Tři dny plné koncertů, výstava děl Alfonse Muchy v městské galerii, ale třeba i projížďka malebnými zákoutími města v koňském povozu. Svatovavřinecké hody, které se v Přerově uskuteční od 8. do 10. srpna, slibují letos nabitý program. Nudit se nebudou fanoušci Fleretu a Vlasty Rédla, ale ani milovníci českých hitů „devadesátek“. Na pódiu totiž vystoupí také legendární kapely Lunetic a Holki. Chybět nebude ani historický průvod městem.
„Respektovat své bližní už není samozřejmostí,“ říká umělkyně Christiane Binder z Fürstensteinu. Právě proto nazvala svou aktuální výstavu v informačním centru národního parku a návštěvníků v Mauth „Mitmenschen – mit Menschen“ (Spoluobčané – s lidmi), aby propagovala respekt a toleranci.
Novinkou pro turisty se chlubí zámek v Třeboni. Jeho interiéry nabízí od začátku července unikátní výstavu historických loutek ze soukromé sbírky. Některým kouskům je i více než sto let.
Projekt Vltava slavná a splavná má za cíl představit památky podél řeky, připomenout místa, která zanikla po výstavbě vltavské kaskády, a ukázat důležitost řeky pro hospodářský, kulturní, společenský a přírodní vývoj. Vyvrcholením bude v září otevření stejnojmenné výstavy v Praze.
Expozičně-herní Retro výstava Svět kostiček se otevírá ve Vlastivědném muzeu v Kyjově zájemcům ze všech generací. Mohou si zahrát či obdivovat stolní hry z dílny jihomoravského Chemoplastu, jako jsou cvrnkací fotbálky, košíkové či táhlové hokeje.
Prohlídka Zbrašovských aragonitových jeskyní v Teplicích nad Bečvou je každý rok doslova magnetem pro návštěvníky - během léta totiž nabízí i příjemné ochlazení. Letošní sezonu zpestří letní výstavu tvorba čtyř sochařů a tří sochařek s osobní vazbou na Ostravu. Pod společným názvem Postmineral představí svá díla Piotr Cielecki, Nicolas Holub, Martin Mydlarčík, Jozef Horvát, Pavla Václavíková, Nicola Bogvajová a Zuzana Sekerová.
/FOTO, VIDEO/ Léto 2025 se pro návštěvníky Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě nese ve znamení omezeného provozu. Dvě z jeho tří poboček, Vísecká rychta v Kravařích a Památník Karla Hynka Máchy v Doksech, zůstávají kvůli rekonstrukcím zavřené. Vedle hlavní budovy muzea tak zůstává otevřené jen Archeologické muzeum – Šatlava v centru města.
Rozhledna na Kleti, nejstarší kamenná rozhledna v Česku, oslavila významné jubileum. V pátek 4. července si připomněla 200 let od svého postavení slavnostním programem, který vyvrcholil koncertem houslového virtuosa Pavla Šporcla s jeho Academy Orchestra, vernisáží výstavy a večerním překvapením pro návštěvníky.
Spolek Šumava Litera, spolek Gesselschaft für Grenzlose Zusammenarbeit a město Freyung pořádají 2. ročník partnerského týdne, který se koná od pondělí 7. července do pátku 11. července ve Vimperku a Freyungu.
Nová výstava v Domě umění ukazuje, jak vypadalo Znojmo mezi dvěma světovými válkami. Letos si navíc připomínáme sto čtyřicet let od narození Josefa Mareše, sto pět let od jeho zvolení znojemským starostou a osmdesát let od jeho tragické smrti v Terezíně. Informovala o tom v tiskové zprávě Renata Hurníková, která má v Jihomoravském muzeu ve Znojmě na starosti propagaci.
/FOTOGALERIE/ Po deseti měsících se na začátku srpna pro návštěvníky otevře kaple Památníku Mohyla míru u Prace na pomezí Brněnska a Vyškovska. Odborníci kapli odvlhčili a obnovili omítky. V památníku také pokračují práce na obnově hlavní multimediální expozice, ta ale bude hotová až na přelomu listopadu a prosince, na připomínkové akce bitvy u Slavkova. V pátek to řekl kastelán památníku Ondřej Buček.
/FOTO/ České muzeum stříbra v Kutné Hoře připomíná letošní 150. výročí narození kutnohorského rodáka, špiona Emanuela Viktora Vosky (1875 až 1960), který se zapsal do historie odboje první i druhé světové války. Až do ledna příštího roku je před budovou Hrádku k vidění venkovní výstava dobových fotografií, dokumentů i Voskova portrétu z ateliéru slavného fotografa Františka Drtikola.
Křesla, židle, konferenční stolky nebo čalouněné kuchyňské lavice, a to vše z takzvaného dřevolaminátu. Ikonický nábytek vyráběný v Dřevopodniku Holešov je teď k vidění na nové výstavě v Muzeu moderního umění v Olomouci. V minulosti byl mezinárodně ceněný za výjimečný design a dotvářel interiéry zahraničních ambasád, pavilonů Expo, hotelů a restaurací. Křesla z Holešova prodávala také švédská firma IKEA.
Třiadvacet malířů vystaví ve Vodňanech své obrazy, jejich společným tématem je Jihočeská krajina. Vernisáž se uskuteční v neděli 6. července 2025 od 14 hodin.
Grafik, ilustrátor a karikaturista Václav Johanus (1947 - 2024) by se 6. července dožil 78 let. Jeho životní a umělecká cesta se v únoru 2024 bohužel uzavřela a jeho dílo tak zůstalo nedokončeno. Originálním výtvarným projevem, osobností a také působností Galerie Hrozen, kterou v roce 1998 v Českých Budějovicích vybudoval a do roku 2024 vedl, se grafik Václav Johanus zapsal nesmazatelně do kulturní historie.
Vernisáží odstartovala na krumlovském zámku výstava věnovaná kněžně Eleonoře. Výstava není jen k vidění, je přímo k prožití. Každý si může vyzkoušet kousek života v osmnáctém století.
Muzea ve Zlínském kraji připravila na letní prázdniny interaktivní výstavy, tvořivé dílny, pátrací hry či akce pod širým nebem. Nabídnou program pro děti i dospělé návštěvníky.
/FOTO/ Galerie Středočeského kraje (GASK) v Kutné Hoře zahájila letní sezonu výstavami Kláry Stodolové, Jakuba Janovského a Libora Fáry, které ukazují tři různé umělecké přístupy.
Jak si užít další prázdninový víkend na Jablonecku? Více v našich pravidelných tipech, kde se dočtete také o akcích konaných v jiných částech Libereckého kraje.
Kam vyrazit o víkendu, už zřejmě dlouho dopředu ví řada rockerů. V Holýšově se totiž uskuteční další ročník největšího rockového festivalu Pekelný ostrov. Vyznavači tohoto žánru mohou zajít také na výborný revival legendárních Iron Maiden do Plzně nebo Odysseu do Kaznějova. Z trochu jiného soudku pak jsou koncerty Pětatřicátníků na náměstí Republiky a Radost v baroku v Mariánské Týnici. V centru Plzně se uskuteční Aperol Spritz festival, nová interaktivní výstava pro celou rodinu s názvem Zvuková laboratoř se otvírá v plzeňském DEPO2015. V nabídce je toho ale mnohem víc.
/FOTO/ Výjimečná putovní výstava přibližuje v kurátorském výběru Petra Nového sklářskou i šperkařskou tvorbu ze všech koutů Křišťálového údolí. Začne už tento pátek v Železném Brodě.
Kulturní svět přišel o významnou osobnost. Zemřel sochař Miroslav Hudeček pocházející ze Strážnice na Hodonínsku. Dožil se devadesáti let. O úmrtí informovalo vedení strážnického domu kultury.
Stejně jako v minulých letech i letos se mohou zájemci zapojit do ankety a vybrat tak nejoblíbenější exponát tradiční výstavy Kov ve městě, která právě probíhá v historickém centru Lipníka nad Bečvou.
Vernisáže i šermířská vystoupení. Slavnostní zahájení letního provozu na prostějovském zámku bylo velkolepé. Pod názvem Zámek žije! je připraven pestrý program pro širokou veřejnost.
V Galerii moderního umění v Roudnici nad Labem právě probíhají dvě pozoruhodné výstavy. Lidé mohou vidět soubor děl nazvaný Křídla od významné osobnosti české tapiserie Evy Brodské. Dalších šest autorů představuje své projekty pod souhrnným názvem O času a vodě.
/VIDEO, FOTO/ Milovníci veteránů si poslední neděli před prázdninami v části obce Dolní Kralovice nedaleko Zruče nad Sázavou přišli na své. V rámci pouťových slavností se tam uskutečnila výstava historických vozidel, která přilákala jak nadšence techniky, tak celé rodiny s dětmi.
/FOTO/ Vyrabovaná a zarostlá v zeleni - taková byla podoba posledních let někdejší meziměstské restaurace Semmering, po válce známé široko daleko jako Vyhlídka. Tento obraz se ale v posledních týdnech v Meziměstí nepřehlédnutelně změnil a pomalu se zde připravuje znovuzrození již v podstatě zaniklé hospody.
Energie léta v barvách a tvarech, to nabízí výstava nazvaná Květinové opojení. K vidění je v pelhřimovské Galerii M. Malířka Jana Frýblová z Dolní Pěny a keramička Kristina Folková z Kamenice nad Lipou přinášejí návštěvníkům radost z letních květů i kouzlo ručně vytvářené keramiky, od poetických postav až po hravé dekorace.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Milovníci veteránů si v neděli 29. června v části obce Dolní Kralovice nedaleko Zruče nad Sázavou přišli na své. V rámci pouťových slavností se tam uskutečnila výstava historických vozidel, která přilákala jak nadšence techniky, tak celé rodiny s dětmi.
Jak se oblékal šlechtický personál? To uvidíte na zámku v Horšovském Týně, kde právě začala jedinečná výstava s názvem Když služba měla styl. Představí livreje a služební uniformy šlechtického personálu od 17. do 20. století a rozhodně je na co se dívat.
Výstavní sál Alšovky je zaplněný desítkami loutek ze sbírky výtvarnice Marie Jiráskové a režiséra dokumentaristy Pavla Jiráska. Loutkárna na Alšovce představí zlatý věk rodinných, školních a spolkových loutkových scén v letech 1900–1950.
Kostel svatého Jana Nepomuckého bývá častým cílem poutníků v Orlických horách. Láká na svou neopakovatelnou atmosféru i příběh místa poznamenaného poválečnými událostmi. Zůstal tu jako memento, ale také jako stánek umění, v nějž se čas od času proměňuje. Až do 6. července si tady můžete prohlédnout výstavu amatérských výtvarníků Mezi horama.
Výstava ve vsetínském zámku představuje sesuvy nejen na Valašsku. Návštěvníci se seznámí s procesy vzniku sesuvů, s jejich typy a dopady na přírodu a poznají i příběhy lidí, kteří byli těmito jevy postiženi, sdělil dnes ČTK Jiří Koňařík, mluvčí Muzea regionu Valašsko, které zámek spravuje.
Pro děti s autismem je mimořádně důležité podporovat je v tom, pro co se nadchnou, je to klíč do jejich světa, řekla ČTK Soňa Szwajnochová. Její 3,5letá dcera Adéla Charvátová, která má poruchu autistického spektra, je podle Agentury Dobrý den spravující české rekordy nejmladší českou malířkou. Adéla má za sebou výstavu v pražské Original Gallery, některé její obrazy už jsou prodané, jiné půjdou na charitu. A jeden nyní visí i v pelhřimovském Muzeu rekordů. Obohatil tam sbírku děl výtvarníků, za kterými stojí silné příběhy plné překážek.
Před půl stoletím vzniklo ve Švýcarsku nakladatelství Bohem Press, díky dvěma emigrantům z Československa. Výtvarník Štěpán Zavřel a nakladatel Otakar Božejovský začali vydávat dětské knihy, pohádky i další žánry, zaměřené na výtvarnou stránku, ale i na humanistické a společenské poselství. Sbírka těch nejlepších ilustrací se stala základem pro expozici Paláce ilustrace, která bude otevřena v úterý 1. července 2025 v Mincovně v areálu českokrumlovského zámku.
O uplynulém víkendu se Řevničov ponořil do oslav 700 let své existence a připravil pro návštěvníky bohatý program, který spojil historii, kulturu i sport. Nechyběly výstavy, průvod, koncerty ani očekávané fotbalové utkání s legendárním Sigi Teamem.
Obecně platí, že houby začínají nejvíce růst po vydatných deštích a následném teplém počasí. Podle mykologů a meteorologů to s nimi teď vzhledem k horku a suchu nevypadá nijak růžově. Na tradiční jarní výstavě hub v Arboretu Sofronka v Plzni bylo přesto k vidění 50 druhů, z toho řada jedlých exponátů.
V pondělí 30. června od 16 h se v radniční výstavní síni uskuteční vernisáž fotografické výstavy. Provede Uměním ve městě od jeho začátku až po současnost.
Rožmitál pod Třemšínem a jeho okolí se letos opět probouzí k pestrému kulturnímu a společenskému létu. Od června až do konce srpna si na své přijdou milovníci výstav, historie, hudby, sportu i zábavy pod širým nebem.
Lidé v nesnázích hledali naději u Boha. Obraceli se s prosbami k Nejsvětější Trojici, Panně Marii, ale i tradičním ochráncům před pohromami, jako byl svatý Jan Nepomucký. Právě na tento fenomén lidové zbožnosti a umění se nyní zaměřuje nová výstava v ústeckém muzeu, nazvaná Lidové podmalby na skle.
Jedinečný pohled na pravěk skrze oči slavného spisovatele a amatérského archeologa nabízí nová výstava Pravěká dobrodružství Eduarda Štorcha v Národním muzeu. Návštěvníci se mohou těšit i na tři sta předmětů ze Štorchovy osobní sbírky; některé z nich přímo inspirovaly jeho literární díla. Výstava propojuje Štorchovy romány s autentickými archeologickými nálezy. Spisovatele však představuje nejen jako autora a popularizátora, ale i jako inovativního pedagoga a nadšeného skauta.
Jako dítě si moc rád hrál, a to mu v podstatě zůstalo do dospělosti. Jen ty hračky se změnily, dnes rád hraje deskové hry a je hrdým vlastníkem čtyř stovek her různých náročností. Od roku 1989 je Dušan Basl členem organizace Junák – český skaut, kde svůj koníček také náležitě uplatní. Čtyřicet her zapůjčil i na výstavu do černošínského muzea, což je opravdu jen asi desetina jeho celé sbírky.
Typická intenzivní vůně lilií se v sobotu dopoledne line benediktinským opatstvím v Rajhradě na Brněnsku. Právě poslední červnový víkend začíná v místě již několikátý ročník oblíbené výstavy lilií. Expozice nabízí návštěvníkům až čtyři stovky nejrůznějších druhů květů, svého favorita označují zájemci v tajném hlasování.
Stav kultury na Slovensku je aktuálně děsivý, říká umělkyně Veronika Weberová, pro níž se novým domovem stal jihomoravský Hodonín. V rozhovoru pro Deník popsala radikální změny související s nástupem současného politického vedení země. Naopak o Hodonínu mluví pochvalně a zmiňuje svá oblíbená místa.
Stálá expozice s názvem Ze světa lesních samot je k vidění v podkroví hájenky na Březníku. Přenese vás do dob klostermannovské Šumavy a představí historii místa od nejstarších dochovaných zmínek až do současnosti.
V sobotu 28. června se v zámecké Mincovně v Českém Krumlově slavnostně otevře pod záštitou první dámy Evy Pavlové Palác ilustrace, galerie věnovaná dětské knižní ilustraci. Výstava, která bude pro veřejnost otevřena od 1. července, nabídne na ploše více než 700 m² díla předních ilustrátorů z celé Evropy. Představí reprezentativní výběr z bohaté sbírky nakladatele a sběratele Otakara Božejovského, který dnes převezme Cenu Gratias agit od ministra zahraničí Lipavského. Děti mají do galerie vstup zdarma.
Co všechno se dá stihnout do 14 let? Vivien Lukešová z Konstantinových Lázní už má za sebou tři výstavy obrazů. Talentovaná žákyně základní školy v Bezdružicích představuje svou tvorbu v Le Consulatu v Plzni.