Kreativ

ŠTÍTEK: Česko

Ilustrační foto.

Litvínovští plavci získali šestnáct titulů krajského přeborníka

Během měsíce listopadu, kdy se litvínovští plavci prakticky nezastavili a o volném víkendu se jim mohlo jen zdát, proběhly Krajské přebory Ústeckého kraje pro mladší žactvo, a to na pětadvacítce v Bílině a starší žactvo, dorost a dospělí změřili své síly a formu na pětadvacítce v Mostě.

Kolonie finských domků, nejen v Doubravě, má jít k zemi. Jejich majitel, společnost Heimstaden, chce začít s revitalizací, domky strhnout a na jejich místě postavit nové dřevostavby.

Obyvatelé finských domků v Doubravě žijí v nejistotě. Nechte nám je, prosí

„Lidé žijí v nejistotě a hledají šanci, jak ty jistoty nabýt zpět. Kdo má tu možnost, už přemýšlí, že by odešel, než se to tu začne likvidovat,“ říká zmocněnec nájemníků finských domků v Doubravě na Karvinsku Ondřej Frej. Přibližuje tak atmosféru, jaká panuje v bývalé hornické kolonii téměř čtvrt roku poté, co společnost Heimstaden oznámila, že připravuje revitalizaci starých domků. 

Testování na koronavirus. Ilustrační snímek

Denní přírůstek poklesl. Za úterý přibylo v Česku 21 973 nakažených

Denní přírůstek případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání klesl. V úterý testy odhalily 21 973 nakažených, zhruba o 3900 méně než před týdnem. I tak je to ale pátý nejvyšší nárůst od začátku epidemie. Počty hospitalizovaných s covidem zůstávají nad 6000, v úterý evidovalo ministerstvo zdravotnictví v nemocnicích 6527 pacientů s onemocněním covid-19, v těžkém stavu bylo 1069 z nich. 

Nesoutěžní přehlídka dobrodružných prezentací dětí a mládeže s názvem WAU 2021 proběhla 17.11. 2021 v Domě přírody Moravského krasu.

Na přehlídce WAU prezentovali malí dobrodruzi své aktivity. Nechte se inspirovat

WAU 2021, to byla přehlídka dobrodružných prezentací dětí a mládeže, která se konala 17.11. 2021 v Domě přírody Moravského krasu.  Přehlídka byla součástí festivalu Rajbas. Letos se jednalo již o druhý ročník. Děti při ní prezentovaly svá dobrodružství, například aktivní dovolenou v Chorvatsku nebo v severních Čechách či skialpinistický výcvik za lockdownu v Olešnici. Děkujeme paní Evě Šamonilové za dnešní příspěvek.

Zajímavostí letošního ročníku je obraz patnáctileté Amálky, od letošního září studentky pražského Gymnázia Jana Keplera, které museli lékaři poté, co překonala rakovinu, amputovat pravou ruku

Aukce obrazů pro dobrou věc. Malovala i dívka s amputovanou rukou

Aukční salon výtvarníků ve prospěch handicapovaných organizovaný Kontem Bariéry se letos už po patnácté uskuteční v prostorách pražského Karolina. Od 23. listopadu tu je vystaveno 414 děl od 350 renomovaných českých umělců. Dražba se uskuteční 12. prosince na portálu Artslimit.com, přihazovat se začalo 1. prosince v 10 hodin.

Běloruské kamiony MAZ patřily v posledních letech při pouštním závodu k nejrychlejším.

Sankce proti Lukašenkovi odnesl tým MAZ. Chybí na startu Rallye Dakar

Politika zase ovlivňuje sport. Tentokrát se to týká slavného pouštního maratonu a jde o opatření proti totalitnímu režimu. V původní startovní listině kamionů pro Rallye Dakar 2022 figurovali, pak z ní ale běloruský tým MAZ-SportAuto vypadl. Čísla 502 (Sergej Vjazovič), 507 (Alexej Višněvskij) a 517 (Alexander Vasilevskij) jsou nyní mimo závod.

Očkování dětí proti koronaviru. Ilustrační foto.

S předstihem. Očkování proti covidu pro děti od pěti let získá ČR o týden dřív

Vakcíny proti covidu pro děti od pěti do 11 let dorazí do Česka v týdnu od 13. prosince. Oproti původnímu termínu je to o týden dříve. Na twitteru o tom v úterý v podvečer informoval tým Chytré karantény. Registrace dětí od pěti do 12 let by podle pondělního vyjádření ministra zdravotnictví v demisi Adama Vojtěcha (za ANO) měla začít 13. prosince. Česko má zatím objednáno 300 tisíc dávek. Dětí ve věku pět až 11 let je v Česku podle dat Českého statistického úřadu téměř 800 tisíc.

Hokejisté Zlína (modré dresy) ve 28. kole TIpsport extraligy vyzvali Plzeň.

Škoda urvala na ledě posledního těsnou výhru

V závěru, kdy domácí Zlín i v oslabení riskl hru bez gólmana, to bylo ještě drama. Jenže hokejoví Berani nakonec těsný náskok Plzně nedotáhli a Škodovka na ledě nejhoršího celku extraligy brala tři body za výhru 2:1. Indiáni si tak v průběžném pořadí po 28. kole upevnili třetí příčku.

V Trutnově se otevřela v úterý první restaurace KFC v Krkonoších.

Trutnov se dočkal KFC. Jít do menších měst je strategie, říká ředitel pro Česko

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Trutnov se v úterý dočkal. Druhé největší město Královéhradeckého kraje je po Hradci Králové druhým místem v regionu, kde otevřel pobočku výrobce smažených kuřecích kousků KFC (Kentucky Fried Chicken). Pro KFC je to 114. restaurace v Česku. Letos jich otevírá sedm, stejně jako loni. V Trutnově vyrostla pobočka KFC během půl roku v obchodní zóně u výpadovky na hory, kde sídlí Tesco či OBI. "Chceme jít do menších měst, abychom byli lidem blíž a oni nemuseli jezdit tak daleko," přiblížil Libor Hubík, ředitel značky KFC pro Česko, Rakousko a Německo, strategii světového fastfoodového řetězce.

Vila Radovana Krejčíře v Černošicích.

Krejčířova vila v Černošicích se konečně vydražila, za 21,38 milionu korun

/FOTOGALERIE/ Vila odsouzeného Radovana Krejčíře v Černošicích u Prahy byla vydražena za 21,38 milionu korun. V osmém pokusu dražby přihazovali dva zájemci. Vyvolávací cena 21,1 milionu korun byla stejná jako při sedmém pokusu vilu vydražit loni v srpnu. Vyplývá to z informací na portálu e-drazby.cz. Jméno vítěze dražby nebylo zveřejněno.

Známá zlínská výtržnice Oldřiška Golhová

Dopady vymyšlené smrti Oliny pohledem právníka

Hodně nevkusný a hloupý vtip. Tak by se dala shrnout fáma, která se v minulých dnech rozšířila o známé průšvihářce, šedesátileté Oldřišce G. ze Zlína. Na sociálních sítích, zejména na facebookovém profilu nazvaném Opilá Olina ze Zlína, se objevilo parte.

Neurolog a rektor Masarykovy univerzity v Brně Martin Bareš.

Studenti kvůli tlaku na očkování poslali Masarykově univerzitě předžalobní výzvu

Skupina studentů poslala vedení Masarykovy univerzity předžalobní výzvu kvůli údajnému tlaku na vakcinaci proti covidu-19 a vyžadování pravidelných testů od těch vysokoškoláků, kteří očkování nepodstoupí. Pětici studentů se nelíbí ani povinnost vkládat informace o očkování, prodělané nemoci nebo testu do informačního systému, kde údaje uvidí vyučující.

Prodej vánočních stromků v benešovské Křižíkově ulici.

FOTO: V Benešově začal prodej vánočních stromků

Vánoční stromek si lze pořídit několika způsoby. K těm bezpečnějším patří jeho nákup. V Benešově je prodejních míst několik a jedno z nich je tradičně poblíž centra, na nádvoří Pivovaru Ferdinand. Prodej smrčků, jedliček a borovic tam startuje ve středu 1. prosince, a to díky několik let trvající spolupráci benešovského výrobce piva s největším pěstitelem vánočních stromků v České republice sídlícím u jihočeského Protivína.

Předpovědi meteorologů se opět naplnily, v úterý 30. listopadu v podvečer vydatně sněžilo na celém území Jihočeského kraje.

VIDEO: Jedete a nevíte kam. Sníh zavál silnice i značky na jihu Čech

Předpovědi meteorologů se opět naplnily, v úterý 30. listopadu v podvečer vydatně sněžilo na celém území Jihočeského kraje. Komplikace to působilo na silnicích, místy se tvořily sněhové jazyky, večer mohou klesnout teploty pod bod mrazu a vznikat také náledí. Bouralo se na Českobudějovicku, Jindřichohradecku, Prachaticku i Písecku.

Zimní farmářské trhy (vlevo) a pravidelný úterní trh (vpravo) se konaly v centru Mostu zároveň v úterý 30. listopadu.

V centru Mostu byly najednou dva trhy, zimní farmářský a pravidelný úterní

/FOTO/ Kromě celostátně proslulého Zimního farmářského trhu na 1. náměstí v Mostě si lidé mohli v úterý 30. listopadu zajít na sousední pravidelný úterní trh mezi radnicí a Priorem, kde byla desítka stánků. Prodejci v nich nabízeli například ovoce, zeleninu, uzeniny, koření, oblečení a indiánské suvenýry. Kvůli sychravému počasí byl počet trhovců a návštěvníků nižší než obvykle.

Ze setkání s hejtmanem Karlovarského kraje Petrem Kulhánkem. Ilustrační foto.

Hejtman starostům děkuje za uzavřené trhy, mluví i o očkování dětí

Hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek se dnes účastnil dalšího videokonferenčního jednání představitelů Asociace krajů ČR s ministrem zdravotnictví v demisi Adamem Vojtěchem, zástupci Centrálního řídicího týmu, krajských hygienických stanic a s dalšími aktéry. Některé body jednání se týkaly i Karlovarského kraje, a právě na ně by hejtman chtěl občany upozornit.

Vánoční trhy na Zámeckém náměstí.

Oni trh mají a my ne? Mostecké přejmenování trhů dělá starostům v kraji vrásky

Když vláda minulý týden prakticky ze dne na den zakázala konání vánočních trhů, byl to pro mnohé šok. Někteří, jako například v Mostě nebo v Liberci, vládní zákaz obešli a vánoční trhy prohlásili za farmářské. Ty se konat mohou. Přidělali tím ale problémy městům, která nařízení vyhověla a vánoční trhy zrušila. Jejich představitelé se pak dostávají pod tlak, aby i oni trhy obnovili. 

Smrk stříbrný na krnovském náměstí už deset let plní funkci vánočního stromu. Chřadne, a opadává mu jehličí. Vánoce 2021 jsou jeho poslední.

Vánoční strom Krnova je prý vypelichané koště, starosta se ohradil proti

/FOTOGALERIE/ „Ten je tak ošklivej, až je krásnej“, charakterizoval Švejk psí rasu pinče. Stejnými slovy můžeme ohodnotit také smrk stříbrný na krnovském náměstí. Už deset let slouží jako vánoční strom. Je krásný, když jeho vánoční světla září do tmy, ale ve dne nelze přehlédnout jeho rezavé, opadané a řídké jehličí. Pomalu usychá, protože ho napadly mšice smrkové.

Ženy v Opavě nehrály

Opavský kvalifikační zápas byl odložen

/FOTOGALERIE/ Úterní kvalifikační duel o postup na mistrovství světa žen mezi Českou republikou a Běloruskem, který se měl hrát v Opavě, byl odložen na neurčito. Důvodem bylo několik pozitivních testů na Covid – 19 v týmu Běloruska.

Nově objevená varianta koronaviru, B1.1.529, nazvaná omikron děsí vědce i světové burzovní trhy.

PŘEHLEDNĚ: Jak nebezpečná je mutace omikron a jak je to s očkováním

Vyhlíželi jsme světlo na konci tunelu, jízda ve tmě ale ještě chvíli potrvá. Nově objevená varianta koronaviru, B1.1.529, nazvaná omikron děsí vědce i světové burzovní trhy. Její nebezpečnost odborníci vyhodnocují, podle všeho by ale i proti ní mělo být účinné očkování. O konci pandemie ale zatím nemůže být řeč.

Fotograf Daniel Kusík zachytil na svůj objektiv nádherné Pulčínské ledopády.

Žili zde zbojníci, teď jsou Pulčiny rájem milovníků skal

Valašským unikátem jsou zcela nepochybně Pulčínské skály, lidově nazývané Pulčiny. Jedná se o nádherný skalní labyrint, který je největší na Moravě. Nemohou sice konkurovat proslulým velkým skalním městům z Čech, ale rozhodně stojí za to naplánovat si sem výlet. Skalní městečko se rozkládá v kopci Hradisko a od roku 1989 mu právem náleží označení národní přírodní rezervace. Návštěvu tohoto až překvapivě krásného místa si lze naplánovat na kterékoliv roční období. Na podzim atmosféru podtrhnou podzimně zbarvené okolní lesy, v zimě zase uvidíte nádherné barevné ledopády, které se zde tvoří na přelomu února a března.

Setkání hráčů Baníku Ostrava, mistrů od roku 1976 až 2004, 31. října 2021 v Ostravě. Pavol Michálik.

Legenda Baníku Michálik má sedmdesát: Nejdůležitější je ráno se postavit na nohy

/FOTOGALERIE/ Jediný pamětník všech čtyř mistrovských titulů fotbalového klubu Baník Ostrava oslavil životní jubileum. Bývalý brankář Pavol Michálik se v pondělí 29. listopadu dožil sedmdesáti let. Ačkoli je někdejší československý reprezentant v důchodu, nenudí se. „Chvíli jsem na Slovensku, chvíli tady, pak zase v Praze, kde mám děti. Střídám to, takže mám pořád co dělat. Navíc velmi rád chodím se psem,“ popisuje v rozhovoru pro Deník Michálik.

Ilustrační foto.

Středočeši a Pražané chtějí být lepšími sousedy. Potvrdí to písemně

Intenzivnější propojení takzvané metropolitní oblasti, tedy Prahy a jejího středočeského okolí, se chystá v řadě sfér činnosti: od dopravy po kulturu. Počítá s tím memorandum o vzájemné spolupráci, které mají v brzké době podepsat představitelé magistrátu a hejtmanství. Čerstvě to schválili středočeští zastupitelé. Z jejich usnesení plyne, že to hejtmanka Petra Pecková (STAN) musí stihnout během dvou měsíců: termín je stanoven do konce ledna.

Předseda OFS Příbram Pavel Chán.

Předsedovi OFS se ulevilo, že se dohrál podzim. Trápí ho rozhodčí

Nejpopulárnější sport na Příbramsku má od poloviny listopadu zimní přestávku. Podobně jako jinde v Česku jsou všichni rádi, že se podzimní část odehrála celá a sezona nemusela být přerušena či dokonce zastavena úplně. Předsedovi Okresního fotbalového svazu Pavlu Chánovi se ulevilo, že se téměř vše odehrálo tak, jak mělo. Stále se však vyskytovaly problémy s obsazováním rozhodčích.

Italský stroj Opera.

Italský stroj Opera zrychluje balení, je prvním svého druhu v Česku

/FOTO, VIDEO/ Český elektro prodejce zahájil provoz automatizovaného balicího stroje v moderním logistickém centru v Jirnech. Stroj zvládne zabalit až devět set balíků za hodinu, elektro prodejce tím zrychlí balení zásilek zhruba dvacetkrát. Automatizovaný balicí stroj s názvem Opera je po technologické stránce zcela novým řešením a zároveň je v Česku první instalací.

Liberecká záchranka má nové vozidlo.

Liberecká záchranka získala akreditaci, má také nové vozidlo

Úsilí všech zaměstnanců Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje (ZZS LK) o získání akreditačního osvědčení v oblasti kvality a bezpečí poskytované péče bylo korunováno úspěchem. Záchranáři představili také nový vůz RV Škoda Kodiaq, který v těchto dnech přibyl do jejich flotily. Za pacienty v něm bude jezdit lékařská posádka z liberecké základny.

Cizinka pašovala cigarety bez nálepek, u soudu dostala pokutu a podmínku

VIDEO: Cizinka pašovala cigarety bez nálepek, u soudu dostala pokutu a podmínku

V minulých dnech zastavila hlídka cizinecké policie hned za hraničním přechodem v Náchodě ke kontrole osobní vozidlo značky Mitsubishi Grandis, které přijíždělo z Polské republiky. Za volantem seděla žena cizí státní příslušnosti (stát EU) s přechodným pobytem v České republice. Během komunikace s policisty byla řidička nervózní a silně se jí třásly ruce.

Škola v pohybu s Petrem Veckou v Čisté.

OBRAZEM: Čistecké děti si s trenérem vyzkoušely Školu v pohybu

Děti ze základní a mateřské školy v Čisté v pondělí zažily trochu jiné aktivity, než na které jsou zvyklé. Uskutečnil se zde totiž speciální trénink zaměřený na míčové hry, který připravil trenér mládeže OFS Rakovník a fotbalista rakovnického Tatranu Petr Vecka v rámci Školy v pohybu.