Do Evropy se žene další vlna lijáků. Déšť bude extrémně vydatný a zasáhne především státy kolem Jaderského moře. Hrozí zde záplavy a sesuvy půdy. Pršet bude i v Česku, meteorologové však neočekávají takové úhrny, které by zvedaly hladinu vodních toků.
Jsem celoživotní úředník, nikoli politik, říká o sobě vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný. Kdyby byl jenom úředník, bylo by to pro tuto specifickou misi málo. On je ale kreativní nadšenec, který pro těžce zkoušenou zemi udělal možná víc než kdokoli jiný v České republice.
Cílem projektu Špindlerův Mlýn - Město bez kouře, ke kterému se město loni přihlásilo, je motivovat obyvatele a návštěvníky města ke zdravějšímu životnímu stylu. K tomu by měla přispět i kultivace veřejného prostoru díky novému městskému mobiliáři. Ten se nyní ve Špindlerově Mlýně díky projektu Město bez kouře rozšířil o netradiční sedací prvky, lavičky, odpadkové koše či nový výchozí bod připravované vyhlídkové stezky kolem města.
Fotbalisté Viktorie Plzeň i ve druhém vystoupení v hlavní fázi Evropské ligy berou bod, protože s bulharským mistrem Ludogorcem Razgrad hráli doma bez branek. Klíčový zákrok večera předvedl její gólman Martin Jedlička, jenž chytil ve druhé půli penaltu.
Česká fotbalová reprezentace do šestnácti let ve čtvrtek zvítězila na hřišti divizního Lanžhota nad sousedním Slovenskem jasně 3:0 a oplatila federálnímu rivalovi porážku z předchozího zápasu v Dunajské Stredě
Nešťastná nehoda připravila hokejistu Romana Bernata o nohu, na sport ale nezanevřel. Od pátku povede české paravolejbalisty do bojů Bronzové ligy národů na domácí půdě jako kapitán. Turnaj se hraje ve sportovní hale v pražských Kbelích od 4. do 6. října a reprezentace mužů se v základní skupině utká s Estonskem, Velkou Británií, Gruzií a také Francií.
Smíšený pěvecký sbor Perchta v sobotu oslaví třicet let, a to slavnostním koncertem v českokrumlovské synagoze. Historie tohoto českokrumlovského hudebního tělesa sahá sice už do roku 1991, tehdy bylo ale založeno jako sbor čistě ženský. Jubileum smíšeného sboru se váže k roku 1994, kdy jeho řady rozšířily i mužské hlasy.
/FOTO, VIDEO/ Ladné Lamborghini Miura i trabant jako vystřižený z dob východního Německa. Na mostecký autodrom se poslední zářijovou sobotu již potřetí sjely klasické vozy všech kategorií a stylů. Letos jich bylo více než 700, čímž se The Most CLASSIC zařadil mezi největší automobilové festivaly v Česku.
Doručovací boxy vyrostly v ulicích českých měst a vesnic po tisících a staví se další. Nově míří v podobné, ale menší podobě díky Balíkovně do bytovek a domů. Má jít o jakési domovní schránky 21. století. Rozšiřuje se také mapa e-shopů nabízejících rychlé doručení zásilek přes noc.
Knihovny v Týně nad Vltavou a Albrechticích na Vltavou mohou nově rozšířit čtenářskou nabídku. V těchto dnech obě obce od Jaderné elektrárny Temelín dostaly 714 knížek. Věnovat knihy do okolních obcí umožnila energetikům digitalizace, kterou Temelín v současné době prochází.
Třiadvacetiletý útočník Filip Firbacher se po osmi měsících vrací do kádru druholigového Varnsdorfu. Etická komise Fotbalové asociace České republiky nadějnému útočníkovi na svém posledním zasedání podmínečně upustila od zbytku výkonu trestu, který měl trvat osmnáct měsíců. Klub o tom informoval na svých webových stránkách.
/FOTO, VIDEO/ Už na polovině stanic Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje tvoří součást vozového parku čtyřkolky. Nově mohou tyto speciální terénní vozidla využívat také hasiči v České Lípě, Raspenavě a Jablonci nad Nisou.
/VIDEO/ Největší přehlídku 3D tiskáren nabídne již od úterý nadcházející pětašedesátý ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu. K tématu trojrozměrných tiskáren se na brněnském výstavišti se od úterý 8. října do pátku 11. října představí šestadvacet vystavovatelů s nabídkou profesionálních 3D tiskáren nebo 3D skenerů. K vidění bude například busta prezidenta Petra Pavla v nadživotní velikosti.
/FOTO/ Novopacká střední škola gastronomie a služeb zprovoznila ve svém výukovém středisku v Lázních Bělohradě zrekonstruovanou cvičnou kuchyň s cukrářskou dílnou. Jde o jedno z nejmodernějších pracovišť tohoto druhu v České republice. Investici za 25,8 milionu korun podpořil kraj, jen supermoderní technologie stály 13 milionů.
O zařazení mezi nejvýznamnější dokumentární dědictví lidstva usiluje rukopis Gregora Johanna Mendela Pokusy s rostlinnými hybridy. O jeho nominaci do programu Paměť světa Unesco, který sdružuje právě takto významné dokumenty, rozhodla ve čtvrtek zvláštní komise na svém zasedání v Brně.
Po návratu Ondřeje Nýbera do Ostrova byli fanoušci napjatí. Do Krušných hor se totiž vrátil známý kanonýr. Jenže jako by mu zvlhl střelecký prach, když se pouze dvakrát radoval ze vstřelené branky. Tentokrát si však rychlonohý fotbalista sezonu řádně užívá.
Pro hodový víkend připravila Galerie obce Ostrožská Nová Ves mimořádně zajímavou a atraktivní výstavu – svoje malby, grafiky, kresby a plastiku vystavuje od 26. září přední slovenský výtvarník Jozef Vydrnák z Dubnice.
Kolínský volejbalový tým mužů hrající 1. ligu, druhou nejvyšší soutěž v Česku, vůbec poprvé změřil síly s top týmem českého volejbalové prostředí. Ve druhém kole Českého poháru přivítal Kocoury z Příbrami, aktuálně jedenáctý tým extraligové tabulky. Hosté potvrdili roli favorita a v soutěži pokračují.
Zdá se, že Šluknovský výběžek na severu Čech byl v minulosti zemí zaslíbenou pro výrobu motocyklů. Kromě světově proslulých a známých Böhmerlandů z Krásné Lípy, se zde také vyráběly dnes už vlastně neznámé a zapomenuté motocykly značky Bekamo. Tyto stroje vynikaly inovativními dvoudobými motory a netradičními rámy z jasanového dřeva.
Nejlepší hokejová liga světa zahájí ročník ve vaší rodné zemi a jako jeden ze dvou týmů si vybere i ten váš. Dostanete se do výběru, který odletí za velkou louži, ale nakonec na vás vyjde černý Petr a do hry se nedostanete. Takový krutý osud s největší pravděpodobností potká Čechy Lukáše Rouska a Jiřího Kulicha. Jejich Buffalo Sabres v pátek a sobotu vyzve v Praze New Jersey Devils, ale mladí útočníci v sestavě nejspíš budou chybět. Nasvědčoval tomu i poslední trénink, do nějž nastoupili jen ve žlutých dresech náhradníků. „Věříme, že šance přijde,“ říkal optimisticky Rousek.
V celém okrese Ústí nad Orlicí se daří naplňovat reformu psychiatrické péče. Nově zde působí multidisciplinární tým zdravotníků a sociálních pracovníků, který jezdí za lidmi domů a pomáhá jim zvládnout život, do kterého zasáhlo vážné duševní onemocnění.
Svaz Vietnamců z Domažlic a okolí daroval 120 tisíc korun obci Sedlnice v okrese Nový Jičín. Tento velkorysý dar pomůže při obnově škod, které povodně způsobily, a podtrhuje solidaritu mezi různými komunitami v České republice.
/VIDEO/ Až v pátek večer odstartuje v pražské O2 areně nový ročník NHL, na ledě bude s největší pravděpodobností jen jediný Čech. Ondřeje Paláta v dresu New Jersey Devils ale doplní ještě Slováci Tomáš Tatar a Šimon Nemec, pro které se jedná o podobný svátek. „Je to speciální zápas, nestává se to každý rok. Jsem šťastný, že můžeme takové zápasy přivézt do Prahy,“ zářil po čtvrtečním tréninku třiatřicetiletý Tatar, který se před sezonou k Devils vrátil ze Seattlu.
Pomáhat je lidské. Toto úsloví se v těchto dnech naplňuje v případě sbírky nazvané Naděje na normální život dvou malých bojovníků Toma a Máti, která má finančně pomoci rodině bojující s nepřízní osudu.
Fotbalisty Zlína, kteří uprostřed týdne přišli o první místo tabulky, čeká před říjnovou reprezentační pauzou nejdelší venkovní výjezd letošní sezony. Ševci o víkendu zamíří do nejsevernější části Česka, do Šluknovského výběžku. V neděli se představí na stadionu trápícího se Varnsdorfu. Duel 12. kola Chance Národní Ligy začíná v šestnáct hodin.
Oslava 30 let olympijské třídy Laser (dnes ILCA) na Nových Mlýnech v rámci Burčákové regaty ve dnech 27. – 29. 9. byla mimořádně povedená. Na startu se sešlo 51 závodníků třídy ILCA 7 a 23 závodníků třídy ILCA 6. Tato vysoká účast svědčí o nynější síle této lodní třídy v Česku.
Akce Noc vědců přilákala do kampusu Západočeské univerzity v Plzni na Borech i letos velké množství návštěvníků. Sešli se na ní rodiny s dětmi, studenti, ale třeba i senioři. Nadšenci do vědy se zkrátka najdou ve všech věkových kategoriích.
Po konci léta je podle dermatologů nejlepší čas na kontrolu znamének na kůži. Ta se totiž kvůli UV záření ze slunečních paprsků někdy mohou proměnit v kožní nádor. Nejhorším kožním nádorem je pak melanom. Lidé se lékařů často ptají, jak dlouho se dá žít s melanomem a jakou má tento zhoubný nádor prognózu. Na tyto otázky odpověděla dermatoložka Monika Arenbergerová.
/VIDEO, FOTO/ Po více než roce a půl se do Kutné Hory vrátil Cirkus Bob Navarro King, zkráceně Cirkus King. Navázal na předchozí štaci v Havlíčkově Brodě a šapitó postavil u kruhového objezdu v místě konání Sedlecké poutě. První ze čtyř představení začalo ve čtvrtek 3. října v 17 hodin.
Tradičně třetí zářijový víkend se po roce opět konaly světové hry bojových umění mezinárodní organizace World Martial Arts Committe (WMAC). Letošní, již 18. ročník, byl v mnohém speciální, neboť pořadatelskou zemí byla Česká republika a opět byl pokořen rekord v počtu startujících závodníků. Celkem bylo přes 2200 startů.
Areál dětského dopravního hřiště u Václava v Písku bude od pondělí 7. října uzavřen. Ten den si ho převezme dodavatelská firma, která zahájí plánovanou rekonstrukci.
Nového ředitele bude mít od ledna příštího roku Národní park Podyjí na Znojemsku. Je jediným národním parkem na jihu Moravy. Výběrové řízení vyhlásilo ministerstvo životního prostředí ve středu 2. října. Uchazeči o místo se mohou hlásit do 23. října.
Houbařské žně, které aktuálně vrcholí napříč celou republikou, nejsou jen o hřibech či bedlách. V lese lze narazit i na nevšední krásu vzácných unikátů. Víte, jak vypadá například Jidášovo ucho, Hvězdovka červenavá nebo Krásnorůžek lepkavý? Všechny výše zmíněné, mykology oceňované a vyhledávané houby lze v současnosti najít v lesích po celé České republice, i na Prostějovsku.
Anketa Kemp roku 2024, organizovaná portálem Dokempu.cz, zaznamenala historicky nejvyšší účast hlasujících. Celkem 687 kempů z Česka a Slovenska bylo hodnoceno v různých kategoriích. V kategorii Objev roku uspěl kemp z Litomyšle.
Letošní, již 86. ročník nejvyšší kynologické akce s mezinárodní účastí pořádané v České republice, Memoriál Karla Podhajského, pořádá ve dnech 5. – 6. října 2024 OMS Jičín.
Známá filmová hláška "Nudíte se? Kupte si medvídka mývala" naznačuje, že by mohlo jít o roztomilého domácího mazlíčka. "To bylo něco jako dítě. S každým se kamarádil. Akorát, že co viděl, šecko uméval," vysvětluje Pepin ve slavném filmu Postřižiny. Ale s chovem mývala to není tak jednoduché. V táborské zoo mají nyní druhého samce a jeho chov mají povolený jen díky výjimce. V kvízu Deníku si můžete vyzkoušet, co víte o životě mývala severního, který je zařazen na seznam invazivních druhů.
Přelom září a října je nejen na Rakovnicku, ale v celé České republice ve znamení houbařských žní. Lidé vzali lesy útokem a nejen o víkendu, ale i v pracovní dny je možné spatřit množství aut na okraji lesů a houbaře, jak si nosí plné košíky. Plný košík nasbírali také Jakub Franče a jeho kamarádka Adriana Kukiová.
/FOTO/ Letošní Velká cena Blanenska v požárním útoku se nachýlila ke konci. Poslední závod čekal na týmy dobrovolných hasičů v Bořitově v náhradním termínu v sobotu 28. září. Přitom byla soutěž původně plánována už na 14. září, ale bohužel kvůli vydatným dešťům a povodním napříč celou Českou republikou byla z tohoto termínu přesunuta právě na den státního svátku.
Skupina AGEL, která je nejúspěšnějším soukromým poskytovatelem zdravotní péče ve střední Evropě, poblahopřála svým lékařům k Mezinárodnímu dni lékařů, který se každoročně slaví 1.října.
Boží Dar jako žalovaná strana zatím nemá k dispozici rozsudky Krajského soudu v Plzni ve věci připojení Skiareálu Klínovec na vodohospodářskou infrastrukturu města, a proto se město zatím zdržuje komentářů. Teprve po podrobném seznámení se s rozsudky a s jejich zdůvodněním se rozhodne, jak se k nim postaví.
Některými částmi Česka, ale i dalších okolních zemí, se v uplynulých týdnech prohnala velká voda. Ta bere v nejhorším případě lidské životy, v těch lepších případech zanechává jen škody na majetku, auta nevyjímaje. A tak jako po každých povodních, objeví se i tentokrát jedinci, kteří budou chtít na lidském neštěstí vydělat. Třeba přeprodejem povodněmi zničených aut.
Velké pozdvižení způsobil v centru Poděbrad dospělý čáp, který se choval dost podivně. V pondělí a úterý zaměstnal řadu lidí a chvíli si zahrál i na vládce radnice, když obsadil její střechu. V jednu chvíli měl však namále.
Po červencových nominačních závodech v Račicích se nadaný beroůunský rychlostní kanoista Jakub Šindel stal mistrem ČR v juniorské kategorii K1 (kajak) na 1000 metrů, což mu zaručilo start na juniorském mistrovství Evropy a mistrovství světa. TUaké tam vybojoval medaili.
Jeden z nejznámějších českých zpěváků Marek Ztracený se po dvouleté pauze opět vrátí na koncertní pódia. Jeho poslední a zároveň největší vystoupení v kariéře se konalo v roce 2023, kdy třikrát po sobě vyprodal pražský stadion v Edenu. Následně oznámil přestávku, aby se mohl více věnovat své rodině. Nyní však potěšil své fanoušky letním turné na rok 2025 s názvem Zpátky tour, které se ponese ve znamení jeho návratu na pódia.
Úleva pro dálnici D8 a větší komfort pro cestující. České dráhy (ČD) zahájily provoz elektrických jednotek RegioPanter PID řady 640.2 na trati Praha – Kralupy nad Vltavou – Roudnice nad Labem – Lovosice – Ústí nad Labem. Nové soupravy nabízejí bezbariérové cestování s palubní Wi-Fi sítí a s možností dobíjet cestovní elektroniku - mobilní telefon, notebook. Nové vlaky tak mohou podle ČD odlehčit dálnici D8 a nabízejí alternativu k pravidelným kolonám na pozemních komunikacích a zdržení v délce desítek minut na dojezdu do Prahy.
/FOTO, VIDEO/ Ve Westernovém městečku zasahovala policie i záchranka. Auto narazilo do jednoho z dřevěných domů. Tak by se dala ve dvou větách popsat akční scéna, která se v úterý 1. října odehrála v Boskovicích. Když ale prozradíme, že na místě byl přítomný herec Bolek Polívka nebo herečka Jitka Čvančarová, dojde nám, že se tu musel točit nějaký film. A přesně tak to bylo. Tvůrci si toto místo vybrali pro svůj nový český snímek inspirovaný francouzskou komedií.
Po pětileté pauze se na stadionu TJ Sokol Terezín uskuteční netradiční turnaj žáků prvoligových fotbalových klubů. Memoriál, který slibuje napínavá sportovní utkání, připomene především příběhy a osudy protagonistů fotbalových soutěží, které se v terezínském ghettu odehrály v letech 1942 až 1944. Akci pořádá Centrum studií genocid Terezín ve spolupráci s Fotbalovou asociací České republiky. Součástí je i pietní akce k připomínce 80 let od likvidace Terezínského rodinného tábora v Osvětimi-Březince.
Nové bydlení pro penzisty vzniklo v Újezdu u Brna. V úterý tam slavnostně otevřeli komplex Rezidence Cézava. „Na rozdíl od běžného domova důchodců má u nás každý klient svůj byt. Žije si, jak byl zvyklý dříve ve svém soukromí, ale zároveň je mezi novými přáteli, které zde najde,“ uvedl investor Petr Prokůpek ze skupiny Sur Lie.