
Pohřby 20. až 22. února 2019
Se zármutkem v srdcích vzpomínáme.
Se zármutkem v srdcích vzpomínáme.
Jižní Morava /VIDEO/ - Když o letních prázdninách vezmou Jihomoravané své potomky do kina na promítání pohádky Hodinářův učeň, při sledování příběhu hlavního hrdiny Urbana bojujícího o záchranu milované Laury poznají v mnoha záběrech svůj kraj, třeba Znojmo či zámek v Uherčicích. Film byl jedním ze snímků, které loni získaly dotace od Jihomoravského filmového fondu, jenž i letos nabízí peněžní podporu pro filmaře, kteří budou točit v kraji. Mezi tvůrce rozdá devět milionů.
Brno - Zřejmě nejznámější balet světa, Labutí jezero Petra Iljiče Čajkovského, Brňané od úterý mohou vidět opět ve svém městě. V úterý se totiž konala premiéra nejnovějšího nastudování představení v podání brněnského souboru. Premiéra připadla přesně na den stého výročí historicky prvního uvedení Labutího jezera v Brně.
Plzeň – Zatímco na venkovních hřištích posbírali pólisté KVS Plzeň plných deset bodů, v domácí vodě na Slovanech se jim vůbec nedaří a z pěti utkání si zde připsali zatím pouze bod jediný.
Svitavy – Do konce základní části florbalové národní ligy zbývá jediné dějství a stále není jasno o kompletní osmičce týmů postupujících do čtvrtfinále. Jistotu má nejlepší šestice průběžného pořadí, ovšem na zbývající dvě „vstupenky“ pořád zůstávají nejméně tři vážní kandidáti.
Brno, Břeclav – Podnikatelé roku 2018 jsou po úterku v Jihomoravském kraji dva, oba z Břeclavi. Titul v soutěži v úterý získali Radka Prokopová a František Fabičovic. Manželé i partneři v byznysu vlastní břeclavskou společnost Alcaplast, kterou společně založili v roce 1998.
Brno – Čtyři a půl tisíce hektolitrů pro lidi v České republice, přes pět set hektolitrů pro Slováky. Tolik Zeleného piva uvaří letos sládci v brněnském pivovaru Starobrno. S přípravami začali začátkem týdne. Zájemci čepované třináctistupňové pivo ochutnají na Zelený čtvrtek 18. dubna.
Brno – Starou Nokiu a další dva tlačítkové mobilní telefony si odnesl devětapadesátiletý muž v noci na úterý ze sběrného dvora v brněnské Líšni.
Brno – Basketbalistky Nymburk si i nadále drží čtvrtou příčku tabulky nejvyšší soutěže žen a mohou pomýšlet na třetí i druhou pozici. V posledním zápase dokázaly zvítězit o tři body v napínavém souboji na palubovce týmu Žabiny Brno (77:74), který je těsně za nimi. Nymburk má o jednu výhru méně než třetí Hradec Králové.
Brno - Novorozené dítě našli v úterý dopoledne zdravotníci v babyboxu Nemocnice Milosrdných bratří v Brně. Chlapce pojmenovali Kryštof.
Karviná /FOTO/ – Mladé volejbalistky VK Karviná se letos poměřují s těmi nejlepšími. Probojovaly se totiž do Českého poháru, který se v kategorii žaček hraje turnajovým způsobem.
Brno /VIDEO/ - Po celou dobu setkání byl klidný, pak se z něj najednou stalo zvíře. Tak u brněnského krajského soudu vzpomínal na útok sedmdesátiletý muž, kterého v listopadu 2017 milenec jeho manželky Josef Kopriva shodil z takřka kolmého osmnáctimetrového srázu v lomu Hády. Vraždu si u Koprivy měla objednat právě manželka zamýšlené oběti. Soud s ní i s Koprivou pokračoval v úterý svědeckými výpověďmi.
Jižní Morava – Sepsali ji v roce 994 v Itálii. O více než tisíc let později si její kopii prohlédnou lidé v Brně. Nejstarší dochovanou listinu na českém území a řadu originálních středověkých písemností od pondělka představuje výstava o italském rodu Collalto v Moravském zemském archivu.
Plzeň – Házenkáři Talentu Plzeň jsou po pátečním nerozhodném výsledku 28:28 z Lovosic remízovými králi Strabag Rail extraligy.
Brno /FOTOGALERIE/ – Nepříjemné ráno čekalo ve středu řidiče na dálnici D1 u brněnského Starého Lískovce. Úsek od 189. do 191. kilometru ve směru od Prahy zablokovala hromadná nehoda pěti aut. Na místě se zranila jedna mladá žena.
/FOTOGALERIE/ Nepříjemné ráno čekalo ve středu řidiče na dálnici D1 u brněnského Starého Lískovce. Úsek od 189. do 191. kilometru ve směru od Prahy zablokovala hromadná nehoda pěti aut. Na místě se zranila jedna mladá žena.
Polička – Na průběžnou druhou pozici v tabulce soutěže se posunuli poličští druholigoví šachisté.
Ústí n. L. – Senzačního úspěchu se dočkalo ústecké plavání na semifinále mistrovství ČR v družstvech.
Brno – Řidiči městské hromadné dopravy v Brně si na případné zvýšení platů musí ještě počkat. Jednání mezi odboráři a vedením tamního dopravního podniku totiž pokračují i poté, co obě strany navrhly vlastní kompromisní řešení.
Brno /ANKETA/ – Zaletět si do bavorského Mnichova přímo z Brna je od soboty už minulost. Přinejmenším na několik měsíců. Britská firma Flybmi, která linku zajišťovala, zkrachovala. Všechny své lety zrušila ze dne na den.
Jižní Morava – Asijští turisté objevují jižní Moravu. Loni podle nových dat Českého statistického úřadu přibylo především Číňanů. V Jihomoravském kraji jich přespalo sedmadvacet tisíc, tedy o devadesát procent více než v roce 2017. Celkem loni překročil počet zahraničních hostů na jihu Moravy poprvé hranici dvou milionů.
Svitavy – Dva napínavé pětisetové maratóny sehrály v dalším pokračování mistrovské soutěže druholigové volejbalistky ze Svitav.
/FOTO/ Rodačka z Nového Města na Moravě Erika Stárková (1984) vystudovala JAMU a hrála v Národním divadle Brno i v HaDivadle. Na severu Čech začínala v Činoherním studiu v Ústí ve třech inscenacích. Bavila v působivém dramatu Ledový hrot, ale lidé na něj moc nechodili. V posledních týdnech však zaujala rolí ve veleúspěšném seriálu Most!.
Ústí nad Labem, Most /ROZHOVOR, FOTO/ – Rodačka z Nového Města na Moravě (1984) vystudovala JAMU a hrála v Národním divadle Brno i v HaDivadle. Na severu Čech začínala v Činoherním studiu v Ústí ve třech inscenacích.
Brno – Nápis odkazující na slova prezidenta Miloše Zemana, který obvinil zesnulého novináře Ferdinanda Peroutky ze sympatií k Adolfu Hitlerovi, se objevil v Brně.
Brno – O motivaci před startem světového šampionátu má postaráno. Brněnský dráhový cyklista Tomáš Bábek vybojoval před dvěma lety na mistrovství světa v Hongkongu stříbro i bronz, na nejcennější kov však stále čeká. Zkompletovat medailovou sbírku může už příští týden, kdy se od středy představí na šampionátu v polském Pruszkówě.
Brno – Hudební sál vonící novotou naplňující se prvními tóny. Taková představa dlouho plánovaného Janáčkova kulturního centra se může posunout kupředu dřív. Autoři původního návrhu budovy, architekti ze společnosti Atelier M1 totiž pravděpodobně stáhnou žalobu na město kvůli porušení autorských práv. O svém kroku informovali v pondělí.
Velatice - Nebezpečnou křižovatku u Velatic na Brněnsku na hlavním tahu z Brna do Vyškova má vyřešit kruhový objezd. Podle zástupců Jihomoravského kraje začne jeho stavba letos, jakmile se zlepší počasí.
Brno - Prvním kolem odstartovala v Brně letošní extraliga v kolové. Prim hrály týmy ze Svitávky. První družstvo SC Jiří Hrdlička st. - Pavel Loskot turnaj vyhrálo, MO Svitáka v sestavě Pavel Vitula – Pavel Richtr skončila třetí.
Brno - Do role průvodce po městě se již potřetí mohou vtělit Brňané. I letos totiž brněnské Turistické informační centrum vyhlásilo výzvu, při níž mohou lidé vymýšlet vlastní komentované prohlídky Brna.
Brno - O bydlení přišli koncem minulého týdne brouci a další drobná zvířata jako ježci či ještěrky v brněnském Juliánově. Neznámý vandal jim tam poničil stanoviště sloužící k přezimování.
Jihlava - Napadl ženu, se kterou popíjel, vážně ji zranil střepem z lahve a nakonec si vymyslel historku o neznámém útočníkovi. Přesně takto nepochopitelěn se zachoval čtyřiadvacetiletý muž, který o víkedu skončil ve vazbě a byl obviněn ze zvlášť závažného zločinu těžkého ublížení na zdraví a vydírání.
Brno - Úplně jinde, než měli původně v plánu, skončili v pondělí před obědem dva cestující autobusu jedoucího brněnskou Olomouckou ulicí. Vůz se tam srazil s osobním autem. Ženu a důchodce museli záchranáři převézt do nemocnice.
Martínkovice - Suchý únor? Tedy měsíc bez jediné kapky alkoholu? V Martínkovicích na Broumovsku ho dodržet prostě nemohou, i kdyby chtěli. Zdejší košt domácích pálenek, který se v sobotu konal už po třinácté, je už tradice.
Velenov – Nová zahrada i přírodní vzdělávací učebna, která žákům zatím chyběla. Velenov uspěl se svou žádostí o dotaci z programu Zelené oázy Nadace Partnerství. U základní školy ještě tento rok nechá upravit zahradu.
Brno - Projet se na kole z brněnského Žebětína až k oboře Holedná v Bystrci? Zatím jen po frekventované Kohoutovické ulici. Bezpečnější spojení pro chodce i milovníky kol nabídne nová cyklostezka. Další chystají také zástupci Židenic či Kohoutovic.
Jihlava – Záhadná biodiverzita: Proč jsou bělokarpatské louky druhově nejbohatší na světě? To je téma dnešní přednášky cyklu Science Café, která se uskuteční v muzejním Malovaném sále od 18 hodin.
Kladno - V pondělí večer v 19.15 hodin vyvrcholí Český pohár volejbalistů. Před kamerami ČT sport změří síly Kladno a lídr extraligové tabulky České Budějovice.
Kladno - V pondělí večer v 19.15 hodin vyvrcholí Český pohár volejbalistů. Před kamerami ČT sport změří síly Kladno a lídr extraligové tabulky České Budějovice.
Brno - Pokud si Brňané někdy lámali hlavu nad názvem uličky mezi parkem Studánka a Pekařskou ulicí, možná se jim brzy dostane odpovědi. Ředitel brněnské hvězdárny Jiří Dušek usiluje o to, aby ji radní nazvali po matematikovi a filozofovi Kurtu Gödelovi. Ulička sousedí s rodným domem vědce.
Brno – Nepříjemný a zdlouhavý začátek rána čekal v pondělí cestující, kteří mířili z centra Brna tramvajovou linkou 1. Na pokračování své cesty si tam mezi půl osmou a osmou počkali šestnáct minut.
Brno - Podruhé v řadě budou chybět v play-off. Házenkáři Králova Pole prohráli v sobotním domácím utkání se Zubřím 24:26 a čtyři kola před koncem základní části je jasné, že vyřazovací boje se jich týkat nebudou.
Hradec Králové - Magickou stovku přibalily „lvice“ na cestu domů Ostravě. Hradecké basketbalistky v 19. kole ŽBL doma rozstřílely nedávno posílený a nevyzpytatelný tým SBŠ rozdílem šestatřiceti bodů. Rozhodl samotný úvod, po pěti minutách bylo skóre 20:1, po čtvrtině 35:8.
Brno, Brněnsko - Už rok se mohou strážníky stát i lidé mladší jednadvaceti let. V Brně jsou s nimi spokojení, na Brněnsku však mladé strážce pořádku lidé nepotkají.
Vyškovsko – Několikadenní výluka na trati mezi Brnem a Vyškovem a dále směrem do Nezamyslic začala v pondělí 18. února. Dotkne se vlaků R8 a R12. „Část rychlíků nahradí autobusy. Ty budou odjíždět z brněnského Králova Pole přes Úzkou ulici,“ přiblížil za Kordis Květoslav Havlík.
Zvládli důležitou bitvu o postup do play-off, deklasovali přímého konkurenta o elitní osmičku a po jednoznačném triumfu nad Libercem 9:3 se posunuli před nedělního soupeře na sedmé místo superligové tabulky.
Brno - Deset finalistek, které zdatně reprezentují sebe, svou školu, region i Českou republiku, v neděli zvolili na castingu soutěže Miss OK v brněnském Semillase. Dívky se předváděly na promenádě v plavkách a vše zakončily rozhovorem s porotou. Účastnice teď čekají krajská semifinále a finálový galavečer na zámku v Mikulově.
Brno - Dosud byly nepřístupné, v blízkých měsících přivítají první návštěvníky. Loni na podzim začali dělníci pracovat na obnově zahrad mezi Petrovem a uličkou Václava Havla, nyní již lidé mohou stavební ruch i vidět.
Brno – Trojúhelník pizzy místo občanky chtěl k legitimizaci použít čtyřicetiletý muž. Rozzuřila jej preventivní kontrola strážníků v neděli o půl druhé ráno v Kobližné ulici. Za nepovedený vtípek a nadávky mu hrozí pokuta deset tisíc korun.
Znojmo – Vyrovnané jihomoravské derby s Korfbalovým klubem (KK) Brno sehráli v neděli v rámci 11. kola extraligy znojemští Modří sloni. Celek pod vedením trenéra Jiřího Podzemského na startu utkání vedl, potom však sok z druhého největšího města republiky srovnal stav. Domácí nakonec hostujícímu družstvu podlehli 18:24.