Kreativ

ŠTÍTEK: výstava

Z vernisáže výstavy Udržitelnost a civilizace, která je k vidění do 30. července na náplavce v Českém Krumlově.

Krumlov hostí další výstavu profesora Bárty. Zabývá se budoucností pro naše děti

Náplavka v Českém Krumlově u Pivovarské zahrady se stale venkovní expozicí pro už třetí tematickou výstavou z pera profesora Miroslava Bárty a jeho spolupracovníků. Tentokrát se zabývá udržitelnou budoucností nejen pro naše děti, tedy tématem, které rezonuje především v západní části světa. K vidění tam bude do 30. července a je na ní možné zhlédnout 39 ucelených témat na solárně nasvícených panelech, které jsou přístupné 24 hodin denně zdarma.

Paluba raketoplánu Columbia

Vesmírné žně v Brně, na Space Mission slavili výročí přistání na Měsíci

/VIDEO/ Potkat se s novým českým astronautem Alešem Svobodou a získat jeho autogram mohli lidé v pondělí na výstavišti v Brně. Při příležitosti nadcházejícího 55. výročí přistání na Měsíci si organizátoři výstavy Space Mission pro návštěvníky kromě stálých atrakcí připravili i komentovanou prohlídku. Představili také nové české exponáty, které v budoucnu poletí do vesmíru.

Letos se na zámek vrací renomovaný sklářský výtvarník Ilja Bílek

Na pardubickém zámku jsou k vidění sklářská díla Ilji Bílka

Pardubické muzeum spravuje jednu z nejvýznamnějších sbírek uměleckého skla v Čechách. Expozici S.K.L.E.M., v níž mohou návštěvníci vidět nejcennější exponáty, pravidelně doplňují výstavy předních sklářských výtvarníků a výtvarnic. Letos se na zámek vrací renomovaný sklářský výtvarník Ilja Bílek, dlouholetý vedoucí ateliéru skla ústecké Univerzity Jana Evangelisty Purkyně.

Pískové sochy, Pískosvět, Pustevny, 13. 7. 2024. Koláž: Deník/Petr Jiříček

VIDEO: Bouřky takto poničily pískové sochy na Pustevnách. Lidi však lákají dál

/FOTOGALERIE/ Čtyřiadvacetkrát už mohli návštěvníci na Pustevnách obdivovat v zimě tradiční ledové sochy. Kratší tradici tam v létě mají pískové plastiky, které zruční sochaři připravili letos popáté. Ačkoli vznikly teprve v závěru června, opakované bouře je několikrát vydatně poničily. Jak to nyní v Pískosvětě vypadá?

Nová interaktivní výstava ve Vlastivědném muzeu Olomouc přibližuje život lidí s hendikepem

Výlet do světa lidí s hendikepem. V Olomouci otevřela nevšední výstava

Vyzkoušet si český znakový jazyk, chůzi s bílou holí, jízdu na takzvaném handbiku nebo třeba orientaci v temném tunelu a vypořádat se se situacemi, které každý den prožívají lidé s postižením, mohou návštěvníci nové interaktivní výstavy ve Vlastivědném muzeu Olomouc (VMO). K dispozici tam mají sedm stanovišť.

Výstava třiceti pláten akademického malíře Jaroslava Kantora bude k vidění v plzeňské Galerii U Andělíčka.

U Andělíčka bude mimořádná výstava kdysi slavného plzeňského umělce

Jaroslav Kantor, někdejší basbarytonový zpěvák opery Divadla J. K. Tyla v Plzni, byl také vynikajícím malířem. Výstava jeho figurálních děl, nazvaná A tak šel čas, bude k vidění v plzeňské Galerii U Andělíčka. Tato kolekce třiceti pláten připomíná 75. výročí jeho vstupu do Akademie výtvarných umělců.

Výstava Správy železnic na výtoňské náplavce, která představuje možnou budoucnost železničního mostu pod Vyšehradem.

Novinka v zápasech o výtoňský most: výstava na náplavce přímo pod ním

Lepší doprava, lepší přístup, lepší život ve městě. To jsou zásadní sdělení ohlašovaná na jednom z panelů výstavy, kterou Správa železnic ve středu 10. července zahájila pod výtoňskou částí železničního mostu přes Vltavu. Dala tím podnět k nové vlně debat o budoucnosti mostu nynějšího, historického. Jde o téma, kolem něhož dlouhodobě planou emoce.

Šumava Litera ve Freyungu.

Freyung nabízí Vimperský týden s Šumavou Literou

Spolek Šumava Litera, město Freyung a město Vimperk pořádají do 14. července 2024 pod záštitou Tomáše Kafky, velvyslance České republiky v Německu, Vimperský týden ve Freyungu. Všechny akce jsou v německém jazyce a zdarma.

Z vernisáže výstavy kresleného humoru Pivo na Sázavě v Klubu Čtrnáctka v Ratajích nad Sázavou.

Pivo teče proudem i na papíře. Karikaturisté oslavují v Ratajích zlatavý mok

/FOTOGALERIE/ Chmelový nápoj v rukách návštěvníků nemohl chybět v sobotu 6. července při zahájení výstavy kresleného humoru s názvem Pivo na Sázavě v Klubu Čtrnáctka v Ratajích nad Sázavou. „Zaručeně zažene žízeň! A nebo právě naopak?“ řekl o výstavě Ota Kmínek z České unie karikaturistů.

Obecní dům v Opavě nabízí výstavu Počátky Opavy.

Archeologické léto: výpravy za zážitky a historií Opavy

Opavské zastavení pod názvem Počátky Opavy zahrnuje komentovanou procházku centrem jednoho z nejstarších měst v České republice s informacemi o nálezech spojených s jeho vznikem v první polovině 13. století. Výlet po stopách našich předků zahrnuje archeologické památky v regionu. Na výpravách budou zájemce provázet zkušení archeologové, kteří je svým vyprávěním přenesou do dob dávno minulých.

Fotografie doplněné o modely Dakar speciálů firmy Kovap a papírové modely zapůjčené Muzeem papírových modelů v Polici nad Metují – to je výstava novoměstského fotografa Marka Pitaše s názvem Motoristické dobrodružství.

Motoristická Zázvorka: Marek Pitaš při Dakaru fotí na hraně, někdy i za ní

Výkonné a odolné stroje s kolami ve vzduchu v oblacích zvířeného pouštního písku nebo našlapané tahače natěsnané v zatáčkách na asfaltovém závodním okruhu. Takovéto dramatické a zároveň spektakulární záběry z motoristického světa svým fotoaparátem zachycuje a zvěčňuje fotograf závodního týmu Buggyra Racing Marek Pitaš. A právě jeho snímky z ikonické Rallye Dakar či Evropského truckového šampionátu jsou až do 15. září k vidění v Městské galerii Zázvorka v Novém Městě nad Metují.

Výstava Armáda a všesokolské slety na Vítězném náměstí nabízí řadu málo známých informací i unikátních fotografií – to vše se zasvěceným komentářem jejího autora Michala Buriana a naznačením souvislostí.

Sokol a armáda: Blízcí spojenci. Výstava odhaluje překvapivé vazby

Sedmnáctý všesokolský slet je minulostí. Do vzpomínek se přestěhovaly zástupy žen, mužů i dětí v cvičebních úborech či častěji v pestrých tričkách, vyznačujících příslušnost k Sokolu i ke konkrétním jednotám, které Pražané po celý sletový týden potkávali jak v ulicích metropole, tak třeba i v metru, tramvajích nebo autobusech. Sokolové o prodlouženém víkendu svůj slet završili a většina účastníků odjela – načež Deník zaslechl, že bez nich je Praha jaksi „prázdnější“.

Zámecký park v Lázních Kynžvartu je dodnes cílem stovek turistů z celé republiky i Německa.

Kynžvart ukáže, jak se rodilo v 19. století a představí anatomické divadlo

Správa státního zámku Kynžvart společně s Národním památkovým ústavem, Národním muzeem v Praze a dalšími institucemi vás srdečně zve na výstavu nazvanou "Lékařská literatura v zámeckých knihovnách". Bohatá expozice nabízí nahlédnutí do ilustrovaných historických tisků a lékařských předmětů, které odkrývají vývoj medicíny a její kulturní vliv od 16. do 19. století. 

Pozvání na výstavu Příběhy severních Čech - Zlomové okamžiky 20. století.

Pozvání na výstavu Příběhy severních Čech - Zlomové okamžiky 20. století

Ve čtvrtek 25. července 2024 zakotví výstava ve Smržovce na Lidickém náměstí a setrvá zde až do 15. srpna 2024. Tato exteriérová expozice regionální pobočky Paměti národa Severní Čechy přináší vzpomínky pamětnic a pamětníků na události 20. století, které pobočka dokumentuje v Libereckém a Ústeckém kraji pro sbírku Paměť národa.

Jednalo se výstavu prací, které vytvořili žáci školy během školního roku 2023/2024.

SŠDŘ Kladno pořádala výstavu maturitních, závěrečných a klauzurních studentů

V úterý 25. června pořádala Střední škola designu a řemesel Kladno vernisáž Závěrečné výstavy prací našich šikovných studentů. Ještě v úterý a ve středu 26. a 27. června byly volně přístupné pro všechny návštěvníky výstavní prostory ve škole, a to ateliéry, kinosál, truhlárna a dílny, galerie StarT, 2. patro a ateliéry Modelářek a 3. patro a ateliéry Designérů.

Fran Směja, jeho pamětní deska na domě a mladý Fran Směja (druhý zprava) v roce 1922 a Smějovy Pletky.

Spisovatele Frana Směju připomíná výstava v neplachovickém zámku

Sbírky Pletky a Nové pletky i vesnické romány. Jejich autorem byl sucholazecký spisovatel Fran Směja, kterého připomíná výstava v neplachovickém zámku. Od 26. června do 31. srpna tu lze vidět dosud nepublikované osobní fotografie této místní osobnosti. Veřejnosti je expozice 120 let výročí Frana Směji přístupná v rámci víkendových prohlídek zámku od 10 do 16 hodin. Vstupné činí 50 korun a děti mají vstup zdarma.

Dny lidí dobré vůle na Velehradě, cyrilometodějská poutní bohoslužba 2024

Národní pouť navštívilo 30 tisíc lidí. Papež poslal arcibiskupovi palium

V pátek 5. července vyvrcholil pětadvacátý ročník Dnů lidí dobré vůle. Během obou svátečních dnů navštívilo Velehrad na 50 tisíc lidí.„Dnešního svátečního dne se zúčastnilo téměř 30 tisíc nejen poutníků, včerejšího Večera lidí dobré vůle 20 tisíc lidí. Slavnostní poutní mši svatou doprovodilo na 150 hudebníků dechových muzik a desítky krojovaných nejen ze Zlínského kraje,“ uvedl Josef Kořenek, tajemník Dnů lidí dobré vůle. Na charitativní projekty se během čtvrtečního koncertu vybralo přes milion korun.

Dny lidí dobré vůle na Velehradě, cyrilometodějská poutní bohoslužba 2024

Na Národní pouť na Velehrad dorazilo 30 tisíc lidí

V pátek 5. července vyvrcholily pětadvacátý ročník Dnů lidí dobré vůle. Během obou svátečních dnů navštívilo Velehrad na 50 tisíc lidí.„Dnešního svátečního dne se zúčastnilo téměř 30 tisíc nejen poutníků, včerejšího Večera lidí dobré vůle 20 tisíc lidí. Slavnostní poutní mši svatou doprovodilo na 150 hudebníků dechových muzik a desítky krojovaných nejen ze Zlínského kraje,“ uvedl Josef Kořenek, tajemník Dnů lidí dobré vůle. Na charitativní projekty se během čtvrtečního koncertu vybralo přes milion korun českých.

Dny lidí dobré vůle na Velehradě, cyrilometodějská poutní bohoslužba 2024

VIDEO: Národní pouť navštívilo 30 tisíc lidí. Papež poslal arcibiskupovi palium

V pátek 5. července vyvrcholil pětadvacátý ročník Dnů lidí dobré vůle. Během obou svátečních dnů navštívilo Velehrad na 50 tisíc lidí.„Dnešního svátečního dne se zúčastnilo téměř 30 tisíc nejen poutníků, včerejšího Večera lidí dobré vůle 20 tisíc lidí. Slavnostní poutní mši svatou doprovodilo na 150 hudebníků dechových muzik a desítky krojovaných nejen ze Zlínského kraje,“ uvedl Josef Kořenek, tajemník Dnů lidí dobré vůle. Na charitativní projekty se během čtvrtečního koncertu vybralo přes milion korun českých.

Dny lidí dobré vůle na Velehradě, cyrilometodějská poutní bohoslužba 2024

Národní pouť navštívilo 30 tisíc lidí. Papež poslal arcibiskupovi palium

V pátek 5. července vyvrcholil pětadvacátý ročník Dnů lidí dobré vůle. Během obou svátečních dnů navštívilo Velehrad na 50 tisíc lidí.„Dnešního svátečního dne se zúčastnilo téměř 30 tisíc nejen poutníků, včerejšího Večera lidí dobré vůle 20 tisíc lidí. Slavnostní poutní mši svatou doprovodilo na 150 hudebníků dechových muzik a desítky krojovaných nejen ze Zlínského kraje,“ uvedl Josef Kořenek, tajemník Dnů lidí dobré vůle. Na charitativní projekty se během čtvrtečního koncertu vybralo přes milion korun českých.

Dny lidí dobré vůle na Velehradě, cyrilometodějská poutní bohoslužba 2024

Národní pouť navštívilo 30 tisíc lidí. Papež poslal arcibiskupovi palium

V pátek 5. července vyvrcholil pětadvacátý ročník Dnů lidí dobré vůle. Během obou svátečních dnů navštívilo Velehrad na 50 tisíc lidí.„Dnešního svátečního dne se zúčastnilo téměř 30 tisíc nejen poutníků, včerejšího Večera lidí dobré vůle 20 tisíc lidí. Slavnostní poutní mši svatou doprovodilo na 150 hudebníků dechových muzik a desítky krojovaných nejen ze Zlínského kraje,“ uvedl Josef Kořenek, tajemník Dnů lidí dobré vůle. Na charitativní projekty se během čtvrtečního koncertu vybralo přes milion korun českých.

Brno je pro mě symbolem svobody, říká učitelka z Chorvatska

Do Brna se přesunula putovní panelová výstava. Připomíná českou pomoc uprchlíkům

/ROZHOVOR/ Jana Novokmet, učitelka češtiny pro cizince, která pochází z české menšiny v Chorvatsku, v rozhovoru vzpomíná na své dva domovy. Narodila se v době války v bývalé Jugoslávii, kdy její rodina musela uprchnout do Československa. Po návratu do Chorvatska a následném studiu češtiny v Záhřebu se rozhodla pokračovat ve studiích v Brně, kde dnes žije již 11 let. Do Brna, konkrétně na Kobližnou, se také přesunula putovní panelová výstava „Milí Češi, zdravíme z Chorvatska“. Jedná se o ukázkový příběh české pomoci uprchlíkům, který přetrvává. Rovněž prezentuje témata, která v mnohém reflektují události dnešních dnů.

Ve Zbrašovských aragonitových jeskyních probíhá výstava mladých sklářů

To je krása! V teplických jeskyních vystavují mladí skláři

Výroba skla ve Valašském Meziříčí skončila už před lety. Největší sklářská škola v zemi přesto vychovává další generace sklářů. Jejich výrobky si budete moci prohlédnout na unikátní výstavě ve Zbrašovských aragonitových jeskyních.

Fichtl MAZEC 24 hodin 2024

Hanácký lichoběžník, Ameriky v pivovaru či setkání traktorů. Akce tohoto víkendu

Prázdniny a sváteční dny na konci tohoto týdne jsou plné zajímavých auto i moto akcí. Uskuteční se řada jízd, výstav i srazů historických vozidel, závody malých i velkých motorek, soutěže, spanilé jízdy a mnohé další. Podívat se můžete také na historické i současné traktory a zemědělské stroje, na burze objevit součástku, která vám chybí. Kam se můžete od pátku 5. července do neděle 7. července vypravit, pokud obdivujete krásu aut a motorek, zjistíte v našem tradičním velkém přehledu.

Zámek Raduň. Ilustrační foto

Raduňská oranžerie láká na výstavu i romantický zážitek

Dobrý tip na prázdninový výlet je romantický raduňský zámek se svou oranžerií, která návštěvníky potěší záplavou květin i výstavou. Ve všudypřítomné zeleni je k vidění přehlídka vítězných snímků 16. ročníku charitní fotosoutěže Můj svět.