Kreativ

ŠTÍTEK: Česko

Čáp bílý v Chebu.

Čáp bílý už dorazil na komín v Chebu, podobně jako loni

Nepřízeň počasí v podobě silného větru a deště nezabránila prvnímu poslu jara, aby dorazil na komín v Chebu. Jeho přílet odhalila populární webová kamera, která celoročně snímá dění na hnízdě na komíně v centru Chebu.

Lidé vybírají objekt, který dostane na obnovu půl milionu od pivovaru Krušovice. Na snímku je bývalý Pivovar Dreher v Žatci.

Lidé vybírají objekt, který dostane na obnovu půl milionu od pivovaru

Královský pivovar Krušovice přináší tipy, aby se vám ve vašem království dobře žilo, i finále celorepublikové iniciativy na obnovu království. Celorepubliková iniciativa královského pivovaru Krušovice, v jejímž rámci sdílela široká veřejnost tipy na objekty, které si zaslouží obnovit, jde do finále. Lidé teď mohou vybírat vítězný objekt z 12 finalistů. Také náš region zde má svá želízka v ohni.

Lidé vybírají objekt, který dostane na obnovu půl milionu od pivovaru Krušovice. Lázeňský objekt pod vrchem Vlčice u Šluknova.

Lidé vybírají objekt, který dostane na obnovu půl milionu od pivovaru

Královský pivovar Krušovice přináší tipy, aby se vám ve vašem království dobře žilo, i finále celorepublikové iniciativy na obnovu království. Celorepubliková iniciativa královského pivovaru Krušovice, v jejímž rámci sdílela široká veřejnost tipy na objekty, které si zaslouží obnovit, jde do finále. Lidé teď mohou vybírat vítězný objekt z 12 finalistů. Také náš region zde má svá želízka v ohni.

Lidé vybírají objekt, který dostane na obnovu půl milionu od pivovaru Krušovice. Zámek Poláky.

Lidé vybírají objekt, který dostane na obnovu půl milionu od pivovaru

Královský pivovar Krušovice přináší tipy, aby se vám ve vašem království dobře žilo, i finále celorepublikové iniciativy na obnovu království. Celorepubliková iniciativa královského pivovaru Krušovice, v jejímž rámci sdílela široká veřejnost tipy na objekty, které si zaslouží obnovit, jde do finále. Lidé teď mohou vybírat vítězný objekt z 12 finalistů. Také náš region zde má svá želízka v ohni. 

Znojemský boxer Vladimír Lengál prezentoval své umění dětem ve znojemské speciální škole.

Bojovník Lengál prezentoval své umění znojemským dětem

Všestranný bojovník Vladimír Lengál naposledy bodoval v polovině února již počtvrté v rámci série Oktagon, když v Mnichově uštědřil lekci tureckému zápasníkovi Cemu Kuyumcuogluvi. Před pár dny však vyměnil prostředí arén a ringů a navštívil žáky na MŠ, ZŠ A praktické škole ve Znojmě, aby jim představil bojové sporty.

Masopust v obci Závist na Blanensku, která je územně nejmenší obcí České republiky. Závist navštívil i prezident Miloš Zeman, za kterého se převlékl obyvatel Závisti Martin Horák.

Masopust v Závisti. Obec s nejmenší rozlohou v Česku navštívil i prezident Zeman

/VIDEO/ Prezident, upíři, kostky nebo královská rodina. Tyhle a jiné masky procházejí v sobotu odpoledne masopustním průvodem v Závisti na Blanensku. Obec je rozlohou dvaačtyřicet hektarů nejmenší v České republice. Místní obyvatelé svátku říkají ostatky. Ty se tu pravidelně slaví už několik let po sobě. „Letos je máme už po jednadvacáté,“ říká místní obyvatelka Kateřina Horáková.

2. liga, skupina západ (nadstavba B, 11. kolo): HC Vlci Jablonec nad Nisou - SHC Klatovy (hokejisté v bílých dresech) 3:1.

FOTO, VIDEO: Na severu to hokejistům nevyšlo, soutěž je ale zachráněna

Hokejisté druholigového SHC Klatovy nestačili v sobotním utkání 11. kola béčkové nadstavby západní konference na Jablonec, jemuž na jeho ledě podlehli 1:3. I tak ale Západočeši tři kola před koncem nadstavby slaví záchranu. Hronov totiž prohrál v Chebu 4:5 a jedenáctibodový náskok, který Klatovští na Wikov mají, je pro setrvání v soutěži zcela dostačující.

Fanoušci na fotbale Teplice - Slavia

FOTO: Byli jste na fotbale v Teplicích? Najděte se na fotkách!

Na teplická Stínadla si v sobotu večer našlo cestu 10 tisíc fotbalových fanoušků. Minimálně polovina z nich se rekrutovala z řad příznivců pražské Slavie. Ta ale v Teplicích své fandy zklamala, v roli vedoucího týmu ligy na severu Čech proti domácímu outsiderovi pouze remizovala 1:1. Mnohem radostnější tak byli po závěrečném hvizdu přívrženci sklářů, kteří tak poprvé na jaře zažili kus fotbalové radosti. 

Nadměrné množství příkazů a informací plynoucí z cedulí bezpečí na silnicích nezvyšuje. Právě naopak

Řidiče mate les značek na silnicích. Pomoci by mohly nové zóny

Jízda kovovým lesem. Tak někteří dopravní odborníci popisují pohyb po části silnic v České republice. Nadměrné množství příkazů a informací plynoucí z cedulí přitom podle nich bezpečí na silnicích nezvyšuje. Právě naopak. Řidiči ztrácejí koncentraci a sdělení přestávají vnímat, což může skončit i nehodou. Mnoho dopravních značek je u českých silnic dle odhadů expertů naprosto zbytečných. Ve městech to mohou částečně vyřešit nové zóny.

Kompresní stanice plynu

Ministr Síkela: Dovoz plynu z Ruska do Česka v lednu klesl na nulu

Dovoz plynu z Ruska do České republiky klesl během ledna na nulu. Ruský plyn stát nahradil dovozem plynu z Norska a zkapalněným plynem LNG z Nizozemska a Belgie. K omezení závislosti na Rusku pomohly i úspory ve spotřebě. Na twitteru to uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. V posledních pěti měsících klesl podíl dovozu ruského plynu do ČR na 2,2 procenta, v předchozích letech činil tento podíl kolem 97 procent. 

Výstava Plastic Party Přerov, na které mohli návštěvníci zhlédnout nejrůznější plastikové a papírové modely. Akce se konala v prostorách restaurace Dukla.

VIDEO: Plastic Party v Přerově: tři sta padesát exponátů, desítky oceněných

Válečné lodě, bojové letouny, tanky a obrněná vozidla ve zmenšeném měřítku, ale i drobné figury a dioramata, navozující dojem skutečnosti. Nadšenci plastikových a papírových modelů se sešli v sobotu na prvním ročníku výstavy Plastic Party Přerov. Obrovský zájem veřejnosti a vystavovatelů překvapil i samotné organizátory akce - dorazilo totiž na devět desítek modelářů a k vidění bylo tři sta padesát exponátů. Pořadatelé rozdali desítky cen.

Ilustrační snímek

V Česku naměřili i přes 16 stupňů. Rekordy přepisovaly maxima z posledních let

Teplotní rekordy v sobotu zaznamenala zhruba čtvrtina dlouhodobě měřících stanic v Česku, přepisovaly maxima z posledních let. Nové nejvyšší teploty pro 18. únor teploměr ukázal zejména na Moravě, ale i v pražském Klementinu. Bylo i přes 16 stupňů Celsia. ČTK to řekl Tomáš Mejstřík z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Z koncertu No Heroes v Kotelně, kde kapela pokřtila nové album Shine On Me

Berounská kapela No Heroes pokřtila v Kotelně nové album Shine On Me

/VIDEO, FOTOGALERIE/ No Heroes v pátek 17. února v berounském klubu Kotelna pokřtili svoji v pořadí druhou desku. Kmotrou se stala herečka, zpěvačka a stand-up komička Iva Pazderková, která si rovněž s kapelou zazpívala. Jako host při slavnostním koncertu vystoupil i známý český kytarista Josef Štěpánek, který měl sice nepřímý, ale velký vliv na vznik této berounské indie rock sestavy.

V Okrouhlici na Havlíčkobrodsku se objevila ptačí chřipka

Ptačí chřipka útočí na Vysočině. Lidé v Okrouhlici se bojí o chovy slepic

Nová ohniska ptačí chřipky ve dvou malých chovech se objevila v Okrouhlici na Havlíčkobrodsku. „Chovatelé ohlásili úhyny krajské veterinární správě. Zbývající kusy byly utraceny," sdělil mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. Počet zjištěných ohnisek ptačí chřipky v České republice  tak letos stoupl už na patnáct. „Bojíme se o naše chovy, říkají lidé v Okrouhlici.

Fotbalové příprava v Rynholci: Kladno (v modrém) porazilo Mariánské Lázně 2:1.

OBRAZEM: Viktorii navrátil na západ Čech s prázdnou kladenský kanonýr Šíma

/FOTBAL/ Pouze poločas držela v bitvě s exligovým Kladnem nadějný výsledek mariánskolázeňská Viktoria, která vedla nad Kladeňáky po prvním poločase zásluhou Patrovského 1:0. Po obrátce stran však domácí dokázali dvěma góly otočit výsledek ve svůj prospěch a viktoriáni odjeli nakonec z Kladna po prohře 1:2 s prázdnou.

Tání sněhu může zvednout hladiny řek

Tání sněhu může zvednout hladiny. Meteorologové varují i před silným větrem

V části Vysočiny a Šumavy, v příhraničí od Krkonoš po Jeseníky a na Vsetínsku mohou do nedělního večera kvůli rychlému odtávání sněhu stoupat hladiny vodních toků, ze břehů by se ale vylévat neměly. Silný vítr v nárazech až 70 kilometrů v hodině čeká Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) hlavně na západě a jihu území.

Roman Květ v objetí spoluhráčů po brance do sítě Českých Budějovic. Bude mít důvod k radosti i na Slovácku.

Na Slovácku jsem dal svůj první hattrick, vyprávěla zimní posila Plzně

/ROZHOVOR/ Na svůj poslední zápas na Slovácku má fotbalista Roman Květ jen ty nejlepší vzpomínky. Jenže to bylo ještě v dresu pražských Bohemians 1905, kdy začátkem loňského října třemi vstřelenými góly přispěl k vítězství 4:2. Teď se tam vydá jako host znovu, ale už s plzeňskou Viktorií, která tam hraje v neděli od patnácti hodin. 

Unikátní kruhovou výtopnu v Chocni nabídnou České dráhy zřejmě k prodeji.

Unikátní železniční výtopna v Chocni bude na prodej. Možná z ní vznikne muzeum

/FOTO/ O záchranu unikátní kruhové výtopny v Chocni usiluje město i nadšenci do železnice několik let. Objekt z roku 1875 se málem stal i kulturní památkou. Hrozila mu demolice, na tu ale nedošlo. Nyní České dráhy zřejmě nabídnou výtopnu k prodeji. Město o ni má zájem, mohlo by tady například vzniknout muzeum železnic.

Návrat USAR týmu z Turecka, příslušníci Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje spolu s kynology a jejich čtyřnohými hrdinkami, Terezkou a Dorotkou, ze Záchranného útvaru HZS ČR. Mošnov, 17. února 2023.

VIDEO: Hasiči a kynologové MS kraje se vrátili z Turecka, čekalo je překvapení

Krátce po 19. hodině v pátek 17. února přistálo na Letišti Leoše Janáčka v Mošnově letadlo společnosti Smartwings, které přepravilo zpět do Ostravy část týmu USAR, kterou tvořili příslušníci Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje spolu s kynology a jejich čtyřnohými hrdinkami, Terezkou a Dorotkou, ze Záchranného útvaru HZS ČR.

Kateřina odložená do baby boxu ve Znojmě už má nový domov. Zdroj: FB Nemocnice Znojmo

Šance na lepší život. Holčička z baby boxu ve Znojmě už má rodinu i domov

Těžký start do života má šťastné pokračování. Nechtěná holčička, která byla uložená do baby boxu ve Znojmě minulé úterý, už má novou rodinu. „Kačenka je již u svých nových rodičů, tedy v teple domova, zahrnuta tím, co nejvíce potřebuje - rodičovskou láskou a teplou náručí. Tolik lásky, štěstí, pokory a vděčnosti, kterou jsme viděli při každém setkání rodičů s Kačenkou, bychom přáli zažít každému," vzkázala v pátek večer mluvčí Nemocnice Znojmo Petra Veselá.

Futsalisté České Lípy doma podlehli Plzni vysoko 2:12.

PODÍVEJTE SE: Démoni Plzeň netrápili. Záchrana je ale velmi blízko

Na silnou Plzeň nestačili, horký kandidát na titul si utkání nejvyšší futsalové soutěže na palubovce České Lípy užil a vyhrál vysoko 12:2. Démonům se po výhře Olomouce vzdaluje play-off, ovšem poslední dva celky soutěže prohrály, tudíž je Česká Lípa blízko k záchraně. 

Česká společnost ornitologická (ČSO) vyhlašuje ptákem roku 2023 poláka velkého.

Ptákem roku je polák velký, na pomyslném trůnu střídá zvonka zeleného

Česká společnost ornitologická (ČSO) vyhlašuje ptákem roku 2023 poláka velkého. Na pomyslném trůnu vystřídá zvonka zeleného. Udělením titulu polákovi velkému chtějí ornitologové upozornit na neutěšený stav naší rybniční krajiny a na to, že polák v České republice stále patří mezi lovné druhy, a to i přesto, že je celosvětově ohrožený.  

Hlavním tématem tradiční přírodovědné procházky se stal výr velký.

FOTO A VIDEO: Kolem hradu Strádov se neslo soví houkání

V pátek jako každoročně zavítali návštěvníci k zřícenině hradu Strádov poblíž Nasavrk. S doprovodem zoologů z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) se vypravili lesní cestou ke kaňonu řeky Chrudimky, aby se dozvěděli něco o sovím životě, a to nejen v Železných horách.

Zámek v Českém Krumlově je jednou z nejnavštěvovanějších památek v Jihočeském kraji. Ilustrační foto.

KVÍZY: Jste opravdický znalec jižních Čech? Otestujte se v našich kvízech

Umíte správně rozpoznat jihočeské zámky, hrady a další památky? Víte, která šumavská hora je nejvyšší? Vyznáte se v rozhlednách? A dokážete známé jihočeské památky rozpoznat i podle zasněžených fotek? To všechno, a mnohem víc, si můžete ověřit v našich oblíbených fotokvízech. Najdete v nich také nepřeberné množství tipů na (nejen) jihočeské výlety.

Kralupský pivovar se dočká rekonstrukce.

Dvě stě milionů pro Kralupy. Jde o nejvyšší dotaci svého druhu v Česku

/FOTOGALERIE/ Dlouho plánovanou proměnu bývalého kralupského pivovaru na Palackého náměstí na kulturní centrum, která má začít na jaře letošního roku, podpoří dotace dvě stě milionů korun. Jde o nejvyšší z částek, kterými letos přispěje ministerstvo kultury na rozvoj regionálních kulturních a kreativních center v celé České republice.