Kreativ

ŠTÍTEK: Betlém

Cukrářka Lenka Přibylová si odvezla z celorepublikové cukrářské soutěže zlato už podruhé. Letos uspěla s betlémem.

Dokonalost v detailu. Betlém ze Studnic vyhrál cukrářskou soutěž v Olomouci

Cukrářka Lenka Přibylová ze Studnic u Telče dělá jedinečné perníky. Se svým trojrozměrným betlémem vyjela minulý víkend na Moravský cukrářský šampionát do Olomouce a odvezla si odsud zlatou medaili. Už podruhé. Loni totiž uspěla s perníkovým Holašovickým statkem. Mrkněte na betlém v detailu, za fotografie vítězce děkujeme.

Cukrářka Lenka Přibylová si odvezla z celorepublikové cukrářské soutěže zlato už podruhé. Letos uspěla s betlémem.

Dokonalost v detailu. Betlém ze Studnic vyhrál cukrářskou soutěž v Olomouci

Cukrářka Lenka Přibylová ze Studnic u Telče dělá jedinečné perníky. Se svým trojrozměrným betlémem vyjela minulý víkend na Moravský cukrářský šampionát do Olomouce a odvezla si odsud zlatou medaili. Už podruhé. Loni totiž uspěla s perníkovým Holašovickým statkem. Mrkněte na betlém v detailu, za fotografie vítězce děkujeme.

Cukrářka Lenka Přibylová si odvezla z celorepublikové cukrářské soutěže zlato už podruhé. Letos uspěla s betlémem.

Dokonalost v detailu. Betlém ze Studnic vyhrál cukrářskou soutěž. Podívejte se

Cukrářka Lenka Přibylová ze Studnic u Telče dělá jedinečné perníky. Se svým trojrozměrným betlémem vyjela minulý víkend na Moravský cukrářský šampionát do Olomouce a odvezla si odsud zlatou medaili. Už podruhé. Loni totiž uspěla s perníkovým Holašovickým statkem. Mrkněte na betlém v detailu, za fotografie vítězce děkujeme.

Pěvecký soubor Rosalky si lidé po nucené pauze poslechnou již 11. září.

Rosalky se vracejí na pódia. Po roční pauze zpívají na Česnekovkách v Rosicích

Když půjdete navečer kolem rosického zámku, může se vám stát, že na vnitřní nádvoří vás bude lákat libý hlas. Tedy mnohohlas. Prostě celé pěvecké těleso. To si Rosalky dělají venkovní zkoušku a ladí akustiku. Zkoušek zpěvavé dámy z Rosic a okolí letos ani loni moc neměly. Zpívání, natož hromadné, bylo jednou z činností, která byla kvůli šíření koronaviru zatržena jako první. „Online zkoušení nemělo smysl. Každá z nás se vypořádávala se situací různě a nebyl čas na vedlejší aktivity. Byly jsme rády za jarní rozbřesk a možnost se znovu sejít. Ta radost ze setkání po půlroce byla nezměrná. Asi stejná, jako když se děti vracely do škol. Bylo nám po sobě smutno,“ líčí sbormistryně Veronika Veškrnová. Teď nacvičují na svoje první postcovid velké vystoupení - 11. září na Česnekovkách.

Mechanický betlém v Horní Lidči v listopadu 2011 (foto z archivu Deníku).

Hornolidečský betlém se stal značkou. Za deset let přivítal i řadu osobností

Sto sedmdesát metrů čtverečních plochy, na dvě stě třicet figur – třetina z nich pohyblivých a více než stovka vyřezávaných staveb. Takové jsou základní parametry mechanického betléma v Horní Lidči. Obdivuhodné dílo, na kterém se podílelo čtrnáct řezbářů z České i Slovenské republiky, letos slaví deset let fungování.

Objemný model Braunova Betléma nově stojí před informačním centrem v Kuksu.

Kuks má bronzový model Braunova Betléma, k jeho výrobě pomohly drony

/FOTO/ Objemný model Braunova Betléma je čerstvou novinkou v Kuksu. Bronzový odlitek vyrobila umělecká slévárna v Horní Kalné na Trutnovsku a váží několik set kilogramů. Na nádvoří hospitálu se odehrají o prázdninách muzikálová, divadelní i operní představení. Jako první Robinson Crusoe a Rusalka.

Z dílny v betlémské roubence

V úterý se otevírají betlémské domky v Hlinsku

V úterý se návštěvníkům Hlinska otevřely vnitřní expozice roubenek v památkové rezervaci Betlém. Přichystaná tam je zejména expozice věnovaná obyčeji vodění Jidáše, který se po generace předával v okolí Vysokého Mýta.

Krásná příroda a k tomu sklenice vína od místních vinařů.

Tip na výlet: vyražte s námi za vínem a lužními lesy do Ivaně

Na průzkum po okolí se vydala naše čtenářka Miroslava Jakubčíková a cílem její zájmu se stala obec Ivaň. Co všechno na své procházce viděla se můžete podívat i vy díky tomu, že se rozhodla se s námi podělit o své fotografie, za což jí děkujeme. 

Betlém v Hlinsku

Vyrazíte si teď do Betléma?

Vyrazit si teď v květnu nebo brzy v létě do Betléma vám možná přijde jako divný nápad – my ale máme na mysli unikátní malý skanzen v centru Hlinska, který nese tohle jméno. Seznámíte se tu s řadou starodávných řemesel, například s výrobou hraček.

Obec Veselá na Zlínsku.

Jak se žije ve Veselé? Pojďte na návštěvu

Čím žijí městečka či vesničky, které obvykle jen projíždíme? Co je tam k vidění? A jak se tam žije? Oblíbený seriál Deníku vás provádí obcemi na Zlínsku. Přiblížíme vám místní atrakce, nejžhavější témata i zajímavé osobnosti. Tentokrát se podíváme do Veselé.

Velikonoční postní betlém v Berouně.

OBRAZEM: Beroun vystavil na Husově náměstí velikonoční postní betlém

Ve čtvrtek 25. března pracovníci AVE naistalovali na Husově náměstí v Berouně postní betlém. Na jeho sestavení osobně dohlížel jeho autor, hýskovský řezbář Jan Viktora. Postní betlémy nejsou v Česku příliš rozšířené, přestože ještě v 19. století bývaly výzdobou každé domácnosti. Tradice se ale pomalu vrací, což letos připomnělo i město Beroun.

Zvon. Ilustrační foto.

Ke kocurovické zvonici

V obci Lučina v části Kocurovice,v oblasti nazývané příhodně Betlém, se nachází dřevěná zvonice.

Můj sluha Saturnin.

Když herci nehrají aneb Marešova divadelní společnost v době covidové

Při psaní pár řádek na téma „Co dělají herci, když nehrají“ jsem si uvědomil jeden paradox. Před několika lety v době, kdy ještě nikdo netušil, co jednou přijde a jak jeden malý vir dokáže zastavit nejen kulturu, jsem přišel s nápadem udělat pro herce nějakou zajímavou akci, abychom jak se říká utužili kolektiv a setkali se i mimo jeviště a zkušebnu. Poprvé jsme vyrazili na Kleť, odkud jsme pak sjížděli na koloběžkách. Jindy jsme zase uspořádali společnou grilovačku či se vydali na jižní Moravu za památkami a vínem. Tyto akce jsme nazvali „Když herci nehrají“. Ani ve snu mne nenapadlo, že to opravdu jednou nastane, že se nebudeme moci scházet, zkoušet a společně tvořit.

Květoslava Dvořáková vyrábí háčkované postavičky

Klobouk dolů! Paní Květoslava z Chropyně uháčkovala celou vesnici

Před třemi a půl lety spatřila světlo světa první háčkovaná figurka „z dílny“ chropyňské učitelky v mateřské škole Květoslavy Dvořákové. Od té doby se háčkování postaviček stalo její vášní. Své výtvory několikrát vystavovala, dokonce za ně získala ocenění.

Pohoštění.

Poznávejte tradice: Obchůzka s klibnou a kozlíky

Díky manželům Škochovým, kteří se věnují udržování i rozvoji lidové kultury, tradičním obyčejům či obchůzkám, si můžeme představit další z tradic, které se na Kovářovsku od nepaměti dodržovaly. Je jí obchůzka s klibnou a kozlíky nebo jak se vždy v Kovářově říkalo, „chodí kozlíci“.

Tříkrálové aktivity v berounské školní družině.

Tři králové byli tématem ve školní družině

Každoročně 6. ledna se koná svátek Tří králů. Jde o svátek Zjevení Páně. Ve skutečnosti jde o tři mudrce, kteří v Betlémě navštívili krátce po narození Ježíše a jako dary mu přinesli zlato, myrhu a kadidlo. V mnoha zemích obchází po vesnicích tři postavy králů, které zastupují tři mudrce. Zastaví se u každého domu a těm, kteří krále obdarují, napíší králové posvěcenou křídou nad dveře formuli požehnání K + M + B. Tři králové, kteří obchází domy, většinou zastupují charitativní sbírku. V letošním roce sice sbírka probíhá, ale tradice pochodujících králů s doprovodem jistě ne.

Tříkrálová sbírka. Ilustrační foto.

Kde jste vězeli, tři mudrcové?

Mudrci z Východu jako Tři králové navštívili Ježíše krátce po jeho narození v Betlémě a přinesli mu dary. Tento svátek je totožný se slavností Narození Páně, je dvanáctým dnem Vánoc a fakticky jím Vánoce vrcholí a končí, uvádí Wikipedie. Tak jsme si naše retrovánoce 1990 ještě o chvilku prodloužili.

Děti z hustopečské farnosti prožily užitečný advent. Tvořily postavičky do betléma, pomáhaly a vybraly peníze, které pomohou potřebné rodině. Foto: archiv farnosti

Dobré skutky hustopečských dětí pomohly obout potřebou rodinu

Zajímavou výzvu pro děti si v uplynulé adventní době připravila farnost sv. Václava v Hustopečích. Katecheté chtěli dětem nabídnout smysluplnou aktivitu a zároveň pomoci potřebným. „Vyzvali jsme děti, aby se zapojily do společné stavby betlémy, kdy měly dělat dobré skutky, za které od svých rodičů získaly nějaký peníz. Ten následně vhodily v kostele do pokladničky a jakoby si tím koupily jednu figurku. Kromě postaviček jsme tak zároveň sbírali prostředky ve prospěch sociálně slabých rodin,“ představil projekt děkan Jan Nekuda.  

Ilustrační foto.

Jak nám zasvítilo Betlémské

Přinášíme seriál Jihočeského deníku Retrovánoce. Co bylo před 30 lety v našich novinách poprvé? Nebo co tehdy na nich přestalo být?

Stupenský Betlém, který je na Štědrý den umístněný u vchodu do kostela sv. Vavřince.

Betlémy byly k vidění. Ale spíše distančně

K období nejkrásnějších svátků roku neodmyslitelně patří výzdoba kostelů. Letos však ve značně odlišné podobě, protože církevní stavby byly buď zavřené nebo je mohli navštívit předem přihlášení věřící.

Roznášení Betlémského světla

Skauti z Krnova rozdávali Betlémské světlo

Betlémské světlo v oddíle rozdáváme asi od roku 2008. Několikrát jsme pro něj zajeli i do Vídně. A ani letos jsme navzdory nepříznivým podmínkám tradici rozdávání nepřerušili.  

Vánoční koncert na Chvojně.

PŘED 10 LETY: Koledy si lidé zazpívali na Štědrý den v kostele na Chvojně

/FOTOGALERIE/ Jak jsi krásné, neviňátko, Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma, Štědrej večer nastal, Tichá noc, Neseme vám noviny či Já bych rád k Betlému. Právě tyto nejznámější, ale i další koledy, které se v Čechách zpívají už po staletí, zněly před deseti lety už potřinácté zcela zaplněným starodávným kostelem v kostele sv. Filipa a Jakuba na Chvojně, stojícím nedaleko Benešova.