Kreativ

ŠTÍTEK: Česko

Nabídka hybridů se stále rozšiřuje

Největší nabídka je u Japonců, první vlaštovka z Číny: Přehled rodinných hybridů

I když o čisté elektromobily je stále i přes současnou státní podporu v Česku zájem poměrně malý, elektrifikovaná auta se prodávají čím dál lépe. Velká část z nich je velmi vhodná pro ty, kteří denně podnikají řadu poměrně krátkých jízd, během kterých se nedosahují velké rychlosti. Přinášíme přehled těch, které vyhoví alespoň menším rodinám a současně jejich cenovka nepřesahuje hranici 700 000 Kč.

Majitel autoškoly Koruna Radek Císař.

Která je levá? Se zelenáči je čím dál větší boj, shodují se majitelé autoškol

/FOTO, VIDEO/ Deset tisíc? Zapomeňte! České autoškoly za poslední roky výrazně navýšily ceny za své služby, mnohdy o více než dvojnásobek. Stejný stav platí také pro začínající řidiče na Ústecku, sehnat kurz pod šestnáct tisíc za „béčko“ je takřka nemožné. Majitelé autoškol zdražení omlouvají širokou škálou důvodů od daní po častý servis svých vozů a zároveň přiznávají, že práce s mladou generací prahnoucí po řidičském oprávnění je často výzvou více než složitou.

Současnost. Exteriéry nově vybudované budovy Klokotky se staly novou dominantou Pražského sídliště v Táboře. Foto: se svolením Klokotka.cz

Po více než dvou letech otevřeno. Klokotka nabízí kavárnu, fitness i wellness

/VIDEO/ Kdysi vyhlášený hostinec, později ubytovna a prodejna nábytku, se proměnil v nevšední multifunkční objekt sloužící široké veřejnosti. Klokotka, dům, který znáte, na Pražském sídlišti v Táboře, doslova vstala z popela. Noví majitelé a provozovatelé místu vdechli opět smysl. Deník přináší podrobnosti.

Bohdana Kabátová (vlevo) a redaktora Deníku Bohumila Čiháková.

Úspěch, nevěry a pád. V poušti jsem našla svoji ztracenou duši, říká Kabátová

Měla rodinu, peníze i úspěch, přesto se cítila nepohodlně. Svou hodnotu odvozovala od rolí, které v životě zastávala jako dcera, matka, manželka či podnikatelka. Zhroutila se. Potkala se s mnohými démony a podstoupila nejednu těžkou zkoušku, aby mohla poznat skutečnou podstatu důvěry, najít sebe i pravdu, kterou skrývala. „Patřím mezi ženy, které byly svému partnerovi nevěrné, a ne jednou. To období, kdy jsem ulítávala na mileneckých vztazích, trvalo asi tři roky. Řešila jsem si tím pocit méněcennosti, nevnímala jsem svoji hodnotu a jako žena jsem se cítila velmi nejistá. Tyto pocity jsem tenkrát neuměla vyřešit, proto jsem si je sytila skrze jiné muže,“ vypráví v otevřeném rozhovoru šamanka Bohdana Kabátová, která od budování týmů a firem přešla k doprovázení lidí na jejich cestě životem. 

Marina Pechová.

Finalistka Miss ČR Marina Pechová chce být lékařkou jako babička

Studuje Sportovní gymnázium v Plzni, tento školní rok bude maturovat, pracuje jako brigádnice ve Škoda Transportation a.s., výborně hraje tenis, připravuje vzdělávací pořady pro děti na téma zdravý životní styl, ráda cestuje, stará se doma o králíky i slepice, a věnuje se řadě dalších věcí. To všechno stíhá osmnáctiletá Marina Pechová ze Starého Plzence, která je v současné době mezi deseti finalistkami Miss ČR. 

Lukáš Hrdlička vyrazil už podruhé na pěší túru na podporu výstavby stacionáře pro autistické děti. Tentokrát po severní hranici Česka.

Krásný počin Břeclavana. Zdolal osm set kilometrů, aby pomohl dětem s autismem

Sedmatřicetiletý nezmar Lukáš Hrdlička z Břeclavi se už podruhé vydal na pěší túru pro dobrou věc. Za čtyřiadvacet dní ušel téměř osm set kilometrů po severní hranici Česka. Nadšenec v pohorkách s těžkým báglem na zádech svou chůzí pomáhá upozornit na sbírku pro organizaci Modrá vážka, která v Týnci na Břeclavsku touží postavit stacionář pro autistické děti.

Lovci lanýžů v chorvatské Istrii. Rodinný podnik Karlić truffles u Buzetu drží tradici už čtvrtou generaci. V listnatých lesích hledají vzácnou houbu díky vycvičeným psům.

Psi jsou lepší než prasata, tvrdí lovci vzácných lanýžů v Chorvatsku

Chorvatská Istrie je jedním z nejlepších míst na světě pro růst lanýžů. Nejvzácnější houbu a jednu z nejdražších potravin vůbec tam v lesích vnitrozemí hledají lovci se speciálně vycvičenými psy. Výpravy s nimi se staly turistickým zážitkem, jak se přesvědčili i reportéři Deníku. Lanýže se pěstují i v Česku.

Zdravotní sestry budou mít novou specializaci na hojení ran, což je pro pacienty důležité ke zdárnému uzdravení. Ilustrační foto.

Zdravotnictví čekají změny: Telemedicína i sestry hojící rány dostaly zelenou

Blíží se změny ve zdravotnictví. Vzniká zákonné zakotvení telemedicíny, tedy zdravotní péče poskytované na dálku. Zdravotníci i pacienti ji v praxi využívají už nyní, doposud ale nemá pevný řád. Letos má být účinná i vyhláška umožňující větší rozsah vyšetření pro lidi zraněné injekční stříkačkou či opatření, díky kterému nebudou elektronické cigarety lákat děti nebo mladé, kteří mají choutky začít kouřit. Už v létě vstoupily v účinnost normy, jejichž cílem je co nejvíc eliminovat výpadky léků. Deník.cz přináší výběr novinek z oblasti zdravotnictví.

Prezident Petr Pavel

Foltýn má pravdu, Putinův režim nemůžeme ani tolerovat, řekl Petr Pavel

Na začátku debaty Deníku český prezident Petr Pavel potvrdil, že dívat se na „širé rodné lány“ z koše balonu, aniž by z něj musel skákat padákem, „je nádhera“. Jeho dovolená ovšem ještě neskončila, v září ho čeká klasika: „My máme se ženou dohodu, že každý rok mám povoleno sám vyrazit na delší cestu na motorce. Využiji toho i letos a na pár dní se podívám do zahraničí, hlavně to budou hory.“ Na dotaz moderátorky prozradil, že to bude „na jih“.

Ilustrační foto

České dráhy slaví 60 let od rekordu. Stošedesátka je dnes standardem

Dne 27. srpna 1964 vytvořila parní lokomotiva Albatros na zkušebním železničním okruhu VUZ u Velimi nový československý rychlostní rekord 162 km/h. Tehdejší rekord je už čtvrt století každodenní součástí železničního provozu v České republice. Maximální rychlost 160 km/h dosahují stovky vlaků od SC Pendolino po osobní spoje na 933 kilometrech českých a moravských tratí.

Václav Hanf  při oslavách 50.0 let znovuzaložení fotbalového týmu Lidic

Osobnost Deníku: Prvnímu muži lidického fotbalu Václavu Hanfovi je sedmdesát

Nedávno oslavil sedmdesátku předseda fotbalové Hřebče Jindřich Burger, v úterý 27. srpna ho následuje šéf nedalekých Lidic Václav Hanf. V čele klubu stojí už skoro čtyřicet roků, vyhrál s ním I. B třídu, ale zároveň dbá hlavně na to, aby lidi chodili na fotbalové hřiště v Lidicích rádi, měli si tady o čem popovídat a užít hezký čas. Osobnost Deníku pro tento týden vyprávěla však nejen o Lidicích, ale i o sobě.

Jaderná elektrárna Dukovany.

Návrh na přezkoumání jaderného tendru podala také francouzská EDF

Návrh na přezkoumání tendru na stavbu nových jaderných bloků v Česku podala k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) také francouzská společnost EDF. Už dříve oznámil podání odvolání americký Westinghouse. Firmy protestují proti průběhu tendru a výběru korejské společnosti KHNP. Oznámil to ÚOHS, který oba návrhy analyzuje. EDF ČTK k podanému rozkladu sdělila, že jím chce zajistit dodržení zásad férovosti a transparentnosti soutěže.

Matěj Šimon v posledním zápase proti Mostu.

Šimon se v Arsenalu opět sešel s tátou. K Csaplárovi má velký respekt

V minulé sezoně nastřílel jedenáct branek a stal se nejlepším střelcem českolipského Arsenalu ve třetí lize. Pomohl k záchraně. Letos dal 24letý útočník tři branky. Všechny nasázel v posledním utkání proti Mostu, které Česká Lípa vyhrála 3:1. Na góly Matěje Šimona prostě budou spoléhat na severu Čech i v letošním ročníku.

Sezona malého fotbalu brzy začne. Snímek je z  finále Českého národního poháru BKMK Brno - Spoje Praha.

Poháry a světový šampionát. Český malý fotbal se chystá na nabitý podzim

S blížícím se koncem léta pozvolna končí doba klidu a Asociace malého fotbalu České republiky vše usilovně chystá na start nového ročníku soutěží. To zároveň nabízí prostor ke shrnutí uplynulé sezony v tomto rychle se rozvíjejícím odvětví. Pojďte se s námi podívat, co se v minulém ročníku stalo a na co se můžete těšit v tom nadcházejícím.

Na linky kladenské MHD vyjíždí 16 elektrobusů.

Kladno míří k zelené budoucnosti. Do ulic vyjíždí flotila elektrobusů

/FOTO, VIDEO/ Do kladenských ulic vyjíždí 16 tichých elektrobusů za 232 milionů korun. Jde zatím o největší jednorázové pořízení elektrobusů pro městský provoz v rámci celé České republiky. Polovina elektrobusů je kloubová a vejde se do nich větší počet cestujících než do obvyklých vozů a unikátní je i dobíjecí infrastruktura.

Olivera se vzácnou vrozenou poruchou operovali neurochirurgové z Fakultní nemocnice Brno v červnu.

Sto epileptických záchvatů denně. Kojenci ulevila až vzácná operace mozku v Brně

Malý Oliver se narodil na začátku letošního ledna a brzy se u něj začaly projevovat epileptické záchvaty. Záchranáři ho proto převezli do nemocnice, kde ho museli resuscitovat a napojit na umělé dýchání. Lékaři určili jako důvod potíží takzvanou hemimegaencefalii, vzácnou vrozenou poruchu, při které abnormálně roste jedna z mozkových hemisfér. To ovlivňuje i druhou, zdravou hemisféru.

Opravy v Ostravici, srpen 2024.

Silničáři v Ostravici pokračují podle plánu. Policie sleduje dodržování zákazů

Průtah Ostravicí podstupuje avizovanou opravu, která musí být prováděna po polovinách během zúžení silnice I/56. Začala v půli srpna, částečná silniční uzavírka potrvá do 12. prosince. Policisté kontrolují dodržování zákazu vjezdu nákladních automobilů a upozorňují na gastrofestival, který se na Ostravici bude konat v příštím týdnu.

Celosvětové setkání uměleckých kovářů na Helfštýně přilákalo v sobotu tisíce návštěvníků. Na nejvýznamnější akci svého druhu v Evropě dorazilo více než pět set mistrů černého řemesla z téměř dvou desítek zemí.

Hefaiston letos pokořil rekord. Na Helfštýn dorazilo 742 uměleckých kovářů

Původní odhad byl pět set až šest set uměleckých kovářů. Po sečtení všech účastníků letošního celosvětového setkání uměleckých kovářů Hefaiston na hradě Helfštýně ale mohou organizátoři přepisovat dosavadní rekordy. Na prestižní mezinárodní akci dorazil během minulého víkendu rekordní počet 742 uměleckých kovářů ze sedmnácti zemí světa. Je to nejvíce v dosavadní historii.

Celosvětové setkání uměleckých kovářů na Helfštýně přilákalo v sobotu tisíce návštěvníků. Na nejvýznamnější akci svého druhu v Evropě dorazilo více než pět set mistrů černého řemesla z téměř dvou desítek zemí.

Hefaiston letos pokořil rekord. Na Helfštýn dorazilo 742 uměleckých kovářů

Původní odhad byl pět set až šest set uměleckých kovářů. Po sečtení všech účastníků letošního celosvětového setkání uměleckých kovářů Hefaiston na hradě Helfštýně ale mohou organizátoři přepisovat dosavadní rekordy. Na prestižní mezinárodní akci dorazil během minulého víkendu rekordní počet 742 uměleckých kovářů ze sedmnácti zemí světa. Je to nejvíce v dosavadní historii.

Mateřská škola v Borovanech může otevřít až tři nové třídy. Vznikly přestavbou bývalé školky, která od šedesátých let až do roku 1993 fungovala v zámeckém parku.

Borovanská školka v zámeckém parku znovu ožívá. První děti přivítá v září

Generace Borovanských ji pamatují jako nedílnou součást svého života. Chodili sem jako děti, vodili sem své ratolesti, pracovali tady. Školka v areálu zámeckého parku fungovala od roku 1967 až do roku 1993, kdy město otevíralo školku zbrusu novou. Jenže tam už se dnes záplava dětí z Borovan a okolí nevejde. I proto vdechli místní staré školce v zámeckém parku nový život. Ve středu 21. srpna 2024 slavnostně otevřeli zrekonstruovaný areál a už v září v něm přivítají nové žáčky.

Parkovací automaty jako první u nás rozmístilo město Brno v roce 1994. Později je nahradily modernější přístroje.

Praha v čele výběrů: jak parkovací automaty tahají z kapes řidičů miliony ročně

Každý rok obohatí rozpočty větších měst o miliony korun. U řidičů zrovna v oblibě nejsou, ale radnice ve městech a městečkách si je nemůžou vynachválit. Řeč je o parkovacích automatech. Ty v příštím roce oslaví 90 let od svého vzniku. Za jejich vynálezem stál americký novinář. V České republice se poprvé objevily před 30 lety v Brně.

Módní veletrhy Styl a Kabo

Módní veletrhy v Brně: Známé tváře předvedly na mole originální kousky

Brněnské výstaviště se stalo předposlední prázdninový víkend dějištěm významné módní události STYL a KABO přivítalo první dámu České republiky, paní Evu Pavlovou. Prestižní módní veletrhy Styl a Kabo, které mají více než třicetiletou historii, se postupně staly centrem módních trendů a místem setkání odborníků, obchodníků i známých osobností. Letos na akci zavítala i první dáma Eva Pavlová.

Běžkyně Tereza Fusková si na atletickém mistrovství České republiky do 22 let v Jablonci nad Nisou podmanila závod na osm set metrů.

Běžkyně Fusková získala na Mistrovství ČR do 22 let titul, Mitanová brala bronz

Slaví další triumf, velký úspěch kariéry. Uherskohradišťská běžkyně Tereza Fusková si na atletickém mistrovství České republiky do 22 let v Jablonci nad Nisou podmanila závod na osm set metrů. Členka Slovácké Slavie zvítězila časem 2:12.41, těsně druhá skončila Kateřina Osičková z Břeclavi, třetí byla Hana Kielarová z Moravské Slavie Brno.

Ilustrační foto

Zákaz kouření na balkonech bytových domů. Co vy na to? Hlasujte

/ANKETA/ Mnozí to znáte. Horký letní večer, káva do jedné ruky, cigárko do druhé, pak už si jen v klidu posedět na balkoně. S tím ale může být konec. Své o tom ví město Zlín, kde od začátku července začal platit na balkonech městských bytů zákaz kouření. Ten vyvolal velkou vlnu diskuzí a rozporuplné reakce v celém Česku. Města v Pardubickém kraji se zatím k podobnému kroku nechystají. Co na to ale říkáte vy? Hlasujte v anketě.

Demolice domů v ulici U České besedy.

Ocelové svaly neznají slitování, čtyři domy v centru Ústí jdou k zemi

/FOTO, VIDEO/ Nejde si toho nevšimnout. Čtyři vybydlené domy v ulici U České besedy nedaleko západního nádraží jdou k zemi. Demoliční stroje se s tím nepářou a na místě, kde měli „pelíšky“ bezdomovci, a kde často zasahovali hasiči u pálení všeho možného, je prakticky už jen hromada suti. Několikapatrové zchátralé budovy pomalu ale jistě mizí.

Kdy přesně pyrotechnici bombu odpálí zatím není jasné. Kvůli náročným přípravám to ale nebude ve středu 28. srpna, jak policie původně avizovala. Nyní se počítá s odstřelem ve čtvrtek, spíše však ale až v pátek.

Pytle s pískem a nejzkušenější pyrotechnici. Policie se chystá na odpal bomby

Několik dní usilovné práce bude předcházet odstřelu bomby, kterou minulý týden odhalili při výkopových pracích v chemičce v Záluží na Mostecku. Policie se na její likvidaci již nyní připravuje a odhalila postup, která má minimalizovat škody po jejím odstřelení. Zcela se vyhnout škodám ale možné nebude. Až do úterní 13. hodiny museli navíc pyrotechnici počkat, než skončí lhůta 144 hodin. Po tuto dobu totiž časovaná bomba mohla kdykoliv explodovat. První přípravné práce na její likvidaci začnou hned v úterý 27. srpna.

Lamí kluk Chico dělá radost v ZOO Tábor.

Lamí kluk Chico dělá radost v ZOO Tábor

Ještě nemá ani dva měsíce a už běhá jako velký. Občas to vypadá, jako by mu ani celý jeho rozlehlý výběh nestačil. Lamí kluk Chico, který přišel v táborské zoologické zahradě na svět s příchodem letních prázdnin, je pořádně zvědavý.

Na Šibeníku v Olomouci sídlil Letecký pluk 2 a Letecké dílny. Některé objekty slavných opraven se dodnes dochovaly.

Letecké dílny v Olomouci byly průkopnice. Před 100 lety zazářily s rozmetadlem

Zemědělci letos opět poslali na pole práškovací letouny. Žluté Čmeláky, podobné stroji ze scény s pilotem Štefanem z filmu Vesničko má středisková, mohli zahlédnout lidé na Hané, ale i jinde v Česku. Málokdo ví, že rozmetadla do letounů zkonstruovali a vyrobili v leteckých dílnách v Olomouci, a to už před bezmála 100 lety. Zařízení si nechali patentovat.