Lidé žijící v manželství jsou obvykle zdravější a životě spokojenější než ostatní, rozdíly mezi rodiči a bezdětnými tak jednoznačné nejsou. To, nakolik jsou rodiče spokojeni, souvisí s počtem dětí, jejich věkem, ale i rodinným stavem rodiče. Podle nového výzkumu Sociologického ústavu Akademie věd ČR se ženatí muži a vdané ženy v současnosti dožívají téměř o deset let déle než lidé svobodní, konzumují i méně alkoholu a trpí méně často depresemi, řekla vedoucí výzkumu Dana Hamplová ze Sociologického ústavu.
Před 15 lety třídilo odpady jen 38 % Čechů a představa, že jich bude třídit většina, mohla vypadat jako nereálný sen. Dnes je to ale skutečnost! Česko patří v třídění a recyklaci obalů mezi evropskou špičku. Barevné kontejnery jsou už doslova na každém rohu a lidé tak třídí odpadů stále více. Každý obyvatel ročně vytřídí průměrně přes 40 kg papíru, plastů, skla a nápojových kartonů.
Holešov – Pořádnou paseku nadělal zhruba před měsícem osmadvacetiletý muž z Holešova v jednom z tamních podniků: včera jej ale dostihla ruka zákona, policisté mu totiž sdělili podezření z trestného činu výtržnictví.
Hradec Králové - Také během dnešního dne redaktoři a fotografové našich novin získávali další aktuální materiály, informace, snímky a témata, aby vše zařadili na stránky nadcházejícího vydání tohoto periodika. Pokud o to nechce být ochuzeni, pořiďte si další vydání Hradeckého deníku. Co vás uvnitř listu čeká?
Uherské Hradiště – Ochutnat špičková vína a zároveň tím přispět hendikepovaným můžou v sobotu 5. března od 18 hodin v Galerii slováckých vín ti, kteří tam přijdou na akci s názvem Den pro Bělinku. Ta si dala do vínku heslo: Čím víc ochutnáš, tím víc pomáháš. Koštovat bude možné z padesáti vzorků vín, přičemž polovina ze získaného výtěžku poputuje na pořízení odsávacího zařízení pro pacienty s tracheotomií domova pro osoby se zdravotním postižením Kunovice – Na Bělince.
Uherské Hradiště – Tu bloncku postřílím i s děckama. Až k takové větě ve středu 2. března odpoledne vygradovala návštěva jednoho z peněžních ústavů v Uherském Hradišti ze strany agresivního muže.
Brněnsko – Hromadná nehoda se odehrála ve čtvrtek na silnici vedoucí z Březiny do Ochozi u Brna. Ke srážce tří osobních aut došlo krátce po jedenácté hodině dopoledne. „Zraněnou řidičku s dvěma dětmi ošetřili zdravotníci v sanitce. Podle dechové zkoušky nebyl žádný z řidičů pod vlivem alkoholu. Policie příčinu nehody zatím šetří," uvedla mluvčí jihomoravských policistů Petra Ledabylová.
Most - Čtyřiasedmdesátiletá Mostečanka dost riskuje. Nechává si od lidí nosit domů alkohol. Aby jim nemusela chodit otevírat dveře, nechává je stále otevřené. A to i v noci.
Jedlí, Štíty – Špatně dopadla jízda čtyřiadvacetiletého mladíka z Orlickoústecka, který jel v sobotu 27. února v noci směrem od Jedlí na Štíty. O nehodě policie informovala ve čtvrtek 3. března. Motoristu údajně překvapila lesní zvěř, vůz po krkolomném manévru skončil na střeše v řece Březná. Řidiče ale kromě rozbitého vozu čekají další nepříjemnosti, ukázalo se, že byl pod vlivem alkoholu a navíc vůbec nevlastní řidičský průkaz.
Třebechovice pod Orebem - V úterý krátce před dvacátou hodinou zavolala na tísňovou linku policie žena, že v Třebechovicích pod Orebem leží za muzeem bezvládné tělo neznámého muže. Vzhledem k tomu, že venku sněžilo, obávala se o jeho zdraví.
Praha - Počínáním 21leté řidičky, která za volantem neměla co pohledávat a nyní tam nesmí usednout rovněž, protože na místě přišla o papíry, se od úterního odpoledne zabývají policisté z územního odboru středočeské policie pro Prahu-venkov: Západ.
Benešov - Pravdivý obraz o srdečně cévních onemocněních a faktorech, které je vyvolávají, zjišťuje v 9. až 11. týdnu roku v Benešově zdravotní tým Centra kardiovaskulární prevence 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Thomayerovy nemocnice v Praze. Lékaři k vyšetření, prostřednictvím zdravotních pojišťoven, pozvali zhruba 550 lidí ve věku 25 až 64 let a zhruba polovina z nich svou účast potvrdila. Podle lékaře Jana Bruthanse, který výzkumu uvedeného fenoménu zasvětil celou svou lékařskou praxi a tým specialistů vede, se pozornost zdravotníků pomalu od cholesterolu přesouvá na jiné rizikové faktory – konzumaci cukrů. Studie Monica, jak se výzkum sestavený z vyšetření krve, moči a tlaku a zodpovězení řady otázek nazývá, se v českých městech odehrává už mnoho let. Za tu dobu lékaři zjistili pozoruhodný vývoj potvrzený výzkumem při němž je zřejmé, jak funkci srdce, nejdůležitějšího lidského orgánu, ovlivňuje kouření, pití alkoholu a konzumace sladkostí spojených současně s leností projevovanou nedostatkem pohybu.
Chrudim – V pondělí krátce po šestnácté hodině oznámila na linku 156 žena z Chrudimi, že na její zahradě v ulici Čs. Partyzánů stojící cizí muž a křičí.
Klatovy – V noci z úterý na středu vykradl 47letý Ukrajinec známý bufet na klatovském náměstí. Na tom by nebylo nic tak zvláštního, unikátní je ale způsob, jak se dostal dovnitř.
V poslední době je to furt to stejné. Nějakého dobroděje napadne nějaký „výborný" nápad, jak chránit zdraví populace našeho národa a vláda hned připraví nějaký zákon, který něco, co škodí, zakáže. Tak třeba to kouření v hospodách. Pak zabijačky.
Praha - S žádostí o pomoc při pátrání se ve středu obrátili na veřejnost pražští policisté, kteří pátrají po dvaatřicetiletém pacientovi bohnické psychiatrické léčebny. Muž, který má Obvodním soudem pro Prahu 8 nařízeno ochranné léčení, se v pondělí nevrátil z vycházky v areálu léčebny.
Vyškovsko – Pokuta padesát tisíc korun a zákaz řízení. Přesně to hrozí jedenačtyřicetiletému muži, kterého kontrolovali slavkovští policisté v Kobeřicích. „Odmítl se podrobit testu na přítomnost návykových látek," okomentovala mluvčí vyškovských policistů s tím, že šlo o jednoho z deseti motoristů, kterým její kolegové o víkendu zakázali řídit.
Valašsko - Konec tradičních koštů slivovice. Situace, kterou si žádný Valach ani nedokáže představit. Přesto reálně hrozí, že může nastat. V Poslanecké sněmovně leží vládní návrh zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, který už prošel v Poslanecké sněmovně prvním čtením. S košty slivovice, a také vína, skutečně nepočítá.
Zlínský kraj – „Představte si, co by nastalo, kdyby člověk, který oslepl nebo přišel o tatínka nebo bratra, dceru, se dozvěděl, že ÚOOZ již v roce 2010 mohl rozpracovávat lidi kolem pančovaného alkoholu," uváděl na svém videu, které zaznamenal krátce před svou smrtí, Stanislav Švábenský, bývalý kriminalista elitního protimafiánského útvaru.
Vyškovsko – Na košty pálenek jezdí Barbora Svobodová z Vyškova pravidelně. „Baví mě na nich ta atmosféra. Hledání favorita. Nebo tipování, z čeho je pálenka vyrobená," usmívala se Svobodová. Podobně jako mnoho dalších lidí a pořadatelů však má obavy, že se svých oblíbených akcí bude muset vzdát. A to kvůli návrhu zákona o ochraně zdraví. Ten už prošel prvním čtením v Poslanecké sněmovně a míří do druhého.
Kroměřížsko – Další z pravidelných dopravně bezpečnostních akcí pořádali v noci ze soboty na neděli na území Kroměřížska tamní dopravní policisté. Zaměřili se tentokrát zejména na dodržování zákazu požívání alkoholu a drog.
Praha – Studenti středních škol se učí kouřit hlavně od spolužáků. Jejich vlivu podléhají chlapci. Nejsilnější je u těch, kteří častěji chodí s vrstevníky do barů a restaurací a pijí tam alkohol. Ukázala to studie, jejíž výsledky zveřejnil Institut pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) při akademickém pracovišti CERGE-EI. Sněmovna by měla příští týden projednávat zákon, který má zakázat kouření v restauracích.
Jičínsko - „Vitiněves vybuchne bomba za 5 vteřin", oznámil v pátek 26. února krátce po třinácté hodině mužský hlas na lince 158. Muž volal z veřejného telefonního automatu ve Vitiněvsi, kde ho ještě se sluchátkem v ruce překvapila policejní hlídka.
Ivanovice na Hané – Obyvatelům Ivanovic na Hané slouží pouze jeden park, Starý hřbitov, nacházející se nedaleko centra. Spíš než jako místo odpočinku ho lidé mají spojený s odpadky, prázdnými lahvemi poházenými na zemi a skupinou podnapilých jedinců. Ti, vzhledem k tomu, že je přes zimu zavřený, nyní posedávají na vstupních schodech. Zanedlouho ho ovšem město plánuje znovu otevřít.
Východní Čechy - Přátelé si z nich utahují, že by ještě neměli mít ani občanský průkaz. A že nemohou pít alkohol. A vůbec, že by se měli vrátit do mateřské školy. Lidé, kteří se narodili 29. února, kdy má svátek Horymír, si se svými narozeninami každý rok užívají své.
Východní Čechy - Přátelé si z nich utahují, že by ještě neměli mít ani občanský průkaz. A že nemohou pít alkohol. A vůbec, že by se měli vrátit do mateřské školy. Lidé, kteří se narodili 29. února, kdy má svátek Horymír, si se svými narozeninami každý rok užívají své.
Nymburk - O nehodě, která se stala minulou středu jen pár metrů před značkou Nymburka při příjezdu od Babína, jsme už informovali. Způsobila ji totiž řidička, která z místa nehody odešla a později nadýchala přes 3 promile alkoholu.
Východní Čechy - Přátelé si z nich utahují, že by ještě neměli mít ani občanský průkaz. A že nemohou pít alkohol. A vůbec, že by se měli vrátit do mateřské školy. Lidé, kteří se narodili 29. února, kdy má svátek Horymír, si se svými narozeninami každý rok užívají své.
Vysoké Mýto – Ve čtvrtek 25. února v dopoledních hodinách přijala městská policie oznámení o silně znečištěné komunikaci bahnem mezi obcí Lhůta a Brteč. Hlídka na místo přivolala dobrovolné hasiče z Vysokého Mýta, kteří zajistili úklid vozovky. V případě zjištění původce znečištění mu hrozí ve správním řízení pokuta do výše 300 000 Kč.
Česká Třebová – Velmi nebezpečný způsob zábavy si v neděli v brzkých ranních hodinách našel 24letý muž z České Třebové. Když se vracel z restaurace ovlivněn alkoholem, v ulici Dr.E.Beneše skákal z chodníku přímo pod kola projíždějících vozidel.
Kostelec na Hané – Řidič vezoucí hnůj naboural v neděli ráno v Kostelci. Kolem čtvrt na deset osmatřicetiletý muž mířil z Palackého do Tyršovy ulice. Do cíle však nedojel.