Rodiče žáků ze ZŠ Hradská v Humpolci popsali Deníku zkušenosti svých dětí během vyhroceného konfliktu ve škole. Mluví o silném tlaku na zdravotně oslabené žáky, opakovaných kolapsech i o podezření na zneužití citlivých zdravotních údajů. Případem se zabývá policie i další instituce.
Týden škol na Valašsku nabídne příští týden na Vsetínsku festival volnočasové inspirace, akce v knihovně či benefiční kavárnu. Kampaň Týden škol na Valašsku se letos koná druhým rokem, hlavní program je od 23. do 27. března. I letos se do akce zapojí zástupci zlínské Univerzity Tomáše Bati (UTB), sdělila ČTK mluvčí univerzity Petra Svěráková. Kampaň propojuje mateřské a základní školy, pedagogy, žáky, rodiče i veřejnost.
Ráno 28. února 2026, v první den americko-izraelské války proti Íránu, zasáhla řízená střela Tomahawk dívčí základní školu Shajareh Tayyebeh v Minabu v provincii Hormúzgán a zabila až 180 lidí, z nichž drtivou většinu tvořily školačky ve věku 7 až 12 let. Jednalo se o nejtragičtější incident s civilními oběťmi v rámci celého konfliktu. Vyšetřování americké armády, o kterém jako první informoval deník New York Times 11. března, předběžně určilo, že odpovědnost nesou Spojené státy americké, a zjistilo, že důstojníci Centrálního velitelství USA použili zastaralé údaje o cílech od Agentury vojenského zpravodajství.
Plaketu Ferdinanda Kindermanna, kterou udělují zástupci Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Kaplice, získala letos také Ludmila Opelková, která na škole působila 26 let jako učitelka cizích jazyků. Její pedagogická kariéra se ale neomezovala jen na SOŠ a SOU Kaplice, učila také na bývalém gymnáziu a základních školách a dnes se i v důchodu věnuje doučování českého jazyka pro cizince.
Poprvé se soutěž Mladý zemědělec zastavila v Praze. Zápolení určené pro žáky sedmých a osmých tříd základních škol pozvalo k dalšímu semifinálovému kolu soutěžící minulý čtvrtek na pražský Chodov.
Základní škola Tomáše Garrigue Masaryka v Rajhradě získá novou přístavbu. Vznikne tam školní jídelna i nové třídy pro žáky. Hotovo má být v lednu roku 2027.
Pražský magistrát plánuje rozdělit sedmi městským částem dotace v celkové výši 254,9 milionu korun. Rozhodli o tom dnes radní hlavního města. Radnice peníze využijí převážně na stavby či opravy škol. Poskytnutí dotací posoudí ještě zastupitelé.
Cílem modernizace učeben je zkvalitnění výuky přírodních věd, polytechnického vzdělávání, cizích jazyků, práce s digitálními technologiemi a zároveň posílení vnitřní konektivity základních škol.
Pardubice se připravují na Velikonoce. Ve městě se objeví obří kraslice, proutěné hnízdo s vejci i velikonočně ozdobené břízky, na jejichž výzdobě se budou podílet stovky dětí ze základních škol.
Předškoláci z mateřské školy Benešova se během roku seznamují s prostředím základní školy. Díky spolupráci obou škol si mohou vyzkoušet vyučování, sportovní aktivity i společné hry.
Zhruba tři stovky dětí nastoupí v září do prvních tříd základních škol v Kroměříži. Přihlášek sice školy přijaly víc, některé děti ale rodiče zapsali do více škol, a pro některé budou žádat o odklad školní docházky. Celkem se tak letos během zápisů sešlo v šesti městských školách 407 přihlášek.
Soutěž Mladý zemědělec určená pro žáky sedmých a osmých tříd základních škol má za sebou další semifinálové kolo. To se uskutečnilo v úterý 10. března v areálu Střední lesnické školy a Středního odborného učiliště Křivoklát, v části Písky. Tam se sešly tři desítky žáků ze 13 škol. Tradičně se soutěžilo v teoretických i praktických disciplínách.
Benešovské základní školy mají za sebou zápisy do prvních tříd pro školní rok 2026/2027. Podle předběžných údajů by do lavic mělo v září nastoupit přibližně 250 dětí.
Jedním z nejčernějších dnů v dějinách Spojeného království je středa 13. března roku 1996. Ten den ráno, krátce poté, co začalo vyučování, přišel k základní škole ve skotském městě Dunblade třiačtyřicetiletý Thomas Hamilton a už na hřišti před školou začal střílet. Poté se prodral do školní tělocvičny, kde rozpoutal krvavý masakr. Než sám spáchal sebevraždu, povraždil šestnáct dětí a dalších patnáct zranil. Zabil i jejich třídní učitelku Gwen Mayorovou, jež se snažila své malé svěřence bránit.
Dobříšské základní školy ve středu 11. března informovaly o přijetí celkem 143 dětí do prvních tříd pro školní rok 2026/2027. 68 dětí v září nastoupí na ZŠ Komenského a 75 na 2. ZŠ. Město ale musí zajistit místo ještě dalším přibližně dvaceti dětem, které zatím přijaty nebyly.
V Bohumíně by v květnu měla začít rozsáhlá modernizace Základní školy ČSA. Její celková přestavba bude stát 100 milionů korun. S financováním městu pomohou evropské dotace, sdělila dnes ČTK mluvčí radnice Jana Končítková.
Letošní sedmé semifinálové kolo soutěže Mladý zemědělec pro žáky sedmých a osmých ročníků základních škol hostila v pátek 6. března Střední škola zemědělská a zahradnická (SŠZZ) v Olomouci.
Radnice Prahy 9 zvažuje přípravu projektu pro novou základní školu ve Vysočanech. Mohla by být ve Freyově ulici nebo v areálu Pragovky. Na jednání zastupitelstva Prahy 9 to v úterý řekl starosta Tomáš Portlík (ODS)
Více než tři desítky žáků základních škol z Jičínska a Trutnovska poměřily své znalosti a dovednosti v regionálním semifinále celostátní soutěže Mladý zemědělec 2026. Soutěž hostila Zemědělská akademie a Gymnázium Hořice. Nejlepší tři účastníci si vybojovali postup do republikového finále na Mendelově univerzitě v Brně.
Znojmo řeší bezpečí dětí i pedagogů ve školách. Radnice připravuje instalaci nového kamerového systému v areálu Základní školy JUDr. Josefa Mareše a vedlejší školky. Rozvíjí i preventivní programy zaměřené na psychickou odolnost a bezpečné chování dětí.
V Jablonci nad Nisou vyvrcholila vědecká soutěž malých badatelů, kterou uspořádala organizace Veselá věda na základních školách po celém Česku i Slovensku. Letošní ročník postavil před děti konstruktérskou výzvu: postavit co nejvyšší věž z bonbonů a zároveň se v mezinárodním měřítku pokusit o překonání výšky nejvyšší stavby světa, dubajské Burdž Chalífy. A vyhrály děti ze Základní školy v Řetové u Ústí nad Orlicí.
/VIDEO, ANKETA/ Ludmila Hrušková ze Základní školy Církvice a Matyáš Hauser z Gymnázia a Střední odborné školy pedagogické v Čáslavi postoupili do semifinále odborné ceny pro učitele Global Teacher Prize Czech Republic. Do ceny se tento rok přihlásilo 452 učitelů a učitelek, vůbec nejvíc v historii. Nezávislí hodnotitelé vybrali 32 z nich, které čeká druhé kolo hodnocení.
Kladno má za sebou první lednové zápisy do prvních tříd podle novely školského zákona. Během dvou dnů evidovaly kladenské základní školy celkem 1270 zápisů, reálně však do lavic v září usedne 858 prvňáčků. Výrazně klesl počet odkladů školní docházky. Nejvíce dětí nastoupí do Základní školy Norská v Kročehlavech, a sice 121 dětí.
Princip únikové hry, zaměřené na vědu, vynálezy a profese, využijí organizátoři akce Najdi svůj klíč k budoucnosti. Jde o největší událost na poli kariérového poradenství v rámci Zlínského kraje. Cílí na osmáky a uskuteční se začátkem dubna na Výstavišti Kroměříž.
Partnerským školám zapojeným do projektu Viktorka do škol věnují plzeňští fotbalisté příští domácí zápas v Chance Lize, v němž přivítají v neděli 15. března od 15.30 hodin pražské Bohemians. Ochozy Doosan Areny tak zaplní i žáci a žákyně základních škol z Plzně a blízkého okolí.
Městská policie Kladno odstartovala další ročník Desetiboje mladého strážníka. Jedno ze základních kol se konalo také na Základní škole Zd. Petříka. Napínavý boj nabídl deset sportovně-dovednostních disciplín, které prověřily fyzickou kondici, rychlost, koordinaci i týmovou spolupráci dětí. O vítězi rozhodla až přidaná disciplína v samotném závěru. Soutěž podporuje pohyb, fair play a bezpečnostní prevenci mezi žáky kladenských základních škol.
Žáci z hradecké Základní školy Mandysova se prostřednictvím projektu Mandyska DNES seznamují s pravidly tvorby zpravodajství. Nejviditelnějšími výstupy projektu jsou „televizní“ reportáže, které pod dohledem profesionálů pomáhají stříhat či titulkovat. Nyní dokončili první zprávu, která je ke zhlédnutí třeba na webu či facebookovém profilu školy.
Dobrá zpráva zní: Žáci opavských základních škol dosáhli v letošním celostátním testování SCIO výborné výsledky. Testování, které každoročně prověřuje znalosti žáků z českého jazyka, matematiky a obecných studijních předpokladů, potvrdilo vysokou úroveň vzdělávání v Opavě i v rámci Moravskoslezského kraje.
Mladá Boleslav instalovala první fotovoltaické elektrárny na budovách města. Jejich provoz bude zahájen v příštích týdnech. V březnu začnou elektřinu vyrábět panely na střechách dvou základních škol, do dvou měsíců na městském bazénu Na Štěpánce. Elektrárna na bazénu, kde v pátek 27. února vedení města představilo energetické projekty, má výkon přes 99 kilowatt-peak (kWp).
Obyvatelé Milovic budou mít možnost využívat venkovní sportoviště u základních škol. Od března do konce října budou areály u základních škol Juventa a T. G. Masaryka otevřené veřejnosti. Podmínkou vstupu je jednotná městská permanentka, která platí pro obě hřiště.
Na období mezi patnáctým lednem a patnáctým únorem se letos posunul termín zápisů do základních škol. Podle ministerstva školství má změna zajistit časovou rezervu, lepší přípravu a včasné vyhodnocení potřeb dětí. Zájemců o první třídy je ve Vyškově každopádně dostatek a kapacity tamních základek jejich nástup bez problémů pokryjí.
Základní škola Hradská v Humpolci čelí vážné personální krizi. Výpověď podalo kolem dvaceti učitelů, tedy zhruba polovina sboru. Pedagogové mluví o neúnosném pracovním prostředí, město jako zřizovatel čeká na závěry České školní inspekce a zapojilo i mediátorku.
Tři nové odborné učebny získala Základní škola v Luké na Olomoucku. Slouží k výuce informačních technologií, cizích jazyků, fyziky a chemie. Zároveň prošly rekonstrukcí také toalety a šatny žáků.
Rada města Jindřichův Hradec vyhlásila konkurzní řízení na vedoucí místa ředitelů čtyř základních škol. Termín pro podání přihlášek je do 27. března 2026.
Vítěz ze stejné školy jako v loňském roce. Takový byl výsledek čtvrtého kola semifinále soutěže pro žáky sedmých a osmých ročníků základních škol Mladý zemědělec, které se konalo 19. února v Opavě.
Nepřehledná křižovatka u sokolovské základní školy v ulici Křižíkova prošla v uplynulých měsících zásadní proměnou. V těchto dnech je nová okružní křižovatka dokončena, zkolaudována a plně slouží řidičům i chodcům. Z místa už zmizelo také dopravní značení upozorňující na průjezd stavbou s omezenou rychlostí a provoz zde funguje bez omezení.
Dva konkrétní projekty – workoutové hřiště u 3. základní školy a nové dětské hřiště v areálu SK Rakovník – se letos ucházejí o podporu z participativního rozpočtu města Rakovníka pro rok 2026. Návrhy mohli občané podávat do 31. prosince 2025, do stanoveného termínu dorazily právě dva.
/FOTOGALERIE/ Okresní kolo soutěžní recitační přehlídky „Dětská scéna“ se konalo ve středu 18. února v Městském Tylově divadle v Kutné Hoře. Tradiční klání mladých interpretů poezie a prózy nabídlo desítky vystoupení žáků základních škol i víceletých gymnázií z celého regionu.
Moderní budovu v těchto dnech získala Základní škola Dvorského v olomoucké městské části Svatý Kopeček. Nové zázemí pro školní družinu vzniklo v Křičkově ulici z nevyužívané budovy bývalého učiliště.
Mladá Boleslav chce letos začít budovat půdní vestavbu a přístavbu výtahu u čtvrté základní školy. Město minulý týden spustilo veřejnou zakázku na stavební práce, počítá se s využitím peněz z evropského programu Integrovaných teritoriálních investic. Hotovo by mělo být příští rok, řekl ČTK náměstek primátora Daniel Marek (STAN).
Poprvé v historii otevře Vysoká škola polytechnická Jihlava své učebny dětem z druhého stupně základních škol. V červenci odstartuje první ročník Dětské univerzity, která nabídne čtyři naučná odpoledne plná workshopů a her. Nebude chybět ani slavnostní mini-promoci.
Radost a hravost zaplavily díky hernímu festivalu HERNAJS! frýdlantskou základní školu v Husově ulici. Přes 70 dětských dobrovolníků pod vedením svých učitelů a učitelek a profi hráčský tým Dračí hlídky připravili deset stanovišť s různými hrami.
Ve třetím únorovém týdnu se prostory naší základní školy proměnily v malé výcvikové středisko první pomoci. Do školy totiž zavítali profesionální záchranáři s plně vybavenou sanitkou, aby žákům všech ročníků názorně a srozumitelně představili základy poskytování první pomoci.
Třebíč nechá u Základní školy Horka-Domky vybudovat nové víceúčelové hřiště za zhruba deset milionů korun. Hotové má být letos v září. Jde o poslední městskou školu, která dosud moderní venkovní sportoviště neměla.
Přinášíme pravidelný přehled událostí, které nezůstaly bez povšimnutí a objevily se v uplynulých dnech na webu Táborského deníku. Videohovor odstartoval zajímavý podvod, výstavba zařízení na energetické využívání odpadu v Plané pokračuje podle plánu, žáci základní školy Bernarda Bolzana v Táboře dlouhodobě excelují u přijímacích zkoušek.