/VIDEO/ Oficiální zahájení stavby má od středy za sebou chystaný supermarket Billa ve Vracově. Bude mít výjimečnou konstrukci, půjde o první dřevostavbu svého druhu ve střední a východní Evropě. Starosta Vracova věří, že prodejna posune město dále v dostupnosti služeb.
/VIDEO/ V omezeném režimu, jedním pruhem ve směru k Bauerově a druhým v opačném směru, nyní projíždí řidiči brněnskou Žabovřeskou ulicí. Tento stav potrvá už pouze pár týdnů. Silničáři se blíží ke konci stavby velkého městského okruhu Žabovřeská. „Aktuálně děláme terénní a vegetační úpravy, dokončujeme chodníky a nábřežní zeď," informovala mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Lucie Trubelíková.
Dnešním večerem se uzavírá červencová série koncertů nazvaná Hudební středy u Kapra. Na závěr tohoto měsíčního hudebního "maratónu" vystoupí kapela Sabor Latino Combo z Brna.
/FOTO/ Již pětasedmdesát let brázdí trolejbusy brněnské ulice. Zatímco na začátku trolejbusového provozu před desítkami let jezdily Brnem modely jako Škoda 6Tr, Škoda 7Tr nebo Škoda 8Tr, dnes se cestující svezou například speciálními parciálními trolejbusy Škoda 32Tr nebo vozidly SOR TNS 12.
Na letní olympijské hry do Paříže se s českými sportovci vydal i kaplan Českého olympijského výboru, kněz brněnské diecéze P. Oldřich Chocholáč. Ten českou delegaci doprovází už potřetí.
Na vybraných místech v Česku a na Moravě mají fanoušci Formule 1 jedinečnou možnost se zblízka podívat na Red Bull Static Car, tedy statický model formule. Je vystavován před prodejnami Lidl v jejich otevírací době.
Teplá letní noc a nebe plné hvězd. To jsou ideální pracovní podmínky pro olomouckého profesionálního hvězdáře a průvodce noční oblohou Michala Štipla. Ještě před pár měsíci přitom pracoval v automobilovém průmyslu a celé dny trávil v kanceláři.
Dohromady bezmála dvě stovky zaměstnanců letos propustí brněnský výrobce traktorů Zetor. Na konec příštího roku už má ale vedení firmy naplánovaný nábor nových lidí, důvodem jsou změny ve výrobě. Od začátku roku se bude Zetor více soustředit na na novou generaci traktorů.
Patří k umělcům, jejichž jména u diváků mimořádně silně rezonují. Oblíbili si ho v rolích komických i vážných, kladných i záporných. Pětasedmdesáté narozeniny oslaví 31. července divadelní, filmový a seriálový herec, mim, dramatik, scenárista a principál Boleslav „Bolek“ Polívka.
Zub času už se podepsal na zchátralé zídce hřbitova v Předmostí, která se konečně dočká opravy. Přerovští radní schválili zahájení výběrového řízení a oslovili pět přerovských stavebních firem k předložení nabídek, které by se podle propočtů měly pohybovat kolem 1,5 milionu korun.
Příměstský tábor zaměřený na hobby horsing, který se konal poslední týden v červenci v Dog Academy v Berouně, přilákal na třicet děvčat ve věku od šesti do třinácti let. Manželé Bauerovi z Králova Dvora, kteří tábor pořádali, se zaměřili na rozvoj dovedností v disciplínách jako parkur a skok mohutnosti.
Bolek Polívka, jeden z nejvýraznějších českých herců spjatý zejména s Brnem, slaví 75. narozeniny. Polívka dokázal během své bohaté kariéry, v níž mu často sekundoval i Jiří Pecha, že není jen hercem jedné role, ale skutečným mistrem svého řemesla.
Krajský soud v Brně zásadním způsobem změnil rozhodnutí v případu smrtelné nehody motorkáře z loňského července u Dušejova na Jihlavsku. Viník nehody, padesátiletý Roman Ch. nakonec půjde do vězení.
/FOTO, VIDEO/ Po několika měsíční pauze je kašna Parnas v provozu. Vodní dílo, které se nachází na Zelném trhu v Brně, bylo mimo provoz kvůli potřebné celkové údržbě. Nyní jsou ale práce hotové, a tak už z kašny opět tryská voda.
/FOTO/ Slunné sobotní odpoledne, kapela zaměstnanců elektrických drah a krásné, vyzdobené a novostí se lesknoucí modré trolejbusy. Tak popsal redaktor deníku Rovnost den, kdy v Brně vyjel do ulic první trolejbus s lidmi. Bylo to 30. července před pětasedmdesáti lety.
/FOTO, VIDEO/ Přesnější, účinnější a šetrnější léčbu ozařováním pro onkologické pacienty umožňuje nové pracoviště magnetické rezonance v Masarykově onkologickém ústavu. Je první svého druhu v České republice a lékaři díky němu mohou lépe zacílit záření i na malé nádory především v mozku či u břišních orgánů.
Uplynulý víkend byl pro jihomoravské policisty velmi náročný. Museli totiž řešit řadu nehod způsobených opilými řidiči. Jedna taková se stala i v okolí Brna, kde neukázněný šofér autobusu narazil do dopravní značky a nadýchal téměř tři promile alkoholu.
K vážné dopravní nehodě došlo v úterý po půl sedmé ráno na dálnici D1 u obce Psáře na Benešovsku. Střetly se zda dodávka s kamionem a uvnitř zůstali zaklínění dva lidé. Poté, co je vyprostili hasiči byli transportováni letecky do pražské a hradecké nemocnice. Na místě se ráno tvořily několikakilometrové kolony.
Na dětském hřišti v Kuřimi, určeném i pro nejmenší děti, se v neděli zranilo desetiměsíční dítě o injekční stříkačku. Jehla byla pohozená v trávě. Kuřimských strážníků je podle jejich vedoucího málo a bez nepřetržité služby nemůžou podobným situacím zcela zabránit. Důležitá je i prevence návštěvníků hřišť.
V pařížském Grand Palais bojoval jako správný český lev. V prvním kole si jasně poradil se soupeřem z Polska, všechno dal i do souboje kola druhého. Italský protivník už byl ale nad síly obhájce bronzové medaile z Tokia Alexandera Choupenitche. Podívejte se na působivé obrázky fotografa Deníku z olympijského turnaje šermířů.
Hudební festival Znojmo skončil v neděli 28. července derniérou představení Juditha Triumphans. Autorem duchovního oratoria pro sólové ženské hlasy, ženský sbor a orchestr je Antonio Vivaldi.
/MAPA/ Pro mnohé Brňany je dnes jízda trolejbusem po městě každodenní rutina. Právě před pětasedmdesáti lety, přesně 30. července 1949, začala v Brně brázdit ulice historicky první trolejbusová linka. Zatímco tenkrát ji cestující poznali podle čísla 21, dnes ji Brňané znají jako linku 31.
/VIDEO/ V těchto dnech budou moci cyklisté nebo cestující na palubách lodí plujících po Baťově kanálu spatřit i práci nad svými hlavami. Tedy pokud se právě nachází v úseku mezi Veselím nad Moravou a Vnorovy, konkrétně v katastrálním území místní části Zarazice.
Chvilky hrůzy si v pondělí prožili zaměstnanci prostějovské pohřební služby v Brněnské ulici. Nenadále vzplanul jeden z nich, šedesátiletý muž. Musel pro něj přiletět vrtulník Zdravotnické záchranné služby (ZZS).
/VIDEO/ Nepříjemné chvíle si minulý pátek prožil soused v panelovém domě v Bystrci. Ten se snažil dozvonit na sedmasedmdesátiletou seniorku, která ale neotevírala a zevnitř jejího bytu se ozýval jen vyzvánějící telefon. Zalekl se, že se jí něco stalo, proto ihned zkontaktoval strážníky. Ti seniorku našli, naštěstí při vědomí, ležet zesláblou na podlaze.
/FOTO/ Dočasné omezení provozu způsobila v pondělí dopravní nehoda na silnici I/52 v Brně. Ve Vídeňské ulici ve směru na Pohořelice se dopoledne vysypal náklad z návěsu.
/FOTO, VIDEO/ Řidiči na silnici první třídy u Vladislavi čelí komplikacím kvůli uzavřenému železničnímu přejezdu. Někteří ráno ještě projeli, jiní později zkusili kličkovat i mezi stavební technikou. Dotčené místo je ale nutné objet jinudy.
Nového ročníku Krajského poháru Jihomoravského krajského fotbalového svazu Brno se účastní čtyři zástupci Vyškovska. Bohužel, první z nich skončil pohárovou cestu už v prvním předkole. Křenovice prohrály na hřišti nováčka sedmé ligy - postaru I. B třídy - SK Chrlice 1:4.
Pozitivní zpráva míří ke všem, kteří chtějí v následujících měsících řešit nákup vlastního domu nebo bytu. Ještě na jaře se zdálo, že ceny domů a bytů se odrazily ode dna a budou se nyní snažit dohnat rok a půl stagnace. Jenže nyní to vypadá spíše na přepálený start.
Brno se na pár dní promění v centrum brazilské kultury a temperamentu. Od 1. do 4. srpna se totiž v moravské metropoli uskuteční pátý ročník Brasil Festu, který nabídne návštěvníkům pestrý program plný samby a dalších brazilských tónů.
Autonomní minibus, který místo člověka řídí technologie, bude už možná brzy jezdit v Brně. Podle informací Českého rozhlasu si zahraniční firma Blees vybrala Brno jako vhodné místo pro testování minibusu z polských Gliwic a Katowic. Dopravní podnik s experimentem předběžně souhlasí.
Aquapark Kohoutovice v Brně prochází rozsáhlou rekonstrukcí, která zahrnuje nejen modernizaci šaten a sprch, ale také výměnu toboganu. Ten se dočká například zateplení a součástí budou také vizuální efekty. Termín dokončení odhadují pracovníci v listopadu, samotný provoz aquaparku ale obnoví o dva měsíce dříve, v září.
K tradičním letním kulturním akcím v moravskoslezské metropoli patří Měsíc autorského čtení (MAČ). Dnes večer se představí od 18 hodin v ostravském Provozu u řeky v Kostelní ulici známá spisovatelka, překladatelka finské literatury, vydavatelka a někdejší kulturní konzulka v Helsinkách – Markéta Hejkalová. Ostrava se jí stala tak trochu druhým domovem, už proto, že zde před léty zakládala Knižní veletrh na výstavišti Černá louka.
Starší byty ve druhém čtvrtletí meziročně zdražily. V mezikvartálním srovnání tento trend dokonce akceleroval. Podle odborníků sice není ideální doba k nákupu, důležitý je však předpoklad, že lepší už to nebude. Pozvolný pokles hypotečních sazeb v kombinaci s omezenou nabídkou v některých segmentech i regionech požene ceny nemovitostí nahoru.
/TÉMA DENÍKU/ Až téměř se sto padesáti řidiči taxíků se mohou setkat zákazníci v Hodoníně. Teoreticky by lidé v okresním městě mohli vyzkoušet jízdu v téměř padesáti vozech s cedulkou TAXI. O cenách za jízdy se však zájemci toho na webových stránkách taxislužeb mnoho nedočtou.
/TÉMA DENÍKU/ Po Blansku od padesáti korun výš, do centra Brna kolem osmi stovek a na tamní letiště přibližně za tisícovku. To jsou aktuální ceny taxislužeb v Blansku, které vozí zákazníky ve dvacetitisícovém městě a jeho okolí.
/SROVNÁNÍ CEN/ Z vyškovského vlakového nádraží do zoologické zahrady za dvě stě korun. Taková je cena, kterou by zákazníci zaplatili za jízdu v aplikaci Bolt ve čtvrtek 18. července odpoledne. Podle údajů z aplikace by si na příjezd šoféra počkali zhruba půl hodiny. Aplikace Uber nabízela odvoz na stejné trase za 250 korun, s čekací dobou kolem patnácti minut. Deník zmapoval ceník taxislužeb ve Vyškově a okolí.
/CENOVÉ SROVNÁNÍ/ Víc než dvojnásobné rozdíly v cenách a velká konkurence. V případě taxislužeb si cestující v Brně vybírají ze široké škály možností. Svézt se mohou jak s tradičními taxikáři, tak s řidiči nadnárodních taxislužeb objednávaných online. Cenově jsou však jejich nabídky mnohdy nesrovnatelné. Brněnský deník Rovnost připravil přehled, za kolik se lidé po Brně taxíkem svezou.
Revoluci nedávno zažily taxislužby v Jihlavě, do města totiž vstoupil Bolt. Nižší dojezdové časy podpořil i lákavou, až padesátiprocentní slevou. Noví uživatelé navíc mohli jet první jízdu zdarma, pokud účtenka nepřesáhla 150 korun.
/PŘEHLED CEN/ V Břeclavi se taxislužba potýká s poklesem zájmu, který začal během koronavirové krize. Místní obyvatelé, jako jednadvacetiletá Magdalena Novotná, volí taxi jen zřídka, přičemž preferují pěší chůzi nebo jízdu na kole. Deník přináší podrobný přehled cen a situace taxislužeb ve městě.
/VIDEO/ Kdysi to bývala chlouba Brna, nyní jsou z legendárního fotbalového stadionu za Lužánkami pouze ruiny. Stánek, kde Zbrojovka získala v roce 1978 svůj jediný ligový titul, už několik let chátrá a brzy ho definitivně zbourají.
Za zábavou, k lékaři, na letiště, nebo naopak zpátky domů. Důvodů, proč zvednout telefon a objednat si taxi je mnoho. Ve Znojmě si zákazník může vybrat hned z několika různých společností, povětšinou se jedná o jednotlivce či menší firmy. Alternativní dopravní společnosti jako Bolt, Uber nebo Liftago, tu zákazníci nenajdou.
Lidé přijíždějící vlakem do Třebíče podle taxikáře Miloše Solaře často využívají služeb taxíků, které parkují před nádražím. Častými zákazníky taxikářů bývají i senioři, kteří si je objednávají k cestám na nákup či za lékaři.
Autobusy už večer pořádně nejezdí, když člověk vyjde z hospody, nemůže ani řídit. A domů daleko. Jedinou možností, jak se v tomto případě ve Žďáře nad Sázavou dostat zpátky do postele je taxi. Aplikace, která by službu přivolala, však neexistuje a zastihnout taxík na ulici je jako hledat jehlu v kupce sena. Pomůže jedině telefon. Zlatá éra skončila.
Ve velkém stylu zvládli fotbalisté Líšně nedělní utkání druhého kola na hřišti Viktorie Žižkov. Brňané v hlavním městě díky ofenzivní smršti ve druhé části vyhráli 4:1 a po dvou kolech jsou se čtyřmi body v čele tabulky Chance Národní ligy o skóre před dalšími třemi celky včetně Zbrojovky. Svěřenci trenéra Milana Valachoviče uspěli zejména díky nebývalé produktivitě.
Na vybraných místech v Česku a na Moravě mají fanoušci Formule 1 jedinečnou možnost se zblízka podívat na Red Bull Static Car, tedy statický model formule. Je vystavován před prodejnami Lidl v jejich otevírací době.
Ostudu si v Kyjově trhl opilý muž z Hodonína. Pod vlivem byl agresivní na tamní strážníky, nakonec skončil s pouty a na záchytce. O případu informovali kyjovští strážníci ve svém červencovém souhrnu událostí.
/VIDEO/ Překvapuje kolemjdoucí Brňany. Gorilu z hromady pastelek si může prohlédnout ve výloze jednoho z obchodů každý, kdo prochází po Masarykově ulici jen kousek od hlavního nádraží v Brně. Lidé se u ní zastavují a obdivují ji.