Brno – Lidé se zahřívají svařeným vínem a u stánků vybírají dárky pod stromeček. Jen o kus dál jezdí stavební stroje. Tak budou vypadat letošní vánoční trhy na Zelném trhu v případě, že stavební firma stihne centrální část náměstí do adventu dokončit. Zatím to však není jisté, protože práce se protáhly kvůli archeologickému průzkumu.
Strážnice - Před dvěma lety si začala psát blog o vaření. Loni strávila dvaadvacetiletá studentka skandinavistiky Kristina Hrubá sedm měsíců ve Švédsku jako au-pair. Při pobytu přičichla k místní kuchyni a pustila se do pečení podle originálních švédských receptů.
Jižní Morava - Bombardování, radiace nebo i bojové chemické látky. K ochraně proti těmto nebezpečím kdysi lidé navrhli protiletecké a další kryty. V Brně je jich v současné době 114 včetně toho největšího v Jihomoravském kraji. Kam se schovají v případě války si ale lidé dopředu většinou prohlédnout nemůžou. Kryty totiž nejsou trvale přístupné.
Praha /INFOGRAFIKA/ - Na vysokých školách už startují první přednášky věnované seniorům. Na univerzity třetího věku se rok od roku zapisuje více zájemců, také proto se neustále rozšiřuje nabídka krátkodobých kurzů i víceletých studijních oborů. Školy hlásí poslední volná místa, někde už jsou učebny dávno obsazeny a přijímají se přihlášky na letní semestr nebo na další akademický rok. Pokud jste nenašli to, co by vás zajímalo, podívejte se na nabídku virtuálních kurzů, kterých se můžete zúčastnit i na dálku.
Praha/Brno - Vědci z Masarykovy univerzity v Brně hledají lék na chronickou lymfocytární leukémii a podobná onemocnění. Za úspěchy ve výzkumu dostanou 22. září Cena předsedy Grantové agentury ČR, která poskytla 6,8 milionu korun na pětiletý grant. Vědcům se podařilo se popsat mechanismy, které umožňují lepší a rychlejší diagnózu tohoto dosud nevyléčitelného a zároveň nejčastějšího typu leukémie. Pomohlo jim k tomu zjištění, jak spolu lidské buňky komunikují.
Praha /VIDEO/ - Novinkové album Poletíme? Turbošansón už je na spadnutí a je tedy na místě pořádně zatopit pod kotlem. Kromě velezábavných koncertů tak kapela okolo frontmana Rudolfa Brančovského činí prostřednictvím zbrusu nového videoklipu. Ten vznikl k prvnímu singlu Mimochodem v režii Ondřeje Kurčíka a Pavla Brychty.
Zlín, Brno - Dva roky ve vězení, zákazy činnosti a peněžité tresty takový rozsudek si 13. listopadu 2012 vyslechli za údajné uplácení insolvenčního správce bývalý zlínský zastupitel Martin Janečka, bývalý místopředseda Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS) Dalibor Kučera a právník Radek Dvořák.
Hustopeče – Kdyby šla na plátno promítnout budoucnost, Hustopečské by momentálně zajímalo, jak vypadá ta městského kina. Ačkoli vedení radnice místo zmodernizovalo za zhruba tři sta tisíc korun, návštěvnost se zvýšila jen nepatrně. Zájem lidí je slabý a možností na změnu více. Verdikt padne po volbách.
Blansko – Rychlobruslení, cyklistiku nebo inlajny by už brzy mohly děti v Blansku trénovat pod vedením trenérů české olympijské reprezentace. Sportovní kroužek chce založit brněnská organizace Centrum sportu, v které působí také trenér Martiny Sáblíkové Petr Novák. Zájem dětí ale nejdřív vyzkouší na pátečních závodech s názvem Jedeme v tom s Martinou na kolečkových bruslích.
Valašsko - Pětatřicetiletá Aneta Jiráková jezdí každý den z Valašského Meziříčí do Vsetína za prací. Dříve využívala vlak, ale protože si prostřednictvím internetu našla pravidelné spolujezdce, dává přednost autu. „Na inzerát se mi ozvali tři zájemci, což jsem původně ani nečekala," popsala svou zkušenost.
Kvůli vysoké škole musím každý týden absolvovat cestu do Brna a zpět. Taková cesta vlakem ale zabere téměř tři hodiny, a to pouze když se Českým drahám zadaří a není žádné zpoždění.
Brno - Po celé jižní Moravě lidé v pondělí potkávali dobrovolníky v kostýmu s křídly. Mohli jim přispět na sbírku Světluška, která pomáhá nevidomým a lidem s těžkým zrakovým postižením. Dvojice s kasičkou Jihomoravané v ulicích potkají až do pátku.
Brno-Jundrov, Kohoutovice /INVENTURA DENÍKU ROVNOST/ - Rozporuplné názory na život ve svých městských částech mají obyvatelé brněnských Kohoutovic a Jundrova. Jedni si stěžují na nevstřícnost radnice a nedostatek obchodů, jiní si naopak nemůžou vedení vynachválit a říkají, že jinde bydlet nechtějí. Právě Kohoutovicemi a Jundrovem se zabývá další díl pravidelného seriálu Inventura Deníku Rovnost.
Brno – Její doména je běžecké lyžování. V poslední době se v něm české reprezentantce Evě Vrabcová-Nývltové opravdu daří. Vždyť na minulé zimní olympiádě v Soči brala senzační páté místo v závodě na třicet kilometrů. Už řadu let se také přes léto doplňkově věnuje vytrvalostnímu běhu v dresu brněnského Olympu.
Brno /ROZHOVOR/ – Nejdříve Přemysl Dížka vyhledal historické záběry z brněnských čtvrtí a poté pořídil snímky stejných míst v současnosti. Do výsledného výběru jich nakonec zvolil 1697. Právě tolik snímků obsáhl nový dvoudílný komplet knih Proměny Brna ve fotografii, který tento týden vydává nakladatelství Omega.
Brno – Má zůstat nádraží tam, kde je? Má se vypsat veřejná soutěž, která rozhodne o tom, kde bude nádraží ležet? To jsou otázky, které mají aktivisté připravené pro referendum o poloze brněnského železničního uzlu. Zastupitelé ho však nevyhlásí. Rozhodl o tom v pondělí brněnský primátor Roman Onderka, který odmítl svolat mimořádné zasedání zastupitelstva. V pondělí přitom uplynula lhůta, do které bylo možné referendum vyhlásit souběžně s podzimními komunálními volbami.
Brno – Publikace s Hitlerovými projevy je pro nás vlajková loď, uvedli v pondělí u Městského soudu v Brně její vydavatelé. Trojice obžalovaných si vyslechne rozsudek ve středu.
Brno – Přeplněné půjčovny i knihovny. Hitler prodává, je lepší než Coca-Cola. Takto se v pondělí u Městského soudu v Brně bránili obžalovaní vydavatelé knihy Adolf Hitler: Projevy. Ve středu odpoledne soud vynese jejich rozsudek.
Uherský Brod – Obětí srážky s vlakovou soupravou se v neděli 7. září večer v Uherském Brodě stal místní osmnáctiletý mladík. Podle vyjádření policistů šlo zřejmě o sebevraždu. K neštěstí došlo krátce před 22. hodinou na železniční trati v části Uherského Brodu Újezdec.
Hustopeče – Kdyby šla na plátno promítnout budoucnost, Hustopečské by momentálně zajímalo, jak vypadá ta městského kina. Ačkoli vedení radnice místo zmodernizovalo za zhruba tři sta tisíc korun, návštěvnost se zvýšila jen nepatrně. Zájem lidí je slabý a možností na změnu více. Verdikt padne po volbách.
Hradec Králové /FOTO, VIDEO/ - Pořadatelé odhadovali nápor skoro padesáti tisíc lidí a nespletli se. Víkendový Air fest CIAF 2014 na hradeckém letišti jich zlákal minimálně 40 tisíc.
Jižní Čechy – Dnes odpoledne se sejdou táborští radní, kteří se budou opět zabývat přístavbou sportovní haly v Kvapilově ulici, výstavbou umělého trávníku na stadionu Viktoria nebo dopravní situací v Čekanicích.
Brno – Před finálovým závodem mistrovství světa v kanadském Edmontonu pomýšlela na elitní desítku. Ta sice triatlonistce Vendule Frintové v Kanadě o jednu příčku unikla, i tak však skvělým dvanáctým místem v celkovém pořadí seriálu zaznamenala nejlepší český výsledek historii.
Strážnice - Před dvěma lety si začala psát blog o vaření. Loni strávila dvaadvacetiletá studentka skandinavistiky Kristina Hrubá sedm měsíců ve Švédsku jako au-pair. Při pobytu přičichla k místní kuchyni a pustila se do pečení podle originálních švédských receptů.
Zubří – Házenkáři Gumáren Zubří vstoupili do nové extraligové sezony úspěšně, když v sobotním domácím utkání po velkém boji udolali Jičín o dvě branky.
Lovosice - Přijít o výhru poslední střelou? To už by bylo moc. Házenkáři Lovosic čelili devítce po vypršení času, ale Brňané nepropálili hradbu z živých těl a Lovci se tak mohli radovat z vítězné premiéry.
Brno /ROZHOVOR/ – Nejdříve Přemysl Dížka vyhledal historické záběry z brněnských čtvrtí a poté pořídil snímky stejných míst v současnosti. Do výsledného výběru jich nakonec zvolil 1697. Právě tolik snímků obsáhl nový dvoudílný komplet knih Proměny Brna ve fotografii, který tento týden vydává nakladatelství Omega.
Brno – Nezaměstnanost stále klesá. Oproti minulému měsíci je nižší téměř v sedmdesáti regionech České republiky včetně jižní Moravy. Ta je ale stále s počtem nezaměstnaných druhým nejhorším krajem. Vyplývá to ze statistik, které v pondělí zveřejnil Úřad práce České republiky.
Brno – Loni si oba atletické celky z Brna odvezly z mistrovství republiky družstev stříbrné medaile. Muži z VSK Univerzita své umístění o víkendu v Kolíně zopakovali, ženy z Olympu si o jedno místo pohoršily. Tituly slaví stejně jako minulý rok závodníci z pražské Dukly a ženy z USK Praha.
Brno – Z billboardů, internetu a brzy i stánků v ulicích se na Brňany usmívají kandidáti do letošních komunálních voleb. Mají ještě měsíc na to, aby na svou stranu získali co nejvíc voličů. Někteří zkouší zaujmout vtipným videem, jiní se vydají za voliči domů.
Hradec Králové /FOTO, VIDEO/ - Pořadatelé odhadovali nápor skoro padesáti tisíc lidí a nespletli se. Víkendový Air fest CIAF 2014 na hradeckém letišti jich zlákal minimálně 40 tisíc.
Brno – Polojasná až jasná obloha a zpočátku dne mlhy v některých údolích. Takové počasí v pondělí čeká na lidi z Brna a okolí. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu.
Dyje – Střet Fiatu s nákladním autem Iveco skončil smrtí šestačtyřicetiletého řidiče. K nehodě došlo v pondělí v sedm hodin ráno nedaleko benzinové stanice mezi dyjskou a bantickou křižovatkou na silnici číslo 53 na čtvrtém kilometru ve směru na Lechovice. Zablokovala tak hlavní silniční tah na Brno. Za poslední tři týdny jde již o pátou oběť.
Dobšice – Střet Fiatu s nákladním autem Iveco skončil smrtí šestačtyřicetiletého řidiče. K nehodě došlo v pondělí v sedm hodin ráno nedaleko benzinové stanice mezi dyjskou a bantickou křižovatkou na silnici číslo 53 na čtvrtém kilometru ve směru na Lechovice. Zablokovala tak hlavní silniční tah na Brno. Za poslední tři týdny jde již o pátou oběť dopravních nehod na silnicích Znojemska.
Brno – Již druhý rok mohou učitelé učit prvňáky psát novým písmem nazvaným Comenia Script. Podle odborníků je pro ně snazší a vhodnější. Ředitelé brněnských základních škol jsou však k této novince chladní. Zatím ho zavádějí hlavně ve školách, kam docházejí děti s poruchami učení. V dalších váhají. Využívání novinky je totiž podle nich drahé. Navíc písmo podle nich není dostatečně vyzkoušené.
Svitavy – Druhý testovací zápas před blížícím se vstupem do Mattoni NBL (27. září proti Brnu) sehráli svitavští basketbalisté v Prostějově. Tedy na palubovce soupeře, jehož o týden dříve doma pokořili „stovkou".
Brno – Již druhý rok mohou učitelé učit prvňáky psát novým písmem nazvaným Comenia Script. Podle odborníků je pro ně snazší a vhodnější. Ředitelé brněnských základních škol jsou však k této novince chladní. Zatím ho zavádějí hlavně ve školách, kam docházejí děti s poruchami učení. V dalších váhají. Využívání novinky je totiž podle nich drahé. Navíc písmo podle nich není dostatečně vyzkoušené.
Vyškovsko – Houstnoucí kamionová doprava, hluk, znečištění. To jsou jen některé z problémů, které trápí obce ležící na trase silnice I/50 na Vyškovsku. Třem z nich by se mohlo ulevit. A to Brankovicím, Malínkám a Kožušicím. Na světě je konečná podoba studie přeložky hlavního tahu z Brna na Uherské Hradiště právě mezi těmito vesnicemi.
Brno /ANKETA/ – Z billboardů, internetu a brzy i stánků v ulicích se na Brňany usmívají kandidáti do letošních komunálních voleb. Mají ještě měsíc na to, aby na svou stranu získali co nejvíc voličů. Někteří zkouší zaujmout vtipným videem, jiní se vydají za voliči domů.
Hradec Králové /FOTO, VIDEO/ - Pořadatelé odhadovali nápor skoro padesáti tisíc lidí a nespletli se. Víkendový Air fest CIAF 2014 na hradeckém letišti jich zlákal minimálně 40 tisíc.
Bohdalice-Pavlovice /REPORTÁŽ/ – Řádně nabroušené ostruhy a kolty proklatě nízko. Klobouk do čela a jízlivý úsměv na tváři doplněný doutnající cigaretou. To jsou drsní kovbojové Divokého západu, kteří bravurně ovládají své pistole i koně. Jak dobře si vedou na koňských hřbetech jejich čeští kolegové, napoví mistrovství republiky ve westernových disciplínách, jehož předposlední část v sobotu hostil areál bohdalického Ovčína.
Hodonín – Dopravní a logistická společnost ČSAD Hodonín loni díky oživení české ekonomiky zvýšila obrat o 12,5 procenta na 1,55 miliardy korun. Zisk více než zdvojnásobila na 7,7 milionu korun. Kromě prodeje pohonných hmot byly ziskové všechny činnosti, vyplývá z výroční zprávy ve Sbírce listin.
Kolín - České atletice vládnou muži Dukly Praha a ženy USK Praha. Na nedělním mistrovství České republiky družstev v Kolíně měli jasný náskok před ostatními kluby. Dukla Praha získala 233 bodů, atletky USK Praha nasbíraly dokonce 268,5 bodu.