Praha /ROZHOVOR/ - Na nedávném Světovém poháru sice skončilo Finsko bez jediného bodu až za Českem (a pro mnohé to bylo možná vůbec největší překvapení turnaje), jinak se ale nenechme mýlit. Pokud jde o výchovu mladých talentů s potenciálem dobýt hokejový svět, jsou „Suomi" daleko jinde.
Východní Čechy/ Praha - „Je to nejen výrazná a moudrá osobnost, ale hlavně obyčejný, milý a vtipný člověk," shod-li se včera politici z Pardubického kraje.
Mrákov – Moderátor, herec, bavič a vypravěč Martin Švejda je členem kapely Walda Gang, která zahraje tuto sobotu v Kulturním domě v Mrákově. Při této příležitosti jsme mu položili pár otázek.
Trutnovsko, Pojizeří - Více než polovina manželství končí rozvodem. Česká republika se nemůže pyšnit lichotivou bilancí. A to ještě se rozchází spousta párů, které nejsou oddány.
Praha - Hlavní město si počátkem roku 2015 protiprávně udělila výhodu v reklamě, uvedl zástupce veřejné ochránkyně práv Stanislav Křeček. Hlavní město podle něj porušilo princip rovnosti a zvýhodnilo se před ostatními pořadateli, když sobě povolilo, ale ostatním pořadatelům akcí zakázalo reklamu v památkové rezervaci. Pražský magistrát už slíbil nápravu. Ve čtvrtek to v tiskové zprávě oznámila mluvčí ombudsmanky Iva Hrazdílková.
Brno – Uměním na prevenci proti rakovině prsu upozornili ve čtvrtek lékaři z brněnské Polikliniky Zahradníkova. Na stěnách radiologického oddělení vystavili sérii snímků z mamografického screeningu. Obrazy na poliklinice zůstanou.
Brno - Společnost E.ON Distribuce dnes v Brně otevřela nový dispečink elektrických sítí. Jeho vybudování stálo víc než půl miliardy korun, řekl předseda představenstva společnosti Zdeněk Bauer. Firma podle něj zmodernizovala technologie a systémy, které byly zastaralé.
Praha – Pár vypitých piv, která si dopřál pozdě večer, nakonec přiznal 29letý řidič, kterého před týdnem načapali policisté při silniční kontrole v Úvalech na Praze-východ. O tom, že v pátek ráno při namátkové kontroly šoféra Škody Fabia projíždějící přes Úvaly směrem od Prahy na Kolín nadýchal muž za jejím volantem bezmála půl promile, informovala ve čtvrtek policistka Eva Kropáčová.
Česká Třebová - Skvělý workshop s Petrem Ježkem, několikanásobným mistrem ČR a semifinalistou ME i MS v break dance, se uskutečnil v českotřebovské Taneční škole. Break dance je akrobatický hip hopový tanec, který má svoje počátky v 70. letech.
Praha - Mzdy zaměstnanců v podnikové sféře v ČR, jejíž jádro tvoří průmyslové podniky, by se v letošním roce měly v průměru zvednout o 2,7 %. Vyplývá to z šetření mezi 169 členskými nefinančními podniky, které uskutečnil Svaz průmyslu a dopravy (SP) společně s Českou národní bankou. O výsledku dnes zástupci svazu informovali na tiskové konferenci. Ve stejném průzkumu z počátku letošního roku firmy očekávaly letošní růst mezd o 2,4 %.
Praha - Migrační krize se musí řešit na evropské úrovni, řešení na úrovni jednotlivých států není možné, řekla dnes poslancům česká eurokomisařka Věra Jourová. Vyslovila se za odbourání byrokracie v unii, která je podle ní právem kritizována. Jourová se ale také přimlouvala za vznik úřadu evropského prokurátora, jenž by stíhal například velké přeshraniční daňové podvody a korupci při rozdělování peněz z evropských fondů. Zřízení evropského prokurátora označila za svůj nynější prvořadý úkol.
Ještě jim nebylo dvacet, a už jsou rozvedení. Dva mladíci a čtyři mladé paní si takovou životní zkušenost odbyli i v loňském roce. Strohá oficiální čísla Českého statistického úřadu (ČSÚ) skrývají nespočet podobných detailů.
Habartov – Policie odchytila ve čtvrtek psa, který před dvěma dny zaútočil na dvouletého chlapce v Habartově na Sokolovsku. Po rozsáhlé pátrací akci ho nakonec nalezla přímo u jeho majitelky. Právě u ní k napadení došlo, když pes vyběhl ze zahrady a pokousal v obličeji vnuka ženy.
Libavá – Voják, který byl těžce zraněn při květnovém incidentu na Libavé, se zotavuje ve Vojenském rehabilitačním ústavu ve Slapech. Desátníka Jiřího Fojtíka z 71. mechanizovaného praporu v Hranicích tam v tomto týdnu přijel navštívit a povzbudit na cestě zpět do běžného života ministr obrany Martin Stropnický. Vzal s sebou o paralympijského vítěze a mistra světa v cyklistice Jiřího Ježka.
Staré Heřminovy Mladí hasiči Starých Heřminov se v říjnu rozhodně nenudí. Poslední tři víkendy měli hodně nabité, zúčastnili se všech tří vrcholů letošního podzimu.
Praha - Skupina vojenských lékařů a instruktorů bude moci odjet do Iráku. Měli by tam působit do konce přespříštího roku v rámci operací proti takzvanému Islámskému státu. Misi, do níž se bude moci zapojit nejvýše 30 vojáků, dnes hladce schválila Sněmovna.
České Budějovice - Tři nové monitory za více než půl milionu korun budou dohlížet na zdravotní stav dětí hospitalizovaných v Nemocnici České Budějovice. Největší jihočeské krajské zdravotnické zařízení nové přístroje získalo ve středu od Nadačního fondu Kapka naděje, který se zabývá například podporou onkologicky nemocných dětí.
Habartov – Policie odchytila ve čtvrtek psa, který před dvěma dny zaútočil na dvouletého chlapce v Habartově na Sokolovsku. Po rozsáhlé pátrací akci ho nakonec nalezla přímo u jeho majitelky. Právě u ní k napadení došlo, když pes vyběhl ze zahrady a pokousal v obličeji vnuka ženy.
Brno – Chronickou leukémií ročně v České republice onemocní šest lidí ze sta tisíc obyvatel. Přestože je nemoc nevyléčitelná, lékařům se daří ji u pacientů brzdit. Výzkumný tým vědců z Fakultní nemocnice Brno a Ceitecu pracuje nyní na výzkumu kombinací léčby, která by mohla nemocné uzdravit.
Praha - V hlavním městě ve čtvrtek začíná výstava Karlova kolébka s podtitulem Karlovská výstava stát a čtvrtá aneb Osobnost Karla IV. v české novověké literatuře. Pořádá ji Památník národního písemnictví k 700. výročí narození českého krále a římského císaře. Veřejnosti bude výstava přístupná od 21. října do 20. listopadu.
Praha - Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) chce zachovat současnou podobu evropských sankcí proti Rusku, dokud se nepodaří dosáhnout pokroku při řešení konfliktu na východě Ukrajiny. Pokud by na dnešním a pátečním summitu Evropské unie zazněl návrh na zpřísnění sankcí, nepodpořil by ho, protože nemá k dispozici analýzu dopadů možných dodatečných opatření. Dnes to řekl na jednání sněmovního evropského výboru.
Hradec Králové - Pod hlavičkou České resuscitační rady se nedávno ve vzdělávacím a výcvikovém středisku Zdravotnické záchranné služby (ZZS) Královéhradeckého kraje uskutečnil první kurz pro takzvané First respondery.
Uničov – Když se astronomové z Uničova a Šternberka letos v srpnu vypravovali do Chorvatska, aby zaznamenali pozůstatky umírání kdysi velké a jasné komety, tušili, že na pobřeží Jadranu budou přát podmínky lépe, než kdyby meteorický roj Perseid sledovali v Česku.
Praha - Spisovatel Jiří Kostelecký se zabývá tématy, kterým se ostatní tolik nevěnují. Před devíti lety napsal ve spolupráci se Stanislavem Bártlem publikaci o největší knize světa, známé v Čechách jako Ďáblova bible.
Curych - Česká fotbalová reprezentace si po kvalifikační prohře s Německem a remíze s Ázerbájdžánem pohoršila v žebříčku FIFA o sedm míst a je na 40. pozici. V dnešním novém pořadí se Češi ocitli nejníže od října 2011, kdy byli sedmačtyřicátí. Jedničkou mezi národními týmy jsou nadále Argentinci.
Chrudim – Sezóna Atletiky Chrudim patřila i letos k těm úspěšnějším a proto přinášíme přehled všech úspěchů chrudimských atletů. V soutěžích družstev soutěžilo v krajském přeboru celkem sedm mládežnických družstev a družstvo mužů.
Prostějov – Ústřední postavou středečního střetnutí Prostějova s Mostem se stal Tomáš Protivný, jenž nejdříve přihrál na první branku utkání a poté ještě svou dalekonosnou střelou zvýšil na 3:1. Jeho gól byl nakonec vítězný, protože soupeř ze severu Čech dokázal ještě šestnáct sekund před koncem utkání zkorigovat na konečných 3:2.
Praha - Mezinárodní veletrh konopí a léčivých bylin Cannafest, který se uskuteční od 11. do 13. listopadu na pražském Výstavišti, nabídne 250 firem z 25 zemí světa. Bude se jednat o zatím největší počet vystavovatelů v jeho sedmileté historii. Loni se jich na veletrhu představilo více než 200. Novináře o tom ve čtvrtek informoval ředitel veletrhu Lukáš Běhal.
Cheb Společnost BWI Group včera otevřela v chebské průmyslové zóně svou první výrobní halu v České republice. V novém závodu, jehož rozloha je 15 tisíc metrů čtverečních, najde postupně práci 300 lidí.
Brno - Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj zrušil pokutu 600 000 korun pro Všeobecnou fakultní nemocnici v Praze. Zakázkou na pronájem komunikačního systému se budou znovu zabývat jeho podřízení. Vyplývá to z internetové databáze ÚOHS.
Jižní Čechy – Pět křesel pro ČSSD, dalších pět pro ANO 2011 a jedna pozice pro Jihočechy 2012.Tak by podle předběžné dohody z pondělí mělo vypadat složení rady kraje, jež bude životy Jihočechů řídit v příštích čtyřech letech.
Hranice – Předminulý rok to bylo poprvé, kdy se hranické náměstí na několik hodin proměnilo ve snowboardové a freeski závodiště. Pro velký úspěch se akce Summer Jam vrací, a jak pořadatelé avizují, máme se opět těšit na haldy sněhu i špičkové závodníky. Již v sobotu 22. října od třinácti hodin.
/POZVÁNKA/ Na letošní olympiádě v brazilském Riu vybojoval osmé místo. Je jedním ze šesti vzpěračských profesionálů u nás a na začátku listopadu přijede do Opavy, aby zájemce učil, jak správně vzpírat. Řeč je o Jiřím Orságovi, který brzy zavítá do crossfitové tělocvičny Czech Beast Gym Opava na náměstí svaté Trojice.
Východní Čechy, Malé Svatoňovice - Zní to skoro jako špatný vtip, ale je to realita. Z věznice Odolov u Malých Svatoňovic na Trutnovsku ve středu utekl další vězeň. Od počátku září už třetí.
Praha - Vláda dnes podepsala investiční smlouvu se společností General Electric (GE). Americká firma v Česku postaví závod pro vývoj, testování a výrobu turbovrtulových motorů. Výše investice do závodu dosáhne minimálně 50 milionů eur (1,35 miliardy Kč). Do vývoje nového motoru GE v evropských závodech investuje celkem 400 milionů dolarů (9,8 miliardy Kč), významnou část z toho v ČR. Celková výše investice v Česku tak bude nižší než původně uváděných 10 miliard korun.
Karlovy Vary - Přehlídka středních a vysokých škol představuje dětem a studentům, jaké mají možnosti ve svém budoucím vzdělávání. Již po dvacáté třetí se v karlovarském Thermalu koná akce Škola a trh práce a navštívit ji lze ještě během dneška.
Holešov – Stavebnice, hračky, plyšáci, historické porcelánové panenky: nejen to nabízí rozsáhlá výstava v holešovském zámku. Jsou zde k vidění jak novodobé hračky, které si mnozí z nás pamatují, tak i historické kousky.
Plzeň - První generální zkouška jedné z nejoblíbenějších Shakespearových komedií Sen noci svatojánské se konala v Divadle J. K. Tyla v Plzni ve středu dopoledne. Na sobotu je plánována premiéra.
Johannesburg - Čech Radovan Krejčíř souzený v Jihoafrické republice i v Česku tvrdí, že dopis jihoafrickým úřadům s žádostí o jeho převoz do vlasti výměnou za přiznání k trestným činům, z nichž je v JAR obviněn, napsal advokát bez jeho vědomí. Uvedla to dnes jihoafrická média.
Neratovice – V pražské Praga Areně v Horních Počernicích odstartoval druhý ročník Prague Academy. Ten chce přivést k motokárám další děti a mezi nimi najít ty, které se jim budou věnovat dál. Tváří projektu se stal sedmiletý Valter Vlk z Neratovic, nejmladší tovární jezdec na světě.
Karlovarský kraj - Čtyřleté úsilí všech pracovníků Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje (ZZSKK) přineslo jedinečné ocenění. Krajští záchranáři získali jako první v republice certifikaci Spojené akreditační komise (SAK), která potvrzuje zavedení a dodržování standardů, které v konečném důsledku pomáhají jak samotným záchranářům, tak i pacientům.