Rekonstrukce bytového jádra počká, novou pračku koupíme, až pokud se ta současná rozbije. K podobným rozhodnutím teď Češi dospívají kvůli zvyšujícím se cenám energií a služeb. Podle velké ankety Deníku, ve které odpovídalo přes 3,5 tisíce lidí, mají rodiny menší zájem o opravy a vylepšení svých domácností. Plánované opravy musela odložit bezmála polovina respondentů. Přímo kvůli zvyšující se drahotě přehodnotilo své plány na zvelebení domácnosti 38 procent lidí. Je jen pětina je nemusela opustit.
Hasiči ve spolupráci s pracovníky Státní veterinární správy začali ve středu dopoledne s likvidací krůt na farmě v Rychvaldu, u nichž byl prokázán výskyt viru ptačí chřipky – H5N1. V neděli nahlásil chovatel krajské veterinární správě, že mu uhynulo přibližně 250 z 15 192 krůt.
Hasiči ve spolupráci s pracovníky Státní veterinární správy začali ve středu dopoledne s likvidací krůt na farmě v Rychvaldu, u nichž byl prokázán výskyt viru ptačí chřipky – H5N1. V neděli nahlásil chovatel krajské veterinární správě, že mu uhynulo přibližně 250 z 15 192 krůt.
Jeden z nejlepších autokrosových závodníků v Česku i v Evropě pochází z Pasečnice na Domažlicku. Je jím 15letý Stanislav Brousek, který ještě chodí do deváté třídy základní školy. Mladý autokrosař je dvojnásobným mistrem republiky a bronzovým medailistou z mistrovství Evropy. Ve skvělých výkonech pokračuje i letos, protože předminulý víkend na závodě v Humpolci skončil druhý a o uplynulém víkendu v Nové Pace vyhrál.
Týden před veselkou slavila titul. Karla Štěpánová ovládla v městysu Machov druhý závod seriálu horských kol Prima cup, který se uskutečnil jako mistrovství ČR v maratonu.
Vše nasvědčovalo, že Chrudim projde do finále 1. FUTSAL ligy jako nůž máslem. První dvě utkání se to také potvrzovalo, ale Pražané si nechali na třetí semifinálový duel pořádné drama. Slavia vedla v Heřmanově Městci až do 25. minut. Chrudim však pečlivě vyčkávala a po trefě Petta a obou bratrů Drozdů vyhrála a oslavila postup do finále. Tam se opět potká s Plzní, která svoji sérii se Spartou ovládla taktéž 3:0.
Je pátek 21. dubna 2023, krátce po 18. hodině a náš autobus, řízený středoškolskou profesorkou Jiřinou Kopřivovou a jejím manželem, vjíždí do ulice T. G. Masaryka ve slavonském Daruvaru, kde stojí Český národní dům našich krajanů.
Policisti, městští strážníci nebo lékaři, to jsou jen některé z profesí, které na jihu Čech mohou získat při nástupu do práce podpisový bonus výrazně převyšující sto tisíc korun. V případě lékařů jde, díky krajským dotacím, o více než milion korun či další výhody v podobě zajištěného bydlení. Na učitele zatím krajský úřad v případě středních a obecní úřady v případě základní škol nemyslí.
/VIDEO/ Unikátní výstavu přestavující pohled do zákulisí policejní práce v Jindřichově Hradci za první dva týdny navštívilo více než tisíc lidí. Na Fotostopu 2023 do Muzea fotografie a moderních obrazových médií jsme se vypravili přímo s jedním z autorů snímků, nadpraporčíkem Josefem Bednářem.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Centrem Prahy v úterý 2. května odpoledne prošlo pochodem několik desítek studentských aktivistů na protest proti energetické politice vlády, která podle nich nečiní dost v odklonu od fosilních paliv. Od ministerstva financí se vydali se zastávkami k budově ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), kde plánují zůstat až do čtvrtka. Akci zorganizovala organizace Univerzity za klima, která loni v listopadu uspořádala studentskou stávku.
/FOTO, VIDEO/ Na kole dorazil do Ústí v uplynulých dnech Holanďan Rens Goede. 31letý zahradník, kuchař, vegetarián a vyznavač meditace je na cestě z Anglie do Indie. V nohou má za měsíc a půl prvních pár tisíc kilometrů z celkových třiceti. Do Indie chce dorazit do dvou let. „Cítil jsem, že to, co děláme, není v souladu s přírodou. S tím, co od nás chce,“ vysvětluje Rens motiv k osvětové cestě.
Rodiče, kteří byli zvyklí jezdit na dětskou pohotovost do ulice Zálešná XII na kraji areálu Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně (KNTB), by měli zbystřit. Od 10. května se dětská pohotovostní služba (LPS) přesune přímo do areálu nemocnice, do nových rekonstruovaných prostor v budově 32 vedle hlavního vchodu do porodnice (31).
Dnes se podíváme do Turecka a na tamní předvolební situaci před klíčovými volbami prezidenta a parlamentu v polovině května, někdy označovanými za volby století. Prezident Recep Erdogan se v nich po dvaceti letech u moci bude znovu snažit obhájit svůj mandát.
Duo Jamaha v úterý 25. dubna zavítalo do Městského kulturního střediska Vyškov. Svým programem si získali pozornost návštěvníků napříč generacemi. Koncert plný melodických písní a hitů doprovodilo humorné záhorácké slovo. Repertoár tvořila vlastní tvorba, lidové i taneční písně, domácí i zahraniční hity a moderní remixy. Na koncertě zazněly novinky ale i známé hity této hudební formace.
V Žilině se uskutečnilo společné mistrovství České a Slovenské republiky v běhu na 10 000 metrů v kategoriích mužů, žen, juniorů a juniorek. Kolínskou atletiku na něm reprezentovali dva aktuálně jasně nejlepší vytrvalci Milan Janoušek a Roman Pazdera.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Kategorií U13 odstartovala ve Vysokém Mýtě série finálových turnajů Planeo Cupu a skvěle si vedli mladíci z FK Pardubice, kteří si domů odvezli bronzové medaile. První letošní pohár pro vítěze si na východě Čech zajistili mladí fotbalisté Zbrojovky Brno. Na cestě za titulem v 11. ročníku Poháru mládeže FAČR neprohráli a i přes tři remízy se mohli pochlubit ve Zlaté skupině nejlepší bilancí.
O květnu se tradičně říká, že je to lásky čas. Pro zhruba dva miliony Čechů je to ale také měsíc kýchání a smrkání. Z alergií jsou nejrozšířenější ty na pyl rostlin – trav, stromů a bylin. A jejich hlavní sezóna právě začíná.
Mezinárodní etapový Závod míru juniorů otevírá druhé půlstoletí. Tradiční májové etapy letos napíší svou 51. kapitolu. Sever Čech a přilehlé Sasko tak opět budou opanovat nejlepší juniorští cyklisté z celého světa. Nejprestižnější juniorský etapový závodě v Česku roztočí svá kola už tento čtvrtek, 4. května.
Parkour speed run - Ninja warrior - Šplh na laně, tak zní názvy tří disciplín, v nichž budou moci závodníci sbírat medaile a další ceny. Hlavní ocenění si pak odnesou ti sportovci, kteří zvládnou všechny tři závody. Ve Strži bude ve hře dokonce i nominace na republikový šampionát ve šplhu.
Soutěžní sezona je v plném proudu a všichni máme obrovskou radost z dosavadních úspěchů. Taneční skupina Arcoballeno - ZUŠ Strážnice se letos účastní tříkolové taneční soutěže Czech Dance Tour. Má za sebou regionální kolo, které se uskutečnilo v Brně 15. dubna. Tanečníci si v tomto kole vytančili samé medaile.
Na míru šité workshopy, cílený mentoring a přístup k cennému know-how – atraktivní aktivity čekají i v letošním roce na účastnice výběrového vzdělávacího programu Women in Tech společnosti Huawei a Hospodářské komory České republiky.
Rozhodčí Rostislav Hudera mu přál a do zápisu nalinkoval čtyři vstřelené góly. Útočník Novoměstského SK Adam Šmolík však hbitě přiznává, že branky zaznamenal pouze tři a na tu poslední nahrával kamarádovi Jakubu Kozárovi. I tak je Šmolík dalším Kanonýrem Deníku.
Výrazného zmírnění uloženého trestu se v úterý 2. května dočkal u Vrchního soudu v Praze 66letý Josef T. Patnáct let odnětí svobody, původně uložených středočeským krajským soudem za pokus o dvojnásobnou vraždu, mu odvolací senát snížil na desetiletý pobyt za mřížemi. Dospěl k závěru, že se souzený muž nedopustil dvou vražedných útoků, ale pouze jednoho.
Volejbalové finále je souboj na kurtu i v hledišti. Krásná atmosféra provází zápasy v obou halách. Speciální náboj má finále pro tři hráče, kteří prošli Českými Budějovicemi. Každý z nich se prezentuje jinak. Lvi připravili pro 4. zápas nečekanou posilu. Podívejte se na video.
Již 27. ročník veřejné sbírky Český den proti rakovině, pořádané neziskovou organizací Liga proti rakovině, proběhne letos ve středu 10. května (na pevných prodejních místech až do neděle 14. května).
/FOTO, VIDEO/ Mistrovství České republiky v capoeiře se konalo o víkendu 21. až 23. dubna v Pardubicích. Mladoboleslavský oddíl, který trénuje pod křídly Sokola, se tohoto prestižního sportovního klání úspěšně zúčastnil a jeho závodníci dosáhli skvělých výsledků.
V prvním zápase v Praze sahal Jihostroj po úspěchu ve dvou vyrovnaných koncovkách. Ani v jedné neuspěl. Zdálo se, že už Jihočeši dokázali soupeře přehrát, do hry zasáhl videozáznam, úspěšná výzva soupeřova trenéra, set nakonec zůstal v rukou domácích. Čtvrtý zápas v sérii, druhý v Praze, se hraje ve středu večer. Může rozhodnout.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Prvním turnajem v Prachaticích odstartovala v pondělí jedna ze tří skupin extraligy judistů. Na prachatickém tatami se to hemžilo reprezentanty.
/FOTO, VIDEO/ Kutná Hora bude poslední červnový víkend opět domovem Královského stříbření. Ve městě se tak znovu objeví i král Václav IV. se svou chotí, královnou Žofií Bavorskou.
/ROZHOVOR, FOTO, VIDEO/ Kutná Hora bude poslední červnový víkend opět domovem Královského stříbření. Ve městě se tak znovu objeví i král Václav IV. se svou chotí, královnou Žofií Bavorskou.
Nevšední výstava o českolipské vagónce, na které se podíleli i pamětníci z regionu, bude od tohoto týdne k vidění v ambitu Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě. Vernisáž proběhne ve čtvrtek 4. května od 17 hodin s doprovodným kulturním programem.
Sehnat nové zaměstnance je někdy těžké. Přilákat potřebné profese, tak často pomáhají motivační finanční příspěvky. Přestože nedostatek učitelů je v Česku problémem, náborové příspěvky do škol zatím Pardubický kraj na žádné ze svých škol nezavede. Více peněz nad rámec výplaty pro učitele nechystá ani krajské město.
/TÉMA DENÍKU/ Je naprosto nezodpovědné a nepochopitelné po zkušenosti s covidem takto přímo podporovat rozšiřování infekcí na pracovištích, říká k vládou znova navrhované karenční době Karel Dvořák z Chotěboře. Dvořák je předseda okresního výboru KSČM Havlíčkův Brod, levicový politik, ale nyní také chotěbořský podnikatel. Takže situaci, kdy by zaměstnanci nebyla první tři dny nemoci vyplácena nemocenská, vidí z několika úhlů.
Poměřit svou dovednost v rybolovné technice dorazilo v neděli 30. dubna na fotbalové hřiště v Kladrubech hned devět družstev ze čtyř rybářských organizací.
Turecko, kde už za několik dní proběhnou klíčové prezidentské a parlamentní volby, je ve svízelné ekonomické situaci. Obří inflace dopadla tvrdě na životní úroveň Turků. Volby v polovině května rozhodnou nejen o osudu současného prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, ale i o dalším směřování země, říká v rozhovoru z Turecka odbornice na Evropskou unii Aneta Zachová. „Volby ukážou, zda turecká společnost je dnes skutečně tak muslimsky orientovaná, nebo zda se chce změnit směrem k modernějšímu, liberálnějšímu uspořádání,“ říká.
Přilákat učitele do školství je potřeba. Nástroje, které si k tomu školy volí, jsou ale podle vrchního ředitele sekce vzdělávání a mládeže ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Jana Mareše čistě v kompetenci jejich, nebo jejich zřizovatelů. Jako možný vhodný nástroj uznává i náborový příspěvek. „Ministerstvo tento nástroj nemá,“ upozorňuje Mareš. Zároveň dodává, že zvýšení motivace pro učitele má přinést připravovaná strategie.
Českému školství stále chybí dostatek pedagogů. Představitelé krajů se chtějí vyhnout situaci, kdy nebude mít kdo nahradit učitele, kteří odejdou do důchodu. Snaží se proto nejen absolventy motivovat třeba nabídkou náborových příspěvků.
Čtvrtfinálová série mezi basketbalisty Ústí nad Labem a Pardubic má náboj. A o zábavu bude postaráno i v rozhodujícím sedmém zápase. Na konci toho šestého totiž Pardubičtí odešli do šaten už pár sekund před koncem, přičemž si se soupeři ani nepodali ruce. Sklidili za to hromový pískot a bučení ústeckých tribun, jež si ale nenechaly vzít radost z výhry 92:84. O semifinalistovi se tak rozhodne až ve čtvrtek na východě Čech.
Nemálo městských lidí si z návštěvy od příbuzných na vesnici domů přiváží jako výslužku čerstvé či zavařené plody venkovských zahrad. Při jejich konzumaci pak zjišťují nejen to, že mají zcela jinou chuť než ovoce a zelenina z obchodů, ale také sní o vlastní zahrádce. A to i mezi paneláky. Mnoho z nich si tyto sny splní založením takzvaných komunitních zahrad. Ty v Česku zažívají v poslední době velký rozmach.
Posílení dvoustranných vztahů, podpora Ukrajiny nebo spolupráce v indopacifickém regionu byly tématem jednání českého ministra zahraničí Jana Lipavského s jeho americkým protějškem Antonym Blinkenem. Šéf české diplomacie to uvedl na twitteru, přičemž diskusi označil za skvělou. Blinken při setkání ocenil „mimořádně silnou“ reakci Česka na ruskou válku proti Ukrajině.
V nedělním utkání Dvora Králové nad Labem s rezervou Chrudimi (3:1) zaznamenal hattrick, za devaténáctileté působení místního klubu v divizi se stal v pořadí 85. dvorským střelcem v této soutěži. Útočník Kalilou S Trawally je ale rozhodně prvním Liberijcem, který kdy v podkrkonošském klubu skóroval.
/FOTO, VIDEO/ Hranici třiceti korun prolomila cena za litr nafty. V Jihlavě ji nabízely 2. května hned dvě čerpací stanice za 29,90 koruny, a to ONO a Tesco. Třetí benzinka známá dobrými cenami, Prim, byla o korunu dražší.
Stavba nového železničního mostu u Červené nad Vltavou je zhruba v polovině. Spojení břehů Orlíku, které má po dokončení patřit mezi největší oblouková přemostění v České republice, by mělo být hotové příští rok.
Letošní dvaadvacátý ročník knižních cen Magnesia Litera přinesl několik novinek. Jednou z nich je čestná kategorie Cena Magnesia za přínos knižní kultuře. Tu si odnesl Adolf Knoll, vědecký pracovník a knihovník, který se zasloužil mimo jiné o významný rozvoj digitalizace rukopisů, starých tisků a novin a jejich široké zpřístupnění odborné komunitě i veřejnosti.
/FOTO/ Stačilo jenom pár vteřin a škody se šplhají do stovek tisíc korun. Přes jednu řadu domů v Lubné u Poličky se v sobotu hodinu po poledni prohnalo tornádo. Za sebou nechalo dvě rozbité střechy. Majitelé z poškozených domů sčítají škody. Meteorologové prozkoumali lokalitu a v úterý potvrdili, že šlo skutečně o tornádo. Podívejte se ve fotkách.