 19. století. Vstup je zdarma.
/AUTO NOVINKY/ Prémiová SUV, chytrá městská auta i nové elektromobily – konec roku 2025 a začátek roku 2026 bude pro řidiče opravdu nabitý. Na český trh zamíří novinky značek Audi, Fiat, Alfa Romeo, Jeep či Subaru. Přehled všech novinek těchto automobilek přinášíme v dalším díle našeho seriálu, ve kterém poodhalujeme i technické detaily a plánované uvedení nových na český trh.
/OBRAZEM/ Desítky traktorů projely v sobotu Postřekovem, kde se uskutečnilo XII. setkání traktorů a zemědělské techniky. Tradiční akci, při které se kromě spanilé jízdy soutěžilo v dovednostních závodech, vyhodnocoval se nejhezčí traktor a došlo i na dětské klání, pořádala obec Postřekov s místními firmami. Podívejte se na snímky, které pořídil Jiří Anderle.
Hasiči ve Frýdku-Místku, ať už profesionální nebo dobrovolní, nacvičují průjezdy mezi zaparkovanými vozy na sídlištích. Ve spolupráci s městskou a republikovou policií zdůrazňují, aby řidiči při parkování nebyli lhostejní a neblokovali trasu vozidlům integrovaného záchranného systému.
Do Vysoké nad Labem se po letech vrátila historie v podobě téměř 150 let staré koněspřežné hasičské stříkačky. Unikát z roku 1879, vyrobený v Rakousku-Uhersku, objevili místní dobrovolní hasiči u sběratele v Německu a přivezli ho zpět díky podpoře občanů. Stroj v původním stavu se stane ozdobou slavností, připomene tradici hasičů a možná ještě předvede, že dokáže pumpovat vodu a hasit oheň stejně dobře jako kdysi.
Nízká výška sedla je u motocyklu víc než jen otázkou pohodlí – pro jezdce menší postavy často rozhoduje o tom, zda se na motorce budou cítit jistě a bezpečně. V redakčním výběru jsme se proto zaměřili na cruisery, které kombinují přístupnou ergonomii, kvalitní techniku i osobitý design. Přinášíme výběr modelů napříč kubaturami i cenovými hladinami, které spojuje nízko posazené sedlo a přirozený došlap.
To, že je v Česku nedostatek řidičů v kamionové dopravě a spediční firmy se snaží pravidelnými nábory získat alespoň nějaké nové tváře, to je vcelku známá věc. Podobná situace vládne i u profese řidičů autobusů. A situace v těchto oborech není růžová v celé Evropě. Nedávno možná překvapil inzerát, tak trochu zajímavost, který poptává šoféry pro auta zajišťující pořizování záznamů pro mapy. Že by i tady začal být nedostatek řidičů?
Hned dva požáry rodinných domů museli během sobotního dne řešit hasiči v Olomouckém kraji, kteří vyjížděli do Čelechovic na Hané na Prostějovsku a do Kojetína na Přerovsku.
Hned dva požáry rodinných domů museli během sobotního dne řešit hasiči v Olomouckém kraji, kteří vyjížděli do Čelechovic na Hané na Prostějovsku a do Kojetína na Přerovsku.
Hned dva požáry rodinných domů museli během sobotního dne řešit hasiči v Olomouckém kraji, kteří vyjížděli do Čelechovic na Hané na Prostějovsku a do Kojetína na Přerovsku.
/AKTUALIZOVÁNO/ Houkání hasičských sirén, řítící se technika. Ve čtvrtek v podvečer bylo ve Vrchoslavicích na jihu Prostějovska živo. Na poli vzplál pásový traktor. S ohnivým živlem bojovalo pět hasičských jednotek. Další požár ve stejný den zachvátil i kombajn na poli u Čelechovic na Hané. V obou případech je odhad škody půl milionu korun.
Houby nejsou jediným důvodem, proč se v těchto dnech vydat do lesa. Na většině území se to hemží i borůvkami, což dokazuje i pětačtyřicetiletá paní Jana K., která se redakci Deníku ozvala z Jizerských hor. S technikou nazvanou „drobenka“, jich nasbírá i litr do hodiny. Jednoduchou metodu by ráda ukázala všem, kteří doposud sbírají oblíbené lesní plody jen palcem a ukazováčkem. „I vy můžete kráčet z lesa s několika litry borůvek za jedno odpoledne,“ vzkazuje.
/FOTOGALERIE/ Obec Petrůvka na Zlínsku pokračuje v modernizaci veřejného prostoru za místním úřadem, který se dlouhodobě mění v atraktivní a bezpečné místo pro volný čas všech generací – od batolat až po seniory. V roce 2023 přibyla k dětskému hřišti odpočinková zóna s fitness prvky, historickou houpačku nahradilo nové houpací hnízdo, letos přišla řada na hřiště.
Intervenční, miniinvazivní, vysoce účinná a bezpečná metoda léčby chronické bolesti. To je kryoablace, která využívá nízké teploty k dočasnému přerušení funkce nervů. Nově ji nyní využívají v ostravské fakultní nemocnici.
V noci ze soboty 2. srpna na neděli 3. srpna vypukl rozsáhlý požár v kravařském seníku. Na místo ihned vyrazilo množství hasičských jednotek, i tak bylo ale nutné přivolat k boji s plameny další posily.
V kopřivnickém závodě společnosti Tawesco, která je součástí strojírenské skupiny Promet Group, byl spuštěn pilotní projekt Smart factory - inteligentní továrny budoucnosti. Jeho datovou páteř tvoří privátní 5G síť vybudovaná ve spolupráci se společností T-Mobile.
V obci Třemešné na Tachovsku budou o prvním srpnovém víkendu vonět pouťové koláče. Obec navíc připravila mimořádně bohatý třídenní pouťový program s hudbou, traktoriádou, neckyádou, tombolou, rybářskými závody, výstavami automobilů, motocyklů a hasičské techniky. Chybět nebude ani motokrosová exhibice a roztleskávačky. Vstup na všechny akce je zdarma.
Jaroslav Zámečník uspěl u libereckého okresního soudu se žalobou na ochranu dobrého jména. Regionální web loni zveřejnil nepravdivé informace o policejním zásahu na magistrátu. Autor článku se nyní musel veřejně omluvit.
Sbor dobrovolných hasičů z Čejetic slavil v sobotu 26. července 120 let od svého založení. Na oslavách nechyběla vzpomínka na bývalé členy, slavnostní průvod a přehlídka hasičské techniky.
/FOTO, VIDEO/ Tanky a letadla ze světových válek nebo pohraniční opevnění, ze kterých měli českoslovenští vojáci čelit nacistům. Mimo jiné i toto najdou návštěvníci v těchto dnech na výstavě Svět modelů v Muzeu Vyškovska. Zájemci se za ní vydají do výstavního sálu v prvním patře zámku.
Historické traktory, hasičské závody a zajímavý doprovodný program přilákaly v sobotu 19. července stovky návštěvníků do Doubravic, části Pardubic. Oslavy měly hned dva důvody – jubilejní 10. ročník oblíbené Dědečkovy výstavy a 100 let od založení místního sboru dobrovolných hasičů. Návštěvníci si užili spanilou jízdu traktorů, výstavu staré techniky i další zábavu pro celou rodinu.
Mezi malými skútry se vedle špičkově vybavených moderních modelů objevují i stroje jednoduché konstrukce, které sází na osvědčenou techniku a skvělou ergonomii. Právě do této kategorie patří i Piaggio Liberty – nenápadný, ale mimořádně spolehlivý favorit, který si díky své jednoduchosti a odolnosti vydobyl výjimečné postavení.
Jihočeští hasiči mají nové vozy. Cisterny Tatra Force obmění flotilu vozidel na stanicích České Budějovice, Český Krumlov, Jindřichův Hradec, Třeboň, Písek, Prachatice, Strakonice a Tábor.
Státní zámek Vimperk připravil pro letošní sezónu jedinečnou výstavu s názvem Steinbrenerovi kreslíři, která je k vidění do 3. listopadu v prostorách zámecké galerie.
Namísto často zabahněné pěšiny dnes vede do třímetrového svahu unikátní schodiště z masivních pískovcových kvádrů. Martin B. z Loun se totiž rozhodl zužitkovat stavební kámen ze zbourané stodoly, pustil se do práce a postavil na svém pozemku funkční a přitom efektní venkovní schodiště. Nejenže ušetřil, ale navíc dokázal, že i metrákovými kameny se dá hýbat bez techniky.
Strakoničtí vojáci z 252. protiletadlového raketového oddílu mají nového pomocníka pro boj se vzdušným protivníkem. Moderní zařízení IFF mód 5, které slouží k rozpoznání toho, zda se ve vzduchu pohybuje vlastní nebo cizí letoun. Jeho funkčnost úspěšně otestovali u prostředku RVR, který používají k průzkumu vzdušného prostoru.
/OBRAZEM/ Sbor dobrovolných hasičů v Dražicích oslavil 140 let od svého vzniku velkolepou akcí, která přilákala desítky návštěvníků. Oslavy nabídly ukázky historické i moderní hasičské techniky, netradiční soutěže a bohatý kulturní program. Mezi hlavní lákadla patřila funkční historická stříkačka z roku 1885, na kterou jsou místní hasiči právem pyšní.
Je výkonná, a přesto úsporná. Umí být rodinným vozem i sportovním parťákem, vždy s typicky německou hrdostí – a milují ji nejen automobiloví nadšenci. Proslavila se mimo jiné jako služební vůz v seriálu Kobra 11 a modely, které teprve nedávno získaly status veterána, už lákají sběratele. Řeč je o legendě BMW řady 3 – lidově zvané „trojka“ – která letos slaví půlstoletí své existence.
Milovníci vojenské historie z celé Evropy míří do Zvole. Koná se zde sraz majitelů historických vojenských vozidel s názvem Moravskou úvratí. Vojenskou techniku si může prohlédnout i veřejnost.
Poslední dvě volná místa zbývají na workshopu technického uměleckého smaltu „V Holosu na plech“, který se bude konat od 7. do 11. července v Opavě-Vlaštovičkách. Jde o první akci nově vznikajícího Ateliéru technického uměleckého smaltu Holos.
Dobrovolní hasiči v Karviné se dočkají významného posílení techniky. Díky česko-polskému projektu Společně proti živlům získají mimo jiné přívěsnou elektrocentrálu o výkonu 80 kW, která jim pomůže při výjezdech k mimořádným událostem – ať už jde o živelní pohromy, nebo například výpadky elektřiny ve zdravotnických a veřejných budovách. Jedním z hlavních příjemců bude jednotka Sboru dobrovolných hasičů Karviná-Ráj.
Úspěch a hlavně obrovská úleva. Takové pocity prožívali hasiči zasahující u rozsáhlého požáru na skládce autovraků v Dubici uplynulý víkend. Ten se jim povedlo uhasit dříve, než předpokládali. „Ten pocit po zásahu, kdy člověk ví, že všechno dopadlo dobře, je k nezaplacení,“ shodli se.
/VIDEO, FOTO/ Milovníci veteránů si poslední neděli před prázdninami v části obce Dolní Kralovice nedaleko Zruče nad Sázavou přišli na své. V rámci pouťových slavností se tam uskutečnila výstava historických vozidel, která přilákala jak nadšence techniky, tak celé rodiny s dětmi.
Ještě než po novém obchvatu Nové Paky vyrazí auta, bude mít veřejnost jedinečnou příležitost vyzkoušet si ho na kole, bruslích, koloběžce nebo pěšky. Ředitelství silnic a dálnic ČR spolu se zhotovitelskou firmou PORR, a.s. připravilo na sobotu 12. července 2025 speciální akci Den otevřené silnice I/16 Nová Paka, obchvat, a to s bohatým doprovodným programem pro celou rodinu.
/FOTO, VIDEO/ Rušný víkend za sebou mají hasiči z Českolipska i okolí. Na likvidaci rozsáhlého požáru na skládce autovraků v Dubici se jich od sobotního podvečera do nedělního poledne podílelo více než 130. Dorazily také jednotky z Ústeckého kraje a Mladé Boleslavi. Požár prověřuje služba kriminální policie a vyšetřování.
/FOTOGALERIE/ Hasiči s výškovou technikou zasahovali od pátečního rána v Kostelci nad Labem, kde hořelo ve druhém patře rodinného domu. Z místa muselo být evakuováno šest lidí.
O novém traktoru s lesnickou nástavbou pro Služby města, o smlouvě na pořádání letošní Jindřichohradecké činohry nebo o výkonu dozoru na akci Centrální park Vajgar rozhodovali na svém jednání radní města. Podívejte se na podrobnosti.
V milevské Galerii M je až do 27. června k vidění společná výstava dvou autorů Fotografie a digitální kresba. Fotografie milevského rodáka Jiřího Hájka představují regionální přírodu. Mezi nimi vynikají především detailní záběry ptáků, za kterými se autor vydává do okolí Milevska. "Většina fotografií vznikla u říčky Smutné," prozradil Jiří Hájek.
První letní den oslavil s velkým leskem nejen příchod léta, ale i 150. výročí založení Sboru dobrovolných hasičů a 50 let profesionální jednotky HZS v Nové Pace. Slavnosti slunovratu v sobotu 21. června proměnily Jírovy sady v živoucí centrum dění, kde se střetla historie, současnost i zábava pro všechny generace.
Tragická nehoda se stala v neděli 22. června kolem půl osmé večer na Strakonicku. U Radošovic došlo podle policistů k úmrtí muže - pravděpodobně při manipulaci se zemědělskou technikou. Na místo vyjížděly všechny složky integrovaného záchranného systému.
Želvy, plazi, obojživelníci, vzácné kůže divokých zvířat pašované do České republiky a zachycené Celní správou. Nejmodernější vrtulník i služební BMW v civilním provedení, obojí patřící Policii ČR.
Desítky tisíc lidí dorazily v sobotu do prostoru bývalého vojenského cvičiště Bahna mezi obcemi Dobřív a Strašice na Rokycansku na 35. ročník Dne pozemního vojska Bahna.