
V plzeňské zoologické zahradě se narodili tři rysi červení
Zoologická zahrada v Plzni hlásí další mláďata, na svět zde přišli tři rysi červení.
Zoologická zahrada v Plzni hlásí další mláďata, na svět zde přišli tři rysi červení.
/FOTO/ Děčínská zoologická zahrada patřila v páteční podvečer 6. května handicapovaným a chronicky nemocným. Konal se tu již 19. ročník akce s názvem Noc snů. Šlo o večer plný nevšedních zážitků a splněných přání pro lidi s handicapem, pro které se zoo snaží zprostředkovat zážitky, které by možná v běžném životě kvůli svému postižení či nemoci neměli možnost prožít.
Ústecká ZOO každý rok pořádá pro děti řadu akcí, v pátek 6. června hned dvě skupiny handicapovaných dětí prošly vrchní částí zahrady, aby společně oslavily Noc snů. Jednu skupinu vítala společně s pracovníkem ZOO Pavlem Králem zdravotní sestřička Jaroslava Jahelková, rodiče potleskem ocenily přítomnost mladé lékařky MUDr. Hany Mourkové, která je momentálně na mateřské dovolené.
Sedm mláďat odchovává pár puštíků bělavých v ostravské zoologické zahradě, což je historicky nejvyšší počet v jedné snůšce!
Milada je pro sousední Ústí nad Labem něco podobného jako pro nás v teplickém okrese Barbora. Na rozdíl od naší Barbory, kde se lidé rekreují už řadu let, povědomí Milady jako relaxační zóny teprve stoupá. Zoo Ústí nad Labem společně s městem a Ústeckým krajem minulý týden představila veřejnosti záměr velkého zoologického parku u jezera Milada. Někdo na projekt kouká skrze prsty, někdo jej naopak vítá.
Zoo Ústí nad Labem společně s městem a Ústeckým krajem minulý týden představila veřejnosti záměr velkého zoologického parku u jezera Milada. Někdo na projekt kouká skrze prsty, někdo jej naopak vítá. Je jím třeba Ústečan František Příbrský, známý ochránce zvířat, zejména outloňů. „Největším problémem celého nápadu jsou bohužel zbytečně negativní reakce většinou laické veřejnosti, což neoprávněně a zbytečně shazuje výjimečnost Divoké Milady,“ rozpovídal se Příbrský v rozhovoru pro Ústecký deník.
Z vojenského letiště v pražských Kbelích v pondělí odletěli do Kazachstánu tři z původně plánovaných čtyř koní Převalského. Jeden z koní utekl při převozu na Pražském okruhu, pracovníci pražské zoo ho spolu s policií chytili a převezli do výběhu v trojské zoologické zahradě.
Fotografie Mariana Vágnera a Emila Frančeho z jejich cest po afrických národních parcích i snímky ze zoologických zahrad zdobí od tohoto týdne mázhaus plzeňské radnice. Výstavu s názvem Afrika včera a dnes doplňují i zajímavosti a exponáty z plzeňské ZOO, která mimochodem v příštím roce oslaví už sto let své existence.
/FOTO/ Liberecká zoologická zahrada se dlouhodobě podílí na záchraně některých ohrožených druhů zvířat a i letos si na své konto připsala další úspěšné odchovy. Po třech letech se pod Ještědem opět rozmnožili jedni z největších orlů světa – orli východní. V průběhu uplynulého týdne se narodila také mláďata u urialů bucharských či koz šrouborohých.
Zprávy z Českobudějovicka i odjinud. Jihočeské divadlo podpořilo prezentaci jižních Čech na Slovensku. Mladé redaktorky ze školního časopisu zpovídaly českobudějovickou primátorku. Na krajském úřadu připravili výstavu o stromech. V Jindřichově Hradci v Muzeu fotografie ukazují práci zdravotnické záchranky a snímky od školáků z Kamenice nad Lipou. Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou získala ocenění za Expozici sov. Paměť národa chystá konferenci o Evropě.
Velké, zdánlivě nemotorné, hebce chlupaté, černobílé. Pandy velké patří pro mnoho lidí k nejroztomilejším zvířatům planety. Setkání s nimi naživo teď mají obyvatelé Břeclavska znovu na dosah: Od poloviny května je po delší pauze k vidění pandí pár v ZOO Schönbrunn ve Vídni.
Medvědi kamčatští z děčínské zoologické zahrady za sebou mají první setkání. Pracovníci zoo v pondělí za dohledu hasičů a veterinářů pustili Bruna a Irinu společně do výběhu. Neobešlo se to bez drobných šarvátek.
Po více než padesáti letech se do Bulharska vrátil orlosup bradatý. Na této události má z části podíl Zoo Ostrava, která poskytla dva mladé jedince, kteří byli v sobotu 17. května spolu s dalším mládětem odchovaným ve stanici Green Balkans vysazeni jako první orlosupi v bulharských horách.
Tučňáci, antilopy, vodušky, pakoňové, přímorožci a řada dalších. Zvířecí říše Safari Parku Dvůr Králové je bohatší o nové přírůstky. Mnoho zvířat je opravdu výjimečných a nelze je vidět jinde v Česku.
Jaro plné mláďat. Tučňáci, antilopy, vodušky, pakoňové, přímorožci a řada dalších. Zvířecí říše Safari Parku Dvůr Králové je bohatší o nové přírůstky. Mnoho zvířat je opravdu výjimečných, nelze je vidět nikde jinde v Česku. Jsou to například drilové černolící. Roztomilé dovádějící mládě afrických primátů, které se tam narodilo v březnu, určitě návštěvníci v jejich přírodní expozici nepřehlédnou. Podívejte se do fotogalerie, jak se mají dvorská mláďata k světu.
Bílý slon je ocenění za mimořádné chovatelské úspěchy a vybudování zajímavých expozic v českých a slovenských zoologických zahradách. Soutěž se koná od roku 1994 pod záštitou sdružení Česká ZOO. Do 31. ročníku se přihlásilo 11 zoologických zahrad sdružených v Unii českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO) s 35 odchovy a 6 stavbami. Zoo Ostrava na sošku pomyslného zoologického Oskara nedosáhla, ocenění se přesto opět dočkala.
Josipa Šupljika se narodila na severu Chorvatska. Na univerzitě v Záhřebu vystudovala psychologii, ale slibnou kariéru psycholožky vyměnila za práci chovatelky v plzeňské zoo. Všechno začalo studentskou brigádou v zoologické zahradě v Záhřebu, kde Josipa mimo jiné pracovala s malými savci a plazy, kteří ji uchvátili. V Plzni se stará o krokodýly, želvy, ještěrky, varany, hady a další zvířata.
Příměstské tábory se těší čím dál větší oblibě mezi rodiči, kteří pro své děti hledají smysluplné a zábavné vyplnění prázdninových dní. Fungují jednoduše – ráno dítě přivedete a odpoledne si jej opět vyzvednete. Tento formát je ideální zejména pro pracující rodiče, kteří chtějí, aby jejich děti trávily volný čas aktivně, v kolektivu vrstevníků, a zároveň zůstaly přes noc doma.
Když se řekne Zoopark Chomutov, řadě návštěvníků se vybaví rozlehlé výběhy, medvědi, tuleni nebo medúzárium. Málokdo si ale dnes uvědomí, že celý areál vznikl takřka z nuly na místě bývalého přírodního divadla, kde se kdysi těžily kamencové jíly.
Pestrý prvomájový program přilákal o prvním květnovém dni do ostravské zoologické zahrady zástupy návštěvníků. Ti se na místě, kromě prohlídky oblíbených zvířat, také dozvěděli něco více o ochranářské kampani Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií.
Po mnoha letech budou moci návštěvníci děčínské zoologické zahrady opět vidět dva medvědy. V úterý 6. května totiž do Děčína dorazila z Brna, stejně jako před lety Bruno, temperamentní medvědice Irina. Společně do výběhu půjdou po aklimatizaci během příštích týdnů. Medvědů kamčatských chovají zoo v Evropě jen šest, dva z toho nyní budou v Děčíně.
Zlínská zoologická zahrada se může pochlubit dalším úspěchem – odchovem vzácné sovy. V minulých dnech se totiž u nich vylíhla dvě mláďata puštíka tečkovaného, který patří mezi velmi vzácně chované ptačí druhy.
Přáním mnoha milovníků zvířat je ošetřovat cizokrajná zvířata v zoologické zahradě. Nemusí ale zůstat jen u snu. Zkusit si to můžou u vybraného tvora třeba v liberecké zoologické zahradě.
Parkoviště pod Velkým kinem bude na přelomu týdne dočasně uzavřené. Na tři dny.
Stovka barevných pralesniček, nenápadní ploskorepové, prvoodchov scinka, jeden z nejmenších a nejohroženějších gekonů nebo nejdelší hadi světa – úsek teraristiky v Zoo Liberec zažívá v posledních týdnech nebývalý rozmach. Díky úspěšným, a mnohdy ne příliš běžným odchovům, pomáhá zahrada přežít celé řadě v přírodě ohrožených druhů. Kromě mláďat se ale rozrůstá i o nové terarijní druhy. V pavilonu tropů začala s chovem bazilišků zelených a brzy návštěvníkům představí i ohrožené krokodýlovce čínské, kteří čelí bezprostřední hrozbě vyhubení.
/PŘEHLEDNĚ/ Zoologické zahrady na jižní Moravě se pyšní vzácnými mláďaty. Podívejte se, o kterých Deník psal. Do přehledu se dostala mláďata lva berberského, oslička Beky i desítky noví papoušci.
Evergreenem prodlouženého velikonočního víkendu je pro mnohé návštěva ostravské zoo. Zoologická zahrada a botanický park ve Slezské Ostravě je připravená s bohatým programem.
V plzeňské zoologické zahradě se na konci března narodilo mládě vzácné zebry bezhřívé. Nejvzácnější poddruh zebry stepní chová zoo od roku 2020. Nová kobylka je pátým mládětem narozeným v Plzni.
/VIDEO/ Zoologická zahrada v Hodoníně slaví padesáté výročí vydáním unikátní sady poštovních známek s exotickými zvířaty. Od pátku budou k dispozici známky s osmi druhy, včetně mangabeje rudohlavého a tygra ussurijského. Sběratelská edice cílí na nadšence filatelie a přírody.
Dlouholetého mluvčího plzeňské zoo Martina Vobrubu provází jeho vášeň pro zoologické zahrady a zvířata už od dětství. Jeho profese ale zdaleka nespočívá jen v poskytování informací novinářům a plnění webu a sociálních sítí. Návštěvníci zoo se s ním mohou setkat mimo jiné v roli průvodce, děti z celého kraje ho znají z besed ve školkách a školách, jedná také se sponzory o adopcích zvířat. Je dále autorem řady knih. Profese je pro Martina zároveň koníčkem, ve volném čase cestuje po zahraničních zoo, doma má rozsáhlou sbírku pohlednic.
Přísnější pravidla platí pro návštěvníky jihlavské zoologické zahrady. U vstupu jsou dezinfekční rozhože, u výběhu ovcí je natažená páska a vstup ke kozám je zahrazený deskou. Samozřejmě jsou pryč i automaty s krmením.
Ostravské multikino Cinestar uvedlo v úterý při slavnostní předpremiéře dokumentární sérii, která vznikala v prostorách ostravské zoologické zahrady.
Medojed kapský je neohrožený bojovník a zároveň zřejmě to nejvíc nebojácné zvíře na světě. Velmi zajímavého tvora, který je známý také pod jménem ratel, je možné spatřit i v některých českých zoologických zahradách.
Zemědělskou farmu ve slovenské obci Plavecký Štvrtok, přibližně čtyřicet kilometrů od hraničního přechodu s Českou republikou, postihla slintavka a kulhavka. Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci se Státní veterinární správou zpřísnilo kontroly na hraničním přechodu Lanžhot. Do netradičního režimu vstoupila i nejbližší zoologická zahrada v Hodoníně.
Uspokojit se začínajícím jarem poptávku po dopravě do druhé nejnavštěvovanější zoologické zahrady v tuzemsku – ZOO Lešná - se rozhodlo vedení Dopravní společnosti Zlín – Otrokovice.
Také na Ostravsku reagují chovatelé sudokopytníků na výskyt onemocnění slintavkou a kulhavkou na Slovensku. Ačkoli v Česku nebyl zatím výskyt nemoci evidován, preventivní opatření jsou na místě. A dotýkají se i veřejných zvířecích farem a výběhů.
Zlínská zoologická zahrada zavádí preventivní opatření proti šíření slintavky a kulhavky (SLAK). Zavřená zůstane průchozí expozice ovcí a koz v dětském koutku, v některých expozicích jsou u vstupu chovatelského zázemí dezinfekční rohožky. Zahrada to dnes uvedla na webu.
Zoologické zahrady v Ústeckém kraji přijímají preventivní opatření kvůli slintavce a kulhavce. Onemocnění postihuje zejména sudokopytníky. Objevilo se u zvířat na Slovensku a Maďarsku. Například ústecká zoologická zahrada proto žádá své návštěvníky, kteří v uplynulých 21 dnech navštívili jednu ze zemí, kde je ohnisko nákazy, aby cestu do zoo odložili. Informovala mluvčí zoologické zahrady Veronika Schranková.
Veterináři ve Zlínském kraji jsou kvůli nákaze kulhavkou a slintavkou na Slovensku ve zvýšené pohotovosti. Podílejí se na kontrolách na hranicích. Zlínská zoologická zahrada ale zatím žádná opatření přijímat nemusela. V Ústeckém kraji policie namátkově kontroluje vozidla převážející zvířata, zjistili zpravodajové ČTK.
Mezi pětici nejatraktivnějších zoologických zahrad v zemi chce v budoucnu patřit Zoo Brno. Aktuální stav označili někteří zástupci města za tristní. Nedostatkem je podle představitelů města i zoo rezignace na údržbu stávajících expozic, zázemí pro chovaná zvířata nebo prostor pro zaměstnance.
Sobotní slunečné počasí bylo doslova jako stvořené k návštěvě zoologické zahrady. Podívejte se na krásné snímky ze ZOO Hluboká nad Vltavou, které nám zaslala Kristýna Svobodová mladší z Měšic u Tábora.
Velký dnem bude pondělí 24. března pro dvojici mláďat medvědů plavých z hlubocké zoologické zahrady. Čeká je stěhování až na indonéskou Jávu. Stanou se prvními medvědy tohoto druhu v indonéských zoologických zahradách.
O útěku nebezpečného zvířete informovalo hlášení v jihlavské zoologické zahradě ve čtvrtek časně ráno. Ještě před oficiálním otevřením. Šlo jen o cvičení, které zjišťuje, jak je ZOO Jihlava připravená na krizové situace.
Kdy dorazí Irina za Brunem do děčínské zoo? Proč medvědice zamíří zrovna do Děčína? A dočká se medvědí pár někdy mláďat? Přinášíme odpovědi na nejčastější otázky týkající se převozu druhého medvěda kamčatského do děčínské zoologické zahrady.
Kristýna Rothová si poprvé vyzkoušela práci v plzeňské zoo při středoškolské praxi. O rok později se vrátila na brigádu a v zahradě pomáhala i jako dobrovolník. Zaměstnancem se stala už během studia oboru Živočišné biotechnologie na Jihočeské univerzitě. V posledním ročníku pak nastoupila jako chovatelka malých savců a teď má jako zooložka na starost všechny savce kromě kopytníků a velkých šelem.
Rozhodně nemá snadný start do života. Řeč je o mláděti klokana uru, které se narodilo v soukromé zoologické zahradě Na Hrádečku u Jindřichova Hradce. V neděli druhého března totiž zoologové zjistili, že malá samička není ve vaku své matky, nýbrž sama v ubikaci.
Malá samička klokana uru v ZOO Na Hrádečku u Jindřichova Hradce nemá vůbec lehký start do života. V neděli 2. března pracovníci zoo zjistili, že se mládě nenachází u samice ve vaku a je samo v ubikaci.
Nový pavilon pro obojživelníky začali stavět v ostravské zoologické zahradě. Návštěvníci v něm poznají pestrost druhů, pod drobnohledem zde budou také témata spojená s jejich ochranou a úbytkem.
Velkou novinku si na jaro 2025 přichystala děčínská zoologická zahrada. Tvář zoo na Pastýřské stěně Bruno získá po letech čekání partnerku. V Děčíně tak budou po mnoha letech opět dva medvědi.
Zoo Jihlava plánuje rozsáhlé investice do modernizace a rozšíření svých expozic. Nový venkovní výběh pro kočky pouštní a karakaly, stejně jako úpravy pro levharty a hrošíky liberijské, slibují zlepšení podmínek nejen pro zvířata, ale i pro návštěvníky zoologické zahrady.