Šestaosmdesát týmů, téměř čtrnáct set mladých sportovců a šestnáct využitých hal a tělocvičen. Ve velkém se konal basketbalový turnaj Future Stars – Easter Cup, který na Velikonoce hostilo Brno. O medaile a poháry se bojovalo ve dvanácti mládežnických kategoriích, fanoušci mohli sledovat utkání desetiletých i devatenáctiletých nadějí. Všechny trofeje pro vítěze si z jihu Moravy odvezly zahraniční kluby.
V Česku opět padaly teplotní rekordy. Překonány byly na 123 dlouhodobě měřících stanicích, tedy na téměř třech čtvrtinách stanic. Jde o nejteplejší 8. duben v historii měření, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na síti X.
Moritzburg je zámek známý zejména z filmového plátna. Natáčela se zde z českého pohledu pohádka všech pohádek – Popelka. Ta se obří popularity dočkala v Česku, Slovensku a žebříčky oblíbenosti drtí i v Německu. Památka nedaleko Drážďan je tak hojně navštěvovaná dodnes. Je známá i jako Perla saského baroka.
V Severní Americe bylo v pondělí večer viditelné úplné zatmění Slunce. Češi jej mohli sledovat on-line prostřednictvím živého vysílání agentury NASA. Událost probíhala od devatenácté až takřka do dvaadvacáté hodiny. Maximální zatmění bylo jako první viditelné nad mexickým městem Mazatlán.
Městys Buchlovice vyzval občany, aby se v rámci celorepublikové ekologické akce Ukliďme Česko, ukliďme svět zapojili do úklidu veřejných prostranství v Buchlovicích a v jejich okolí.
Části Hané se začínají barvit do žluta. Navzdory kalendáři, který ukazuje začátek dubna. Řepka olejka začíná kvést minimálně o dva tři týdny dříve. Nabízejí se tak zajímavé pohledy, kdy v pozadí záplavy brukvovité rostliny v počínajícím květu je vidět sníh ve vrcholových partiích Hrubého Jeseníku.
Divadelní spolek Vojan z Českého Dubu pokračuje se svým představením legendární komedii Františka Ringo Čecha – Dívčí válka. Na představení se tentokrát mohou těšit nadšenci z Modřišic již tuto sobotu 13. dubna.
Sbor dobrovolných hasičů Košice ve spolupráci s obcí Košice v sobotu 6. dubna pořádal opět další akci Ukliďme Košice a okolí. Dobrovolníci nejen z řad hasičů se v této jihočeské vesničce celorepublikového projektu Ukliďme Česko účastnili již pošesté.
Úterní páté finále Chance ligy nezačne v předpokládaných 17.30 hodin. Jak vsetínský klub více než 24 hodin před začátkem utkání na Lapači informoval, duel se rozjede o půl hodiny později.
Vliv umělé inteligence na vzdělávání je stále diskutovanější téma. Na konferenci "AI do škol". která se konala v Liberci, odborníci zdůraznili, že AI může být jak užitečným pomocníkem, tak potenciálním rizikem. Mluvilo se o možnostech zneužití a o příležitostech pro učitele, kteří budou mít výrazně víc času na zajímavou práci se svými studenty.
Poslední generace hybridního motoru, kterou známe třeba z aktuálních modelů Peugeotu a Citroënu, nyní vstupuje i do aut prémiově laděné značky DS. Crossovery DS3 a DS4 dostanou nový motor s přídomkem Hybrid, který nahradí stávající přeplňované benzínové tříválce. Oproti nim nabídnou až o 20 % nižší spotřebu podle cyklu WLTP.
Je dvojnásobným evropským šampionem. V bohaté sbírce má deset mistrovských titulů, drží jedenáct rekordů, které zůstanou dlouho nepřekonány. V devadesátých letech zářil na celostátních, krajských i pohárových závodech, nyní dlouhou a úspěšnou kariéru končí.
Druhý dubnový víkend výstaviště v Lysé nad Labem rozkvete jarní výstavou Narcis. Současně s touto oblíbenou akcí proběhne také veletrh Elegance/Avantgarda a Regiony České republiky.
/FOTOGALERIE/ Hokejisté Tábora ve třetím utkání semifinále play off II. ligy porazili Havířov 4:1 a snížili stav série na 1:2. Čtvrtý duel se hraje v pondělí 8. dubna opět na jihu Čech.
Uzávěrka přihlášek na 58. ročník Rallye Šumava Klatovy (19.-21. dubna), která otevře letošní seriál mistrovství ČR automobilových soutěží, sice vyprší až o pondělní půlnoci, ale už teď je jisté, že startovní pole bude nabité zajímavými jmény. Ve startovním poli samozřejmě nemůže chybět obhájce mistrovského titulu Jan Kopecký (Škoda Fabia RS Rally2).
Přes Česko na začátku týdne vítr opět nese písek ze Sahary. Tentokrát jsou prachové částice výše v atmosféře než tomu bylo o Velikonocích, kdy saharský písek výrazně zasáhl i Vysočinu.
Nachlazení, které jako vždy za pár dnů přejde. To si v březnu nad bylinkovým čajem, hromadou pomerančů, citrónů a balením acylpyrinu myslela Dita Matějková.
Možnými daňovými úniky ve výši přibližně sto milionů korun se tento týden zabývá Krajský soud v Ostravě. Obžalováno je čtyřiadvacet osob, spis čítá desítky tisíc stran. Jde o kauzu starou více než deset let, jež se týká obchodování s betonářskou ocelí z období 2010 až 2013. Ostravský krajský soud řeší samostatně i další větev tohoto případu, v níž figuruje dalších více než dvacet osob.
Prezident České republiky Petr Pavel o víkendu navštívil Rwandu. Setkal se jak s prezidentem Rwandy Paulem Kagamem, tak se zástupci českých organizací působících v zemi – včetně zástupců Safari Parku Dvůr Králové, kteří mu představili své africké projekty.
/FOTOGALERIE/ Ačkoliv dopravní omezení na průtahu Břeclaví v ulici Národních hrdinů trvá už od čtvrtka, stále panují zmatky v centru i na objízdných trasách. Na provoz kvůli dopadům opravy silnice dohlížejí policisté i strážníci.
Teplotní rekordy za posledních 30 let padly v neděli na všech meteorologických stanicích v Libereckém kraji. S výjimkou hor byl všude na severu Čech takzvaný letní den, to znamená teploty nad 25 stupňů. Nejtepleji bylo v Hejnicích, kde naměřili 27,4 stupně.
/FOTO, VIDEOVIZUALIZACE/ Výstavba dálnice D35 v Pardubickém kraji pokračuje. Právě dnes začíná stavba úseku z Džbánova u Vysokého Mýta k Litomyšli. Sedmikilometrovému úseku, na který region čekal desítky let, požehnal ministr dopravy Martin Kupka i šéf Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl. Projeďte se už nyní po této dálnici ve videovizualizaci.
Tento týden si může připsat premiérový start za reprezentační tým. V pondělí extraligová Olomouc potvrdila, že nejproduktivnější bek Mory Jakub Sirota zůstává na Hané i pro příští sezonu.
Druhý nejlepší střelec nejvyšší české soutěže. Basketbalista s výbornými čísly na doskoku. A od víkendu také nejnovější nositel brněnského dresu. Basket těsně před startem play-off přivádí do svých řad velkou posilu, z Písku získal do konce sezony člena širšího reprezentačního kádru Martina Svobodu. „Jsem moc rád, že mám možnost prodloužit si sezonu ještě o pár týdnů,“ říká dvaadvacetiletý hráč.
Vlk, který se plíží kolem dětského hřiště za bílého dne, útok v zoologické zahradě, napadení myslivce nebo roztrhání domácího mazlíčka přímo před zraky dětí. Vlci se v posledních měsících měli v řadě evropských států dostat velmi blízko k lidem, jejich obydlím a páchat tam škody. Na nestandardní situace, kdy vlk překonává svoji přirozenou plachost, se připravují i odborníci v Česku a sestavují zásahový tým.
Ve Velkých Bílovicích, největší vinařské obci České republiky, se první dubnový víkend konala tradiční vinařská událost - 17. ročník oblíbené akce Ze sklepa do sklepa. Během ní měli návštěvníci jedinečnou příležitost ochutnat to nejlepší z úrody místních vinic a navštívit více než 50 vinařských sklepů, kde měli možnost ochutnat širokou škálu vín a poznat práci místních vinařů.
V Mostě v pondělí odstartovala historicky první sezona sdílených kol. Zájemci si mohou po stažení aplikace zapůjčit jeden ze stovky bicyklů, dojet, kam potřebují, a kolo poté odstavit na jednom ze 40 stanovišť. Službu pro město připravila společnost nextbike Czech Republic.
Vysokozdvižná plošina i malá sbíječka dostanou slovo u jedné z nejznámějších budějovických památek, Samsonovu kašnu čeká tradiční jarní mytí i větší rekonstrukce unikátního bazénu, jednoho z největších v České republice.
Mnohamámy aneb rodičovství beze slupky je kniha rozhovorů s mnohočetnými rodiči. Zkušenosti se nedají přenést, ale dá se o nich vyprávět, jak říká sama autorka Kateřina Suchánková, maminka čtyř dětí.
/FOTO, VIDEO, ANKETA/ Armáda si stěžuje, že je v zemi spousta lidí, kteří v hospodách dělají ramena. Ale těch, co se skutečně zvednou a jdou něco pro stát udělat, je málo. Přitom jen náborový příspěvek pro vojáka aktivních záloh je 30 tisíc korun. Nyní budou trénovat na Českolipsku.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ V semifinále play-off extraligy nejsou favority, přesto házenkáři Kopřivnice dokázali Plzeň potrápit. S obhájcem mistrovského titulu sehráli v jeho hale vyrovnanou partii, nezvládli až její závěr a v prvním zápase série nakonec padli 26:40. Druhý duel se hraje v sobotu 13. dubna v kopřivnické ZŠ Emila Zátopka.
STP je svaz tělesně postižených. Organizace STP ČR, MO Prachatice těsně před Velikonocemi se potkala se starostou města Janem Bauerem na své výroční schůzi. Přišlo přes padesát členů a hostů organizace.
Jarní teploty neznamenají jen návrat teplých dnů, ale i start nebezpečné pouti pro naše obojživelníky. Dobrovolníci se proto mobilizují, aby žabám a čolkům pomohli bezpečně překonat cesty a dopravit je k vodním plochám, kde se odehrává jejich rozmnožování. Jaké další nástrahy na ně čekají a jak jim můžeme pomoci?
O prestižní cenu Global Teacher Prize Czech Republic pro inspirativní pedagogy budou letos bojovat dva pedagogové, konkrétně Jana Urbanová, ředitelka Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické v Liberci a Aleš Benda, školní speciální pedagog a učitel hudební výchovy ZŠ Vratislavice nad Nisou. Postoupili mezi 32 semifinalistů z celkem 283 uchazečů. Jde o doposud nejvyšší účast.
Pohřešuje se muž, naposledy uvedl, že se chystá do lomu na Volyňsku. Hrozí, že je zraněný a je třeba ho co nejrychleji najít. Takový byl jeden ze scénářů cvičení, které mělo v sobotu 6. dubna v Zechovicích u Volyně prověřit spolupráci složek integrovaného záchranného systému (IZS) a psovodů a psů z International Bloodhound Academy (IBHA), což je dobrovolná, nezisková organizace, jejímž hlavním cílem je výcvik pátracích psů.
Hokejisté Havířova prohráli nedělní 3. semifinále play-off II. ligy v Táboře 1:4 a v sérii vedou už jen 2:1 na zápasy. AZ brzy vedl, v dalším průběhu už ale skórovali jen domácí, které podporovalo v hale 3221 diváků. Pokračuje se v pondělí opět na jihu Čech.
„Každý třetí člověk v Česku onemocní zhoubným nádorem. Nejčastější je rakovina kůže, výskyt kožních zhoubných nádorů stále roste,“ upozorňuje trutnovská kožní lékařka Dagmar Salajová. Ta spustila na Trutnovsku projekt Domovy na dohled, který se zaměřuje na včasné odhalení kožních zhoubných nádorů v domovech seniorů i pro veřejnost. „Tolik nádorů, kolik je teď, nikdy nebylo. Populace stárne, s věkem se kumuluje vliv kancerogenních faktorů. Kožní rakovinou jsou nejvíce postiženi senioři, ale zakládáme si na ní už v časném věku,“ říká.
V noci na pondělí 8. dubna zemřel poslanec, neúspěšný prezidentský kandidát a bývalý velvyslanec Jaroslav Bašta. Bylo mu 75 let. Informaci zvěřejnil server tn.cz s odkazem na šéfa poslaneckého klubu SPD Radima Fialu. Bašta studoval v Žatci, chodil tam na Střední všeobecně vzdělávací školu (gymnázium), poté v letech 1966 a 1967 pracoval v Elektroporcelánu Louny.
V noci na pondělí zemřel poslanec, prezidentský kandidát a bývalý velvyslanec v Kyjevě a v Moskvě Jaroslav Bašta. Bylo mu 75 let. Informaci zvěřejnil server tn.cz s odkazem na šéfa poslaneckého klubu SPD Radima Fialu. Bašta byl loni na jaře hospitalizovaný v nemocnici v kritickém stavu. Podle tehdejších informací mu byla diagnostikována vážná choroba.
Uplynulý víkend proběhl v Teplicích Evropský pohár dorostenců a dorostenek. Sportovní hala Na Stínadlech přivítala 66 judistů z Čech a 517 z 31 reprezentačních výběrů Evropy a Austrálie.
Dopravu na hlavním silničním tahu z Čech na Moravu u Svitav zkomplikuje od pondělí další omezení. Silničáři začínají s opravou pětatřicítky v úseku Gajer - Hřebeč. Z nebezpečné křižovatky Spáleniště silničáři dělají kruhový objezd. Uzavírka potrvá do 19. května. Objížďka vede po ochvatu Svitav.
Za krásného teplého dne jsme vyrazili v počtu osmi dobrovolníků do přírody, abychom uklidili odpady po nezodpovědných občanech. Akce je celorepubliková známá jako Ukliďme Česko. Všichni chceme, aby příroda byla bez odpadů, zelená a krásná.
Ve druhé polovině března se v polské Toruni uskutečnilo halové mistrovství Evropy veteránů, jehož se zúčastnila i nejaktivnější matadorka agilního oddílu Atletika Klatovy Irena Stahlová, která byla vybrána do reprezentační výpravy pro tento atletický šampionát.
Republikové fotbalové soutěže pokračovaly o víkendu dalším kolem. Béčko Dynama v České lize vyhrálo v Praze s béčkem Bohemians a drží si lichotivou čtvrtou příčku v tabulce. V očekávaném divizním derby Soběslav udolala Katovice 3:2, Český Krumlov, který bojuje o záchranu, vydoloval bod z těžkého duelu se Sokolovem.
V českobudějovické Sportovní hale se chystá volejbalové drama. Jihostroj, posílený domácími fanoušky, vstupuje do dalšího semifinálového zápasu s Kladnem. Atmosféra slibuje elektrizující zážitek, zatímco hráči a trenéři se připravují na klíčový duel sezony. Vstupenky jdou na dračku a rekord v návštěvnosti je na dosah.
Ve světě zdravotní péče jsou některé osobnosti téměř legendární. Srdcem Nemocnice Pelhřimov, zářící optimismem a nekonečnou péčí o pacienty je všeobecná sestra Iva Procházková. Její jméno je už více než pětatřicet let ve zdravotnictví synonymem empatie, laskavosti a profesionality, která přesahuje rámec povinností zaměstnance nemocnice. Pro ni není práce jen činností, ale především posláním a koníčkem, který ji naplňuje a dává smysl života. Přečtěte si, jak se stala sestrou, přestože chtěla původně být letuškou, a proč si myslí, že každá sestra by měla být trochu herečka.
Ústečtí hokejisté mají po sezoně, v třetí nejvyšší soutěži dokráčeli do předkola play-off, kde nestačili na Benátky nad Jizerou. V současné době ale nepanuje v klubu klid. Naopak se nabízí několik otazníků. Má klub dluhy? Bude majitelem nadále Mikael Agateljan? Jakou soutěž bude Slovan hrát v další sezoně?