
Prezidentské volby táhnou. Povolební mapa může připomínat tu minulou
Druhé kolo minulých prezidentských voleb přilákalo k urnám dvě třetiny dospělých Čechů. Při rozhodování o hlavě státu tak bývá účast vyšší než v parlamentních volbách.
Druhé kolo minulých prezidentských voleb přilákalo k urnám dvě třetiny dospělých Čechů. Při rozhodování o hlavě státu tak bývá účast vyšší než v parlamentních volbách.
/INFOGRAFIKA/ V baštu Miloše Zemana se před pěti lety změnily Čejkovice a Vracovice na Znojemsku. Zeman tam při obhajobě prezidentského postu slavil drtivá vítězství. Nejvýrazněji se zapsal v Čejkovicích, ve druhém kole tam jeho podpora přesáhla 82 procent. Jeho tehdejším vyzyvatelem byl Jiří Drahoš. „Tentokrát takhle jasný výsledek nečekám. Tehdejší výsledek byl daný skladbou obyvatelstva. Lidé jsou u nás už starší,“ řekla starostka Zdena Sedlačíková. Novou hlavu státu lidé v České republice zvolí v pátek a v sobotu.
Podle Pavla by se ženských témat měli chopit muži, aby to mělo váhu. Jenže žádné ženské otázky neexistují.
Prezidentské volby jsou za dveřmi. Deník ještě před prvním kolem uspořádal anketu mezi kandidáty, kteří odpovídali na netradiční téma. Sport. Jak jsou na tom s běháním, komu by udělili vyznamenání a co odměny pro ty nejlepší? Podívejte se na exkluzivní přehled.
Na českém Facebooku se objevila více než tisíckrát sdílená zpráva, že obchodní řetězec Lidl začal ve svých prodejnách v Česku prodávat slupky z brambor. Zpráva je vylhaná. Zneužila kampaň Lidlu zaměřenou proti plýtvání a na zužitkování zbytků potravin.
Rekordmanka, samice orla královského, opět zahnízdila na Břeclavsku. Informovali o tom ve středu ornitologové.
Již 37. kolo měla ve středu na programu druhá nejvyšší hokejová soutěž v Česku. Dvojici klubů z Vysočiny se v nich dařilo rozdílně.
V prosinci bylo v Česku stejně draho jako v listopadu. Inflace tak meziročně zvolnila z listopadových 16,2 procenta na 15,8 procenta. Za celý loňský rok přesáhla 15 procent, což je nejvyšší hodnota od roku 1993.
15. leden je poslední termín, do kterého jsou rybáři povinni odevzdat povolenky k lovu ryb k následnému zpracování.
Kvůli práci tráví Ondřej Trnka spoustu času v zahraničí. V cizině bude i v době volby prezidenta. Přiznává však, že se tentokrát do volební místnosti nedostaví. „Vůbec jsem si nevyřídil volební průkaz, protože nikdy není úplně jisté, v jaké zemi budu,“ vysvětlil osmačtyřicetiletý muž, který by příště uvítal korespondenční volbu.
Vládním zmocněncem pro rekonstrukci Ukrajiny dnes kabinet Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) jmenoval bývalého náměstka na ministerstvu obrany Tomáše Kopečného. Novinářům to řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti), který návrh předložil.
Dva zápasy jako přes kopírák. Hokejisté Hradce Králové v neděli proti Olomouci i v úterý proti Liberci vedli o dva góly. V obou případech soupeři vyrovnali, ale Mountfield se nakonec radoval po výsledku 5:4 v prodloužení. Proti Tygrům to byla pořádná divočina. Hodně gólů, bitka, dramatická koncovka a ostuda pro domácí hráče, kteří na své střídačce během zápasu rozmlátili tři liberecké hokejky.
Budoucího prezidenta České republiky ve středu mohli s předstihem volit lidé, kteří jsou v izolaci kvůli onemocnění covid-19. Na Olomoucku byl zájem minimální. Na drive-in volební stanoviště v Lipenské ulici, jediné pro olomoucký okres, přijeli hlasovat pouze čtyři voliči.
Ženská elita světového lyžování se po čtyřech letech vrací do Česka. Areál Svatý Petr ve Špindlerově Mlýně bude poslední lednový víkend pořádat dva závody Světového poháru, oproti původním plánům se v obou dnech odehrají souboje ve slalomu.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Terminál Černý Most na východním okraji Prahy má za sebou první etapu revitalizace. Další proměny, které mají zkulturnit konečnou stanici metra s autobusovým nádražím, proběhnou letos.
Pouze ve slalomu se bude za dva týdny závodit při Světovém poháru v alpském lyžování ve Špindlerově Mlýně. Obří slalom se v krkonošském středisku nepojede. Ve středu o tom rozhodla Mezinárodní lyžařská federace FIS po jednání s organizátory. Slalomy se pojedou v obou závodních dnech - v sobotu 28. ledna a v neděli 29. ledna. V Krkonoších se představí nejlepší světové lyžařky v čele s Američankou Shiffrinovou a Slovenkou Vlhovou. Špindlerův Mlýn uspořádá náhradní slalom místo zrušeného závodu Světového poháru v Záhřebu, obří slalom se bude konat místo v krkonošském středisku o týden dříve v Itálii.
Velmi povedený začátek halové sezony 2023 mají za sebou atleti z oddílu SK Hranice. Na Zahajovacích závodech dorostu, juniorů a dospělých v sobotu 7. ledna v Ostravě si spousta z nich vytvořila nové osobní rekordy.
V posledním předvolebním díle Prezidentského souboje Deníku k voličům promluvili kandidáti Danuše Nerudová a Petr Pavel.
„Už dlouho si sice říkáme, že začátky zápasů nemáme dobré a zase jsme začali špatně. Neumím si to vysvětlit. Každý si musíme sáhnout do svědomí a zlepšit se do dalších utkání,“ prohlásil slovenský útočník ve službách Škodovky po porážce s Vítkovicemi.
Čtyři skupinky tříkrálových koledníků vybraly o víkendu ve Studánce rekordních 18013 korun, to je o 5754 korun více než v roce 2020, kdy Studánečtí koledovali naposledy.
Okouzlující Štramberk na Novojičínsku se v těchto dnech stává místem, kde vzniká nový americký film Ballerina. Ten navazuje na sérii příběhů o Johnu Wickovi. V hlavní roli Keanu Reeves, zabijáckou baletku Ballerinu, coby hlavní hrdinku filmu, ztvární herečka Ana de Armas. Jak vypadají přípravy na natáčení v praxi? Podívejte se na bohatou obrazovou reportáž redaktora Deníku Ivana Pavelka.
Nemocní s covidem-19 mohli vhodit svůj hlas kandidátovi na prezidenta do přenosné schránky. Místo je v Přerově u hasičské zbrojnice
Začalo první kolo přímé volby prezidenta České republiky. Hlasovat mohou lidé v karanténě kvůli onemocnění covid-19 na takzvaných drive-in již od středy 11. ledna. Takové stanoviště najdou lidé v každém okresním městě. V Jablonci nad Nisou je umístěno na ploše u Městské sportovní haly.
Případ úmrtí, na kterém od začátku týdne pracují chomutovští kriminalisté, a o němž jsme informovali, se týká známého chomutovského advokáta Michaela Kise. Třiapadesátiletý právník se měl zastřelit legálně drženou zbraní ve své kanceláři v Riegrově ulici.
Už bez brankáře Marka Kaliny a mladého záložníka Kryštofa Crhana zahájili fotbalisté třetiligového Blanska v pondělí zimní přípravu. Kalina se na vlastní žádost vydal do konkurenčních Kvítkovic, Crhan zamířil za větším herním vytížením do svého domovského klubu Svratky Brno.
/VIDEO/ Konec vězeňství v Čechách, jak ho nazval jeden z obžalovaných dozorců ze Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku, se opět nekoná.
Basketbalový klub z Opavy řeší problém si chybějícím pivotem. Ve středu se k týmu připojí 210 centimetrů vysoký pivot Dylan Carl. Brzy pětadvacetiletý rodák z amerického Indianapolisis už v Evropě působil, a to v nejvyšší rumunské soutěži. Zahrál si také v Bosně a Hercegovině.
Tomáš Sklenák se řadu let házenou živil v Německu. Taky byl oporou reprezentace a v současné době předává své hráčské i trenérské zkušenosti ve Frýdku-Místku. V tátových stopách se vydala i jeho dvanáctiletá dcera Viktorie.
/FOTOGALERIE/ Některé z plakátovacích ploch na Benešovsku, které vedle pozvánek na bály a další akce zaplnily před prezidentskými volbami i podobizny kandidátů s hesly lákajícími voliče, působí až bizarně. Příkladem za všechny je skomírající autobusová zastávka v Soběšovicích. Také spojení tváří možných budoucích prezidentů se sděleními na vedlejších plakátech jsou mnohdy dosti úsměvná.
Cestující budou na nové trolejbusové trati vedoucí na Bedřichov jezdit od prvního února, Deník měl však možnost svézt se již v první polovině ledna.
Rovné příležitosti byly jedním z hlavních témat středeční prezidentské debaty mezi Danuší Nerudovou a Petrem Pavlem. Ten svoji protikandidátku v minulých dnech dopálil tím, když uvedl, že v případě jeho zvolení by si s sebou na Hrad vzal Nerudovou jako poradkyni na účetnictví.
Úterní návštěva bývalého českého premiéra a současného kandidáta na prezidenta Andreje Babiše u francouzského prezidenta Emmanuela Macrona přišla pro Babiše ve „velmi výhodnou chvíli“, pouhé tři dny před prvním kolem prezidentských voleb v České republice, píše francouzský deník Le Monde. O Babišovi mluví jako o „populistickém kandidátovi“ a připomíná předběžné vyšetřování jeho možných daňových úniků ve Francii.
/VIDEO/ Deset let vlády se blíží ke konci. Prezident České republiky Miloš Zeman se ujal úřadu v roce 2013 a letos mu skončí jeho druhé volební období. Za dobu deseti lety přijel na jižní Moravu hned několikrát. Jeho návštěvy v Brně, Znojmě, Vyškově, Břeclavi, Hodoníně, Blansku nebo na dalších mnoha místech, vnímali zdejší lidé rozporuplně. Setkal se jak s podporovateli, tak i odpůrci a protesty. Vše si připomeňte v bohaté fotogalerii.
Petr Čech se po fotbalové kariéře vhrnul na hokej. A teď vzal útokem rovnou nejlepší soutěž světa, slovutnou NHL. Legendární fotbalový brankář se objevil na tréninku Chicaga Blackhawks.
Nepočetné, ale úspěšné bylo mostecké zastoupení na mistrovství republiky v táhlovém hokeji Chemoplast v Pečkách. Turnaj sice proběhl až v lednu 2023, ročníkově ale nesl označení 2022 a zakončil tuto sezónu.
/FOTO/ V pátek 13. ledna a v sobotu 14. ledna si budou lidé v České republice vybírat svého nového prezidenta. Proběhne první kolo prezidentských voleb. Zavzpomínejte v galerii Deníku, jak Liberecký kraj navštívily dvě předchozí hlavy státu Václav Klaus a Miloš Zeman. Byl tu také první český prezident Václav Havel. Jeho návštěvy dokumetuje pár archivních fotografií.
Ministr zahraničí Jan Lipavský na konkrétních číslech dokládá, že vláda Petra Fialy pomohla českých občanům mnohonásobně větší částkou, než kterou věnovala na pomoc Ukrajině a Ukrajincům
V pátek 6. ledna 2023 se konala vernisáž k nové výstavě s názvem VĚČNÉ SPOJENÍ. Autorkou je Sylvie Martina Malíková a nachází se v Galerii turistického informačního centra Hulín.
Nejposlouchanější moravská rozhlasová stanice Hitrádio Orion, které patří do mediální skupiny Media Bohemia, předalo v rámci své adventní kampaně Šťastný nový rok 100 000 korun rodičům šestileté Johanky. Ta přišla na svět s krutým Hay Wells Syndromem, to znamená že se narodila s popálenou hlavičkou, zády i končetinami, a celý život bude bojovat s infekcemi kůže. Další pomoc nabídli sami posluchači rádia.
Platforma proti hlubinnému úložišti, jejímiž členy jsou i obce a spolky vybraných lokalit Čihadlo, Magdaléna, Březový potok a Hrádek na jihozápadě Čech, poslala otevřený dopis premiérovi Petrovi Fialovi a všem ministryním a ministrům jeho vlády. Na programu je totiž ve středu 11. ledna na jednání vlády hned několik bodů, které na dlouhou dobu předurčí, jak se bude vyvíjet budoucí spolupráce mezi státem a dotčenými obecními samosprávami.
/ROZHOVOR/ V dosavadní průběhu domácí cyklokrosové sezony - tradičním Toi Toi Cupu - nasbíral nejvíc bodů Šimon Vaníček z ČEZ Cyklo team Tábor. Proto patří i k adeptům na medaili v Mladé Boleslavi, kde se v neděli uskuteční mistrovstvím republiky.
Minulý týden ve společenském sálu SOUE Plzeň proběhlo mimo jiné za přítomnosti hejtmana Plzeňského kraje Rudolfa Špotáka slavnostní vyhlášení nejlepších atletů Plzeňského kraje za rok 2022.
Pardubičtí strážníci mají nového ředitele. Velet jim nově bude 35letý Jan Halda. Strážníky tak povede jeden z nejmladších ředitelů městských policií v republice. Nahradil v této pozici Rostislava Hübla, který posledním dnem roku 2022 odešel do důchodu. Ke změně vedení došlo také na pozici vedoucího útvaru přímého výkonu.
/FOTOGALERIE/ Po přestávce se rozjely basketbalové soutěže na všech mistrovských frontách. Zde jsou výsledky.
Druhým prezidentem České republiky se v roce 2003 stal bývalý premiér Václav Klaus. V čele země nakonec stál dvě funkční období, tedy deset let. V úřadu prezidenta přijal v Česku nejvýznamnější světové politiky, stál v čele země v době jejího vstupu do Evropské unie, ale typickým se pro něj stal euroskepticismus. Jeho funkční období provázelo rovněž několik kontroverzí.
Případ Čapího hnízda, který, pokud se žalobce neodvolá, skončil osvobozujícím rozsudkem pro Andreje Babiše a Janu Nagyovou, měl i jinou rovinu. Případem se totiž vedle české policie zabýval i Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF). Ten už před pěti roky došel k závěru, že i podle něj v případě Čapího hnízda existuje podezření na spáchání dotačního podvodu.
/ANKETA/ Celkem 26 modelů se bude letos ucházet o zisk titulu Auto roku v České republice. Který z nich se vám nejvíce líbí? Hlasujte pro svého favorita v anketě na konci článku.
Přes svátky dělaly parádu, teď končí pohozené u kontejnerů nebo na hromadném pohřebišti v areálech technických služeb. Ve většině měst začal v pondělí svoz použitých vánočních stromků. Lidé je mohou odnášet na sběrná místa, odložit u kontejnerů nebo si je nechat zpracovat na kompost. I technické služby materiál ze stromků často dále využívají. Naopak ve volné přírodě může špatně odzdobený stromek udělat pořádnou paseku a ublížit zvířatům. Navíc hrozí malér za vytváření černé skládky. Pro ty, kteří se drží tradice a vánoční parádu sundali v pátek na Tři krále, je nyní znovu aktuální nerudovská otázka: Kam s ním?
Přes svátky dělaly parádu, teď končí pohozené u kontejnerů nebo na hromadném pohřebišti v areálech technických služeb. Ve většině měst začal v pondělí svoz použitých vánočních stromků. Lidé je mohou odnášet na sběrná místa, odložit u kontejnerů nebo si je nechat zpracovat na kompost. I technické služby materiál ze stromků často dále využívají. Naopak ve volné přírodě může špatně odzdobený stromek udělat pořádnou paseku a ublížit zvířatům. Navíc hrozí malér za vytváření černé skládky. Pro ty, kteří se drží tradice a vánoční parádu sundali v pátek na Tři krále, je nyní znovu aktuální nerudovská otázka: Kam s ním?
Před pěti lety jasně vyhrál prezidentské volby ve Starém Bydžově Miloš Zeman. Při obhajobě mandátu mu ve vsi daly svůj hlas tři čtvrtiny zdejších. Vesnice, kde parlamentní volby vyhrává v posledních letech ANO, se teď chystá na volbu nejvyššího ústavního činitele České republiky.