Kreativ

ŠTÍTEK: Česko

Češi platí díky EU za volání z a do zahraničí méně peněz.

EU Čechům zlevnila volání a data v zahraničí. Doma ale dál platí skoro nejvíc

Za dvacet let, co je jejich země součástí Evropské unie, vzrostlo bohatství Čechů v průměru o více než čtyřicet procent a v životní úrovni předehnali země, jako jsou Řecko, Portugalsko nebo Španělsko a přiblížili se Itálii. V minulých dnech to spočítala Česká spořitelna. Přesto je s členstvím v této organizaci podle agentury STEM spokojena jen polovina lidí v Česku. Deník přináší seriál, v němž změny, které Unie do života Čechů přinesla, popisuje. Jednou z nich byla například nižší cena volání do zahraničí, kdy Češi ještě před sedmi lety platili mnohem vyšší částky než třeba jejich sousedé.

Stavba, dělníci. Ilustrační foto

Ceny stavebních materiálů stagnují. Dražší je dřevo, problém u písku a betonu

Léta rekordních nárůstů cen stavebních materiálů jsou podle dat minulostí. Letos zatím u většiny pokračují ve stagnaci. Stavebníci jsou ale dál v nejistotě. Vývoj může změnit vyšší poptávka v nové stavební sezoně. Firmy upozorňují také na kritický nedostatek základních surovin – písku, kameniva a kvalitního cementu, což může nejen prodražit stavby, ale i zkomplikovat rozvoj celého odvětví.

Jakub Málek.

Fantazie! Brankář Málek je o krok blíž slavné NHL

Na premiérový start v NHL si ještě musí počkat, znovu však k tomu udělal další krok. Bývalý brankář hokejového Vsetína Jakub Málek začátkem května podepsal s New Jersey Devils dvouletý nováčkovský kontrakt. Zámořský klub o tom informoval oficiální cestou.

Ústecké číšky dvojstěnky.

Unikátní vzácné sklenky dvojstěnky ze sbírky Schichtů vystavuje ústecké muzeum

Jako dvojstěnné sklo označujeme předměty složené ze dvou nebo více do sebe zapadajících skleněných částí jedné nádoby. U takto zhotovených skleněných číšek se vžilo označení „dvojstěnka“. V Muzeu města Ústí nad Labem se nachází soubor čtyř unikátních dvojstěnných číšek z 18. století. Nyní mají Ústečané nakrátko možnost si je prohlédnout.

Ve Kvildské galerii vystavuje fotografie Stanislav Schneedorf. Ukazuje na nich opravené šumavské křížky.

Šumavské křížky jsou k vidění v nejvýše položené galerii v republice

Galerii Kvilda, která je svoji polohou ve výšce 1070 metrů nad mořem nejvýše položeným galerijním prostorem v České republice, vystavuje fotografie Stanislav Schneedorf z Volar. Stanislava Schneedorfa, kterému nikdo neřekne jinak než Sten, zná na Prachaticku téměř každý. S láskou a na vlastní pěst totiž hledá a renovuje šumavské křížky. Jenže ty vystavovat nemůže, protože je vrací zpět do šumavských lesů, luk a strání. Na Kvildě jsou tak k vidění fotografie jím opravených křížků.

Malá Olinka zachránila další tři děti.

Smrt Olinky z Čáslavic zachránila život dalším třem dětem

Obrovskou ztrátu a bolest v těchto dnech prožívá rodina z Čáslavic na Třebíčsku. Během jediného okamžiku přišla o dva členy rodiny. Na místě nehody zemřela babička dvou dětí, s nimiž byla na procházce. Vzápětí přišla další zdrcující zpráva z nemocnice v Brně, kde bojovala o život zraněná Olinka. Následky vážných zranění k velké bolesti rodiny nepřežila. O smrti svého dítěte napsala na sociálních sítích sama rodina.

Luxusní vozy se v sobotu 4. května sjely na zámek do Lnář. Převládala auta značky Rolls-Royce.

Pohled pro milionáře: do zámecké zahrady se sjela vozidla značky Rolls-Royce

Dvě desítky jedinečných skvostů se sjely na zámek do jihočeských Lnář. Skutku milionářský zážitek si nenechalo ujít mnoho lidí. Majitelé luxusních vozů značky Rolls-Royce si v sobotu 4. května připomněli 120 let od prvního setkání zakladatelů této značky pánů Charlese Rollse a Henryho Royce. 

Ondřej Knotek: Evropa je hodně přeregulovaná

Ondřej Knotek: Evropa je hodně přeregulovaná

Budoucnost obnovitelných zdrojů energie, společné směřování Evropské unie v otázce Green Dealu i to, jak člověka ovlivní místo, kde jako dítě vyrůstal. To byla hlavní témata, která jsme probírali v nejnovějším – speciálním dílu našeho podcastu Deníku Ze západu. V plzeňském studiu byl tentokrát hostem europoslanec a mariánskolázeňský patriot Ondřej Knotek.

Hokejbalisté Hostivaře neponechali doma proti HBC Pardubice nic náhodě a vedou 2:0 na zápasy.

Hokejbalová válka Pardubic s Prahou. Hvězdy fifty fifty, Hostivař ční nad HBC

Dvě hlavní města. K Praze se přidávají v Pardubice. Ne, co se týče státního zřízení, ale v hokejbale. Přitom do vyřazovacích bojů vstupovali až ze sedmého, respektive pátého místa. HBC Pardubice vyřadil druhé Ústí nad Labem a Svítkov čtvrté Kladno. V semifinále nejvyšší soutěže si to rozdávají obě města mezi sebou. Nejblíž do finále má vítěz základní části z Hostivaře, který vyvedl HBC z omylu, že by si mohl odvézt od přehrady výhru. Naopak série mezi Kertem a Svítkovem je před stěhováním na východ Čech vyrovnaná.

Anglický zámecký park Kynžvart, podívejte se

Anglický zámecký park Kynžvart, podívejte se

Zámek Kynžvart je obklopen rozsáhlým parkem anglického stylu s romantickými úpravami. Patří k největším v Čechách a najdeme zde několik rybníků, novogotickou kapli, vyhlídkový altán, řadu plastik, cizokrajných dřevin a Lví pramen.

Nová laboratoř pohybové medicíny v Krajské nemocnici Liberec.

Třetí v republice: Liberecká nemocnice získala unikátní rentgen, snímá ve stoje

/FOTO, VIDEO/ Posoudit stav pohybového aparátu pacienta, navrhnout řešení a následně sledovat pokrok. Přesně to dokáže nová laboratoř pohybové medicíny, která propojila několik unikátních technologií. Vznikla v Krajské nemocnici Liberec a přístroj je teprve třetí svého druhu v naší republice. Pomůže s řešením mnoha potíží pacientů a díky přesnějším paprskům není záření tak intenzivní, jako u klasického rentgenu.

Budovy v Brně se rozzářily modře. Podívejte se jak, a proč je barva pohltila

Budovy v Brně se rozzářily modře. Podívejte se jak, a proč je barva pohltila

Modrá barva rozsvítila v neděli 5. května budovu Divadla Husa na provázku a Obchodní centrum Omega. Stalo se tak u příležitosti Světového dne plicní hypertenze - nevyléčitelné nemoci, která v Česku ohrožuje tisíc lidí. Kvůli nedostatečnému okysličení krve mají pacienti často také modře zbarvené rty a kůži, proto byla zvolena právě modrá barva nasvícení.

Martina Pártlová s Josefem Vařekou trávili společně čas na Bali

Pártlová a Vařeka mají za sebou dramatický pobyt na Bali. Onemocněla jim dcera

Martina Pártlová a její přítel Josef Vařeka se nedávno vrátili z cest po Indonésii a Austrálii. Vzali s sebou samozřejmě i svou dvouletou dceru Stellu. Hned začátek dovolené byl docela napínavý a dva členové rodiny skončili v nemocnici. Na Bali to ale milují, dokazuje to i fakt, že zde investovali do koupi pozemku, na kterém staví oázu klidu. „Pozemek měl i svůj vlastní obřad, bez kterého by se nedalo stavět,“ pochlubila se Martina fanouškům na sociálních sítích.

Předseda Pošumavského aeroklubu Pavel Kratochvíl.

Historická letadla i vzpomínka na hrdiny. Letiště v Klatovech nabídne pestrý den

Milovníci letadel a všeho s nimi spojeného si přijdou na své v Klatovech, kde se bude konat Den letiště Josefa Hubáčka. Ten nabídne velmi pestrý program, k vidění budou historická letadla, vybavení pilotů RAF a mnohé další. Příchozí se nemusejí jen dívat ze země, v nabídce jsou i vyhlídkové lety či tandemové seskoky padákem. Nudit se nebudou ani děti.

Do rehabilitace v Ústí půjde 60 milionů, pacienti získají větší komfort.

Do rehabilitace v Ústí půjde 60 milionů, pacienti získají větší komfort

/VIDEO, FOTO/ Dostupnější péče a větší komfort. Rehabilitace v ústecké Masarykově nemocnici projede rekonstrukcí. Projekt s názvem Přestavba prostor pro neurorehabilitaci a revitalizace akutní rehabilitace přijde na skoro 60 milionů korun, Krajská zdravotní, pod kterou ústecký špitál spadá, získala na renovaci dotaci z Evropské unie zhruba 50 milionů korun. Rekonstrukce má být hotova do konce příštího roku.

Motocykl Orion z roku 1905.

Jak se ve Slaném zrodila nejstarší česká továrna na motocykly Orion

Byla to nejstarší továrna na motocykly a velocipedy v Čechách. Výrobu dopravních prostředků s názvem Orion společnost Viléma Michla ve Slaném zahájila v dubnu 1894. První motocykl zde spatřil světlo světa v roce 1902. Když továrna zbankrotovala, majitel zařízení rozprodal a své bývalé dělníky vyplatil do posledního haléře. Letos si zdejší výrobu motocyklů opět připomenou účastníci tradiční jízdy Stopou slánského Oriona.

Leher

Leher v Kopné pro havárii nedojel, Ivan Horák dojel jako spolujezdec šestnáctý

Rallyová sezóna pokračovala v sobotu v okolí Slušovic a Podkopné Lhoty druhým podnikem sprinterské série. Na start 29. ročníku soutěže s názvem Síť21 rallysprint Kopná se postavilo celkem 123 posádek a čekalo na ně 170 km se čtyřmi rychlostními testy, které bylo třeba absolvovat dvakrát. Početné jezdecké pole se skládalo z vozů v P2+ poháru, současných i historických vozů sprintsérie a účastníků slovenského mistrovství v rally.

Dobrovolníci již posedmé čistili řeku Berounku.

O čištění řeky Berounky byl rekordní zájem

/FOTOGALERIE/ Poslední dubnovou sobotu se sešli dobrovolníci kolem řeky Berounky, aby v rámci svátku Dne země poklidili přírodu. Akci již tradičně pořádá spolek Vodácká Berounka, z.s., který spojuje zájem na rozvoji vodácké turistiky právě na této nedaleké řece. Úvodní ročník vodáckého úklidu pod názvem „Čistá řeka Berounka“ se uskutečnil v dubnu roku 2016.

Prezident by podpořil návrh, který by rozšířil možnost dobrovolného střídání otců a matek na rodičovské dovolené.

Češky jsou doma s dětmi až tři roky. Petr Pavel by chtěl větší zapojení otců

Prezident Petr Pavel by podpořil návrh, který by rozšířil možnost dobrovolného střídání otců a matek na rodičovské dovolené. „Ta je v Česku extrémně dlouhá a z pracovního procesu vylučuje jenom ženu,“ upozornil na nedávné debatě Deníku v Uherském Hradišti a dal za příklad sdílenou rodičovskou dovolenou mezi matkou a otcem, která funguje například ve Švédsku. Deník se proto na téma zaměřil v novém seriálu Jak matky přicházejí o kariéru, jehož první díl představuje právě pohled na řešení, s nímž přišli ve Skandinávii.