Kreativ

ŠTÍTEK: Česko

Přípravný fotbal: Slavia B - Žižkov.

Kam o víkendu v Praze za sportem?

/FOTO, VIDEO/ Už jste přemýšleli o tom, jak si zpestřit tento víkend? Co vyrazit na nějakou zajímavou sportovní akci? Podívejte se níže na přehled těch nejzajímavějších, rozdělených do kapitol podle jednotlivých dnů od pátku do neděle.

Tříletá Laura z Lanškrouna patří mezi hrstku českých dětí se vzácným Kabuki syndromem.

Syndrom Kabuki není v tabulce. Laura z Lanškrouna nemá na peníze od státu nárok

/DOKUMENT - ROZHODNUTÍ O ZAMÍTNUTÍ ŽÁDOSTI O PŘÍSPĚVEK NA AUTO/ Tříletá Laurinka Hubálková z Lanškrouna trpí od narozením vzácným Kabuki syndromem. Chodit začala teprve před Vánoci, na jedno oko vůbec nevidí, má problémy se sluchem i srdcem. Její rodiče žádali o příspěvek na auto, protože pravidelně jezdí k lékařům po celé republice. S žádostí neuspěli. Úředníci totiž nemají syndrom Kabuki v tabulkách a drží se striktně podmínek pro příspěvky dané zákonem. 

Hostem podcastu Ostravské ozvěny byl Jan Rafaj, generální ředitel české pobočky společnosti Heimstaden a také prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR. Moderuje šéfredaktor Deníku Extra Martin Pleva, 1. února 2024, Ostrava.

Jan Rafaj: Nájmy Heimstadenu zdraží, dost lidí dostane peníze zpět z vyúčtování

Vítejte u 13. dílu podcastu redakce Moravskoslezského deníku Ostravské ozvěny. Jeho záměrem je přinášet rozhovory se zajímavými hosty, jejichž životy, práce a osudy jsou spojeny s Ostravou a regionem. Našim dalším hostem byl Jan Rafaj, generální ředitel české pobočky společnosti Heimstaden a také prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR. Probrali jsme podrobně, co letos čeká nájemníky žijící v bytech zmíněné společnosti. Rozebrali jsme ale také situaci v kunčické huti Liberty.

Filip Přikryl

V kavárně vypínám hlavu, chválí si svůj koníček útočník Motoru Filip Přikryl

Plzeňský rodák Filip Přikryl (22 let) navazuje na svého o šest let staršího bratra Romana, který zanechal v Motoru velmi dobrou stopu. Jeho mladší sourozenec působí na jihu Čech druhou sezonu, jako jeden ze tří hráčů nevynechal v letošním extraligovém ročníku ani jeden zápas a jeho pozice v týmu je stále silnější.Nejvyšší hokejová soutěž nyní ctí reprezentační přestávku, po jejím skončení čeká Jihočechy atraktivní domácí retro zápas proti Kometě Brno (17:30).

Fotbalový rozhodčí Tomáš Louda povýšil z kraje do "Česka"

Z okresu až na profi listinu? Fotbalový rozhodčí Tomáš Louda udělal další krok

/ROZHOVOR/ Dva roky na okrese, necelé čtyři v kraji, na jaře už si Tomáš Louda zapíská české soutěže, tedy divize a třetí ligu. Jako jeden ze dvou středočeských sudích v polovině ročníku povýšil. „Obrovská radost, čest a motivace, ale zároveň i zodpovědnost dokázat, že ze středních Čech pochází kvalitní rozhodčí. Už se těším, až se jarní části soutěže rozjedou,“ vyhlíží novou kapitolu devětadvacetiletý rozhodčí z Kněžmostu.

Ilustrační foto.

Šipkařské soutěže v regionu: Karty pro finálovou fázi Extraligy jsou rozdány

Úplynulý ligový víkend v šipkách nabídl takřka plnou nálož. Pouze liga žen pauzírovala, ostatní soutěže, včetně národní Superligy, hrály řádné kolo. Právě v nejprestižnější lize, její severozápadní konferenci, měla na neděli naordinované dva duely trutnovská 40. Cestovala k nim do Mostu, kde se utkala s domácími Kanci a s takřka domácím Dream teamem z nedalekého Jirkova.

Hostem videopocastu Byznys kafe byla vedoucí partnerka poradenské společnosti RSM Monika Marečková

Platy hodlá zvyšovat více než polovina firem, zjistil průzkum poradenské firmy

Ve kterých oborech se letos zaměstnanci mohou těšit na růst platů? Jak české firmy zvládají „nálož byrokratických povinností“? A co přinese nová směrnice o transparentnosti odměňování, podle které by měli mít lidé právo vědět, kolik bere jejich kolega? To a mnohé jiné zajímavosti týkající se podnikání prozradila Monika Marečková, vedoucí partnerka poradenské společnosti RSM, která byla hostem dalšího dílu našeho pořadu Byznys kafe.

Výsledky výzkumu představil archeolog Kryštof Derner z Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech, který sídlí v Mostě.

Historie Kadaně pod podlahou domu. Archeologové našli staré opevnění i minci

/FOTO, VIDEO/ Více než dva roky trvá archeologický výzkum v Karschově domě v Kadani, který je sevřený mezi hradební a parkánovou zdí. Stále nekončí. Archeologové už ale představili výsledky dosavadní práce. Narazili na objekty starší než je hradba, části opevnění, předbraní i jámy starší než nejstarší kadaňský příkop. Základy domu také vydaly vzácnou historickou minci a části tehdy luxusního zboží.

Zákazníci Alberta darovali ve Sbírkách dalších 185 tun potravin

Samoživitelé i senioři v nouzi. Albert vloni daroval potřebným 3 500 tun jídla

Albert ve svých obchodech neprodá jen jedno jediné procento potravin. I pro toto minimální množství ale hledá smysluplné uplatnění, nejlépe v podobě darů pro lidi v nouzi. Díky spolupráci s potravinovými bankami i novým projektům zaměřeným na darování čerstvých potravin, se v loňském roce dostalo k potřebným o pětinu více jídla.

Kytarista Matěj Fišer.

Přes den podniká v pohřebnictví, večer hraje v thrashmetalové kapele

/ROZHOVOR/ Ve dne podnikatel, večer kytarista v thrash metalové kapele. Řeč je o Matěji Fišerovi z Valašských Klobouk, který je spolumajitelem pohřebnické firmy a zároveň také kytaristou kapely Refore. Jak se dostal k podnikání v tomto oboru? Na kolik dnes vyjde pohřeb? A jak se mu daří skloubit práci, hudbu a rodinu? O tom všem hovoří v rozhovoru pro Deník.

Traktor Zetro Proxima ze současné produkce.

Lesk a bída motoristického průmyslu: Co za skvosty se u nás vyrábělo a vyrábí

Nejen v minulosti, ale i v současnosti se v České republice vyrábějí automobily, autobusy, trolejbusy i motocykly. Historie ukazuje, že jich je a byla celá řada. Nachystali jsme pro vás malého průvodce, který ukazuje místa, kde se nyní výroba dopravních prostředků v Česku nachází nebo kde se úžasné motorové stroje vyráběly dříve. Zavzpomínejte si s námi na dodnes slavné i na některé zapomenuté motoristické značky.

Ilustrační snímek

Čtenáři Deníku se spíše zastávají práva na obranu s palnou zbraní. Řekli důvody

Rekordní počet mailů k tomu, zda omezit držbu střelných zbraní, obdržela redakce Deníku. Převažují v nich názory těch, kdo nechtějí zbrojní zákon měnit. „Držitelů zbrojních průkazů je cca 300 tisíc, což jsou tři procenta obyvatel. Jeden každý z tohoto počtu má svůj vlastní individuální důvod, proč zbraně vlastní, jaké zbraně vlastní a kolik jich vlastní. A teď slyší ze všech stran, že ty zbraně mít nemá, že je nepotřebuje, že jich má zbytečně mnoho a že se musí omezit. A proč? Protože většina to chce. Skutečný odborný argument ale není,“ napsal například čtenář Filip Krejčí.

Potkan. Ilustrační foto

Mrtvý potkan zpochybnil hygienu v ašské vietnamské tržnici

Mrtvý potkan na zahradě obyvatelky v Aši rozvířil pochybnosti o hygieně v nedaleké ašské vietnamské tržnici, která zákazníkům kromě obvyklého vietnamského sortimentu nabízí i gastronomické služby. Po stížnosti na tamní poměry zpozorněli krajští hygienici a podnět předali k prověření odboru životního prostředí na ašské radnici.

Ředitel Cermatu Miroslav Krejčí

Ředitel Cermatu Miroslav Krejčí: Vysvědčení by se nemělo zohledňovat vůbec

Pracovních plánů má ředitel Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) Miroslav Krejčí spoustu. Ale neví, zda bude po letošních přijímačkách na střední školy, kdy se poprvé přihlášky podávají elektronicky, ještě v čele této instituce stát. Vzhledem k tomu, co s minimálním týmem lidí za necelé čtyři měsíce dokázal, je to skoro absurdní úvaha. V Česku nikoliv.

Zprava maminka s Majdalenkou, člen správní rady Jan Chovanec a nominující Lucie Procházková, oba z Malfini.

Zaměstnanci Malfini v Ústí pomáhají, Majdalenka měla radost

Kateřinka, Terezka a Majdalenka – to jsou tři děvčátka napříč Českou republikou, která obdržela od společnosti Malfini finance v rámci charitativního projektu. „Jedná se o jednu z aktivit naší společenské udržitelnosti, kterou vyhlašujeme vždy ke konci roku u příležitosti světového svátku dárcovství Giving Tuesday,“ říká člen správní rady Jan Chovanec.

Ilustrační snímek

Deník je nejčtenějším zpravodajským titulem v Česku. Už podeváté v řadě

Deník se opět stal nejčtenějším novinovým titulem v Česku. Celkem 1 857 000 lidí si ho přečte alespoň jednou za čtrnáct dní. Data měření čtenosti zpracoval Media projekt za období 1. až 4. čtvrtletí roku 2023. Čísla zároveň ukázala, že ve čtvrtletním srovnání si Deník polepšil o bezmála šest tisíc čtenářů.

Obří ptačí sítě budou jako první v ČR chránit tuzemský úsek dálnice D55 na Slovácku.

Obří ptačí sítě budou chránit dálnici D55 na Slovácku. Poprvé v Česku

Výjimečná a náročná, protože vede místem s nestabilním podložím, je stavba dálnice D55 mezi Starým Městem a Moravským Pískem. Řidiči se po ní poprvé projedou koncem roku. Navíc jde o první dálniční úsek v České republice, který budou chránit obrovské ptačí sítě. Dělníci právě zasazují jejich konstrukce.

Mladí šoféři na silnicích často zbytečně riskují. Pomoci „zkrotit“ jejich chování ma projekt L17

O řízení auta od sedmnácti je v Česku zájem. Na řidiče dohlížejí hlavně rodiče

Osobní auta v Česku už řídí legálně stovky sedmnáctiletých řidičů. Od ledna to umožňuje novela zákona o silničním provozu. Ovšem se zásadní podmínkou - ze sedadla spolujezdce na ně musí dohlížet zkušený šofér. Nemůže jím však být jen tak někdo nahodile, mentor musí být zapsán v kartě začínajícího řidiče. Od změny si odborníci slibují pokles počtu nehod zaviněných nezkušeností.

Jan Šťovíček chce přivést do Česka nejprestižnější šampionáty

Může formule 1 dunět na okruhu u Brna? Šťovíček: Ideální poloha i parametry

Vrátí se na Masarykův okruh závody mistrovství světa silničních motocyklů? Může mít na oblíbeném okruhu u Brna jednou zastávku Velká cena Česka v nejprestižnější motoristické disciplíně formuli 1? Prezident Autoklubu ČR, člen Světové rady motorsportu Mezinárodní automobilové federace a dlouholetý člen představenstva Mezinárodní motocyklové federace Jan Štovíček je v tomto směru mírným optimistou. Na téma vrcholných motoristických šampionátů hovořil při nedávném vyhlášení mistrů světa a Evropy v autokrosu a rallycrossu.

K 31. lednu 2024 evidovala krajská pobočka Úřadu práce v Ústí nad Labem 33 587 uchazečů o zaměstnání. Foto ilustrační.

Teplicko má jednu z nejnižších nezaměstnaností v kraji, vede Most

Průměrná nezaměstnanost v Ústeckém kraji se zvýšila na šest procent. Vyplývá to z analýzy Úřadu práce. V lednu 2024 vzrostl celkový počet uchazečů o zaměstnání v Ústeckém kraji na 33 587, počet hlášených volných pracovních míst se snížil na 11 213. Teplicko si ale v tomto přehledu nevede špatně.

Plzeňský kapitán Lukáš Hejda na středeční tiskové konferenci.

Jako mentor se necítím, řekl Hejda. Pak prodloužil v Plzni smlouvu

/ROZHOVOR/ Jen pár dnů před startem jarní části fotbalové sezony oznámila plzeňská Viktoria prodloužení smlouvy s Lukášem Hejdou. Třiatřicetiletý stoper, jenž v posledních letech nosí na paži kapitánskou páskou bude na západě Čech působit až do roku 2025.