
Zloděj po zaměstnanci v Brně hodil nůž, následně při útěku spadl do řeky
V dramatickou honičku se v Brně změnil pokus recidivisty o krádež v obchodě s motorkářským zbožím. Při úprku po svém pronásledovateli hodil nůž, nakonec sám spadl do řeky.
V dramatickou honičku se v Brně změnil pokus recidivisty o krádež v obchodě s motorkářským zbožím. Při úprku po svém pronásledovateli hodil nůž, nakonec sám spadl do řeky.
Jedenáctý listopad se svátkem všech Martinů letos připadl na druhou listopadovou sobotu. Hold všem Martinům a buchlovickému kostelu zasvěcenému svatému Martinovi vzdali o víkendu v městyse pod Buchlovem pompézními martinskými hody.
Málokterá novinka se na Slovensku dočkala tak pozitivního ohlasu jako systém zálohování plastových lahví a plechovek. Lidé oceňují především podporu ochrany životního prostředí či lepší zpracování tříděného odpadu. Oslovení Češi, kteří na zavedení systému teprve čekají, se pak vyjadřují podobně kladně. Objevuje se ale i otázka, jestli lidé prostě dál nebudou házet všechen plast do žlutých popelnic.
Lidé z Třebíčska, kteří mají chronické potíže, možná mají také takovou zkušenost. Měli by chodit na kontroly k odborníkovi, ten však už nemá kapacitu. Týká se to zejména kardiaků, podobné problémy ale řeší i další nemocní. „Ještě donedávna jsme kardiakům mohli doporučovat pana doktora Daniela Šulce v Moravském Krumlově. To sice už není náš region, ale byla to pořád ještě dojezdová vzdálenost. Ale i ten už má kapacitu naplněnou,“ konstatuje smutný fakt primářka interny Nemocnice Třebíč Lenka Mrázová.
Není všechno zlato, co se třpytí. Své o tom ví brněnské podniky čelící inspekci
Středoškolačka Adéla z Brna kouří elektronickou cigaretu každý den. „Vapuji, když mám špatnou náladu. Kouření elektronické cigarety mi náladu zvedne, jsem pak veselejší. Navíc se mi líbí pára, která z cigarety vychází,“ svěřila se Deníku studentka. Její spolužačka popsala, že po cigaretě sahá hlavně ve chvílích, kdy je vystresovaná ze školy. Kouření je pro ni stejně uvolňující, jako například žvýkání plastového brčka.
Trolejbusy namísto prodloužení tramvajové trati. Takové je aktuálně nejpravděpodobnější řešení několikaměsíčních sporů o to, jakou dopravu posílit v případě brněnské čtvrti Lesná. Zatímco představitelé města dlouho počítali s prodloužením trati ze Štefánikovy čtvrti a vytvořením smyčky, studie dopravní obslužnosti na Lesné ukazuje, že by se vhodnějším řešením mohlo stát spíše zavedení trolejbusové dopravy. Deníku to potvrdil brněnský radní pro oblast dopravy Petr Kratochvíl.
Rekordní zájem o lety z brněnského letiště panoval v letošní sezóně mezi cestujícími nejen z jihu Moravy. Za prvních deset měsíců letošního roku odbavili pracovníci Letiště Brno 664 tisíc cestujících, čímž překonali dosavadní dvanáct let starý rekord. Tehdy se z letiště vydalo na dovolenou 558 tisíc pasažérů.
/FOTOGALERIE/ Volejbalistky Přerova vstoupily do bitvy s třetím týmem extraligové tabulky výborně. Do koncovky úvodní sady šly s náskokem 22:17, přesto první set nedotáhly do vítězného konce, což bylo i pro zbytek utkání s brněnskými Šelmami klíčové.
Svými výkřiky narušil pětačtyřicetiletý muž sobotní bohoslužbu. Ta se konala v kostele na Kapucínském náměstí v Brně. I přesto, že ho přítomní věřící několikrát vyvedli ven, pokaždé se cizinec vrátil zpět a pokračoval ve svém nevhodném chování. Lidé proto zavolali městskou policii.
Z legendy o soucitném svatém Martinovi se postupně stala pouze krutá tradice svatomartinských hus k jídlu. Tak vnímá svatomartinské hody a další akce spjaté s touto událostí mladý Brňan Petr Michalec, který se v sobotu účastní takzvané piety za svatomartinské husy. Zároveň je členem organizace zaměřené na ochranu zvířat Obraz, konkrétně její brněnské pobočky. „Vnímáme zvířata jako bytosti s vlastními právy a vlastními zájmy. Zvířata cítí. Proto nepovažujeme za správné, když je lidé, nebál bych se říct otročí,“ vypráví mladý aktivista, zatímco kolemjdoucím rozdává informační letáčky o tom, proč je lepší maso nejíst a zvolit spíše rostlinné alternativy.
Fotbalisté Slovácka B dál zůstávají v MSFL na sestupové příčce. Svěřenci trenérů Němčického a Šuškavčeviče promarnili jedinečnou možnost odskočit posledním Bohunicím a dotáhnout se na soupeře ve středu tabulky. Celek z Uherského Hradiště na hřišti v Kunovicích v závěrečném domácím podzimním zápase jen remizoval s Tatranem 1:1.
Po měsíci se v salóncích kolínského městského společenského domu opět sešli sběratelé především známek, mincí a pohledů. Pořadatelé ale už delší dobu vyhlašují, že by rádi přivítali i zboží spadající do ranku označení bleší trh. A tentokrát tyty výzvy padly na úrodnou půdu myšlení dvou dam. Jedna z nich přicestovala až z Brna.
/AKTUALIZOVÁNO/ Nastříleli svou normu přes třicet gólů, ale na body to tentokrát v 11. kole nestačilo, Extraligoví házenkáři Zubří drželi v Lovosicích s domácími krok přes dvacet minut, ve zbytku času však však dominovali Severočeši a brali oba body (38:31).
Do odvetné části první fáze Kooperativa NBL vstoupili basketbalisté BK Redstone Olomoucko na nymburské palubovce a prohráli 71:95, když v oslabené sestavě drželi krok vždy v první polovině desetiminutovek. Pak už na vysoké tempo soupeře fyzicky nesačili.
Soubor bronzových šelem, žraloků a stylizovaných lidských postav, díla pražského sochaře a vysokoškolského pedagoga Michala Gabriela, nahradí po dvou letech v parku Komenského jeho nové sochy. Gabriel tentokrát představí tři bronzové plastiky samostatných koní a jednu jezdeckou figuru. Zlínští radní o tom rozhodli v pondělí 6. listopadu s tím, že umělec zapůjčí městu sochy opět zdarma.
/FOTO, VIDEO/ Kruté tradice nemají smysl, nejsem ničí oběd nebo jeden oběd rovná se desítkám tisíc životů stojí během sobotního poledne na barevných transparentech obránců zvířat, kteří symbolicky u brněnské restaurace Potrefená husa poblíž Zelného trhu protestují proti krutému zacházení s husami v době aktuálních svatomartinských hodů.
Zranění lidé potřebovali pomoc po nehodě osobního auta v blízkosti Holubic na Vyškovsku. Záchranáři na místo vyslali i vrtulník.
Už tři neděle hrají, a dá se říci, že i cestují, volejbalisté Kladna každý třetí den. Únava na nich byla znát už ve čtvrtečním domácím utkání s Brnem (3:1) a cítit byla také v sobotním výkonu ve Frýdku-Místku, kde vydřeli výhru nad dobře hrajícími Beskydy v poměru 3:2. Byla to vůbec první bodová ztráta Orlů v sezoně. A mohlo být hůř, protože Slezané za stavu 2:1 promarnili mečbol!
/FOTO/ V sobotu zahájil svatý Martin otevřením první lahve vína přesně v jedenáct hodin dopoledne tradiční svatomartinský košt na náměstí Svobody v Brně.
Basketbalová Kooperativa NBL vstupuje do druhé poloviny základní části. Písecký nováček v Sršním hnízdě v neděli 12. listopadu přivítá pražskou Slavii (17 hodin), na jejíž půdě při své premiéře v nejvyšší soutěži prohrál 112:115 po prodloužení.
/FOTO, VIDEO/ Na vysočinské části dálnice D1 začíná platit zákaz předjíždění kamionů. Situaci mezi devadesátým kilometrem u Humpolce a sto dvanáctým u Jihlavy již sledují dopravní policisté, stejně tak od 141. kilometru u Velkého Meziříčí až ke Kývalce na 182. kilometru.
V pravidelné rubrice přinášíme jména těch, kteří navždy opustili své blízké. Zarmoucené rodině a přátelům vyslovujeme upřímnou soustrast.
/FOTOGALERIE/ Sto čtyřicet zemí světa navštívil za svůj cestovatelský život v Brně žijící fotograf a cestovatel Jiří Kolbaba. „Za tu dobu mě nikdy nikdo neuhodil, nenapadl, nepřepadl a když se mě někdo zeptá, které místo je nejnebezpečnější, odpovím, že dálnice D1 a při cestě sem jsem se o tom zase přesvědčil, řidiči vůbec nedodržují předpisy,“ zmínil v úvodu své besedy v Kolíně pro zhruba sto padesát fanoušků turistického ruchu.
/FOTO, VIDEO/ Morčata bez srsti, barevní papoušci i různé druhy hmyzu jsou od pátku k vidění ve sklenících Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Některá zvířata jsou i k zakoupení, nebo k domluvě o následném zakoupení. Na výstavě jsou návštěvníkům k dispozici zkušení chovatelé, kteří radí s chovem domácích mazlíčků.
Brněnské nemocnice se chystají na možný nedostatek lékařů. Řada z nich se totiž rozhodla v prosinci odmítnout sloužit přesčasy. V nemocnicích jich bude chybět zhruba třetina, někde dokonce polovina. Nemocnice se proto připravují na nedostatek personálu. Pacienti se zase obávají rušení naplánovaných operací.
Novým předsedou Mezinárodní asociace exorcistů se stal český katolický kněz Karel Orlita, rodák z Ostravy. Čarodějové nejsme, říká.
/FOTO/ S budováním velkého městského okruhu v části Bauerova pokračují dělníci v Brně. „V celé trase stavíme konstrukční vrstvy a napojujeme komunikaci v místě lávky u Velodromu,“ informovali v pátek státní silničáři na sociální síti.
Fotbalový zápas mezi Baníkem a Spartou bude v neděli sledovat plný Městský stadion v Ostravě-Vítkovicích. Několik skalních až fanatických fanoušků Baníku Ostrava patřících do uskupení Chuligáni z Bazalů však budou chybět.
Když se řekne Brno, mnozí si hned vybaví i hokejovou Kometu. Slavný jihomoravský klub se stal součástí DNA největšího moravského města. Aby taky ne, když v prvních letech své existence sbíral jeden československý titul za druhým. V tomto roce si Kometa připomíná sedmdesát let od svého založení. Už na jaře roku 1953 část hráčů trénovala pospolu a schylovalo se k oficiálnímu záložení klubu. Z rozhodnutí ministerstva vnitra se Rudá hvězda v sestavě s předními československými hokejisty definitivně přestěhovala z Bratislavy do Brna. Od podzimu 1953 pak Brňané hráli nejvyšší československou soutěž. „Tenkrát jsme se nemohli postavit na zadní. Když nás zavolali do Rudé hvězdy, museli jsme říct ano, jinak by nás vyhodili. I díky tomu jsme byli tak dobří. Ale trénovali jsme každý den, třeba dvakrát, což tehdy nebylo zvykem,“ vzpomínal před lety na začátky Komety jeden z jejích nejlepších hráčů historie Vlastimil Bubník. Jaké byly nejslavnější chvíle brněnského klubu?
Dát věcem co v jedné domácnosti dosloužily, ale radost udělají ještě někomu dalšímu, se rozhodli v Jevišovicích na Znojemsku. Re-use centrum neboli Blešák tam funguje rovný měsíc. Lidé sem nosí například knihy, nádobí nebo elektroniku.
Novým předsedou Mezinárodní asociace exorcistů se stal český katolický kněz Karel Orlita. Orlita působí v Brně, kde je soudním vikářem Diecézního církevního soudu. Funkci soudního vikáře však zastává i v Hradci Králové.
V průběhu právě skončené letní sezóny oslavil atletický oddíl Orel Vyškov již desátý rok své existence. Během tohoto desetiletí se z původně malého, rodinného oddílu pro okruh pár přátel a jejich ratolestí, stala pod vedením Anny Málkové v regionu dobře známá sportovní adresa, proslulá soustředěním se na přípravu atletické mládeže. Pravidelně trénujících dětí je nyní v oddílu 222 (přičemž z kapacitních důvodů je řada dalších zájemců odmítána) a stará se o ně tým 24 trenérů.
Kamarádi, dobrodružství, poznávání. To jsou některé z hlavních hodnot, ke kterým vedoucí v „Zeesce“ provází své členy již od roku 1953. Za tu dobu procestovali skoro celou republiku, a občas se podaří vyrazit i do zahraničí – na výlety, na výpravy i na tábory.
Jen tři týmy zatím v aktuální sezoně nejvyšší basketbalové soutěže porazily nymburské mužstvo. Basket Brno patří mezi ně a po sobotě se může pyšnit tím, že jako jedinému klubu se mu to povedlo už dvakrát. Jihomoravané v utkání patnáctého kola navázali na říjnovou výhru a dlouholetého hegemona Národní basketbalové ligy zdolali 81:79. „Tím, že pocházím z Nymburka, tak je tato výhra ještě pikantnější. Jsem strašně hrdý na své hráče,“ radoval se brněnský kouč Martin Vaněk.
Širokou gurmánskou nabídku si letos vychutnají návštěvníci brněnských adventních trhů. Ve středobodu brněnské vánoční gastronomie, tedy na nádvoří Staré radnice, vyzkouší zájemci originální nabídku devíti podniků z gastronomického průvodce Gourmet Brno.
Ani po půl roce ještě nemůže naplno ordinovat nová nefrologická ambulance v Chotěboři. Pečuje o pacienty s nemocnými ledvinami. Uzavřely s ní smlouvu jen dvě zdravotní pojišťovny. Největší, Všeobecná zdravotní pojišťovna, to neučinila. Nejbližší nefrologickou ambulanci mají tak pacienti Všeobecná zdravotní pojišťovna až v Havlíčkově Brodě.
Stolní tenistky Vsetína na první úspěch v první lize pořád čekají. Valašky v sobotním 6. kole soutěže na domácích stolech prohrály s rezervou Hodonína 3:7.
Dva povedené zápasy odehráli o víkendu druholigoví stolní tenisté KST Zlín. V sobotu odpoledne zlínský tým v sestavě s Janem Dufkem, Michalem Nedbálkem, Arnoštem Topičem a Ondřejem Vrankou jednoznačně porazil déčko Ostravy 10:2.
Házenkáři Jičína se v poháru mezi nejlepší čtyři týmy Česka neprobojovali. Ve čtvrtfinále totiž po bojovném výkonu padli na palubovce Lovosic 33:35 a dál jdou Lovci. „Zápas byl velice podobný poslednímu měření sil tady. Dokázali jsme se v něm dotáhnout, ale v rozhodujících okamžicích, kdy se zápas láme, jsme selhali ve vyložených šancích,“ poznamenal kouč východočeského celku Ondřej Šulc.
Závodníci z oceňované líhně a tradiční triatlonové bašty sklízeli v Brně ocenění za uplynulou sezonu.
/FOTO/ Výskyt hmyzích škůdců, mrtvých hlodavců i jejich trusu. Mimo jiné i takové objevy zaznamenali tento týden inspektoři při kontrole prodejny Potraviny Kolejka na náměstí Karla IV. v brněnské Líšni.
/FOTO, VIDEO/ Od desátého listopadu může každý, kdo se zajímá o četníky a jejich dějiny, navštívit výstavu 'Ve službě – Z historie četnictva a jihomoravské policie'. Exponáty mapující bezpečnostní sbory od první republiky po současnost jsou vystavené v galerii Celnice, která je přístupná z ulice Drobného.
Sněhovou nadílku předpovídají meteorologové pro blížící se víkend. Svatý Martin tak patrně dorazí na jih Moravy na bílém koni.
Krajský soud v Brně ve čtvrtek dopoledne začal projednávat případ firmy, která neoprávněně přechovávala nebezpečný odpad a nadále jej v roce 2020 přeprodávala společnosti z Rajhradu. Ta skladovala látky obsahující dvoutřetinový podíl bílého fosforu v nezkolaudovaném přístřešku mezi obytnými domy v blízkosti školy.
Na výstavbě nové multifunkční haly Arena Brno intenzivně pracují stavaři v sousedství brněnského výstaviště. Aktuální postup ukazuje nové video.
Borci z moravské metropole Brna dokázali v letošním prvním kole volejbalové extraligy zaskočit České Budějovice a v minulosti na Kladně překvapili i lídra tabulky (3:0). Orli potrápili i tentokrát, domácí však nakonec po velkém boji urvali výhru 3:1.
Druhý listopadový víkend nabídne Brněnsko kromě tradičních oslav sv. Martina mnoho dalších akcí. Rodiny s dětmi i zapálení tvořitelé mohou zavítat do vědeckého parku Vida. Tam si užijí festival kutilství. V Labyrintu se zase chystá výroba a následné uspávání broučků. Kostel Jana Amose Komenského láká na koncert ke Dni válečných veteránů.
Před námi je druhý listopadový víkend, a i když možná počasí láká spíše zůstat doma, věřte, že pokud se vydáte někam na Břeclavsku, neuděláte chybu. Pozveme vás například na Charvátské guláše, které lákají na pestrou nabídků gulášů. V regionu se ale koná také spostu akcí spojené se svatým Martinem. Mikulov, Hustopeče nebo třeba Lednice. Tady všude ho potkáte.
Druhý listopadový víkend nabídne Vyškovsko kromě tradičních oslav sv. Martina i další akce. Nadšenci do archeologie se mohou v sobotu vydat na expedici Kobeřice. Ta zavede přítomné do Ždánického lesa, kde objeví hradiště i pohřebiště. Zámek Slavkov láká na tradiční svatomartinské slavnosti. Chybět nebude minijarmark nebo degustace vína.