Praha /ROZHOVOR/ – Do Evropy denně proudí tisíce uprchlíků. Nejvíce jich přešlo hranice do EU přes řecké ostrovy. Náporu čelí především Lesbos nedaleko tureckého pobřeží. Právě tam byl i fotograf regionálního Deníku Martin Divíšek.
Brno - Brněnští vědci vyvinuli nové látky, které by v budoucnu mohly pomoct při léčbě některých druhů rakoviny. Série sloučenin nyní získala český patent, který zveřejnil Úřad průmyslového vlastnictví. Oznámil to mluvčí Centra biomolekulárního a buněčného inženýrství Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny Pavel Gejdoš. Na výzkumu se podílela i Masarykova univerzita.
Olomouc - Kriticky ohrožený slavík modráček tundrový na sklonku léta neodlétá z Česka do Afriky, ale jeho každoroční dlouhá pouť za teplem končí až v Indii a Pákistánu. Na cestě z Krkonoš tak tito drobní ptáci urazí zhruba 6000 kilometrů. Zjistili to ornitologové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, kteří pohyb slavíků monitorovali s kolegy z Norska a Švýcarska. Výsledky několikaměsíčního výzkumu publikoval britský ornitologický časopis Bird Study.
Olomouc – Během druholigové sezony se na Hanou přesunul z ambiciózního Varnsdorfu, aby pomáhal zachytávat brejky druholigových soupeřů. V této sezoně zatím zasáhl jen do pěti zápasů, z toho dvou pohárových. Je to logické.
Nymbursko - Dokonce i pod 28 korun za litr je k sehnání na Nymbursku benzin Natural 95. Právě takovou cenu nabízí u tradičně jednoho z nejlevnějších řetězců, firmy Ono. Přesně je to 27,90.
Nymburk - Jeho zahraniční hudební minulost je spjata s mnoha soubory, například The Stooges, The Residents, Lydia Lunch. Pod svým občanským jménem Kamil Krůta hrál v Čechách například v F. P. B., Už jsme doma, anebo ve vlastním projektu Pseudo Pseudo – migrující mezi USA a Evropou.
Trutnovsko, Pojizeří - Po devátém kole podzimní části tipovací soutěže čtenářů Krkonošského deníku evidujeme 165 hráčů a hráček. Na čele stále Marek Birke.
Praha - Česká republika má ve srovnání s dalšími evropskými zeměmi relativní dostatek kvalifikovaných uchazečů. Firmy jsou tak zatím schopné volné odborné pozice například ve finančnictví nebo obchodě obsadit. Vyplývá to z dnes představené studie Global Skills Index 2015 nadnárodní poradenské společnosti Hays. Studie analyzovala pracovní trhy 31 světových ekonomik. Česko podle studie má navíc ve srovnání s okolními zeměmi poměrně velkou pružnost pracovního trhu díky nízkému množství omezení a dobrému propojení vládních nařízení s pracovním trhem.
Střední Čechy – Vyloučení domácího hráče, strkanice, urážky, vyhrožování a strčení do rozhodčího. Utkání úvodního kola krajského přeboru fotsalistů mezi FC O. K. Kladno a Atlanticem Rakovník trvalo pouze necelou minutu, i tak toho přineslo poměrně dost a postaralo se o práci disciplinární komisi.
Osvětimany - Doma jej u kuchyňské linky rodina spatří jen málokdy, na druhou stranu ale jeho umění už mohli zhodnotit hned dva prezidenti České republiky. Řeč je o sedmatřicetiletém Tomáši Svobodovi z Těmic. Současnému kuchaři v Penzionu Malovaný v Osvětimanech je vaření profesí i koníčkem zároveň. Taková práce musí totiž člověka podle jeho slov především bavit.
Jablonec nad Nisou - Stovky řidičů autobusů po celém Česku obléknou ve čtvrtek na protest reflexní vesty. Vyjádří tím podporu jabloneckým odborářům společnosti BusLine, kteří na konci září vyhlásili stávkovou pohotovost a vyzvali k boji proti dumpingovým cenám ve veřejné dopravě a nízkým mzdám řidičů. Mimo odborových organizací se zatím nikdo neozval. Na zahájení jednání dávají odboráři politikům měsíc, pak jsou připraveni jít do stávky, řekl předseda jablonecké základní odborové organizace BusLine Jiří Kuchynka.
Králický Sněžník – Po čtvrt roce mohou lidé opět vyrazit do lesů v pohoří Králického Sněžníku a sousedních oblastech. V pondělí 12. října přestal platit zákaz vstupu do porostů vyhlášený v půli července kvůli masivním polomům způsobeným větrnou kalamitou. Většinu popadaných stromů se již podařilo odstranit.
Plzeňsko – Milan Včelák trpí odmalička praktickou slepotou. Před sebou vidí pouze hrubé obrysy. I přes svůj hendikep vystudoval vysokou školu, sportuje a věnuje se lidem, kteří mají podobné postižení jako on. „Člověk nemůže jenom sedět doma, to by to mohl rovnou zabalit. Řídím se olympijským heslem: Nikdy se nevzdávej," řekl třiatřicetiletý muž ze Starého Plzence.
Východní Čechy - Příliš velké množství kalorií v každodenním jídelníčku způsobuje přibývání na hmotnosti, což vede k nadváze a mnohdy až k obezitě. Existují však i potraviny, díky kterým tělo dokáže kalorie spalovat.
Brno – Z rodného Afghánistánu odešel Mohammad Omar, když mu bylo devatenáct let. Původně chtěl v Brně jen studovat, ale nakonec tu žije už jedenatřicet let. Jak sám říká, za tu dobu si na život v České republice tak zvykl, že se považuje spíše za Brňana. „Nedovedu si představit život nikde jinde," říká Omar.
Praha - V Běchovicích funguje první zvířecí krematorium na území Prahy, jeho povolení trvalo tři roky. Ze 70 procent spaluje psy, zbytek jsou většinou kočky. Ostatní zvířata tvoří jen asi jedno procento. Ve středu to řekli majitelé krematoria Jan Šípek a Jan Šimon. Kremace je podle nich úplně stejná jako u lidí, až na menší pec, která dokáže spálit zvíře do 130 kilogramů.
Praha, Brno - Dobrá zpráva pro fanoušky motorsportu. Promotérská společnost seriálu Grand Prix - španělská firma Dorna Sports - předložila nově založenému spolku, který má pořádat Velkou cenu v Brně, návrh smlouvy na následujících pět let.
Východní Čechy - Příliš velké množství kalorií v každodenním jídelníčku způsobuje přibývání na hmotnosti, což vede k nadváze a mnohdy až k obezitě. Existují však i potraviny, díky kterým tělo dokáže kalorie spalovat.
Východní Čechy - Příliš velké množství kalorií v každodenním jídelníčku způsobuje přibývání na hmotnosti, což vede k nadváze a mnohdy až k obezitě. Existují však i potraviny, díky kterým tělo dokáže kalorie spalovat.
Záhoří - Nevšední týden prožívají žáci Základní školy Záhoří. Navštívilo je osm studentů z různých koutů světa, z Ázerbájdžánu, Řecka, Ukrajiny či Bulharska. Cílů má projekt Edison hned několik. Děti se zdokonalí v angličtině, poznají tamější země i jejich kulturu.
Praha, Brno – Z Prahy přišla dobrá zpráva pro fanoušky motorsportu. Promotérská společnost seriálu Grand Prix španělská Dorna Sports předložila ve středu nově založenému spolku, který má pořádat Velkou cenu v Brně, návrh smlouvy na následujících pět let.
Brno - S ročním zpožděním, ale přece se dočkají. Fanoušci fotbalové Zbrojovky podle informací Deníku Rovnost budou už v jarní části aktuální prvoligové sezony na západní tribuně sedět pod střechou. Stavět se patrně začne v první polovině listopadu.
Osvětimany - Jako doma. Tak si dost možná připadá prezident České republiky Miloš Zeman v malé obci na Slovácku v Osvětimanech. Právě tento městys s osmi stovkami obyvatel se na několik dní znovu stane domovem prvního muže republiky při jeho návštěvě Zlínského kraje. Tamní Penzion Malovaný, který je majetkem kancléře prezidenta Vratislava Mynáře, bude Miloše Zemana hostit už počtvrté za poslední dva roky.
Zlaté ocenění nejlepší úřad Moravskoslezského kraje, takového uznání se dostalo městskému úřadu Studénka za dosažení 96 procent spokojenosti občanů v projektu vnějšího hodnocení a kvality života ve městě.
Háje (Příbramsko) - Společnost RWE naplnila před nadcházející topnou sezonou své zásobníky zemního plynu. K dispozici je v nich 2,6 miliardy metrů krychlových, což odpovídá třetině roční spotřeby celé ČR. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) na dnešním setkání se zástupci RWE u kavernového zásobníku v Hájích na Příbramsku uvedl, že současná kapacita zásobníků je dostatečná.
Vracov – V rovnatém profilu ve Vracově skončila dvouletá nadvláda týmu SK Praga. Na mistrovství republiky štafet orientačních běžců se favorizované družstvo tentokráte muselo sklonit před trojicí z Hradce Králové. Bronz na Hodonínsku bralo trio z Žabovřesk. Mezi ženami přední brněnský celek zcela opanoval stupně vítězek.
V seznamu nejprestižnějších světových univerzit, který každoročně zveřejňuje časopis Times, zabodovala Vysoká škola báňská Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO).
Karlovy Vary - Když Ahmad Zohoor přijel v roce 2004 studovat medicínu do České republiky, zřejmě ještě netušil, že svůj odjezd do rodné Palestiny bude chtít odložit na neurčito. A že toto rozhodnutí bude velmi složité, protože Ministerstvo vnitra mu neudělí povolení k pobytu. Zatím má lékař jenom jednu jistotu. Českou republiku nemusí opustit ihned, ale rozhodnutí se odkládá do března příštího roku. Do té doby získal lékař přechodné vízum.
Hradešín – Potkáváme se s Janem Psotou ml. z Hradešína nad dobrou kávou se záměrem popovídat si o právě připravované publikaci o mýtickém vrchu Klepec. Ale jak to tak bývá, se zajímavým člověkem řeč dost často přijde i na spoustu jiných témat.
Beroun – Václav Talich neodmyslitelně patří k Berounu. O to víc si to uvědomujeme v této době, kdy se koná již 33. ročník mezinárodního hudebního festivalu Talichův Beroun. A právě tomuto uznávanému dirigentovi je věnována přednáška v Muzeu Českého krasu, která začíná ve čtvrtek 15. října v 18 hodin.
Vracov – Na jihu Moravy se přepisovaly historické tabulky. Na prestižním Mistrovství České republiky v orientačním běhu, které pořádal SKOB Zlín, zápolilo v okolí Vracova 1600 závodníků! „To jsme nečekali. Jsme rádi, že na Moravu přijelo tolik lidí. Je to účastnický rekord mistrovství republiky," potvrdil ředitel soutěže Tomáš Podmolík.
Znojmo - Cikánský pohřeb doprovázený policií kvůli bezpečnosti v dopravě nebo bulharské brigádníky v zemědělství si jsou schopni lidé zaměnit s běženci. Volají i na policii.
Příbram /ROZHOVOR/ - Ve středu se můžete potkat nejen v ulicích Příbrami s dobrovolníky, kteří vám nabídnou bílou pastelku. Koná se totiž mezinárodní sbírka na pomoc nevidomým a slabozrakým lidem. O sbírce a organizaci jsme si povídali s Rudolfem Volejníkem, viceprezidentem Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ČR (SONS).
Kralupy – Ve čtvrtek se na ragbyovém trávníku představí ragbyová legenda. Bývalý reprezentant Manu Samoa, rodák z novozélandského Wellingtonu, Lome Fa'atau, který je mimo jiné také účastníkem dvou mistrovství světa.
Zlín - Růst mezd si lidé musí vynutit přes odbory, řekl dnes ve Zlíně prezident Miloš Zeman. Prezident přijel na oficiální návštěvu Zlínského kraje potřetí. Ocenil zdejší podniky, které navyšují výrobu a roste jim zisk, i investice hejtmanství do domovů pro seniory. Zeman ale připomněl problémy při budování dopravní infrastruktury i fakt, že Zlínský kraj má v České republice po Karlovarském kraji druhou nejnižší průměrnou mzdu.
Praha /FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ - Dvacáté narozeniny ve středu slaví česká reprezentantka v kanoepolu Dominika Adamcová. Kulatiny, čas bilancování. Čeho dosáhla? Bundesligového triumfu. Oddíl SKG Hanau získal poprvé v historii zlaté medaile a v jeho barvách pádlovaly a střílely dvě dívky, které pro toto odvětví vychovali v Braníku. Šesté místo národního týmu na mistrovství Evropy. Ruku na srdce, kdo čekal postup výběru na světový šampionát?
Domažlice – Obětí loupeže v lokálce na trase Kdyně – Domažlice je osmasedmdesátiletý Jan Prokop Holý z Hostouně. Sedmadvacetiletý mladík ho měl minulý týden ve středu v opuštěném vlaku po fyzickém napadení okrást o peníze.
Hesov – Sýrárna Pribina v Hesově je součástí společnosti TPK Hodonín, jednoho z členů francouzské rodinné firmy Bongrai se sídlem v Paříži, která se nyní přejmenovala na Savencia a patří do kvarteta evropských a světových lídrů ve zpracování mléka.
Praha – Česká pošta dnes vydala poštovní známku, na které je vyobrazena vlajka České republiky. Známka má oproti běžným formátům nepravidelný tvar, připomíná vlající vlajku.