Brno /ROZHOVOR/ – Pohádky o perníkové chaloupce nebo Budulínkovi, zvířátka a děti s velkýma očima známé z učebnic či krabic od sunaru. Tvorba brněnské ilustrátorky Vlasty Švejdové poznamenala již několik generací a další děti její ilustrace nadšeně objevují. Aktuálně také na výstavě Hádám, hádám pohádku, kterou připravilo Muzeum města Brna, a kterou si lze na hradě Špilberk prohlédnout už jen do konce týdne.
Brno – Nejvyššímu soudu (NS) se podle předsedy Pavla Šámala daří posilovat svou autoritu, která v minulosti podle některých odborníků slábla. Je to však úkol na mnoho let, konstatoval Šámal, od jehož jmenování dnes uplynul rok. Za posledních 12 měsíců se změnilo vedení kolegií soudu, předseda provedl personální změny v administrativě. Soustředí se podle svých slov také na efektivitu a rychlost rozhodování, soud totiž čelí zvýšenému počtu podání. Připravuje změny ve sbírce rozhodnutí i semináře a kolokvia pro odbornou veřejnost.
Vyškov – Na začátku loňského roku tréninkový výpadek a hledání motivace. Jenže pak se Martin Müller rozjel k unikátu, který na sportovní scéně jen těžko hledá obdoby. Vyškovský nohejbalista v modřických barvách posbíral v jediném roce tři republikové tituly a také jeden evropský. Vše pak zakončil sladkou tečkou na slavnostním vyhlášení ankety Sportovec Vyškova 2015, kde po zásluze triumfoval.
Brno – Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl stížnost ženy, jež se v Česku neúspěšně domáhala dorovnání slovenské penze. Nesplnila totiž podmínky zákona o důchodovém pojištění, jehož novelizace v roce 2013 doplatky upravila. Předcházely tomu dlouhé a složité spory u českých i evropských soudů. Právě zákon, který vymezuje konkrétní podmínky pro dorovnání, je nyní podle NSS směrodatný. Rozhodnutí je na úřední desce soudu, zatím bez odůvodnění.
Boskovice – Přes dvě stě padesát let. Tak dlouho již stojí na židovském hřbitově v Boskovicích márnice. Zub času a vandalové ji ale postupně změnili v ruinu. Židovská obec Brno se ji rozhodla zachránit. Opravy jsou nyní hotové a barokní stavba září novotou.
Karlovy Vary – Sobota 23. ledna. Tak to je den, kdy si na své přijdou florbaloví nadšenci. V hale míčových sportů KV Areny se budou konat turnaje elévů, dívek a mladších žáků.
Brno - Vysadit své dítě před školou a bezpečně ho vypravit bude pro rodiče v centru Brna jednodušší. Město totiž postoupilo ve svém plánu zřídit na frekventovaných místech parkování Kiss and Ride. Tedy v překladu polib a jeď. Město už má seznam šestnácti míst, kde taková stání chce. A radní Brna-středu jej navíc ještě plánují rozšířit právě o stání před školami.
Staré Město – Poslední dvě utkání základní části I. ligy vyšla volejbalistům VSK Staré Město na jedničku. Před svými fanoušky nejprve zničili Domažlice a následně zvládli i pětisetovou bitvu s ČZU Praha B. Ani tyto dvě výhry už jim ale nemohly pomoci k proniknutí do playoff, takže je čeká boj o záchranu.
Brno - Filmy pro otrlé diváky se v pátek můžou naladit na nadcházející víkend lidé v brněnském kině Scala. V sobotu pak zájemci vyrazí do bývalé tovární haly ochutnat zabijačkové speciality. Milovníci přírody se vydají na zábavné kvízy do brněnské zoologické zahrady. Na společný výlet půjdou lidé převlečení za ježibaby z brněnských Medlánek.
Brno – Pohádky o perníkové chaloupce nebo Budulínkovi, zvířátka a děti s velkýma očima známé z učebnic či krabic od sunaru. Tvorba brněnské ilustrátorky Vlasty Švejdové poznamenala již několik generací a další děti její ilustrace nadšeně objevují. Aktuálně také na výstavě Hádám, hádám pohádku, kterou připravilo Muzeum města Brna, a kterou si lze na hradě Špilberk prohlédnout už jen do konce týdne.
Písek – I když už se o projektu Singltrek v Píseckých horách diskutuje několik měsíců, teprve nyní nabral jasnějších obrysů. Tým odborníků z Mendelovy univerzity v Brně zpracoval na žádost města studii proveditelnosti tohoto záměru a ve středu ji představil Písečákům.
Olomouc - Zaplatit jízdenku přímo ve vlaku platební kartou můžou nyní každý den cestující na tratích Šumperk - Brno a Olomouc - Břeclav. Průvodčí ve vybraných rychlících Českých drah nabízejí pasažérům nový způsob úhrady, který má lidem rozšířit platební možnosti při cestování.
Brno – Námraza na trolejích v pátek brzy ráno zkomplikovala cestu do práce cestujícím na trolejbusových linkách 25 a 26. V pět hodin ráno trolejbusy končily na zastávce Pálavské náměstí a mezi touto zastávkou a Novolíšeňskou jezdily náhradní autobusy. Linky 25 a 26 začaly znovu jezdit krátce po čtvrt na šest.
Brno – Několik let byli lidé zvyklí krmit zvířata v Jižanském dvorku v Horních Heršpicích. Minulý týden se to změnilo. Na plotě se objevily cedule s žádostí, aby s tím lidé přestali. „Zvířata jsou překrmovaná, dostávala od kolemjdoucích i nevhodnou potravu," sdělil ředitel příspěvkové organizace Koupaliště Brno-jih Aleš Krčál. Ten se o Jižanský dvorek nyní stará.
Brno – Po loňském klidu politické strany plánují kampaně do letošního volebního roku. Kromě klání o hejtmanské křeslo je čekají na podzim i volby do horní komory parlamentu. Ve dvou obvodech na Brněnsku voliči k urnám zamíří nejen s krajskými volebními lístky, ale i senátními. Po šesti letech plánují obhajovat své posty lidovec Stanislav Juránek a nestraník za sociální demokraty Jan Žaloudík. Do boje o hlasy míří i bývalý ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Jiří Pernes.
Novoměstsko - O dětech z Novoměstska se říká, že se rodí s lyžemi na nohou. To by se dalo říct i o Ladislavu Slonkovi, rodáku ze Sněžného. Coby dlouholetý milovník a obdivovatel bílé stopy je členem organizačního výboru historicky nejstarších běžeckých závodů v regionu Zlaté lyže.
Brno - Každý jedenáctý obyvatel České republiky má zkušenost s diskriminací, přičemž většina lidí se s ní setkala při hledání nového zaměstnání či přímo v práci. Vyplývá to z výzkumu, který si dala loni vypracovat agenturou Focus ombudsmanka Anna Šabatová. Počet diskriminovaných považuje za vysoký. Příští úterý bude Poslanecká sněmovna projednávat již ve druhém čtení novelu zákona o ombudsmanovi, která počítá s rozšířením jeho pravomocí v ochraně veřejnosti před diskriminací.
Brno – Skandální rozvod Margaret Campbellové, vévodkyně z Argyllu, okořeněný detaily z jejího sexuálního života, hýbal v šedesátých letech minulého století Británií. Hudební ztvárnění události zpracoval ve své provokativní opeře Powder Her Face mladý skladatel Thomas Adés, který se nebál ani hudebního znázornění orálního sexu. Dílo v české premiéře nastudoval režisér Tomáš Studený a v české premiéře jej uvede poprvé 29. ledna v Mozartově sále brněnské Reduty.
Vyškov /FOTOGALERIE/ – Bez nadsázky se dá tvrdit, že vyhrál téměř každou soutěž, ve které nastoupil. O těch vrcholových to platí jednoznačně. Nejlepším sportovcem Vyškova za loňský rok a hvězdou čtenářů Vyškovského deníku Rovnost se stal nohejbalista Martin Müller. Vyškovan je ve službách extraligového českého mistra Sokola Modřice. Jeho vítězství v obou anketách byla zcela jednoznačná.
Brno - Nový letecký spoj mezi Brnem a Mnichovem cestující nevyužívají. Denně letadla přepraví pouze deset lidí. Nízký zájem je také o ostatní pravidelné linky létající z Brna.
Brno – Bývalý oblíbený brankář hokejové Komety Sasu Hovi z Finska se ve čtvrtek večer znovu setkal s fanoušky v Brně. Otevíral totiž nové kluziště v brněnské městské části Řečkovice. „Velmi si vážím, že tady s vámi mohu být. Ledová plocha není sice největší, ale věřím, že se vám na ní bude dobře bruslit," přivítal návštěvníky Hovi, který před pár lety ovládl brankoviště brněnského extraligového týmu. Třiatřicetiletý bývalý brankář hrál v Kometě mezi lety 2009 a 2012.
Svitavy /KOOPERATIVA NBL/ – Dvakrát v soubojích basketbalistů Ostravy a Svitav rozhodovala trojka v poslední vteřině. Vždy ve prospěch Turů. Třetí vzájemný střet rivalů, kteří se pohybují na hraně elitní osmičky, však nabídl podívanou z úplně jiné kategorie.
Brno /ZA ZAVŘENÝMI DVEŘMI/ – Kdysi rozvrzané dřevěné podlahy a světlo při svíčkách, nyní nová dlažba a křišťálové lustry. Atmosféru jako na zámku připomínají i obrazy dvanácti brněnských biskupů, zasazené ve zlatých zdobených rámech. Kolegiátní kapitulu, kde od třináctého století sídlili církevní úředníci a faráři, představuje další díl seriálu Brněnského deníku Rovnost nazvaný Za zavřenými dveřmi, který ukazuje lidem běžně nepřístupná místa.
Brno – Dlouhá léta nastupoval futsalový reprezentant Michal Belej proti brněnskému Helasu v dresu městského rivala Tanga, v pátek od půl osmé večer se však v hale ve Vodově ulici premiérově představí coby hráč zručského Benaga. „Myslím, že to pro mě nezvyk nebude. Na Michala jsem jako soupeře zvyklý, akorát si obleče jiný dres," usmívá se kapitán Helasu David Cupák před duelem šestnáctého kola nejvyšší domácí soutěže.
Brno – Brněnští bruslaři mohou jásat. Díky stabilním mrazům se mohou od čtvrtka projet také na Brněnské přehradě. Tloušťka ledu tam dorostla do dvanácti centimetrů.
Brno – Jezdili před dům, telefonovali mi a vyhrožovali, že mě i členy mé rodiny zabijí, tvrdí Radomír Šimek. Je svědek v případu, který ve čtvrtek opět řešil Krajský soud v Brně. Obžalovaní Vladimir Bratčuk, Islam Asuchanov, Timur Khudaynatov, Petr Štěpánek a Petr Přecechtěl jsou podezřelí z pokusu o vydírání. Hrozí jim za to pět až dvanáct let vězení.
Jižní Morava - Už třináct let pomáhá Jihomoravské inovační centrum začínajícím technologickým firmám. Řada z nich je dnes úspěšných po celém světě. Aktuálně organizace podporuje asi třicet firem. Platí ji Jihomoravský kraj a Brno. Pronájmem prostor a tvorbou výzkumných projektů si centrum na svůj provoz dokáže zčásti vydělat. Jeho rozpočet je asi šedesát milionů korun. Ne všem ale centrum dokázalo pomoci.
Klobouky u Brna – Jubileum. Pětadevadesátiletou historii si připomínají na Městské střední odborné škole v Kloboukách u Brna. První vyučování začalo na tehdejší zimní hospodářské škole už 17. ledna 1921. Současné vedení společně s žáky oslaví výročí příští čtvrtek.
Praha, Blansko – V nominaci české reprezentace v malém fotbale na přátelské dvojutkání v Tunisku, kam výběr zamíří od 18. do 21. února, jsou i tři hráči z Blanenska. Na exotický výlet se vydá David Bednář, Jan Koudelka a Ondřej Paděra.
Turnov, Dvůr Králové - Základní část I. ligy skončila. Zbylé dvojice pro play off tvoří: Dobřichovice – Choceň, Nymburk – České Budějovice B, ČZU Praha C – ČZU Praha B.
Přívrat – Zimní táboření mělo vloni na konci ledna v Přívratu premiéru. Rok se s rokem sešel a už za týden ožije statek U Kubů další akcí pro táborníky a přátele zimní turistiky. Na statek jsou však zváni i ti, kdo si netroufnou vytáhnout ze sklepa stany a oprášit spacáky. I pro ně bude připraven program. Podrobnosti sdělila v rozhovoru pořadatelka Táňa Řeháková.
Brno /SOUTĚŽ/ - Soutěžte s Deníkem Rovnost a Piváriem Zelená kočka o vstupenky na jedinečnou degustaci českého pivovaru Raven v Piváriu na brněnské Dvořákově ulici!
/ROZHOVOR/ Věroslav Sucharda patří do skupiny basketbalistů, kteří zanechali v Opavě hlubokou stopu. V bílém městě strávil čtyři roky, dvakrát zvedl nad hlavu pohár pro mistra ligy. Dnes devětatřicetiletý pivot stále basket hraje, a to v Nové Pace, kde s tímto sportem začínal.
Brno - Italové, Nizozemci, Němci, Francouzi, ale i jeden Čech. Taková byla sestava baseballového týmu Evropy, který se poprvé v historii zúčastnil Zimní ligy na Tchaj-wanu. S asijskými soupeři porovnal síly také Přemysl Chroust, který patří k pevným složkám kádru brněnských Draků.
Svitavy – Sedm bodů. Tak mizivý rozdíl dělí po šestnácti kolech první a osmý celek prvoligové florbalové tabulky. Každé vítězství má v téhle přetlačované vysokou cenu a svitavští florbalisté na jedno takové teď dosáhli.
Náchodsko – O postup do finálové skupiny přišly v posledních dvou zápasech prvoligové volejbalistky Hronova, které doma podlehly spolufavoritovi celé soutěže.
Brno - Nový letecký spoj mezi Brnem a Mnichovem cestující nevyužívají. Denně letadla přepraví pouze deset lidí. Nízký zájem je také o ostatní pravidelné linky létající z Brna.
Brno - Vyzkoušet si přístroje v laboratořích a studiích nebo zkoušky nanečisto mohou v následujících dnech středoškoláci. Univerzity totiž otevírají své dveře, aby je nalákaly ke studiu.
Brno – Skandální rozvod Margaret Campbellové, vévodkyně z Argyllu, okořeněný detaily z jejího sexuálního života, hýbal v šedesátých letech minulého století Británií. Hudební ztvárnění události zpracoval ve své provokativní opeře Powder Her Face mladý skladatel Thomas Adés, který se nebál ani hudebního znázornění orálního sexu. Dílo v české premiéře nastudoval režisér Tomáš Studený a v české premiéře jej uvede poprvé 29. ledna v Mozartově sále brněnské Reduty.
Teplice – Klub sportovního šermu TJ Lokomotiva Teplice uspořádali 10. jubilejní ročník Novoročního turnaje Hugo Grafa. Zašermoval si na něm i teplický primátor Jaroslav Kubera.
Brno – Polévku v kombinaci s vínem si v úterý večer chtěla odjednat v restauraci jedenatřicetiletá žena. Personál v podniku ve Svatopetrské ulici na jihu Brna ji ale odmítl obsoužit kvůli opilosti.