/VIDEO, FOTOGALERIE/ Rychlé oteplení, tání sněhu a k tomu i poměrně vydatný déšť přinesly na některých tocích Česka zvýšení hladin. Projevilo se to také na území centrálních Čech. Asi nejdramatičtější situaci zaznamenali vodohospodáři Povodí Labe na říčce Doubravě v Pařížově na pomezí Kutnohorska a Chrudimska. Hrozí i řeka Sázava.
Zdanění cukru jako jedna z cest pro snížení obezity ve společnosti. Zároveň by podle společnosti PAQ Research mohlo zavedení spotřební daně na nápoje s větším množstvím cukru přinést do státního rozpočtu miliardové částky. Praxi s jejím zavedením má řada nejen evropských států. „U nás je důležité, abychom o tom konečně začali vážně diskutovat. Zároveň v České republice chybí celkový komplexní přístup k problematice zdravého života,“ prohlásil Zdeněk Ertl, předseda Sdružení sportovních svazů České republiky.
Zdanění cukru může být jednou z cest pro snížení obezity ve společnosti. Zároveň by podle společnosti PAQ Research mohlo zavedení spotřební daně na nápoje s větším množstvím cukru přinést do státního rozpočtu miliardové částky. Praxi s jejím zavedením má řada nejen evropských států.
Jakákoliv domluva, která odvrátí omezování péče, je dobrá pro pacienta. Tak lze podle ostravského onkologa Martina Paličky hledět na dohodu mezi ministerstvem zdravotnictví, VZP, mladými lékaři a odboráři o růstu odměňování lékařů. Jiný je ale podle něj pohled zdravotnický. „Nejdiskutovanější problémy – masivní přesčasy lékařů a porušování zákoníku práce – se dohodou nevyřešily,“ řekl v rozhovoru pro Deník.
Hladiny řek na řadě míst v Česku i v úterý nadále stoupají. Na více než 140 místech dosáhly vodní toky některého ze stupňů povodňové aktivity. Ve Zlínském kraji byl první stupeň povodňové aktivity v úterý dopoledne evidován na čtyřech místech. Vyplývá to z údajů uvedených na povodňovém webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
/FOTO/ Déšť a tání sněhu nadále zvyšují hladiny mnoha řek a potoků v Česku. Potápěči z řad pražských hasičů v této souvislosti asistovali v pondělí 25. prosince u zavírání vrat Čertovky - pod vodou vyčistili kolejnici a budou situaci monitorovat. „Sledujeme také zvýšenou hladinu Botiče v jeho ústí do Vltavy a v Křeslicích a Petrovicích,“ zmínil mluvčí hasičů Martin Kavka.
Harrachov přivítal sportovce, kteří bojovali o akreditaci na březnovou olympiádu v Itálii. Nabídl jim opět kvalitní podmínky, a proto se do Krakonošova města rádi vracejí. I když jim život zkomplikovalo postižení, za své sportovní výkony si medaile zaslouží všichni.
Když před několika lety Lucie Matoušková nedobrovolně ukončila kvůli zranění slibně rozjetou kariéru v twirlingové reprezentaci ještě netušila, že další sportovní úspěchy bude sbírat v jiném sportovním odvětví. Ostrovská kráska se totiž netradičně rozhodla pro fitness a rozhodnutí to bylo úspěšné. Během krátké doby se totiž cílevědomá dlouhovláska propracovala mezi světovou špičku.
/FOTO, VIDEO/ Velké množství lidí si přišlo před Štědrým dnem pro Betlémské světlo na 1. náměstí v Mostě. Už před zahájením tradiční akce čekala na světlo před stánkem skautů dvacítka lidí. Podle pořadatelů tradičního setkání u svíček a lucerniček zájem o plamínek Vánoc roste. Lidé letos přicházeli, i když vydatně pršelo a chodníky zaplavil roztátý sníh.
V sobotu 16. prosince, na třetí advent, se v saském Zwickau konala hornická paráda, které se z Čech zúčastnili jen členové Bratrstva sv. Barbory ze Stříbra.
V našem videu se podíváme na planinu uprostřed hlubokých příhraničních lesů. Stávala zde Slatina, vesnice, o které se říkalo, že je doslova na koci světa. Do Čech to bývalo daleko, osm kilometrů do nejbližší farní obce, Tří Seker.
Vánoce jaké nikdo nechce. Takové zažili obyvatelé Mrákotína na Jihlavsku. Na první svátek vánoční v pondělí 25. prosince dopoledne je z domu vyhnala narušená hráz místního rybníka Řibřid. Několik desítek lidí našlo dočasný azyl v kulturním domě.
Srážky i tání sněhu v horách zatím dál způsobuje povodňovou bdělost v Česku. V Železném Brodě na Jizeře bylo v pondělí 25. prosince k 7. hodině ráno přes 350 centimetrů, těsně před třetím stupněm povodňové aktivity.
V Česku znovu v důsledku deště a tání sněhu stoupaly hladiny mnoha řek a potoků. Počet míst, kde toky dosáhly některého ze stupňů povodňové aktivity, si v pondělí vpodvečer pohyboval kolem 170. Na 21 místech pak platil nejvyšší stupeň. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Praha v pondělí odpoledne přistoupila k uzavření protipovodňových vrat na Čertovce a přijala i další opatření. Situace v dopravě se naopak zlepšila.
/FOTO, VIDEO/ Sběratel betlémů Martin Šmakal představuje část své sbírky na výstavě, která v hořovickém zámku pokračuje až do poloviny ledna příštího roku. Další betlémy primáře onkologického oddělení Nemocnice v Hořovicích se nacházejí v rodinném muzeu ve stodole u chalupy v Krkonoších, kde provádí návštěvníky za dvoukorunu sám majitel nebo jeho kamarádi a sousedé.
/FOTO, VIDEO/ Sběratel betlémů Martin Šmakal představuje část své sbírky na výstavě, která v hořovickém zámku pokračuje až do poloviny ledna příštího roku. Další betlémy primáře onkologického oddělení Nemocnice v Hořovicích se nacházejí v rodinném muzeu ve stodole u chalupy v Krkonoších, kde provádí návštěvníky za dvoukorunu sám majitel nebo jeho kamarádi a sousedé.
/FOTO, VIDEO/ Sběratel betlémů Martin Šmakal představuje část své sbírky na výstavě, která v hořovickém zámku pokračuje až do poloviny ledna příštího roku. Další betlémy primáře onkologického oddělení Nemocnice v Hořovicích se nacházejí v rodinném muzeu ve stodole u chalupy v Krkonoších, kde provádí návštěvníky za dvoukorunu sám majitel nebo jeho kamarádi a sousedé.
/FOTO, VIDEO/ Sběratel betlémů Martin Šmakal představuje část své sbírky na výstavě, která v hořovickém zámku pokračuje až do poloviny ledna příštího roku. Další betlémy primáře onkologického oddělení Nemocnice v Hořovicích se nacházejí v rodinném muzeu ve stodole u chalupy v Krkonoších, kde provádí návštěvníky za dvoukorunu sám majitel nebo jeho kamarádi a sousedé.
/FOTO, VIDEO/ Sběratel betlémů Martin Šmakal představuje část své sbírky na výstavě, která v hořovickém zámku pokračuje až do poloviny ledna příštího roku. Další betlémy primáře onkologického oddělení Nemocnice v Hořovicích se nacházejí v rodinném muzeu ve stodole u chalupy v Krkonoších, kde provádí návštěvníky za dvoukorunu sám majitel nebo jeho kamarádi a sousedé.
Ojedinělý vánoční stromeček mohou až do začátku ledna vidět lidé, kteří navštíví Muzeum rekordů a kuriozit v Pelhřimově. Na smrčku jsou navěšené vánoční ozdoby ze sirek.
Evropská jazyková cena Label skončila v rukou školy Kindergarten At The Castel, která sídlí v areálu bývalého BOPA v Třebíči. Tato škola vzdělává děti v anglickém jazyce už od dvou let a to už devět let. Není to jejich první ocenění.
Vánoční pohádky jsou pro mnohé z nás důležitou součástí sváteční pohody. A že jich máme nakoukaných vážně dost. Pojďte si proto vyzkoušet náš test a zjistit, zda dokážete uhádnout, na kterých místech na jihu Čech se vybraná desítka známých pohádek natáčela.
Průměrně až o dvě kila těžší bývají Češi po vánočních svátcích. A netýká se to hmotnosti dárků od Ježíška. Odpočinek, málo pohybu a hody v podobě cukroví, majonézového salátu a smažených řízků se opřou do ručičky na váze. Podle odborníků jsou vánoční kila obzvlášť nepříjemná, zbavit se jich dokáže jen hrstka dietářů.
Na Boží hod vánoční slaví křesťané narození Ježíše Krista. V kostele čtou věřící biblická evangelia o narození Spasitele a nejen rodiny s dětmi se zastavují u betlémů s jesličkami připomínajícími jeho příchod. Tradice betlémů pochází z první poloviny 13. století. Vůbec první je přičítán svatému Františku z Assisi, který ho připravil již roku 1223 – letos je to přesně 800 let. Jesličky s výjevy z Ježíšova narození, jak je ztvárnili řezbáři před 100 lety, ale i nejmodernější mechanické betlémy si mohou lidé prohlédnout na řadě míst v Olomouckém kraji. Regionální Deník připravil výběr těch nejpozoruhodnějších. Ve většině kostelů jsou jesličky ke zhlédnutí do 2. února, na Hromnice.
Jablonecký Milan Fukal, bývalý český fotbalový obránce a reprezentant, si užívá vánočních svátků. Fotbal si ale neodepře ani o svátcích. Příležitost si zahrát neodmítne, i když vedle fotbalu ho teď ještě pořádně "zaměstnává" jeho podnikání.
Lyžaře, kteří si přejí pod stromeček hlavně sněhovou nadílku, čeká pravděpodobně zklamání. Podle předpovědí meteorologů přinesou dny mezi svátky teploty vysoko nad nulou a očekávat se dá především déšť.
V našem videu zavzpomínáme na vánoční Mariánské Lázně a zažijeme kouzlo starých časů. Podívejte se, jak Tonda Hopík táhnou lázeňským městem kočár, a jak nám už před lety Eva Klastilová vyprávěla příběhy od kočárů a koní.
Ti, kteří zavítali do kulturního domu v Pačejově na Vánoční charitativní koncert, se nejen příjemně adventně naladili, ale zároveň i pomohli dobré věci – Charitě Horažďovice.
Štědrý den je i dnem památky biblických prarodičů Adama a Evy a posledním dnem adventu. Jak vysvětluje Jan Šimánek, etnograf Jihočeského muzea v textu níže, všeobecně byl donedávna vnímán jako polosvátek. Během dne probíhaly přípravy ke štědrovečerní večeři i na následující sváteční dny. Vedle úklidu domu a vaření zahrnovaly také přípravu krmiva pro dobytek (řezanky) na další dny.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Baroko bylo mnohdy přijímáno jako umění vnucené bělohorskými vítězi s cílem v zemích Koruny české nahradit protestantismus katolicismem. Přesto se barokní kultura postupně těšila pozornosti historiků. Vrcholem odborného bádání byla v roce 1938 výstava Pražské baroko, kde byl tento fenomén objektivně posouzen, ale po roce 1948 bylo barokní umění opět převážně vykládáno zkresleně.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Baroko bylo mnohdy přijímáno jako umění vnucené bělohorskými vítězi s cílem v zemích Koruny české nahradit protestantismus katolicismem. Přesto se barokní kultura postupně těšila pozornosti historiků. Vrcholem odborného bádání byla v roce 1938 výstava Pražské baroko, kde byl tento fenomén objektivně posouzen, ale po roce 1948 bylo barokní umění opět převážně vykládáno zkresleně.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Baroko bylo mnohdy přijímáno jako umění vnucené bělohorskými vítězi s cílem v zemích Koruny české nahradit protestantismus katolicismem. Přesto se barokní kultura postupně těšila pozornosti historiků. Vrcholem odborného bádání byla v roce 1938 výstava Pražské baroko, kde byl tento fenomén objektivně posouzen, ale po roce 1948 bylo barokní umění opět převážně vykládáno zkresleně.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Baroko bylo mnohdy přijímáno jako umění vnucené bělohorskými vítězi s cílem v zemích Koruny české nahradit protestantismus katolicismem. Přesto se barokní kultura postupně těšila pozornosti historiků. Vrcholem odborného bádání byla v roce 1938 výstava Pražské baroko, kde byl tento fenomén objektivně posouzen, ale po roce 1948 bylo barokní umění opět převážně vykládáno zkresleně.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Baroko bylo mnohdy přijímáno jako umění vnucené bělohorskými vítězi s cílem v zemích Koruny české nahradit protestantismus katolicismem. Přesto se barokní kultura postupně těšila pozornosti historiků. Vrcholem odborného bádání byla v roce 1938 výstava Pražské baroko, kde byl tento fenomén objektivně posouzen, ale po roce 1948 bylo barokní umění opět převážně vykládáno zkresleně.
Uvařit v klidu štědrovečerní večeři nebo si jen tak hovět u pohádek bylo ve stovkách domácností na jihu Čech složitější než kdy jindy. Kvůli rozmarům počasí jim nešel proud. Podle bilance bylo v neděli v poledne bez elektřiny na jihu Čech zhruba 900 odběratelů. Kolem 16. hodiny jich už zbývala necelá stovka a do večera by se mělo svítít, vařit a topit všude.
Vděk může člověk cítit za ledacos. A všechny odpovědi jsou naprosto správné. Přesvědčit se o tom můžete v naší anketě, ve které jsme s otázkou „Za co jste vděční?“ oslovili známé i běžné lidi napříč jižními i západními Čechami.
Déšť a tající sníh zvedly v noci hladiny mnoha toků v Česku. Na Ohři v Karlových Varech natolik, že v Drahovicích byl vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity. V Plzeňském kraji byl druhý povodňový stupeň vyhlášen na Mži ve Stříbře a na Radbuze ve Staňkově.
/FOTOGALERIE/ Když před několika lety Lucie Matoušková nedobrovolně ukončila kvůli zranění slibně rozjetou kariéru v twirlingové reprezentaci ještě netušila, že další sportovní úspěchy bude sbírat v jiném sportovním odvětví. Ostrovská kráska se totiž netradičně rozhodla pro fitness a rozhodnutí to bylo úspěšné. Během krátké doby se totiž propracovala cílevědomá dlouhovláska mezi světovou špičku.
/FOTOGALERIE/ Pohled na zasněžený Vyškov v sobotu zaujal mnohé obyvatele města. Připomněl jim to, co si představují pod bílými Vánocemi. Na následující dny však meteorologové na Vyškovsku i na celé jižní Moravě očekávají rostoucí teploty a dešťové přeháňky.
Přestože se energetikům ve východních Čechách podařilo odstranit téměř všechny poruchy, ke kterým došlo v minulých dnech, včera večer a dnes v noci jim situaci opět zkomplikovalo počasí. Bez proudu se tak i na Štědrý den ocitly tisíce domácností.
Karolína Nodesová na severu Čech společně s kamarády založila spolek Most Pride. Věnuje se v něm osvětě spojené se životem lidí s menšinovou identitou. Vděčná je svým rodičům za to, jak ji vychovali.
Déšť a tající sníh v noci zvedly hladiny mnoha toků v Česku. Na Ohři v Karlových Varech natolik, že v Drahovicích byl vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity.
Silný sobotní spad sněhu začíná rychle odtávat. Stále těžší sníh láme větve. Přes noc ze soboty na Štědrý den rázně přibylo poruch na vedení elektrické energie v Libereckém kraji. Problémy hlásí energetici třeba v částech Frýdštejna, Jenišovic, Sychrova, vysokého nad Jizerou nebo Semil.
V důsledku deště a tání sněhu v neděli na více než stovce míst v Česku vystoupaly hladiny potoků a řek na povodňový stupeň. Na nejvyšším stupni, při kterému už voda ohrožuje majetek a životy, byly vpodvečer toky na pěti místech, především v Jihočeském kraji. Na řadě míst v Česku navíc Štědrý den provázely problémy s dodávkami elektřiny způsobené větrem a těžkým sněhem. Brzy ráno bylo bez proudu skoro 100 tisíc odběratelů, do odpoledne se jejich počet snížil na jednotky tisíc.
Zakončení úspěšného roku 2023 Jezdeckého oddílu Beňov, za přítomnosti jejich členů, kamarádů, příznivců jezdeckého sportu, rodiny a pozvaných hostů proběhlo v sobotu dne 9. prosince v 17 hodin v sokolovně v Beňově. Všichni netrpělivě očekávali hlavního aktéra, jezdce koně Sacamira, žokeje Jana Faltejska.
Nastal Štědrý den a zároveň čtvrtá adventní neděle. Křesťané si připomínají blížící se příchod Ježíše Krista, většina lidí se připravuje na slavnostní večeři a především děti se těší na večerní rozdávání dárků, které podle tradice nosí v Česku Ježíšek. Ke Štědrému dni patří i večerní návštěvy kostelů a účast na půlnoční bohoslužbě. Právě o Vánocích přicházejí do kostelů i ti, kdo je jinak běžně nenavštěvují.