Mostečtí sportovci sbírají medaile a stoupají na stupně vítězů nejen v regionálních, ale také republikových, evropských a dokonce i světových soutěžích. A protože město Most tradičně sportu fandí a podporuje jej morálně i finančně, přijímá od roku 2006 na půdě magistrátu ty sportovce, kteří v uplynulém roce dosáhli vynikajících výsledků.
V Česku přibývá samoobslužných pokladen v supermarketech, ale i automatických prodejen. Zákazník si v nich nakoupí čtyřiadvacet hodin denně, sedm dní v týdnu. Poslední lednový den se lidem ve středočeském Berouně otevřela unikátní provozovna skupiny Coop. „Jedná se o první prodejnu v České republice, kde bude nasazena i umělá inteligence na hlídání,“ řekl Deníku ředitel rozvoje a marketingu společnosti Lukáš Němčík.
/FOTOGALERIE/ Ostravská premiéra jednoho z nejznámějších a nejuznávanějších muzikálů na světě je za dveřmi. Premiéra groteskní hororové komedie Sweeney Todd: Ďábelský lazebník z Fleet Street v podání Národního divadla moravskoslezského bude mít premiéru už 2. února. Poprvé v Česku diváci dílo uvidí na velké scéně s velkým ansámblem a orchestrem!
Podívejte se na video, jak svědomitě se chystají krasobruslaři ze Strakonic na jeden z velkých vrcholů domácí sezony. Je tady MČR, do kterého zasáhnou i JIhočeši.
V posledních letech se stalo sympatickou tradicí, že vítěze Dějepisné soutěže studentů gymnázií ČR a SR, nejúspěšnější gymnázium Slovenské republiky i realizační tým studentů a absolventů pořádajícího chebského gymnázia přijímají v průběhu dne významní političtí činitelé a další osobnosti České republiky.
/ROZHOVOR/ Ještě docela nedávno byl fotbal na Maltě za popelku. Teď je všechno jinak. Malý ostrov ve Středomoří se stal lákadlem pro spoustu cizinců. Aby ne, mají tu podmínky, které jim může závidět třeba i většina českých fotbalistů.
Sezóna bálů je v plném proudu a také návštěvníci 11. ročníku Hejtmanského plesu ve Slaném v Hotelu Hejtmanský dvůr si užili sobotní společenský večer plný tance, hudby a elegance. Večerem provázel moderátor Patrik Rozehnal. K tanci a poslechu hrála skupina Carolina band.
Samozřejmě, že jsou na „své“ Harrachy pyšní. Jak by ne, bez nich by se horské městečko Harrachov nerozrostlo do současných rozměrů. Tady jsou Harrachové stále ještě páni. Letos na přínos starobylého šlechtického rodu vzpomene i 13. ročník projektu Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů s podtitulem Harrachové – vznešenost zavazuje.
Dcera modelky Andrey Verešové se ve společnosti příliš často neobjevuje. Víc než módní přehlídky baví patnáctiletou Vanessu Volopichovou brázdit zasněžené kopce na snowboardu a je v tom hodně dobrá. Přání své mámy, aby byla modelkou, nevyslyšela. Jak se zdá, nakonec to ale Andree zas až tolik nevadí. Trápí ji jiná věc.
Zavinované sovy se sovím trusem, grilovaní termiti v termitišti s opékaným mravenečníkem, vlčí oči, opékaní hadi, vačičcké divnotvary s „ozdůpki“, hafflušky, svatojánské nočky, psuláš bez šesti, těstovino-omáčková smršť, guli na uzi, polévka s názvem Co pole dalo a borůvková patlanice.
V takzvaných kartogramech vytváří historik Martin Šikula z Bohuňova zajímavé přehledy výsledků voleb. Zaměřil se také na nedávné prezidentské. Podívejte se na vítěze v prvním i druhém kole i voličskou účast v jednotlivých obcích. Děkujeme za pozoruhodný příspěvek.
Video, které obletělo svět. Najdete ho u tohoto článku. Mykola Tsvihun pod trenérským vedením Jiřího Smékala v Č. Budějovicích i s vozíkem vyšplhá až ke stropu speciální sportovní haly. Hvězdou 1. CZP Jihočeského kraje je Martin Biháry.
Ve dnech 24. – 27. ledna se ve Slovinsku na jezeře Bled konal 13. ročník Mistrovství světa v zimním plavání. Českou republiku historicky poprvé reprezentoval i českobudějovický oddíl Otužilci „Promrzlé pyjavice“ České Budějovice, z.s.
Svou vizi o způsobu a míře využití krajiny Lipenska vypracovaly studentky z Fakulty architektury ČVUT. Ve svých ročníkových pracích se zabývají rozšířenou ochranou pobřežního pásma, obnovením meandrů potoků, regulací zástavby, využitím brownfieldů, ale i obnovou starých cest a zlepšením prostupnosti krajiny jak pro lidi, tak pro zvířata.
Nebojí se výšek, motorové pily ani práce rukama. A jejími výrobky už se pomalu ale jistě plní domácnosti jižních Čech. Seznamte se s Evou Havlovou neboli Holkou s dílnou.
/ROZHOVOR/ Ředitel strakonické nemocnice Tomáš Fiala pracuje jako senátor přes dva roky. On i jeho kolegové velmi pozorně sledovali prezidentské volby. „Když zvítězí hodnoty jako pokrok, respekt a pokora, tak poražených voličů snad není,“ myslí si Tomáš Fiala.
Karlovarský kraj spolu s Ústeckým a Moravskoslezským. Jediné tři lokality v České republice, kde v prezidentských volbách uspěl Andrej Babiš. Tyto pouhelné regiony trápí podobné problémy s nezaměstnaností, vzděláním či sociálně vyloučenými lokalitami.
/VIDEO/ Průlomová vodíková letadla, která by mohla mimo jiné pomoct v boji proti změnám klimatu, začne v budoucnu vyvíjet přibližně padesátka špičkových vědců sídlících v Brně. Díky dvěma klíčovým projektům v oblasti udržitelnosti za bezmála pět miliard korun může firma Honeywell začít oslovovat desítky badatelů. Budoucnost světového letectví tak nejenže leží právě ve vodíkovém pohonu, podstatnou stopu na něm zanechá rovněž jihomoravská metropole.
Kněžice na Nymbursku se pyšní charakteristikou, kterou by v dnešní náročné době chtěla mít leckterá jiná obec. Jsou totiž energeticky soběstačné, a to díky bioplynové stanici i centrálnímu zásobování teplem.
Před dvěma týdny to vypadalo kvůli nepříznivému počasí na pořádný průšvih, nakonec ale dopadl Světový pohár ve Špindlerově Mlýně dobře. Do Česka se vrátil po čtyřech letech a závodní arénu ve Svatém Petru navštívilo za dva dny 19 079 diváků. Je to více než v roce 2019, kdy přišlo 18 697 diváků.
Před dvěma týdny to vypadalo kvůli nepříznivému počasí na pořádný průšvih, nakonec ale dopadl Světový pohár ve Špindlerově Mlýně dobře. Do Česka se vrátil po čtyřech letech a závodní arénu ve Svatém Petru navštívilo za dva dny 19 079 diváků. Je to více než v roce 2019, kdy přišlo 18 697 diváků.
Po letech omezení souvisejících s pandemií koronaviru se lidé začínají vracet do vlaků. Jenže v pozadí „železničního boomu“ začíná bobtnat tradiční problém: soupravy nebude mít kdo řídit, strojvedoucích totiž opět ubývá. Zatímco na začátku roku 2022 evidoval Drážní úřad více než 10,5 tisíce platných licencí strojvedoucích, k posledními dni stejného roku už to bylo o téměř osm set méně.
Kvůli silné námraze a sílícímu větru energetici v pondělí odpoledne evidovali v některých oblastech jižních Čech zvýšenou poruchovost na vedení elektrického vedení a omezení dodávek elektrické energie. Poruchy spojené s námrazou řeší už od víkendu.
V sobotu 27. ledna se plavalo v kladenském bazénu úvodní krajské kolo Mistrovství ČR družstev. Výpravě Lokomotivy Beroun se mimořádně dařilo, když její plavci bojovali úspěšně o postup do semifinále družstev.
Infekcí dýchacích cest v ČR celkově podle dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ) dál ubývá. Hlášená nemocnost se snížila na 1351 případů na 100 tisíc obyvatel, na konci loňského roku to bylo 1750. Klesá počet případů hlavně mezi malými dětmi a seniory, přibylo nemocných dětí ve věku šest až 14 let. Z krajů je nejvyšší nemocnost v Jihomoravském. SZÚ to dnes uvedl v tiskové zprávě.
Nově zvolený prezident Petr Pavel dnes v telefonátu ujistil tchajwanskou prezidentku Cchaj Jing-wen, že Tchaj-wan a Česká republika sdílí hodnoty svobody, demokracie a lidských práv a že budou dále posilovat partnerství. Pavel to uvedl na twitteru. Řekl jí také, že doufá, že budou mít možnost se setkat osobně. Čínské ministerstvo zahraničí dříve uvedlo, že kvůli chystanému hovoru je v kontaktu s Prahou.
Fotbalisté Tochovic mají za sebou soustředění na západě Čech. V oblasti, kde na podzim často hráli mistrovská utkání, nyní sehráli druhý přátelský zápas. Na závěr soustředění si poradil s Mýtem, které porazili 3:1 a teď se vracejí zpět domů. Trenér Erik Šlechta byl s působením na Plzeňsku hodně spokojený.
/VIDEO/ Když nově zvolený prezident Petr Pavel složil ve čtvrtek 9. března krátce po 14. hodině prezidentský slib, z jeho manželky Evy se stala první dáma. Paní Eva Pavlová má silné vazby na Šumpersko. První dvě desetiletí svého života prožila v Jindřichově, v sousedních Hanušovicích chodila na základní školu, maturovala na šumperském gymnáziu.
Manželka zvoleného prezidenta Petra Pavla má silné vazby na Šumpersko. První dvě desetiletí svého života prožila v Jindřichově, v sousedních Hanušovicích chodila na základní školu.
/VIDEO/ Když nově zvolený prezident Petr Pavel složil ve čtvrtek 9. března krátce po 14. hodině prezidentský slib, z jeho manželky Evy se stala první dáma. Paní Eva Pavlová má silné vazby na Jeseníky. První dvě desetiletí svého života prožila v Jindřichově, v sousedních Hanušovicích chodila na základní školu, maturovala na šumperském gymnáziu.
/FOTOGALERIE/ Paráda! Mladí fotbalisté ostravského Baníku získali na jihu Čech cenný skalp. Tým U19 sehrál během soustředění v Táboře přípravné utkání s muži FC Písek a deváté mužstvo tabulky ČFL, skupiny A, porazil 2:1.
Zatímco po celé České republice byly v pátek a sobotu 27. a 28. ledna ve středu zájmu volební místnosti, v Hradci Králové se stála fronta také na šipky. O posledním lednovém víkendu se zde totiž uskutečnil turnaj 1. Královéhradecký Master Unie šipkových organizací, jenž vyzval jak mládež, tak ostřílené dospělé borce.
Před dvěma lety podstoupil operaci achilovky a na zářnou kariéru výškaře Škody Plzeň Josefa Adámka, medailisty z juniorských, U22 a dospělých mistrovství ČR, by si vsadil málokdo. Jenže nyní 25letý atlet se vrátil ještě lepší. Na loňském domácím šampionátu v hale skončil třetí, pod širým nebem bral stříbro a úspěšný rok završil první účastí na seniorském mistrovství Evropy v Mnichově, kde skončil jedenáctý. V závěru sezony si navíc vylepšil venkovní rekord na 223 centimetrů.
Na hokejových zápasech se poslední dobou dějí zázraky. Třinecký Hudáček trefil v poslední vteřině tyč, nevyrovnal, budějovický Hanzl v poslední vteřině dal gól a vyrovnal. Soutěžící senzační trefou vyhrál luxusní auto. A dorazila posila. Emil!
Sportovní skandály, záporáci z animáků nebo třeba české pohádky s pekelnou tematikou, které mají soutěžící seřadit podle roku vzniku. Z Hospodského kvízu, jenž prověřuje šíři znalostí, se stal v Česku fenomén. Také v Ústeckém kraji praskají hospody ve švech, když dorazí soutěžní týmy, aby popily a poměřily své vědomosti v 56 otázkách několika témat. Klání v duchu hesla „pijte s rozumem” propadají noví a noví nadšenci.
Držitelka Oscara Markéta Irglová, dívčí kapela Vesna, písničkář RODAN, česká zpěvačka s arménskými kořeny Pam Rabbit a Michaela Charvátová vystupující pod uměleckým jménem Maella usilují za Česko o účast v letošním ročníku mezinárodní pěvecké soutěže Eurovision Song Contest. Výběr národního zástupce na Eurovizi 2023 odstartoval v pondělí živým přenosem na oficiálním YouTube kanálu soutěže. K mání bude i v iVysílání ČT, které sleduje více než pět milionů fanoušků z celého světa.
V jihlavské zoo do půlky února ukončí chov tuleňů. Může za to znečišťování oceánů, kvůli kterému v sobě ryby obsahují větší množství těžkých kovů. Ty se pak ukládají u tuleňů v játrech. V Jihlavě kvůli otravě loni na podzim uhynuly dvě samice. „U tuleňů není možné potravu nahradit sladkovodními rybami. Mořské ryby, které se dostávají do České republiky, pocházejí z jednoho zdroje, takže alternativu naneštěstí nemáme,“ vysvětlil ředitel Zoo Jihlava Jan Vašák.
Sněžku v pondělí zasáhl vítr o síle orkánu. V nárazech dosáhl rychlosti přes 141 kilometrů v hodině, vyplývá z dat měřicí stanice poštovny Anežka na vrcholu Sněžky. Hranice orkánu je 117,7 kilometru v hodině. Vítr zastavil horní úsek lanovky na Sněžku z Růžové hory, lanovka může být v provozu do rychlosti větru 60 km/h, uvedli na webu vlekaři. Dolní úsek, Pec pod Sněžkou - Růžová hora byl v provozu. V Krkonoších platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné stupnice.
Podle zvoleného prezidenta Petra Pavla jsou reformy penzí a daní pro Česko nezbytné, není možné je dál odkládat a je potřeba je lidem začít vysvětlovat. Řekl to v rozhovoru pro televizi Nova. Přibližování obou reforem zmínil jako součást svého plánu ve funkci. O důchodové reformě se v ČR debatuje léta. Zatím se ji nepodařilo prosadit a nenašla se na ní širší politická shoda. Podle expertů je potřeba změnit i nastavení daní. Vláda reformu penzí chystá.
/VIDEO/ Dva cizinci pod záminkou koupě mobilního telefonu vylákali pětadvacetiletého muže, na kterého poté vytáhli střelnou zbraň a pod její pohrůžkou se telefonu zmocnili a utekli. Podle kriminalistů mohou mít na svědomí desítky podobných případů po celé republice.
Ve věku 93 let zemřel v sobotu někdejší český ministr zahraničí, diplomat, spisovatel a historik Jaroslav Šedivý. Celý život se věnoval zahraniční politice, po revoluci vstoupil do služeb diplomacie, zasloužil se o odchod sovětských vojsk z Československa či vstup České republiky do NATO. Byl držitelem vysokých českých i francouzských vyznamenání. O jeho úmrtí dnes ČTK informoval jeho syn Jiří Šedivý.
Slovensko se v minulém roce stalo jedenáctou evropskou zemí plošně zálohující plastové lahve a plechovky. Letos se má tato rodina rozšířit na sedmnáct států, zatím však zůstává bez Česka. Rok 2023 má být pro případnou změnu systému sběru u nás klíčový. Návrh zákona o zálohách má vláda dostat na stůl do konce roku.
Je to nízkou kvalitou života, menším počtem vzdělaných lidí, nebo jen uhranutím Babišovou volební kampaní vybičovanou hrubostí a často omílanými planými sliby?
/REPORTÁŽ/ Redaktor Deníku Jan Prokeš s manželkou a dvěma malými dcerami se vzpamatovávají z road tripu po Austrálii, jehož motivací bylo i druhé kolo prezidentských voleb v rodném Česku. Přečtěte si jeho líčení spletité cesty k volební urně na vzdáleném kontinentu.