Kreativ

ŠTÍTEK: Česko

StarDance opustili herečka Jana Paulová a tanečník Robin Ondráček

Šok ve StarDance, opustila ho Jana Paulová. Padly i první tři desítky

Šesté kolo taneční soutěže StarDance bylo ve znamení valčíku, jivu a tanga. Tanečníkům z řad celebrit zpestřili trénink rodinní příslušníci, partneři a kamarádi. Vypadl pár Jana Paulová – Robin Ondráček. Herečce k postupu nepomohla ani aura lásky a pohody, kterou jako sluníčko prozářila kolektiv tanečníků. „To, co Jana Paulová dokázala, by mohlo být inspirací pro ostatní důchodce. Vyhrála, ačkoli nepostupuje,“ napsala jedna z divaček na sociálních sítích.

Výročí 17. listopadu a sametové revoluce v Praze, ilustrační.

Kvíz: Slavíme 35. výročí sametové revoluce. Víte, co se tehdy přesně dělo?

V neděli 17. listopadu si připomínáme události, které výrazně ovlivnily (nejen) Českou republiku. V tento den se po celé republice, a především v centru Prahy, schází tisíce lidí, aby zavzpomínaly na to, co se na našem území stalo v roce 1939 a 1989. U příležitosti 35. výročí sametové revoluce jsme pro vás připravili kvíz, ověřte si, jak dobře znáte detaily z historie.

Listopad 1989 v Berouně

Zpátky v čase: Podívejte se, jak to na Berounsku vypadalo v listopadu 1989

V neděli 17. listopadu si během státního svátku připomínáme velké události, které se zapsaly do dějin Česka. Nejprve uzavření vysokých škol v roce 1939 a následně i tzv. sametovou revoluci, která nastala v roce 1989. Zajímá vás jak to tehdy vypadalo na Berounsku? Podívejte se na galerii.

Sametová revoluce v Rakovníku.

35 let od sametové revoluce: Připomeňte si, jaká byla v Rakovníku

Po celé České republice si lidé v neděli 17. listopadu připomenou události nejen z roku 1939, ale také roku 1989, které odstartovaly sametovou revoluci. V Rakovníku se na tento významný moment v posledních letech upozorňuje u sochy Sisyfa, tentokrát tomu tak bude v neděli od 17 hodin. V Novém Strašecí to bude o hodinu dříve, tedy v 16 hodin, a to u budovy gymnázia. 

Snímek Leonidů z roku 2009.

Noční oblohu nad Českem rozzáří Leonidy. Mohou způsobit i ohnivou show

Rychlý a jasný meteorický roj Leonidy dosáhne svého maxima, díky čemuž bude možné na noční obloze pozorovat každoroční světelnou show. Pro sledování pozůstatků komety Tempel-Tuttle bude stačit být mimo osvětlené oblasti. V minulosti prolétající meteory byly natolik žhavé, že je lidé považovali za Boží znamení. Jak a kdy Leonidy letos v listopadu pozorovat? Jaké bude počasí?

Budoucí vzhled sanitních vozidel zdravotnické záchranné služby by se měl nejvíce podobat současnému vzhledu sanitek ZZS Královéhradeckého kraje. Vizualizací ministerstvo zdravotnictví nedisponuje

Sanitky čeká změna. Dostanou povinně nový vzhled a červenomodré majáky

Sanitky zdravotnické záchranné služby v Česku budou mít jednotný vzhled. Klasické modré majáky nahradí povinně kombinace modročervených. Na zadní části budou povinné červené reflexní pruhy. Počítá s tím novela vyhlášky ministerstva zdravotnictví, která by měla začít platit nejpozději od března příštího roku. Týkat se ale nebude současných vozidel.

Prase divoké.

Lov divočáků v Česku: Stát platí myslivcům miliony, šetření to může ukončit

Rozhodnutí úředníků ministerstva zemědělství, aby divoká prasata v Libereckém kraji stříleli kromě myslivců i policejní odstřelovači, vyvolalo velké vášně. Zatímco ministerstvo i úřady rozhodnutí obhajují nutností rychle a výrazně utlumit černou zvěř v oblasti, kde řádí africký mor prasat, myslivcům vadí zásah v jejich „revíru“. Lidé zvedají obočí nad vynaloženými náklady na celou akci, které šplhají do milionů korun a baví se jednáním, které maří policejní práci. Jaké počty divokých prasat se v Česku ročně odloví kde dělají škody a kolik vyplácí stát myslivcům na zástřeleném shrnuje přehled Deníku.

Ke správným vánočním trhům neodmyslitelně patří svařák, punč nebo medovina. V Kuksu se prodává i vaječný likér.

Advent začal, kam lze vyrazit na vánoční trhy na Trutnovsku a v Polsku?

První a v regionu nejvyhledávanější vánoční trhy se konaly během dvou listopadových víkendů v Kuksu, navštívilo je 17 tisíc lidí. Na Trutnovsku bude možné vyrazit také na další vánoční trhy, jarmarky a akce. Velký zájem je rovněž o akce v Polsku. Kdo si bude chtít zazpívat koledy, může se připojit do akce Deníku Česko zpívá koledy ve středu 11. prosince v 18 hodin.

Hokejisté HC Olomouc prohráli na Spartě.

Mora prohrála o gól na Spartě

Hokejisté Sparty porazili v předehrávaném utkání 20. kola extraligy Olomouc 3:2. Doma uspěli posedmé v řadě a posunuli se do čela soutěže o skóre před Pardubice, které v pátek deklasovali 8:1. Pražané dnes vstřelili všechny góly v první třetině, dvěma body se pod úspěch podepsal Michal Řepík. Olomouc prohrála venku pošesté v řadě a neuspěla v osmém z devíti utkání na kluzištích soupeřů.

Památník obětem z roku 1989 v Temešváru.

Z Čáslavi do Temešváru a Aradu. Střelba do lidí rozpoutala krvavou revoluci

/FOTOGALERIE, VIDEO/ 17. listopad slavíme jako obnovení svobody a demokracie v naší zemi. Tyto přelomové události nazýváme „sametová“ či „něžná“ revoluce. A přestože historii nelze změnit, někdy slýcháme, že byla zbytečně něžná a příliš sametová. Jak to vypadá, když chybí „sametovost“, se můžeme přesvědčit na událostech z prosince roku 1989 v rumunském Temešváru či Aradu, kde začala krvavá revoluce.

Ruční výroba a tajný recept. Hořické trubičky okouzlují již dvě století

Ruční výroba a tajný recept. Hořické trubičky okouzlují již dvě století

Hořické trubičky, jedinečná sladkost z Podkrkonoší, se právem pyšní svou historií i prestižním chráněným zeměpisným označením, které jim udělila Evropská unie. To znamená, že pravé Hořické trubičky se mohou vyrábět pouze v katastru města Hořice, kde si je můžete zakoupit u několika tradičních výrobců.

Tak to vypadá v dílně rodiny Janáčků v Přibyslavi, kde ručně vyrábějí malířská plátna

Plátna vyrobená ručně míří k umělcům přímo z Přibyslavi. Podívejte se

/VIDEO/ V dílně v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku se Luboš Janáček věnuje tradiční výrobě malířských pláten, která si oblíbili profesionální malíři z Česka i Slovenska. Navzdory globalizaci a levnému dovozu zůstává firma věrná poctivé české řemeslné práci. Nahlédněte s Deníkem do výroby v poslední firmě svého druhu.    

Slavnostní oceňování dárců krve a plazmy plaketami profesora Jana Janského v Rapotíně.

Transfúzní služba poděkovala zlatým a stříbrným dárcům krve ze Šumperska

Slavnostní oceňování dárců krve a plazmy plaketami profesora MUDr. Jana Janského se uskutečnilo ve čtvrtek 24. října. Ocenění dárci byli pozváni do Kulturního centra Rapotín, kde pro ně byly nachystány kromě ocenění i dárky od Českého červeného kříže, AGEL Transfúzní služby a od zdravotních pojišťoven, které podporují bezpříspěvkové dárcovství krve. Poděkovat dárcům krve přišla i zastupitelka města Šumperk, místostarostka Eva Kostecká.

Žáci z Mladé Boleslavi a Luštěnic se umístili na předních příčkách v IT soutěži.

Geniální mozky jsou z Boleslavska! Žáci ohromili v celostátní IT soutěži

Česká informatická soutěž IT-SLOT letos slaví významný milník, neboť proběhla již popatnácté. Soutěž testuje znalosti žáků 8. a 9. tříd z informatiky, matematiky a logiky. Letos se do soutěže zapojilo rekordních 17 396 žáků z celé České republiky, přičemž Mladá Boleslav a okolí měly své úspěšné zástupce.

Pardubičtí basketbalisté se připravují na víkendové utkání.

Trenér Šotnar: "Zranění nás brzdí, ale tým drží pohromadě a ukazuje charakter."

Trenér basketbalového týmu Pardubic Jan Šotnar má za sebou první měsíce v novém klubu. Začátek sezóny nebyl jednoduchý – úzká rotace, zranění klíčových hráčů a těsné prohry prověřily tým i realizační štáb. Přesto zůstává optimistický: „Držíme při sobě – hráči, realizační tým i vedení. V těžkých chvílích se pozná charakter.“ 

Odborná konference zubních techniků na Střední zdravotnické škole a Vyšší odborné škole zdravotnické v Českých Budějovicích v roce 2019. Foto: SZŠ VOŠZ Č. Budějovice

V Budějovicích na zdrávce se věnovali dva dny péči o zuby

Jak využít lupové brýle nebo fotografické snímkování při práci zubařů a příbuzných oborů nebo jaké bakterie ovlivňují zdraví zubů. To byla témata některých přednášek na dvoudenní mezinárodní konferenci, kterou společně se specializovanými firmami a dalšími odborníky v oblasti stomatologie a dentální hygieny uspořádali na Střední zdravotnické škole a Vyšší odborné škole zdravotnické v Českých Budějovicích.

Bývalý schwarzenberský palác, sídlo okresního výboru KSČ, 1971. Foto ze sbírky fotografií a pohlednic Jiřího Dvořáka poskytl Státní okresní archiv České Budějovice.

Odkud nám vládla strana a jak se měnila využití sídel KSČ na jihu Čech

Staliňák, Kokos, Sekret, U tří trpaslíků… Tak lidé říkali před revolucí budovám, kde sídlily okresní sekretariáty strany. Kde měli své paláce v okresních městech na jihu Čech komunisté? A jaký byl osud sídel okresních výborů KSČ v Jihočeském kraji po revoluci? Podívejte se, kdo nyní objekty využívá.

Obálka knihy Jan Černý z Vinoře.

Recenze knihy: Jan Černý z Vinoře

Rožmberské dominium bylo značným majetkovým a hospodářským celkem v zemích Koruny české. Během ekonomického vrcholu v druhé polovině 16. století se jeho území rozprostíralo na převážné části českého jihu, přesahovalo do středu Čech i za zemskou hranici do Rakous a obsahovalo oddělené ekonomické enklávy na Moravě i ve Slezsku.

Odstranění billboardů u silnic na Prachaticku. Ilustrační foto.

Po roce vyšetřování kriminalisté obvinili provozovatele nelegálních billboardů

Vydírání, loupež, výtržnictví a omezování osobní svobody. To jsou obvinění pro českobudějovického podnikatele Antona Fischera a jeho syna Olivera a jejich společníka Tomáše Plánského. Informaci přinesl irozhlas.cz. Vyšetřovatelé muže viní z fyzických útoků a zastrašování aktivistů, úředníků i politiků, kteří vystupují proti jejich nelegálnímu podnikání s billboardy.

Nová víceúčelová sportovní hala v Lomnici nad Lužnicí

Starosta Lomnice nad Lužnicí neskrývá nadšení. Krásná hala je v provozu!

V Lomnici nad Lužnicí starosta města slavnostně otevřel novou sportovní halu, která přináší široké možnosti pro místní sportovní kluby a školní tělesnou výchovu. Díky kombinaci městských úspor, komerčního úvěru a klíčové dotace od Národní sportovní agentury se podařilo realizovat projekt za téměř 60 milionů korun. Nové zařízení slibuje nejen zlepšení sportovních podmínek, ale i podporu rozvoje mladých talentů, jako je vicemistryně České republiky Klárka Nováková.

Vojtěch Mareček ze Slavie Praha cepuje školáky na základce v Chánově.

Slávista trénoval v Chánově. Mějte sny, třeba se splní, motivoval děti brankář

V drsné lokalitě mosteckého Chánova, na kterou se s lehkou nadsázkou hodí hláška tvrdého učitele Igora Hnízda z filmu Obecná škola: Že sem se odváží policisté pouze na koních a vždy ve dvou, špičkový trenér brankářů mládežnické Slavie Praha Vojtěch Mareček vedl trénink. Přijel místním dětem na zdejší základní školu ukázat, že když mají sny a jdou si za nimi, tak mohou uspět. Jako to dokázal on, ač sám nikdy nechytal elitní českou ligu.

Milan Fred Pištěk.

Radili nám, ať schováme trikolóru, vzpomíná na revoluci v Teplicích Fred Pištěk

68letý Milan Fred Pištěk je známý jako hudebník a hybatel kultury po 89. roce v Ústí nad Labem. Před revolucí žil přes deset let v Teplicích, hrál v punkovém Šanově a byl aktivní i v místním undergroundu. V autentickém rozhovoru, kde si nad některými událostmi a postavami pro něj typicky nebere servítky, znovu ožívají vyhlášené podkrušnohorské smogy i pelechy mániček a pankáčů.

Odborníci z Nemocnice Privamed představili veřejnosti nové metody léčby migrény.

Centrum v Plzni pomáhá pacientům s migrénou. Odborníci představili nové metody

Dostat pod kontrolu i komplikovanější případy migrény pomáhá nové Centrum pro diagnostiku a léčbu bolesti hlavy v Nemocnici Privamed v Plzni. Pacientů neustále přibývá. V tomto týdnu se centrum na jedno odpoledne otevřelo veřejnosti. Na akci se návštěvníci setkali mimo jiné i s odborníky, kteří se zaměřují na komplikované případy migrén a nabízejí nejmodernější léčebné možnosti včetně biologické terapie.

15 minut Kateřiny Perknerové - exkluzivní debatní pořady Deník.cz

ANKETA: Souhlasíte se zvýšením hranice pro odchod do důchodu na 67 let?

Koalice SPOLU ohlásila, že do sněmovních voleb 2025 bude opět kandidovat v trojbloku. A už zahájila první fázi kampaně. V ní chce představit lidem svoje dosavadní úspěchy, a proto zvolila heslo: Děláme, co je třeba. Na dvou stovkách billboardů můžeme číst tato sdělení: „Zastavili jsme závislost na Rusku, Snížili jsme deficit o 180 miliard korun, Vrátili jsme Česku respekt v zahraničí.“ Sebekriticky na nich nenajdeme tvrzení, že vláda zvýšila životní úroveň nebo snížila daně.

Listopadové události roku 1989 v Příbrami.

Aktéry listopadu 1989 na dobových fotografiích dokázali muzejníci pojmenovat

/FOTOGALERIE/ Lešetický Památník Vojna je ideálním místem, kam zajít vzpomínat na přelomové události před 35 lety: na 17. listopad 1989 a dny následující. Po Národní třídě a Albertově v Praze bývá právě Památník Vojna dalším vyhledávaným pietním místem v Čechách, kde si veřejnost připomíná výročí listopadových událostí roku 1989.

Představitelé ministerstva školství plánují změnit výuku cizích jazyků na základních školách. Navrhují, aby se povinně na všech školách vyučovala angličtina už od první třídy. Souhlasíte?

Ruština pryč, angličtina už od 1. třídy, chce ministerstvo. Odborníci nesouhlasí

Představitelé ministerstva školství plánují změnit výuku cizích jazyků na základních školách. Navrhují, aby se povinně na všech školách vyučovala angličtina už od první třídy. Změnu prosazují i u druhého jazyka, povinný by měl být od sedmé třídy. Úředníci u něj plánují zúžit výběr z možných jazyků. Vypadnout tak může třeba ruština. Navrhované změny ale část učitelů a odborníků na školství kritizuje. Poukazují na to, že na změny není dostatek času ani učitelů. Ponechali by současné nastavení a pozornost věnovali modernějším a efektivnějším metodám výuky.

Zařízení Helios 5 PFIB CXe, které stálo více než 45 milionů korun, využijí liberečtí vědci pro podporu průmyslového sektoru a firem.

Liberečtí vědci představili unikátní mikroskop. V Čechách ho je jak šafránu

Nový elektronový mikroskop pomocí přesných lokálních řezů otvírá 3D pohled na zkoumaný vzorek, čímž velmi zjednoduší práci vědcům Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace Technické univerzity v Liberci (CXI TUL). Zařízení Helios 5 PFIB CXe, které stálo více než 45 milionů korun, využijí pro podporu průmyslového sektoru a firem.