Střelbu v brněnské Oblé ulici vyšetřují policisté. Podle nich mělo dojít v Novém Lískovci k napadení mezi dvěma psy, kdy jeden z jejich majitelů použil svoji legálně drženou zbraň a postřelil druhého psa.
Jednotku intenzivní péče v Uherskohradišťské nemocnici už opustil řidič postřelený v pátek 22. září na parkovišti u supermarketu Kaufland v Uherském Hradišti. Stalo se to krátce po 13. hodině, zbraň proti němu namířil jiný řidič.
Další zajímavá střelecká akce se chystá v sobotu 23. září od 9 do 15 hodin na krnovské střelnici. Začátečníci bez zbrojního průkazu zde mohou pod vedením zkušených instruktorů otestovat české zbraně z České zbrojovky, která se nedávno stala hlavním provozním závodem holdingu Colt CZ v Evropě.
Většina padlých mobilizovaných Rusů nebyla na frontě na Ukrajině ani pět měsíců, uvedl investigativní portál Važnyje istorii. Ten přezkoumal informace o 3000 zemřelých Rusech povolaných do zbraně na základě mobilizačního zákona z loňského září, o jejichž smrti se informovalo v otevřených zdrojích. Portál podotkl, že údaj 3000 mrtvých neodpovídá skutečnému počtu obětí v řadách mobilizovaných, který bude patrně vyšší.
Průstřel oka a další zranění, například hlavy a předloktí, způsobil Petr Kůřil v Hodoníně jinému muži střelbou z airsoftové zbraně. Útok se udál v květnu 2021. Podle obžalovaného se jednalo o sebeobranu. Od Okresního soudu v Hodoníně odešel za ublížení na zdraví s pětiletou podmínkou.
Polsko nedodává zbraně Ukrajině v současné době, jak to bude v budoucnu, se uvidí. Rádiu Plus to ve čtvrtek řekl polský ministr pro správu státních aktiv Jacek Sasin, který reagoval na dotaz ohledně vyjádření premiéra Mateusze Morawieckého. Ten o den dříve uvedl, že jeho země už nedodává Ukrajině výzbroj, protože vybavuje svoji armádu. Podle prezidenta Andrzeje Dudy si mnozí premiérův výrok interpretovali nejhůře, jak to jen šlo.
Nadšenec s detektorem kovů připsal odstavec do historie římské Británie. Našel dva meče z poloviny druhého století našeho letopočtu. Jedinečný nález z podobné doby ohlásili nedávno také izraelští archeologové.
Úřady Náhorního Karabachu oznámily, že přistoupily na ruský návrh příměří, které má ukončit boje s Ázerbájdžánem. Ten v úterý zahájil v regionu vojenskou operaci s cílem převzít nad oblastí kontrolu, přičemž podle místních úřadů zemřely desítky lidí a stovky jich byly zraněny. Baku dohodu, která hovoří také o odzbrojení karabašské armády, následně potvrdilo. Boje měly utichnout ve 13:00 místního času (11:00 SELČ), informovala média. Ve čtvrtek mají zástupci obou stran jednat o budoucnosti Náhorního Karabachu a etnických Arménů, kteří tam žijí.
Česká republika se dohodla s Dánskem a Nizozemskem, že za jejich finanční podpory bude dodávat zbraně Ukrajině. Příslušný dokument na okraj jednání takzvané kontaktní skupiny pro Ukrajinu na americké letecké základně Ramstein v Německu podepsal se zástupci Dánska a Nizozemska náměstek české ministryně obrany Daniel Blažkovec.
Holding Colt CZ Group SE (Colt CZ) vykázal za první letošní pololetí výnosy 6,9 miliardy korun. Meziročně byly nižší o 2,7 procenta, a to kvůli poklesu prodeje zbraní nebo dopadům přepočtu z cizích měn.
/Od zpravodaje ve Štrasburku/ Jedním z největších problémů evropské obrany, která se teď plně ukázala na nutnosti dodávek zbraní Ukrajině, je její roztříštěnost, malá spolupráce, a tím i různorodost výzbroje.
Začalo období kachních honů. Myslivci poprvé stojí před výzvou v podobě omezení druhů střeliva. Evropská legislativa zakázala v mokřadech a jejich okolí olověné broky. Pro lovce je to komplikace, shánějí vhodné náboje, zasílají dosavadní arzenál k přezkoušení. Navíc upozorňují na riziko, že lovená zvěř bude více trpět.
/Od zvláštního zpravodaje v Polsku/ Vystoupení maďarského ministra zahraničí Pétera Szijjárta bylo jedním z vrcholů XXXII. Ekonomického fóra v polském Karpaczi. „Je nespravedlivé obviňovat Maďarsko z toho, že je proruské. Dodávky energie pro Maďarsko určovala fyzická realita a existující infrastruktura,“ říká politik, který poskytl Deníku exkluzivní rozhovor.
V Rýdeči na Ústecku zastihl reportér Deníku ukrajinského bojovníka Volodymyra. Ve vesničce utopené v kopcích Českého středohoří žije v malém obecním bytě s přítelkyní Natašou, kde se vzpamatovává z náročné vojenské služby na Ukrajině.
Téměř dvě promile alkoholu v dechu měl šestatřicetiletý muž z Hradce Králové, který se dostavil na policejní služebnu, aby ohlásil nabytí zbraně, ale to až na základě výzvy. Záhy o ni přišel.
Strakonické vojáky čeká přezbrojení. Do konce letošního roku by měli převzít nové pistole a kulomety. „Aby na ně byli dobře připraveni, absolvovali v uplynulých dnech školení. Zkušenosti jim předávali vojáci ze žateckého 41. mechanizovaného praporu, kteří tyto zbraně již používají,“ uvedla kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice 25. protiletadlového raketového pluku.
V závěru měsíce srpna řešila Městská policie Tábor hned dva zajímavé případy. V sobotu 26. srpna je volali k bezdomovci s nabitou zbraní na lavičce v centru, v úterý 29. srpna pak k opilému výtržníkovi, z kterého se nakonec vyklubala celostátně hledaná osoba.
V polském městě Bydhošť mají jedno z nejzajímavějších vojenských muzeí v Evropě - Exploseum. Leží v areálu, kde se vyráběly smrtící zbraně pro nacistickou mašinérii Adolfa Hitlera.
Ředitel Pivovaru Strakonice 1649 Dušan Krankus odměnil v pátek 25. srpna v rámci projektu Řemeslo se zlatým dnem i obsahem dalšího řemeslníka. Po varhanáři Peteru Nožinovi a výrobci paliček Vojtovi Pelíškovi tak pivovar upozornil na skvělou práci majitele největší dílny na historické zbraně v Česku Jana Jelínka.
Navenek nepřístupná, sotva se usměje, vede osamělý život… Přesně taková je v novém kriminálním seriálu České televize OKTOPUS herečka Marika Šoposká. Přestože s postavou nemá nic moc společného, hrála se jí skvěle. Dívat se na sebe v televizi ale nebude.
Majitel zámku v Mokrosukách Jan Jelínek byl oceněn ředitelem Pivovaru Strakonice 1649 za řemeslo, kterým se zabývá. Má totiž kromě zámku také největší dílnu na výrobu historických zbraní v ČR, možná i ve střední Evropě.
Doutnák ofouknout, zamířit, uši zacpat a pal. Na hradě Svojanov na Svitavsku se návštěvníci o víkendu přenesli do dob třicetileté války, kdy se v jeho okolí potulovaly bandy vojáků. Nechyběly bitvy a souboje, scénická vystoupení, ukázky zbraní, vystoupení tanečnic či bubeníků nebo práce kata.
K hromadné bitce, při které se střílelo z ostré zbraně, došlo v pátek 25. srpna v centru Prahy před jedním klubem v Masné ulici. Kriminalisté zajistili kamerové záznamy a žádají o pomoc se ztotožněním celé skupiny i samotného střelce.
Žije v noci, nejraději pobývá v koupelně a kuchyni a s prominutím žere úplně všechno. Rybenka bydlí v domě nebo bytě s každým z nás a patří k úplně nejmenším okem viditelným škůdcům v obydlích. Ano, patří ke škůdcům, ale na rozdíl od takových mravenců, štěnic nebo molů páchá jen minimum zlého. Pokud se vám doma ovšem rybenky přemnožily do houfů, vlastníte muzeum nebo máte v rodině alergika, zbavte se jich těmi nejjednoduššími způsoby, které vám v článku představíme.
Velitel mladých kadetů z Jičína Petr Lazurko se vojenské historii věnuje většinu svého života. Nyní pestrobarevným a zajímavým světem uniforem, zbraní a dobového vojenství provádí děti na netradičním táboře. „Mladá generace si může s námi vyzkoušet uniformu, práci se zbraní a zážitkovou formou se dozvídat více o české historii. Chceme jim ukázat, jaké to vlastně tehdy za Rakouska-Uherska pro vojáky bylo,“ řekl nadšeně člen Klubu vojenské historie.
Ve světě nyní běží hned několik programů letounů 5. a 6. generace. V souvislosti s nimi odborníci probírají, jaký vlastně má moderní bojový letoun být. Jednou z hlavních otázek pak je, jestli se novodobé stíhačky mohou dát do souboje na krátkou vzdálenost, kterou letectví zná už od rytířských dob Rudého barona. Zda je ještě stále přijatelný takzvaný dogfight.
Posledný víkend v júni sa konala v Brne dvojdňová Letná škola hospodárskej politiky a medzinárodných vzťahov, ktorá privítala odborníkov, študentov a záujemcov o aktuálne udalosti vo svete. Táto unikátna akcia sa odohrávala v Otvorenej záhrade v Brne, čo je ekologickú budovu s malým parkom v centre mesta.
Motor z ruského dronu Lancet podle označení vyrobila česká firma Model Motors s provozovnou v Hradci Králové. Fotku motoru na twitteru sdílel ukrajinský voják vystupující pod jménem „Tvůj přítel Stus“. „Naše společnost nikdy nedodávala svoje produkty pro vojenské využití,“ tvrdí zástupci firmy.
Na valech pardubického zámku se ve středu konaly již posedmé slavnostní salvy z pernštejnských kanónů. Nechyběly ani ukázky dobových zbraní, mečířská, platnéřská a puškařská dílna nebo ukázky dravců a sov.
Při popisování hrůz holokaustu se připomínají většinou jeho oběti, ale méně se mluví o historických chvílích, kdy se tyranizovaní lidé postavili na ozbrojený odpor. Nejznámějším příkladem takové vzpoury je povstání ve varšavském ghettu, nezůstalo však ojedinělé. K další ozbrojené vzpouře došlo právě před 80 lety v táboře smrti Treblinka. Jednou z jejích vedoucích osobností byl Rudolf Masárek.
Na zámeckých valech puškař Miloš Skrbek ve středu přiblíží vývoj palných zbraní v 16. a 17. století. Kromě střeleckých ukázek a slav z kanónu je připraven i další program - divadelní představení se šermířskými souboji, ukázky dravých ptáků a opičí dráha pro děti.
Americký prezident Joe Biden schválil zaslání vojenské pomoci Tchaj-wanu v hodnotě až 345 milionů USD (7,5 miliardy Kč). Oznámil to Bílý dům. Podrobnosti o povaze poskytnuté pomoci nebyly bezprostředně k dispozici, rozhodnutí ale pravděpodobně vyvolá rozhořčení v Číně, která považuje ostrov za součást svého území.
Izrael se v průběhu druhé poloviny 20. století stal jedním z technologických lídrů vojenského výzkumu. Dnes, když si nutnost dozbrojení třicet let po skončení studené války uvědomila ve stejnou chvíli celá Evropa najednou a evropské zbrojovky nestíhají uspokojit poptávku, si právě blízkovýchodní stát dělá ambice stát se spolu s Jižní Koreou tím, kdo Evropu znovu vyzbrojí.
Ve čtvrtek 27. července uplyne 70 let ode dne, kdy byla v Pchanmundžonu podepsána mírová smlouva, která ukončila tříletý vojenský konflikt známý jako korejská válka. A i když je z Česka do východní Asie pořádný kus cesty a mohlo by se zdát, že tento konflikt nenese českou stopu, opak je pravdou. Na dodržování smlouvy totiž dohlíželi také Čechoslováci. Jedním z nich byl i Václav Pražák z Hradce Králové.
Ve čtvrtek 27. července uplyne 70 let ode dne, kdy byla v Pchanmundžonu podepsána mírová smlouva, která ukončila tříletý vojenský konflikt známý jako korejská válka. A i když je z Česka do východní Asie pořádný kus cesty a mohlo by se zdát, že tento konflikt nenese českou stopu, opak je pravdou. Na dodržování smlouvy totiž dohlíželi také Čechoslováci. Jedním z nich byl i Václav Pražák z Hradce Králové.
Olomoucký vrchní soud ve středu potvrdil doživotní trest třiasedmdesátiletému Adolfu Hlubikovi za loňskou loupežnou vraždu pracovnice herny v Olomouci.
Evropská unie financuje ze společného rozpočtu už více než rok dodávky zbraní a munice Ukrajině. Jde o peníze, na které si významně sáhla i Česká republika, které Unie proplatila nebo ještě proplatí část dodávek zbraní a munice napadené zemi. Evropský parlament nyní schválil na svém posledním zasedání ve Štrasburku další významnou finanční pomoc pro Ukrajinu, protože potřeby její armády, pokud jde o dodávky munice a zbraní, spíše rostou, než klesají.
Ze služební zbraně vystřelil strážník v Břeclavi, když se snažil uklidnit agresivního muže. Případ, který se stal v neděli, nyní vyšetřují jihomoravští kriminalisté.
Oslavy katolického Radia Maryja v polské Jasné Hoře jsou každý rok velkolepé. S otcem Tadeuszem Rydzykem, ředitelem rozhlasové stanice, redemptoristou a úspěšným podnikatelem, si zde srdečně třesou ruce významní členové vládnoucí garnitury i vysocí manažeři z polostátních firem. Letos od nich ultrakonzervativní prelát dostal nečekaný dar.
Na pozadí události s útěkem lvice ze zoo v Berlíně se na pořad jednání správního soudu ve Vídni dostala žádost Stephana Hering-Hagenbecka, ředitele zoo Schöbrunn, o zbrojní pas a povolení výjimek, mj. k držení opakovací předovky, velkorážné brokovnice, a krátké palné zbraně ráže .44 Magnum.
/VIDEO, FOTO/ Na sídlišti Horní Maršov v Krupce proběhlo v úterý shromáždění místních Romů, trvalo necelou hodinu. Romy přijely podpořit desítky lidí z mnoha míst Česka. Podle organizátorů akce chtěli upozornit na množící se případy, kdy se lidé z romské komunity stávají terčem útoků. Poslední takovou událostí byl nedělní incident právě na tomto nechvalně proslulém sídlišti, kdy zde došlo ke konfliktu mezi Romy a Moldavci.
/ANALÝZA/ Válka na Ukrajině je ve slepé uličce. Ruská armáda, zdecimovaná neschopným velením, zákulisními tahanicemi a nekončícími problémy se zásobováním, už letos nebude schopná převzít iniciativu. Ukrajinská protiofenziva mezitím dosahuje jen omezených výsledků a je zřejmé, že lepší to už nebude. Co dál?
Ukrajinská protiofenziva zaměřená na znovuzískání okupovaných území není úspěšná, uvedl ruský prezident Vladimir Putin. Pokusy o prolomení ruské obrany podle něj selhaly. Jak uvedla agentura Reuters, Putin to řekl v rozhovoru s ruskou státní televizí, z něhož byly zveřejněny úryvky. Putin také řekl, že Rusko je v případě nutnosti odhodláno použít na Ukrajině kazetovou munici.
V úterý 11. července uplyne už 67 let od chvíle, kdy se tento den začal slavit jako Den Pohraniční stráže. Na službu v jejích řadách dodnes někteří bývalí vojáci vzpomínají s dojetím. I přestože nejnovější zkoumání Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu dokazují, že pohraničníci usmrtili přes tři sta lidí.
Policisté v pondělí 10. července ráno zasahovali v Minské ulici v pražských Vršovicích. Podle prvotních informací zde měl muž držet v bytě ženu a ohrožovat ji střelnou zbraní, to se ale podle policie nepotvrdilo. V bytě byla nalezena pouze airsoftová zbraň. Policistům se muže podařilo zadržet.
/ANALÝZA/ Česká republika dodá Ukrajině další vyspělé moderní zbraně a pomůže s výcvikem pilotů. I to je výsledek návštěvy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Praze.
Za oběti vydírání a loupeží si 49letý muž vybral prostitutky v ulicích Chomutova. Jedné z nich dokonce vyhrožoval střelnou zbraní. Teď za to podezřelému z Mostu hrozí až deset let za mřížemi.
V budově policie v Boleslavské ulici v Kosmonosech v pondělí 3. července otevřelo nové pracoviště Odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál Krajského ředitelství policie Středočeského kraje. Zatím bude zaměřeno na přijímání žádostí o potřebné úkony, přičemž vyřídit si ji zde mohou nejenom místní občané, ale i všichni žadatelé ze Středočeského kraje.