Bylo mu téměř sedm let, když se při jarním tání nečekaně napustilo právě dobudované Lipno a velké vodě padl za oběť i jeho rodný dům. Emil Krol z Frymburka (r. 1951) nad rozsáhlým albem černobílých fotografií, které v 50. letech pořídil jeho budoucí tchán Josef Junek, zavzpomínal, jak stavba největší přehradní nádrže u nás ovlivnila život jeho rodiny.
Nespokojenost cestujících vyvolala informace, že od poloviny prosince žluté autobusy RegioJet, známé také jako Student Agency, nebudou na lince Český Krumlov – České Budějovice – Praha nabírat lidi, kteří jedou z Českého Krumlova do Českých Budějovic. A opačným směrem je zase nevezmou z Českých Budějovic do Českého Krumlova.
Vánoce se kvapem přiblížily, prodej vánočních stromků v regionu finišuje. Od soboty vypukl jejich prodej také v areálu Lesů města Český Krumlov v Domoradicích, kde bude možné čerstvý stromek z městských plantáží získat už jen do úterý 21.12. 2021, vždy od 13 do 16 hodin.
Krajská hokejová liga pokračovala 16. kolem, v němž se tentokrát uskutečnilo všech pět plánovaných zápasů. Na čele zůstávají nadále s plným počtem bodů hráči českobudějovického Samsonu. Přinášíme sumář výsledků.
Zvířátka se na sobotu nastěhovala do klášterního dvora v Českém Krumlově. Návštěvníci města, zejména rodiny s dětmi, tak mohli o sobotním odpoledni navštívit Pastýřský zvěřinec.
Ještě do 7. ledna můžete navštívit výstavu Dokumentace posledních míst odpočinku Slováků v Českých zemích. Děkujeme Městské knihovně Český Krumlov za poskytnutý příspěvek.
Stalo se to krátce před půlnocí 4. prosince. Hlídka krumlovské policie zadržela v Latráně mladou ženu, která je podezřelá, že se vloupala do jedné z restaurací, kde ukradla drahý alkohol. Nebo si to alespoň myslela.
Plamínek z Betléma připutoval v sobotu prostřednictvím skautů do českokrumlovského okresu. K vlaku na českobudějovické vlakové nádraží se pro něj tradičně vypravili českokrumlovští skauti oddílu Ursini. A prakticky hned vzápětí poté betlémské světlo přivezli do Českého Krumlova, kde ho poté rozdávali všem zájemcům před Regionálním muzeem.
Fotbalisté Tatranu Prachatice patřili tak trochu k překvapení podzimní části krajského přeboru. Původně vlastně ani do této soutěže nepatřili, ale fúze s FK Lažiště jim to umožnila. Nakonec je z toho po polovině sezony skvělé druhé místo se ztrátou šesti bodů na vedoucí Český Krumlov.
Přinášíme další díl fotoseriálu z historie Českého Krumlova. I tentokrát do ní nahlédeme prostřednictvím oficiálních kronik města, které jsou uloženy ve Státním okresním archivu Český Krumlov.
Úžasný kytarový koncert si užili mladí hudebníci českokrumlovské základní umělecké školy. Stali se jedněmi z účinkujících XXIV. ročníku Festivalu „Kytara napříč žánry“ v Praze.
Krajská hokejová liga mužů pokračovala 15. kolem, v němž se odehrály čtyři duely. Šlágr vedoucího budějovického Samsonu s druhým Českým Krumlovem byl odložený.
Tým BA Plzeň si velice slibně vede v nejvyšší badmintonové soutěži družstev a je po polovině základní části soutěže na třetím místě, zejména díky jasným domácím výhrám 6:1 nad Českým Krumlovem a Klimkovicemi. Venku na vítězství sice BA Plzeň stále čeká, ale nejtěsnější možná prohra 3:4 v Praze s Meteorem znamenala v novém systému hodnocení cenný bod. Porážka 2:5 s brněnským Stavosem byla očekávaná, ale všichni hráči v těžkém utkání obstáli se ctí.
Setkání na téma Padouch nebo hrdina si užili žáci ze ZŠ Křemže. O hrdinech nebo padouších si nejen povídali, ale tvořili i vlastní postavy. Děkujeme Městské knihovně Český Krumlov za poskytnutý příspěvek.
Dalibor Eisenreich z Větřní se živil jako výběrčí splátek z půjček. Nosil zlaté šperky a jezdil v černém mercedesu. Působil tak dojmem mafiána. V roce 2006 se ale po něm slehla zem. Jihočeští kriminalisté po muži narozeném 16. prosince 1962 pátrají již patnáct let. Zmizel z vlastní vůle, nebo ho nechali zmizet?
Českokrumlovští policisté po dlouhém a usilovném pátrání zjistili informace, které následně vedly k nalezení odcizené sochy upírky. Socha společně s karavanem zmizela loni na jaře.
Přinášíme další díl fotoseriálu z historie Českého Krumlova. I tentokrát do ní nahlédeme prostřednictvím oficiálních kronik města, které jsou uloženy ve Státním okresním archivu Český Krumlov.
Velkým triumfem Daniela Dvořáka ze Sokola České Budějovice skončilo víkendové dorostenecké mistrovství republiky v badmintonu kategorie U17 v Českém Krumlově. Ovládl soutěž ve dvouhře navíc ještě přidal zlato i ve čtyřhře s libereckým Janem Rázlem.
Nijak růžově to nevypadá se zaplněním hotelů na Českokrumlovsku na vánoční svátky. Zatímco v dobách před covidem v tomto období praskaly ve švech, nyní někde ani nevědí, jestli bude mít cenu otevřít. Na Šumavě je situace o poznání lepší - například na Kvildě bude přes svátky téměř zaručeně plno.
Práce na rekonstrukci plynovodu v Tovární ulici v Českém Krumlově stále pokračují. Společnost EG.D, která je investorem opravy, oznámila, že z důvodu komplikovanosti stavby, nedostatečných pracovních kapacit a nepřízně počasí je nutné termín úplného dokončení stavby posunout.
Dalším úspěchem navázala na výborné výsledky badmintonového klubu Baník Most Kristina Kozempelová. Z Mistrovství republiky kategorie U17 v Českém Krumlově přivezla dvě stříbra z párových disciplín.
Dalším úspěchem navázala na výborné výsledky badmintonového klubu Baník Most Kristina Kozempelová. Z mistrovství České republiky kategorie U17 v Českém Krumlově přivezla dvě stříbra z párových disciplín.
Mikuláši s anděly a čerty procházeli také břehy lipenského jezera. Jak se ukázalo, i mikulášská nadílka se přizpůsobuje době a modernizuje se. V Přední Výtoni totiž družina zvládla jednu nadílku dokonce on-line.
Na úpatí hory Kleť mezi Českými Budějovicemi a Českým Krumlovem najdeme obec s názvem Zlatá Koruna. Na zimní procházku místem, kde na vás historie dýchá ze všech stran, nás vzala Marie Kadlecová, které děkujeme za tip na výlet.
Jeho písničky znají všichni milovníci dechovek a heligonek. Jihočeský muzikant Václav Rubáš, skladatel i kapelník, odešel po těžké nemoci v sobotu 27. listopadu do muzikantského nebe. Bylo mu 81 let.
Počtvrté míří na Rallye Dakar. Při poslední účasti v lednu 2020 vybojoval Zdeněk Tůma v Saúdské Arábii na čtyřkolovém motocyklu deváté místo. Teď by ho jezdec týmu BARTH Racing rád vylepšil.
S pořádnou porcí medailí a pohárů se tento víkend z Českých Budějovic, kde se konalo mistrovství ČR v karate, vrátili členové klubu SK Karate Český Krumlově, který vede Naďa Kočandrlová.
Řinčení zvonců a pekelné rány zvěstovaly v neděli večer, že Mikulášská nadílka v Dolním Třeboníně začala. V malých dětech byla malá dušička, ale básničky ze sebe přece jenom dostaly. A hlavně slibovaly, že se do příštího roku polepší. Po chvílích strachu pak přišla odměna. Veliký balíček od Mikuláše.
Pachatele, který zřejmě vyloupil jednu z prodejen v Českém Krumlově, již mají policisté. Podezření z tohoto trestného činu sdělili osmatřicetiletému muži z Českokrumlovska.
/ANKETA/ Rozjařené skupinky přiopilých lidí, které do časného rána chodí po městě, postávají před podniky, nahlas se baví a nechávají po sobě nepořádek, ruší spánek obyvatel centra i ubytovaných hostů. To je jedna z věcí, kterou má Český Krumlov společnou s Karlovými Vary. Ale zatímco krumlovská radnice hrozí pokutami těm, kteří dělají rachot, a podniky omezovat nehodlá, ta karlovarská na základě několika petic občanů zkrátí barům a restauracím otvíračku. Ty se chtějí bránit u soudu.
Českokrumlovští hokejisté v dohrávce 11. kola krajské ligy na domácím ledě porazili Vimperk vysoko 11:4, když zcela opanovali závěrečnou třetinu. V tabulce si tak upevnili druhé místo.
První rok svého působení na Českokrumlovsku má za sebou Domácí hospic sv. Víta v Českém Krumlově. Dlouhodobá díra v hospicové péči v českokrumlovském okrese se tak zacelila. Hospicový tým tvoří v současnosti 13 lidí a zázemí si vytvořili v přízemí panelového domu v Lipové ulici na Míru v Českém Krumlově.
Pomoc do českokrumlovské nemocnice přece přijela. Zdravotníkům se trochu ulevilo. Ve čtvrtek do Českého Krumlova na pomoc s péčí o covidové pacienty na základě žádosti okresní nemocnice poslala armáda tři vojáky.
/ROZHOVOR/ Světem barmanství a baristiky provedli deváťáky prostřednictvím workshopu v kaplickém odborném učilišti bratři Patrik a Robert Weisovi z Českého Krumlova. Oba vzešli z Café baru Apotheka v Českém Krumlově, který založil jejich otec. Barmanství se věnují naplno i ve svém volnu, neboť práce se jim stala koníčkem a dosahují v ní významných úspěchů.
Přinášíme další díl seriálu fotoseriálu z historie Českého Krumlova. I tentokrát do ní nahlédeme prostřednictvím oficiálních kronik města, které jsou uloženy ve Státním okresním archivu Český Krumlov.
Dětská přání se k Ježíškovi musí dostat, covid necovid. A tak se v Srníně u vánočního stromu v neděli sešli dospělí i děti, aby při rozsvícení vánočního stromu mohly děti podle srnínské tradice vypustit množství balónků a poslat tak přání Ježíškovi. Asistovali u toho andělé.
Na zavřené stánky vánočního trhu na krumlovském náměstí je smutný pohled. Organizátory trhu – Sdružení cestovního ruchu Český Krumlov – to nenechává v klidu, zejména když vidí, jak zákaz některá města obešla.
V dobách největší slávy měl komplex na kopci u Vyššího Brodu, plicní léčebna Hrudkov, kapacitu 260 pacientů a zaměstnával až 160 lidí různých profesí. Kdysi vyhlášené zařízení nyní už více než 15 let chátrá. V komplexu, který má rozlohu 12,5 hektaru, se v současnosti využívá jen několik málo objektů.
S čím dále tíživější situací se potýkají lékaři, sestřičky a další zdravotnický personál krumlovské nemocnice. Proto požádala o pomoc hasiče a vojáky. Dny ubíhají, v nemocnici je stále hůř, a pomoc nikde.
Poškozenou omítkou se zabývají policisté z Větřní. A to od první adventní neděle, kdy jim bylo vandalství oznámeno. Takže pátrají po pachateli, který v přesně nezjištěné době od června do 27. října letošního roku poškodil omítku jednoho z bytových domů v Šumavské ulici ve Větřní.
Až když jí vyšla druhá kniha, troufla si Martina Málková, autorka románů Dvojitý gambit, Závity ulit a Pérka, drátky, kolečka sama sebe označit za spisovatelku. Námětem všech jsou komplikované vztahy. Mezi partnery, příbuznými, přáteli… A ta třetí se točí také kolem jedné vážné nemoci.