I když už jim je čtyřicet let a mají svou životnost dávno za sebou, stále jich hlavně u sborů dobrovolných hasičů v České republice slouží stovky. Řeč je o vozech LIAZ 101 CAS K 25. Ty jsou v některých případech hasiči opěvované, jindy zase kvůli nedostatkům zatracované. Záleží na situaci.
Obyvatelé a návštěvnici města Kašperské Hory si budou moci od poloviny června nakoupit potraviny a další zboží i mimo běžnou otevírací dobu. Obchod tak bude v provozu 24/7.
Také v Bohumíně se v pátek a v sobotu 7. a 8. června uskuteční volby do Evropského parlamentu. Probíhat budou v devatenácti stálých okrscích. Sousední Dolní Lutyni čeká v tomto termínu i referendum, v němž lidé odpoví, zda souhlasí s tím, aby obec využila všech svých práv k zabránění výstavby Strategického podnikatelského parku.
Deník přinesl další z pravidelných živých debat, v nichž premiér Petr Fiala (ODS) v duelu s redaktorkou Deníku Kateřinou Perknerovou odpovídá na otázky, které v danou chvíli řeší většina lidí žijících v České republice. Nestihli jste přímý přenos nejnovější debaty? Její záznam si můžete pustit v článku.
Další barevnou plodinou, která v těchto dnech budí pozornost nejen na jihočeský polích, je mák setý. Jeho pěstování však není žádné peříčko. Kromě fotografů bažících po krásných snímcích do alb mají totiž jeho pěstitelé problémy i s jiným druhem nenechavců.
Hudebnice Jitka Hosprová je nazývána první dámou české violy. Rodačka z Manětína, která v současnosti žije v Dolní Bělé, si titul bezesporu zaslouží. V oboru se objevila jako historicky první česká žena – sólistka na violu v roce 2001. I letos přiveze na Plzeňsko špičkové interprety klasické hudby díky tradičnímu festivalu Procházky umění. Jeho západočeská část startuje 30. května ve Velké synagoze v Plzni. Část výtěžku akce půjde stejně jako vloni na opravu některé z regionálních památek. Tentokrát to bude kostel sv. Jiří v Kostelci u Nadryb.
Pro houbaře máme výbornou zprávu. Už rostou! Milovníci výprav s košíkem do lesa se vrací s úlovkem z různých míst Plzeňského kraje, houby se dají najít od Šumavy po sever Plzeňska. Mykologové potvrdili, že aktuálně na západě Čech roste hned několik druhů hřibů, lišky, tzv. masáci i další výborné jedlé houby. Prognóza je podle nich velmi dobrá, počasí houbařům přeje.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Ostravu čeká opět léto plné festivalů. Jedním z nich bude i tradiční Festival v ulicích Art & Life, který spojuje hudbu, divadlo a tanec. Proběhne od 21. do 22. června 2024 na Hlavní třídě v Porubě. I letos nabídne pestrý program plný tanečníků, pouličních muzikantů a divadla.
Tak jsme mistři, no a cóóó… Krásná to věta, kterou umí snad každý český sportovec použít po úspěchu na jakékoliv úrovni. Teď si jí dosyta užili hokejisté. Fajn, je ovšem třeba nezavírat oči nad problémy, a že jich není málo, které tento populární sport v Čechách, na Moravě i ve Slezsku má.
Je členství v Evropské unii pro Česko ekonomicky výhodné, nebo naopak naši ekonomiku brzdí? Jak vnímají možnosti, které EU přináší, spotřebitelé? Datová redakce Deníku se v závěrečném díle miniseriálu s výsledky ankety 20 let v Evropské unii podívala na to, co si o ekonomických aspektech členství Česka v EU myslí naši čtenáři.
Společnost Hotely Mariánské Lázně uzavřela generální partnerství s Royal Golf Clubem v Mariánských Lázních s exkluzivní nabídku zvýhodněných green fee se slevou až 35 % na golfových hřištích v celém Karlovarském kraji.
Karlovarský deník vám přináší jako každý týden přehled tipů na různé akce, které se konají od pátku 31. května na Karlovarsku, ale také na Chebsku či Sokolovsku. Nechte se inspirovat.
Za znásilnění bude nově považován nesouhlasný pohlavní styk, nejen silou vynucený. Přísnější vymezení podle principu, že "ne znamená ne", přinese novela trestního zákoníku, s níž ve středu Senát souhlasil. Předlohu, kterou podpořilo 63 ze 68 přítomných členů horní parlamentní komory, nyní dostane k podpisu prezident.
Květnové víkendy jsou pro všechny moderní gymnastky ve znamení mistrovských vrcholných domácích událostí. Ne jinak tomu bylo i letos. V Brně oddíl SK MG Provo Brno byl pořadatelem mistrovství České republiky juniorek B a nadějí starších B. Seniorky B a naděje mladší B předvedly své výkony v Milevsku. Přerovský oddíl vzhledem k zranění a nemoci nakonec reprezentovalo na startu sedm moderních gymnastek, zazářila hlavně 15letá lipnická rodačka Nela Hasoňová.
Nespletli si měsíc? S nadsázkou řečeno ploutvoví plavci z Klubů potápěčů Pardubice si střihli srpen v květnu. V domácím bazénu uspořádali pravé žně, když sklidili šestnáct hektarů úrodné plochy. Převedeno do sportovní terminologie: získali hned šestnáct cenných kovů. Ve svém středu se mohli spolehnout nejen na tradiční žence jako je David Cimburek, ale v kupce sena objevily také nečekanou jehlu jménem Tereza Kratochvílová. Pro srovnání: v roce 2022 na stejném místě si pověsil(i) na krk pouze dvě.
/OBRAZEM/ Tradiční Dětský den a Májové odpoledne, které letos dospěly do svého devatenáctého ročníku, připadly na sobotu 25. května. Pořádající město Borohrádek tuto nejvýznamnější kulturní akci připravuje mnoho měsíců dopředu a je to pak o čekání na předpověď počasí, aby všechny ty přípravy, co této velké akci předcházejí, nevyšly nazmar.
V pondělí 3. června vypukne velké sčítání denních motýlů v České republice. Do Motýlí půlhodinky se letos úplně poprvé může zapojit široká veřejnost a tedy i Hradečané.
/VIDEO, FOTO/ V rámci projektu Můj první gól se ve Dvoře Králové nad Labem ve středu konal atraktivní fotbalový turnaj kluků a holek z mateřských škol. K vidění bylo jednadvacet utkání během dvouhodinového programu na dvou malých hřištích.
Roztroušená skleróza se projevuje poruchami chůze, dvojitým nebo mlhavým viděním, motorickými problémy nebo poruchami citlivosti. V Česku trpí onemocněním přibližně 26 tisíc lidí, z toho více jak tři tisíce jsou z hlavního města. Jak se onemocnění prvně projevilo a jaký je život s ním přiblížila Jana z Prahy.
Vinaři a vinohradníci se ve středu sešli pod Svatým kopečkem v Mikulově. Konal se tam čtvrtý ročník vinohradnického jarmarku Kázání ve vinici. Sedmadvacet firem jim prezentovalo novinky se zaměřením na precizní zemědělství.
Na pražském hlavním nádraží ve středu 29. května zástupci Národní rady osob se zdravotním postižením ČR a Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých otestovali novou bezbariérovou soupravu Comfort Jet. Byli jsme u toho.
Město Hradec Králové navázalo spolupráci se studenty pražské UMPRUM (Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze). V jejich rukou je nyní řešení náplavek, veřejného prostoru na Ulrichově náměstí či jiných míst ve městě. Zapojeni budou také odborníci z České republiky a zahraničí. Na spolupráci je vyčleněno téměř 2,4 milionu korun s DPH.
Svět se mění a my s ním, říká známé rčení. Dynamická proměnlivost, která je pro moderní dobu charakteristická, se pak pochopitelně projevuje i v oblasti seznamování a lidských vztahů obecně. O tom, čím je specifické seznamování v dnešní době, jak úspěšně najít partnera (nejen) online, ale také o bezpečném chování v prostředí internetových seznamek, jsme si povídali s profesionální „dohazovačkou“ Kristýnou Mertlovou.
Zatímco „rivalské“ Pardubice zorganizovaly veřejné promítání finále světového šampionátu, Hradečtí měli smůlu. Triumfální večer české reprezentace se mohl veřejně sledovat jen třeba v hospodě. Vedení města tvrdí, že vše se v tak krátké době nedalo zorganizovat. Do budoucna ale slíbilo nápravu.
/FOTO, VIDEO/ Kam na dovolenou v létě? Třeba k vodě. Středočeský kraj nabízí nejvíce splavných a vodáckých řek v České republice, celkem 500 kilometrů. Největší popularitu mezi vodáky mají jednoznačně Sázava nebo Berounka. Zajímavá místa jsou přitom nejen podél vody. Kampaň Pusť mě k vodě nabízí zájemcům všechny informace na jednom místě.
V uplynulých dnech proběhl výsuv dalších 32 metrů nosné konstrukce lanového mostu, který je součástí stavby severovýchodního obchvatu Pardubic. Podívejte se na časosběrné video, které zachytilo pohyb nosné konstrukce od začátku výsuvu až do současné doby.
/ROZHOVOR/ Zuzana a Radek Fryzelkovi hospodaří na ekofarmě ve Vlachovicích na Zlínsku už devět let. Jejich příběh s bylinkami se začal psát v roce 2015, když zachránili a zrekonstruovali roubenou sušírnu na ovoce na valašských stráních. Kolem ní pak vysadili první byliny, které dnes pěstují v certifikované bio kvalitě na ploše o 1,5 hektaru. V rodinné farmě Květomluva vyrábí asi 20 základních typů produktů a celkově okolo 100 různých výrobků.
Je zdravé pít denně sklenku červeného vína? Obhájci jeho konzumace zdůrazňují údajné dobré působení na srdce a zaštiťují se takzvaným Francouzským paradoxem. Lidé pak lékařům kladou otázky, zda je lepší pít červené nebo bílé víno. A jak často a v jakém množství je pití vína zdravé. My jsme se na to zeptali doktora Karla Nešpora a nutriční poradkyně Moniky Bartolomějové.
Televize Nova slaví 30 let a na oslavu tohoto výjimečného jubilea vyrazí během letošního léta na nezapomenutelnou cestu Českem. Během cesty zavítá také do Domažlic, a to 22. června. Těšit se můžete na bohatý program a hvězdy z oblíbených pořadů.
Veliký úspěch si připsali školáci ze Základní školy Peruc. Zvítězili v celostátním finále soutěže Zdravá 5. Tento vzdělávací program poskytuje školám Nadační fond Albert.
Více než 350 ligových zápasů v Česku a na Slovensku. Dva tituly s MŠK Žilina a zápasy v evropských pohárech. To vše má na svém kontě Benjamin Vomáčka, předseda Okresního fotbalového svazu Liberec, pro který pracuje přes tři a půl roku. V exkluzivním rozhovoru pro Deník přiznal, že ho práce baví a rád by pokračoval i v dalším volebním období.
Premiér Petr Fiala udělil týmu hokejistů, kteří o víkendu získali zlato na domácím mistrovství světa, pamětní medaili Karla Kramáře. Hokejisty přivítal dnes po poledni v zahradě pražské Kramářovy vily. V krátkém poděkování zdůraznil, že svým výkonem posílili národní hrdost, dodali naději a dobrý pocit spoustě lidem v České republice. Jako častý návštěvník hokejových zápasů zmínil, že mistrovství osobně hodně prožíval a přineslo mu radost.
Nápad vycházet při stanovování věku odchodu do důchodu z úmrtnosti a délky života je podle demografů správný. Ne však podle předpokládaného vývoje úmrtnosti v době, když bude budoucím penzistům padesát let, říká v rozhovoru pro Deník demograf Vysoké školy ekonomické Tomáš Fiala.
Studijní programy Ostravské univerzity se rozšiřují a rozvíjejí, zároveň narůstá i počet studentů, kteří do Ostravy dojíždějí ze vzdálenějších míst Česka i ze zahraničí. Ostravská univerzita však nedisponuje dostatečnými prostory k ubytování těchto studentů. Proto připravila projekt na výstavbu vysokoškolských kolejí. Financovat výstavbu pomohou také Moravskoslezský kraj a Město Ostrava.
Druhý závod druhého ročníku Pumptrack Cup 2024 bude odstartován v Mašovicích na jednom ze tří podobných speciálních areálů pro disciplínu "pump" která má stále více příznivců v celé České republice. Těšíme se na všechny závodníky, kteří mají zájem si prověřit své dovednosti při ovládání kola ve středu 29. května.
Proč potřebujeme babičky? Jak babičkovat a užívat si života, a k tomu všemu být ještě pěstounskou mámou? Na to odpoví dvanáctý díl cyklu České televize s názvem. Plné hnízdo II. Tentokrát vznikal v Pardubickém kraji a jeho hlavní hvězdou je rodina Stříteských. Tu tvoří pět dětí vlastních a tři v pěstounské péči.
Juniorky z taneční skupiny Rising Stars obsadily na Mistrovství České republiky třetí místo a otevřela se jim tak možnost reprezentovat svou vlast i Hrádek nad Nisou na mistrovství světa. Tančit budou v Maďarsku. "My jim při tom určitě budeme držet palce," napsali zástupci Hrádku na facebooku.
Čtenář Matěj Břešťák nám zaslal příspěvek o tom, že se po pěti letech v Ostravě opět představí první český hororový cirkus. Ohana Horor Cirkus přijíždí s úplně novou show!
Obyvatelé Nového Boru se dočkali prodejny řetězce Action. Obchod v nákupní zóně na ulici Bedřicha Egermanna nabízí řadu nejrůznějších věcí nejen do domácnosti, jejichž průměrná cena nepřesahuje padesát korun.
Praha a Ostrava zavřely své brány. Mistrovství světa v ledním hokeji pro rok 2024 je minulostí. A pro české barvy skončilo prvním titulem světových šampionů od roku 2010 a prvním z mistrovství světa konaném na české (a československé) půdě od roku 1985. Kde se ale světová špička sejde příští rok a i na dalších šampionátech? Připravili jsme pro vás přehled těch nejbližších.
Česko letos v květnu oslavilo dvacet let od vstupu do Evropské unie. Za uplynulé dvě dekády vznikly napříč zemí stovky nejrůznějších projektů, na kterých se EU finančně podílela či podílí. Zatímco některé stavby lze označit za povedené, jiné se staly kontroverzními, a to i z hlediska svého financování. Deník přináší přehled nejznámějších kontroverzních projektů, na které byly v minulosti čerpány evropské dotace.
V Hněvicích na Litoměřicku probíhá stavba šesti nových obřích nádrží na skladování pohonných hmot. Rozšíření areálu Čepra přinese České republice významné zvýšení těchto zásob.
Překvapivý úlovek v podobě hromady lišek si přinesla z procházky Hana Kinkalová. Český hydrometeorologický ústav navíc spouští nový portál, který houbařům napoví, kde se houbové poklady skrývají.
/FOTO/ Pestrost barev, ale především pestrost řemesel je aktuálně k vidění na nádvoří zámečku v Hodoníně. Právě tady v Masarykově muzeu se do čtvrtka konají Řemeslné dny, kde představují šikovné ruce šestnácti řemeslníků.
V plaveckém bazénu Podolí v Praze se uskutečnilo Mistrovství České republiky juniorů v plavání. Do hlavního města přijeli závodit nejlepší juniorští plavci z celé země, mezi nimiž nemohli chybět ani Žatečané. Barvy úspěšného klubu ze severu hájila trojice Lehnert, Lím a Suková.
Fanoušci v Třebíči se mohou těšit na veřejné promítání utkání z fotbalového mistrovství Evropy. Při promítání hokejového finále vládla v Třebíči skvělá atmosféra, přijeli třeba i lidé z Jihlavy. Radní uvažovali i nad vysílání semifinále, z pověrčivosti však od tohoto kroku ustoupili.
Galerie Dragoun v Písku připravuje unikátní výstavu. Poprvé v Písku nabídne originální díla Maxe Švabinského, a to v rámci výstavy Učitelé a žáci, kterou zahájí v sobotu 1. června.
Uskupení Stačilo! v čele s europoslankyní Kateřinou Konečnou, předsedkyní KSČM, je asi největším překvapením průzkumů před Evropskými volbami a mohlo by získat i několik mandátů.