Písecké házenkářky čeká v národním play off MOL ligy dvouzápasová série o třetí místo, v níž se střetnou s Olomoucí. Úvodní duel je na programu už v sobotu 13. května na palubovce Hanaček, odveta za týden na jihu Čech.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Slavnostní zahájení turistické sezony se uskutečnilo v sobotu 6. května v areálu Muzea Ostrov lidových krojů v Ostrově u Bohdanče. Na místo se sjeli baráčníci ze všech koutů České republiky a předvedli, že mají být opravdu na co hrdí. Tolik krojovaných návštěvníků v muzeu ještě nikdy nebylo.
Na zahájení Týdne pro rodinu, v sobotu 13. května 2023, připravila Knihovna města Plzně hravý den plný aktivit, které jsou určené jak pro děti, tak pro dospělé. Akce s názvem Hravá rodina bude probíhat mezi devátou a šestnáctou hodinou po celé hlavní budově knihovny.
Mezi koupalištěm a kempem v Litovli vyrůstá nové sportoviště, které ocení hlavně skejtáci a bajkeři. Nejmodernější skatepark a pumptrack v Olomouckém kraji by jim měl sloužit ještě o letošních letních prázdninách. Nové litovelské zázemí pro sport přijde na 11,5 milionu korun.
Soudce Martin Lýsek je představitelem justice, jakého by si přál asi každý žalující i obžalovaný. Opravdu nalézá spravedlnost a za každým přečinem či zločinem vidí člověka, jeho motivy, osud, pohnutky. Možná i proto ho tolik trápí téma přeplněných věznic. Jako člen pracovní odborné skupiny na ministerstvu spravedlnosti může leccos ovlivnit.
/VIDEO/ Den je slunečný, den je slunečný, zpívají děti známou písničku z pohádky Ať žijí duchové. Úderem desáté dopoledne ale z ocelové šedé oblohy začíná drobně, ale vytrvale pršet. Navzdory tomu setkání s přáteli, uzené, klobásky, víno a hudební program přilákaly v pátek dopoledne na znojemské Horní náměstí spoustu návštěvníků.
Hejtman Martin Kuba rád naslouchá veřejnosti. Letos se opět rozhodl procestovat Jihočeský kraj, má v plánu navštívit místní samosprávy, podnikatele, hovořit s Jihočechy. Další z pravidelných výjezdů realizoval první květnový pátek a jeho cesta mířila na Jindřichohradecko. Jak to vypadalo, se můžete podívat ve fotogalerii.
Za roční dálniční známky si od března příštího roku výrazně připlatíme. Cena celoročního kuponu se zvýší z 1500 na 2300 korun. Měsíční a desetidenní kupony naopak zlevní a přibude jednodenní dálniční známka. Vláda počítá se zdražování dálničních známek v rámci svého konsolidačního balíčku, kterým chce zvýšit příjmy do státního rozpočtu.
Slevové jízdné, letní akce i víkendové skupinové a časově omezené levnější cestovní doklady lze pořídit napříč Jihočeským krajem i republikou. Deník se zaměřil na to, jak ušetřit na přepravě hromadnými dopravními prostředky a užít si volno bez nutnosti řídit osobní automobil. Není nad to nostalgicky vyjet na výlet vlakem či autobusem za rozumnou cenu. Buďte chytří a využijte třeba v létě Jihočeskou krajskou jízdenku.
Přijďte se naučit něco nového, přijďte si vyrobit šperk! Volyně hostí o víkendu XVII. šperkařský workshop. Akce se koná již tradičně v prostoru Pošumavské tržnice (v budově Obecního úřadu pod kinem). Těši se můžete na jarmark kvalitních českých výrobků od řemeslníků, z nichž převážná většina nabízí tvořivé dílny pro veřejnost.
Nejmilejší koncert. Takový název nesla akce, která proběhla 4. května v kině v Mikulově. Pořadatelem letošního ročníku byl mikulovský dětský domov a soutěžilo celkem 75 dětí. Ostatní děti, které nesoutěžily, vytvořily povzbuzující publikum.
Úvodní zkouška výběru trenéra Kariho Jalonena je tady. V pátek odpoledne zahájí program v lotyšské Rize bratrovražedný souboj mezi Českem a Slovenskem, nevšední otvírák 87. světového šampionátu. Proti národnímu týmu stojí hned na rozjezdu turnaje soupeř, kterého se rozhodně nevyplatí podceňovat. Mančaft bez svých největších hvězd, ale za to s řadou olympijských medailistů i šikovných mladíků. A touhou zase jednou vidět slavnějšího souseda na kolenou.
Ve dnech 20. až 28. dubna 2023 se konala druhá část mezinárodního školící kurzu mírového vzdělávání s názvem “We Are One: Harmony in Diversity“, který byl podpořen evropským programem Erasmus+ a konal se opět ve městě Ivančice v České republice. Účastníci přijeli z Polska, Francie, Maďarska, Slovenska, Německa, Litvy, Kypru, Španělska a České republiky.
Na mimořádném brífinku k projektu gigafactory se v Dobřanech mluvilo o náhradě za letiště v Líních, které by kvůli stavbě továrny zaniklo, ale také o společném podniku státu a obcí, jež mají v areálu pozemky. Obce by tak mohly rozhodovat, komu se kromě Volkswagenu prodají další pozemky průmyslové zóny.
O tomto víkendu začíná nový ročník ligových atletických soutěží družstev. Jako tradičně za početné účasti východočeských klubů, a to i na té nejvyšší, tedy extraligové úrovni.
Dne 6. 5. 2023 dostala návesní zvonička v Zářičí u Dírné nový zvon svatého Floriana. Nechyběl u toho Stanislav Tošner, kterému děkujeme za zaslání snímků.
Trojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká podepsala reprezentační smlouvu i se svazovým úsekem alpského lyžování. Skončilo tak téměř roční vyjednávání, které se táhlo od loňského června. Snowboardingovou reprezentační smlouvu na následující olympijský cyklus, tedy do konce sezony 2025/26, obě strany uzavřely začátkem března. To bylo těsně před jejím návratem do Světového poháru ve snowboardingu, ve kterém absolvovala poslední dva závody.
V areálu Písečská zmole v Dalečíně na Žďársku se jel úvodní podnik mezinárodního mistrovství České republiky v motokrosu nesoucího letos poprvé označení podle titulárního partnera HT Wood. Litomyšlský Orion Racing Team bral z toho závodu tři cenná umístění na „bedně“.
Semifinálová bitva basketbalového play-off mezi Děčínem a Pardubicemi se po dvou zápasech v Maroldovce přesouvá na východ Čech. V pátek od 18 hodin se v pardubické hale hraje třetí zápas.
Prožil nelehké dětství a nejtěžší pro něj bylo vyrovnat se s bezmocí, že nemůže věci v rodině změnit. „Když vidíte, že někdo uhodí vaši mámu a vy nemáte dost sil s tím cokoliv udělat, protože jste ještě dítě, je to těžké,“ řekl Deníku vrcholový sportovec v triatlonu Tomáš Slavata. Únikem i mechanismem, jak pracovat s nadbytečnou energií, se pro něj stal sport, prostřednictvím kterého spojuje děti z rozličného prostředí.
První z hned desítky představení mohli ve čtvrtek shlédnout návštěvníci cirkusu Bob Navarro King, který je až do 21. května ve Zlíně nedaleko Baťovy vily.
Krajští kriminalisté se zabývali případem souvisejícího s dotacemi a kompenzacemi za COVID-19. Devětačtyřicetiletého muže nyní řeší pro dotační podvod se škodou okolo devatenácti milionů korun.
Jaroslav Kalný mladší, člen sušického Czech Enduro Teamu, se o uplynulém víkendu postavil na start druhého podniku světového šampionátu v enduru, jehož dějištěm bylo pohostinné okolí španělského města Lalín na severu provincie Pontevedra.
V rámci výstavy Nepokojná léta aneb Žatec ve víru třicetileté války, probíhající od 11. května do 30. prosince, představí Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci další malý "žatecký poklad" ze svých sbírek.
Deník zahajuje další ze seriálu online debat. Po pravidelných internetových setkáních s premiérem Petrem Fialou a prezidentem Petrem Pavlem nabídne i živé desetiminutovky se šéfem největší opoziční strany Andrejem Babišem, předsedou hnutí ANO. První díl můžete sledovat již v úterý od 13:00.
Každé muzeum chce upoutat pozornost návštěvníků buď nějakým jedinečným artefaktem nebo zajímavou kuriozitou. Auto - retro muzeum Veteráni Litvínov se například pyšní zářivě bílým vozem Chevrolet Corvette C3, jehož vlastníkem byl účastník letu na Měsíc.
Celkem 175 obcí z celé České republiky usiluje o titul Vesnice roku 2023. Mezi nimi jsou i dvě z Nymburska. Pokusí se tak navázat na loňský úspěch Kostelní Lhoty, která se stala Vesnicí roku 2022.
/FOTO, VIDEO/ Návrat do svobodného světa z vězení nebývá snadný. Integraci lidí s trestní minulostí do společnosti podporuje Běh se žlutou stužkou (Yellow Ribbon Run), jehož letošní osmý ročník je věnován ženám. Na trať vyrazily i odsouzené z drahonické věznice. A spolu s nimi si dala deset koleček také moderátorka České televize Barbora Černošková, patronka dětského běhu zaměřeného na děti uvězněných rodičů, kterých je v Česku přes čtyřicet tisíc.
/FOTO, VIDEO/ Socha Ježíše Krista, která se nachází od loňského podzimu v Resortu Svět v Úžicích nedaleko Kralup nad Vltavou, je vysoká šest metrů a patnáct centimetrů a šířku v rozpětí rukou má čtyři metry. V minulému týdnu ji požehnal emeritní pražský arcibiskup, kardinál Dominik Duka. Od května je úžický Ježíš zapsán v české Guinessově knize rekordů.
/FOTO, VIDEO/ Do Berouna se vracejí populární hrnčířské a řemeslné trhy. V posledních dvou letech se osvědčilo pořádat je ve dvou termínech - a tak to bude i letos. První část se na Husově náměstí uskuteční už tento víkend, druhá následuje 10. a 11. června. Letošní, v pořadí už jednadvacátý ročník se koná ve znamení dřevořezby. Velké zastoupení budou mít samozřejmě i keramika a porcelán. Chybět nebudou ani stánky s občerstvením a kulturní program.
Krnovská nemocnice se může pochlubit operačními sály, které patří k nejmodernějším v republice. V Moravskoslezském kraji jde o absolutní špičku. Lékaři zde budou operovat obklopeni spoustou technologických vychytávek, a současně budou mít výhled z okna na Krnov a na přírodu nemocničního areálu.
Vodňany v úterý 25. dubna navštívil nový velvyslanec USA v České republice Bijan Sabet. Návštěva se uskutečnila v rámci oslav 78. výročí konce II. světové války a byla také součástí jeho první cesty po jižních Čechách.
Blíží se prázdniny a období častých výletů. Mnozí lidé stále častěji volí pro cestování hromadnou dopravu, a to díky modernějším prostředkům, ale také stále lepší nabídce cen. Podle náměstka hejtmana pro dopravu Pavla Čížka patří ceny jízdenek v Plzeňském kraji k nejlevnějším v ČR. V největší míře toho využívají studenti a také senioři.
Fotografie vlka přímo v rakouském Pürbachu, kde se šelma procházela ulicemi, se před několika dny objevily na sociálních sítích. Město se přitom nachází zhruba jen 13 kilometrů od Českých Velenic.
V sobotu 13. května začne na Jeleních Vrchách 26. novodobá plavební sezóna na Schwarzenberském plavebním kanálu, která bude opět součástí hranice překračujícího projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu. Jeho součástí bude setkání s folklorem i setkání s plavením dříví.
Zmizela Komerční banka. Skončil přímý autobus do Prahy. Česká spořitelna zavřela hotovostní přepážku. Končí finanční úřad. Z Ledče nad Sázavou na Havlíčkobrodsku mizí služby.
Podnikat a zároveň pomáhat lidem, kteří v životě neměli tolik štěstí, chtěl M. M. (36 let) z Opavska. V roce 2019 založil firmu Breakfast Energy s. r. o. se sídlem na Bruntálsku. Společnost je nyní v insolvenci, muž tento týden skončil před trestním senátem Krajského soudu v Ostravě.
Němci pokračují ve svém experimentu s veřejnou dopravou. Nízkou cenou za měsíční jízdenku chtějí do veřejné hromadné dopravy „nahnat“ co nejvíce cestujících. Za zhruba 1 100 korun mohou už nyní naši západní sousedé cestovat napříč zemí v dopravních prostředcích regionální a příměstské dopravy. Češi si o takovém tarifu mohou zatím nechat jen zdát.
/POZVÁNKY/ Tradičně bohaté sportovní menu. Druhý květnový víkend nabízí fanouškům v královéhradeckém okrese množství zajímavých událostí, turnajů a zápasů. Navštívit lze basketbal, cyklistiku, fotbal, malý fotbal, frisbee, karate, mažoretky, pozemní hokej, softbal či šipky.
Naposledy venku v lize vyhráli předloni v srpnu, přesto jsou odhodlaní a věří si. Fotbalisté posledního Zlína míří do Teplic, kde si nemohou dovolit zaváhat.
/ROZHOVOR/ Pokřik „To je naše MEO!“ zná každý fanoušek přerovského hokeje a každému je stejně tak jasné, odkud se tři písmena v zlidovělém názvu klubu vzala. Spojení lední hokej, Přerov a společnost Meopta však nyní po letech (alespoň prozatím) končí, což Deníku sdělil jednatel HC Zubr Tomáš Pluháček. „Ztráta Meopty je zásadním problémem. Chceme hrát důstojnou roli v Chance lize a k tomu potřebujeme mít zajištěný rozpočet. Což v tuto chvíli nemáme,“ přiznává Tomáš Pluháček a v rozhovoru mluví také o nižších návštěvách na zimním stadionu i možné změně času zápasů.
Pokřik „To je naše MEO!,“ zná každý fanoušek přerovského hokeje a každému je stejně tak jasné, odkud se tři písmena v zlidovělém názvu klubu vzala. Spojení lední hokej, Přerov a společnost Meopta však nyní po letech (alespoň prozatím) končí, což Deníku sdělil jednatel HC Zubr Tomáš Pluháček. „Ztráta Meopty je zásadním problémem. Chceme hrát důstojnou roli v Chance lize a k tomu potřebujeme mít zajištěný rozpočet. Což v tuto chvíli nemáme,“ přiznává Tomáš Pluháček a v rozhovoru mluví také o nižších návštěvách na zimním stadionu i možné změně času zápasů.
Na českobudějovickém výstavišti začal ve čtvrtek 11. května již 30. ročník tradiční výstavy Hobby. Spojená je letos s novým národním potravinářským veletrhem Czech Food Expo. Navštívit ji můžete až do neděle 14. května. Návštěvníci se mohou těšit jak na tradiční nabídku pro zahrádkáře, pěstitele a kutily, tak na kvalitní české potraviny. Program zpestří zajímaví hosté, například Pepa Libický se svou roadshow nebo Ondřej Slanina z pořadu Kluci v akci.