Přesně před rokem hovořila data společnosti Sodexo o nejdražších obědech v restauracích v České republice v historii. Tehdejší průměrná cena poledního jídla se vyšplhala na rekordních 157 Kč. Za hlavní důvody růstu cen byly označovány především již tři roky trvající koronavirová krize a také zvyšování nákladů na výrobu pokrmů. A jak je na tom Písecko?
Petr Pavel se stal čtvrtým českým prezidentem. Jaký bude a co od něj čekat? Na to se nové hlavy státu každých čtrnáct dní zeptá redaktorka Deníku Kateřina Perknerová v pravidelných debatách. Odstartují už 14. března.
Legenda českého hip hopu kapela Prago Union loni vydala již své 8. řadové album, které nazvala „Příduhned…“, a to podle vtipné slovní hříčky svého zpěváka, básníka i lídra jménem Kato. Vyšlo rok a půl po předešlém albu „Made in Strašnice“, které vyneslo koncertně i studiově skvělé formaci nominaci na prestižní hudební Cenu Anděl. Song z nového alba ochutná tuto sobotu 11. března od 20.00 i ústecký Národní dům. Vstupné na koncert přijde na 350 korun.
Bojujeme proti šikaně: Mnoho zápasníků Oktagonu prošlo v mladém věku šikanou. Aby se stali silnějšími, začali s bojovými sporty a stali se nakonec vrcholovými sportovci. Dnes pomáhají dětem a inspirují je svými příběhy, jak bojovat sportem proti šikaně. Navštěvují základní školy, vyprávějí své příběhy, odpovídají na otázky dětí. Navštívili také žáky základní školy Kokonín.
Sedmnáctiletý odchovanec Házené Mělník Jaroslav Honc před třemi lety přestoupil do akademie TJ Sokol Nové Veselí. Na Vysočině mladý křídelník už třetí sezonu nastupuje v první lize mladšího a nyní staršího dorostu. Nyní zažil další kariérní posun. Svými výkony si řekl o nominaci do extraligového áčka i dorostenecké reprezentace.
Duel poražených. Alespoň, co se středečních zápasů týče. Nymburk utrpěl svoji již devátou, ano vidíte dobře, devátou prohru v Kolíně. Pardubice vybouchly na domácí palubovce s Děčínem. Táhnou tak dvě prohry v řadě a budou se muset co ohánět, aby po sobotě platila jejich aktivní bilance z nadstavbových bojů. Před nezdary totiž třikrát za sebou zvítězily. A vypadly z první čtyřky, která zaručuje vstup do play off z domácího kurtu.
Evropa bývala plná běžeckých idolů. Emil Zátopek, Paula Radcliffe, Stefano Baldini… A bude jich plná opět. Objevit nové hvězdy vytrvaleckých závodů si dal za cíl projekt EuroHeroes. „Chceme, aby evropští atleti více vynikali na celosvětové scéně, rádi bychom také vyzdvihli výborné regionální atlety a neméně důležité je, aby evropští běžci inspirovali fanoušky k pohybu a pomohli tak nové běžecké generaci. Proto vznikl projekt EuroHeroes,“ říká Carlo Capalbo, prezident organizačního výboru RunCzech, který se chlubí největším počtem závodů oceněných známkami od World Athletic.
Po roce pozná Kladno svoje nejlepší sportovce za minulý rok 2022. Anketa pořádaná Městem Kladnem, Česko unií sportu a Sportovními areály města Kladna bude slavnostně vyhlášena v pondělí 13. března večer v Divadle Lampion.
Včelařům a milovníkům včel patří v pátek 10. a v sobotu 11. března výstaviště Černá louka v Ostravě. Koná se zde jarní veletrh Včela!!! Návštěvníkům nabízí širokou škálu produktů, přednášek a workshopů.
Čapí pár, který léta hnízdí v chomutovském zooparku je opět pohromadě. Samec se vrátil z Afriky za svou milou a hned se měl k činu. Na další čápata je tedy zřejmě zaděláno.
Čapí pár, který léta hnízdí v chomutovském zooparku, je opět pohromadě. Samec se vrátil z Afriky za svou milou a hned se měl k činu. Na další čápata je tedy zřejmě zaděláno.
Soubor baletu Národního divadla moravskoslezského (NDM) uvede 16. března v české premiéře celovečerní choreografii izraelského tvůrce Ohada Naharina s názvem Hora. Vizuálně i pocitově se jedná o zcela ojedinělé pojetí baletu, které v České republice ještě nebylo k vidění. V čem tkví jeho výjimečná osobitost?
Minulý rok se oba týmy utkaly ve finále skupiny jih. Sérii tehdy opanoval Tábor jasně poměrem 4:1 na zápasy. Nyní na něj hokejisté Příbrami vyrukují znovu, tentokrát už v prvním kole play-off. Situace v kádru je ale podobná té z loňska. Svěřenci trenéra Pavla Marka řeší složení zejména defenzivních řad. Přesto brankář Dominik Šorf očekává, že bude série vypjatá. Jihočeši se naopak snaží zbavit nálepku favorita, ač tuší, že jím jsou.
Od města mají sáčky na psí exkrementy zdarma, po svých mazlíčcích ale stejně neuklízejí. Obyvatelům Rokytnice v Orlických horách došla trpělivost. Se stížností na bezohledné majitele psů se obrátili na starostu. Ten upozorňuje, že za znečišťování veřejného prostranství hrozí pokuta až 20 tisíc korun.
Muže, který je podezřelý z vraždy v Hustopečích na Břeclavsku, zadržela ve středu odpoledne německá policie v Dolním Bavorsku. „V nejbližší době zahájíme úkony vydávacího řízení do České republiky,“ informovali policisté na sociální síti Twitter.
Snad vůbec nejvíce by se případná reorganizace soutěží FAČR, která má vejít v platnost od sezony 2024/25, dotkla současných I. B tříd. Místo aktuálních deseti výkonnostních úrovní jich totiž má v Česku zůstat pouze osm po vzoru okolních zemí. Všechny se budou jmenovat ligy a I. B třídy by měly spadat pod předposlední 7. ligu (a její skupiny) řízenou okresy.
Snad vůbec nejvíce by se případná reorganizace soutěží FAČR, která má vejít v platnost od sezony 2024/25, dotkla současných I. B tříd. Místo aktuálních deseti výkonnostních úrovní jich totiž má v Česku zůstat pouze osm po vzoru okolních zemí. Všechny se budou jmenovat ligy a I. B třídy by měly spadat pod předposlední 7. ligu (a její skupiny) řízenou okresy.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Svou první veřejnou čerpací stanici otevřela společnost Orlen Unipetrol v pátek 10. března v Praze na Barrandově. Orlen Unipetrol chce mít do roku 2030 v Česku celkem 28 čerpacích stanic a dva vodíkové distribuční terminály pro železniční dopravu v Litvínově a Neratovicích.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Svou první veřejnou čerpací stanici otevřela společnost Orlen Unipetrol v pátek 10. března v Praze na Barrandově. Orlen Unipetrol chce mít do roku 2030 v Česku celkem 28 čerpacích stanic a dva vodíkové distribuční terminály pro železniční dopravu v Litvínově a Neratovicích.
Postup. To je letošní cíl českolipského Arsenalu. Svěřenci Martina Jánošíka otevřeli jarní divizní účet výhrou 2:0 ve Slaném. První trefu obstaral Filip Henzl, který na sever Čech přišel z Německa.
Jaro je za dveřmi. Jeho příchod se v mnohých domácnostech nese ve znamení generálního úklidu od sklepa až po půdu. Touha mít vyleštěná okna, čistá umyvadla nebo vydrhnutý sporák ale něco stojí. Magazín Víkend poradí, jak dosáhnout dokonalého výsledku bez větších výdajů. S jarem souvisí i další téma - konec lyžování na tuzemských horách. Dozvíte se, kam za hranice ČR se vyplatí vyjet. Čtenáři také nahlédnou do Valdštejnské jízdárny na Malé Straně v Praze a hlavně do života malíře Josefa Mánesa.
Své postavení v krajském přeboru budou chtít v jarní části, která startuje o nadcházejícím víkendu, ještě o něco vylepšit fotbalisté Mnichova Hradiště. Tým trenéra Aleše Kohouta zapsal v podzimních zápasech dvacet bodů a deváté místo, což nebylo na nováčka náročné soutěže vůbec špatné.
Psala se 30. minuta druhého čtvrtfinálového utkání Chance ligy mezi Prostějovem a Litoměřicemi a stav byl, i přes domácí převahu, stále 0:1. A ještě navíc hráli hosté přesilovku. Všeobecnou nervozitu ale protrhnul a přeměnil ve výbuch nadšení gól po samostatném úniku z hole Tomáše Janduse, na který zanedlouho navázaly další brankové úspěchy vedoucí až ke konečnému skóre 5:2.
Bývalý skokan na lyžích Antonín Hájek, který byl od loňska nezvěstný, je mrtvý. Příčina smrti českého rekordmana je zatím neznámá. Hájek se narodil ve Frýdlantu na Liberecku a vyrůstal v Harrachově.
Zemědělská půda je drahá a hlavně nedostupná. Mladí farmáři se proto nemohou věnovat své vysněné profesi. Stát by je proto měl podpořit více než dosud, říká předseda Asociace soukromého zemědělství Jaroslav Šebek.
Celé Česko zasáhne v pátek a v sobotu silný vítr. Na horách může v nárazech dosáhnout rychlosti až 110 kilometrů za hodinu, tedy téměř síly orkánu. Vyplývá to z výstrahy, kterou dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Na horách se navíc mohou v sobotu tvořit závěje a sněhové jazyky.
Vyhledávaná stezka mezi brněnskou Kamennou čtvrtí a Anthroposem bude od páteční čtvrté hodiny znovu přístupná. Byla neprůjezdná a neprůchozí od konce ledna, kdy ji uzavřelo zřícení osmitunového balvanu.
Doma v Česku je znala jen malá komunita. Teď jsou z nich globální sportovní hvězdy. Nevšední příběh českých baseballistů hltá celý svět. Parta nadšenců, kteří se baseballem neživí, se poprvé v historii probojovala na prestižním turnaji World Baseball Classic v Tokiu, neoficiální mistrovství světa. A hned ve svém premiérové vystoupení mezi profesionály Češi pod vedením kouče Pavla Chadima senzačně pokořili Čínu.
Japonskem poslední týdny otřásá nehygienické chování zákazníků v running sushi restauracích. Lidé olizují sójové omáčky, kalíšky na pití i samotné kousky sushi, které pak posílají na pásu dál, aby je snědl jiný zákazník. Své počínání přitom nahrávají a přidávají na sociální síť TikTok v rámci virálního pranku. Policie nyní v důsledku těchto vtipů zatkla tři lidi.
Unikátní barokní meč Jana z Rottalu ze sbírek holešovského muzea projde restaurováním. Nutný rozsah jeho obnovy vyhodnocovali na začátku března odborníci z Technického muzea v Brně. Meč nyní poputuje do některé z moravských restaurátorských dílen.
Knihovna Ústeckého kraje v rámci akce s houslistou Jaroslavem Svěceným ocenila nejlepší čtenářku roku. Ocenění letos získala slečna Veronika Kalinová, která je jednou z nejaktivnějších dobrovolnic knihovny.
Porazila konkurenci extraligového a ve Vyškově velmi populárního ragby, špičkového druholigového fotbalu v MFK, vyškovské prvoligové kuželkáře, slavná jména prvoligových finalistů z volejbalového Sokola Bučovice a samozřejmě řadu špičkových individuálních sportovců. Žezlo královny Sportovců okresu Vyškov za rok 2022 převzala vítězka tradiční ankety pořádané okresním sdružením České unie sportu triatlonistka Dana Hyláková.
Fotbalová komunita se semkla napříč celým Českem! Kluby z celé republiky, fanoušci, ale také běžní dárci bez fotbalových vazeb poslali na transparentní účet fotbalistů Lokomotivy Česká Lípa více než 150 tisíc korun, aby pomohli klubu, který v polovině února přišel vinou žháře o výraznou část tréninkových pomůcek pro mládež.
Fotbalová komunita se semkla napříč celým Českem! Kluby z celé republiky, fanoušci, ale také běžní dárci bez vazeb na kulatý míč poslali na transparentní účet Lokomotivy Česká Lípa více než 150 tisíc korun, aby pomohli klubu, který v polovině února přišel vinou žháře o výraznou část tréninkových pomůcek pro mládež.
/ROZHOVOR/ Na pódium si ji v den vítězství – 28. ledna – pozval budoucí prezident Petr Pavel jako jednu z prvních. Není se čemu divit. Jako jeho pravá ruka měla pod palcem veškerý jeho program a dobrovolníky po celé republice. Po boku generála byla ale pětačtyřicetiletá Linda Jozwiak Kopecká mnohem dříve, než se rozjela samotná prezidentská kampaň.
Ani první březnový víkend nezůstalo mladoboleslavské judo bez medaile. Jan Brunner se propral do výběru žáků Středočeského kraje a výborně reprezentoval ve věkové kategorii U14 ve váze +65kg na desátém ročníku Grand Prix Banská Bystrica - Memoriál Jána Gregora st.
Platíte více za energie? Chodíte méně na pivo? Přestali jste vyhazovat staré oblečení? To jsou jen některé z hlavních otázek, které pokládáme čtenářům Deníku a deniku.cz ve velkém dotazníku k projektu Česko za babku.
Onemocnění ledvin často nebolí, přesto ale představuje problém, před kterým není radno přivírat oči. Pokud ledviny definitivně vypoví svou funkci, krev musí být filtrována prostřednictvím pravidelných dialyzačních procedur. Několikahodinový pobyt na dialyzační jednotce se tak stává součástí každodenního života pacientů. Znamená to pro ně dojíždění zpravidla třikrát týdně na čtyř- až pětihodinovou léčbu na dialyzační středisko. Dvě taková centra jsou i v Pardubicích.
Před trutnovskou radnicí znovu vlaje tibetská vlajka v den výročí Tibetského národního povstání. Lidé si tímto gestem připomínají výročí protičínského povstání v Tibetu.
Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku letos v únoru zpomalil z lednových 17,5 procenta na 16,7 procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Ke zpomalení inflace přispělo podle statistiků hlavně zmírnění růstu cen týkajících se bydlení. Zpomalil například růst cen elektřiny a plynu. Meziměsíční inflace poklesla ještě výrazněji než meziroční. Zatímco v lednu rostly ceny meziměsíčně o šest procent, v únoru už jen o 0,6 procenta.
Už léta se nevyrábí ve Znojmě, ale podle původních receptur v Bzenci na Hodonínsku. Proslulou značku okurek Znojmia nyní ale čeká další změna. Norská společnost Orkla Foods Česko a Slovensko, která je vyrábí, zvažuje část svých výrobních závodů zrušit. Záměr se týká i výroby sterilované zeleniny v Bzenci na Hodonínsku.