Jaké téma bude rozhodující v boji o radnice? Na Krumlovsku je to doprava
Holašovice, Samsonova kašna v Českých Budějovicích nebo historické centrum Českého Krumlova. To jsou výletní cíle, které do Jihočeského kraje lákají turisty z celého světa. Region ale nabízí i spoustu méně známých kouzelných míst, která stojí za návštěvu, ač sem neproudí davy turistů.
Na Hluboké můžete nahlédnout do zámecké kuchyně, v Housově mlýně v Týboře zase poznáte zbraně budoucnosti. A Krumlov? Tam budete uchváceni doslova na každém kroku. Ještě jste v jižních Čechách nebyli? Je nejvyšší čast poznat perly jižních Čech na vlastní oči.
Vydejte se s námi na toulky jižními Čechami. Reportéři Deníku vytipovali sedm památek či lokalit, které stojí za návštěvu.
Vydejte se s námi na toulky jižními Čechami. Reportéři Deníku vytipovali sedm památek či lokalit, které stojí za návštěvu.
Chcete se dobře najíst nebo napít? Šéfeditor Deníku pro jižní a západní Čechy Martin Tröster doporučuje, kam se můžete při svých toulkách Jihočeským krajem vydat za gastronomickými zážitky.
Víkend na bízí na Českokrumlovsku plno zábavy i poučení. Stačí si jen vybrat.
Rodina, přátelé i veřejnost se v pátek ve strašnickém krematoriu rozloučili s novinářem, překladatelem a dlouholetým členem zahraniční redakce České televize Zdeňkem Velíškem. Ten zemřel v sobotu 18. června ve věku 89 let.
Rodina, přátelé i veřejnost se v pátek ve strašnickém krematoriu rozloučili s novinářem, překladatelem a dlouholetým členem zahraniční redakce České televize Zdeňkem Velíškem. Ten zemřel v sobotu 18. června ve věku 89 let.
Až do neděle 26. června se koná v Českém Krumlově první ročník unikátního festivalu Highline Festival Český Krumlov. Program začal již ve čtvrtek.
Kdo nás v posledních dnech opustil:
Toho se návštěvníci výstavy nenadáli, že budou všichni sborem za doprovodu hudby pochodovat zahradou zlatokorunského kláštera. Tak byla ve čtvrtek originálně za všeobecného veselí zahájena výroční výstava výtvarných prací žáků českokrumlovské zušky ve zlatokorunském klášteře. Po nucené covidové pauze se opět stala velkou událostí pro ZUŠ Český Krumlov, děti i rodiče.
Nocturna, selské slavnosti nebo mezinárodní hudební festival. To je jen část důvodů, proč v létě navštívit jižní Čechy. Deník vybral sedm tipů, co byste si neměli nechat ujít.
Atraktivní podívanou, ze které se bude tajit dech, poskytne od čtvrtka do neděle historické centrum Českého Krumlova. Město zažije první ročník High line festivalu, na kterém předvedou své umění novodobí provazochodci, mladí muži na lajnách, kteří chodí na pružných popruzích napnutých vysoko nad střechami domů. Ve městě se tak rodí nová unikátní tradice.
Město Český Krumlov je a chce být městem přátelským k dětem. I proto navázalo spolupráci s Dětským fondem UNICEF, charitativní organizací, která pomáhá dětem ve 193 zemích světa. U příležitosti konference o projektu Města přátelská dětem zavítala do Českého Krumlova, a ne poprvé, výkonná ředitelka UNICEF ČR Pavla Gomba.
Dozvědět se spoustu zajímavostí o lese a způsobu hospodaření v lesích se mohli o víkendu všichni zájemci v městském lese na Dubíku. Lesy města Český Krumlov tam v sobotu v rámci celostátní akce uspořádali Den otevřených lesů v Českém Krumlově.
Ve francouzském městě Dunkerque se uskutečnil mezinárodní turnaj devítiletých hokejistů. Zúčastnili se jej i žáci krumlovského Slavoje, kteří si vedli výtečně a vybojovali druhé místo.
Nesoutěžní mezinárodní festival Alta Pusteria navštívili i žáci ZUŠ Český Krumlov Medvíďata. Podívejte se, jak si to mladí pěvci v Tyrolsku užili. Děkujeme sbormistru Lukáši Holcovi za příspěvek a fotografie. "To abyste věděli, že ostudu jsme mezi 75 zúčastněnými sbory z celé Evropy rozhodně neudělali," dodává.
Poslední návštěva knihovny RC Krumlík před prázdninami: Děti čekaly spoustu zábavných pohádek nebo malování. Děkujeme Městské knihovně Český Krumlov za příspěvek.
Ceny města tradičně udělili Krumlovští před Slavnostmi pětilisté růže. Dlažební kostku s kapkou rosy získalo pět nominovaných kandidátů – renomovaní výtvarníci, nezisková společnost, která ve městě působí více než dvacet let, a proslulý lidový muzikant.
Jihočeský fotbalový krajský přebor o víkendu vyvrcholil posledními zápasy. Postup do divize slaví Český Krumlov, druhý skončil Olešník a třetí Osek. Do 1. A třídy sestupuje Blatná (Sezimovo Ústí přebor opustilo už v jeho polovině…).
Štafetu festivalů klasické hudby převzal po Pražském jaru národní festival Smetanova Litomyšl. Na svou chvíli se už teď připravuje Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, který začíná přesně za měsíc. Na co se můžete v programu letošního 31. ročníku od 15. 7. do 6. 8. těšit? Chystá se unikátní koncert Jihočeské filharmonie na jezírku v zámeckém parku, dechberoucí Čajkovský v podání patnáctiletého virtuosa či Harry Potter a Rusalka v Pivovarské zahradě.
Plzeňský závodník Václav Pech sváděl na rallye v Hustopečích vyrovnaný souboj s vítězným Janem Kopeckým, nakonec dojel o 6,2 sekundy druhý. Ztratil na páteční noční rychlostní zkoušce, kde se jelo za těžkých podmínek.
Zemřel novinář, překladatel a dlouholetý člen zahraniční redakce České televize (ČT) Zdeněk Velíšek, bylo mu 89 let. Veřejnoprávní televize to dnes večer oznámila ve zpravodajském pořadu Události. Velíšek se zabýval především evropským děním a Francií.
První ze dvou premiér na otáčivém hledišti v Českém Krumlově se blíží. Už v sobotu 18. června v 17 h uvidíte rodinné představení Malého divadla, autorskou inscenaci Úplně celá česká historie. Hra se dočká podle šéfa Petra Haška Malého divadla sedmnácti repríz. „A bude to jízda,“ usmívá se.
34. ročník Slavností pětilisté růže v Českém Krumlově je v plném proudu. Mezi vrcholné zážitky slavností tradičně náležejí historické kostýmované průvody městským centrem. Páteční noční ohňový průvod četné diváky opět nadchl.
Hlavní událostí víkendu jsou českokrumlovské Slavnosti pětilisté růže, ale můžete se vypravit i jinam.
/VIDEO/ Velkolepý Návrat pětilisté růže. To má být 34. ročník Slavností pětilisté růže, kterými začalo od pátku žít historické centrum Českého Krumlova. Návštěvníci Krumlova se tak mohou přenést na celý víkend do časů posledních pánů z Rožmberka, bratrů Viléma z Rožmberka a Petra Voka.
Pohřební služba Český Krumlov:
Již od pátku 17.6. bude v Českém Krumlově rušno a veselo. Zábava vypukne ale i jinde.
Český Krumlov se chce stát jako jedno ze dvou prvních měst na území České republiky a Slovenska Městem přátelským k dětem. Tento oficiální mezinárodně uznávaný certifikát uděluje organizace UNICEF. Cílem je vytvořit ve městě co nejlepší podmínky pro děti a mládež, ale také je zapojit do rozvoje města.
Český Krumlov se chce stát jako jedno ze dvou prvních měst na území České republiky a Slovenska Městem přátelským k dětem. Tento oficiální mezinárodně uznávaný certifikát uděluje organizace UNICEF. Cílem je vytvořit ve městě co nejlepší podmínky pro děti a mládež, ale také je zapojit do rozvoje města.
Přinášíme výběr událostí, které se konají o víkendu na jihu Čech. Najděte si, která událost vás zajímá.
Těšíte se na nadcházející Slavnosti pětilisté růže? Připomeňte si, jak to slušelo Krumlovákům v kostýmech při posledních dvou ročnících slavností. Ty se kvůli covidu konaly v letech 2018 a 2019.
Na jihu Čech tento týden při nehodách zemřeli již dva motocyklisté. Po úterní odpolední srážce muže na motorce s osobním autem na Dačicku policisté od středečního rána šetří další tragickou nehodu, a to na Českokrumlovsku. A zároveň hledají svědky události.
Letní sezóna je na Budějovicku ideálním místem pro návštěvníky, kteří si chtějí prodloužit víkend, být přímo v centru dění, zažít pravou jižanskou atmosféru, ale navíc mít všude blízko na okolní výlety. Díky zvyšující se nabídce v turistické oblasti Budějovicko došlo za poslední 3 roky k prodloužení pobytu u českých návštěvníků o 1 den – na 3,25 dne. Děkujeme Janě Píchové.
Týden společných nezapomenutelných zážitků mají za sebou čtyři desítky žáků z kaplické Základní školy Fantova a žáci z německé partnerské školy Gesamtschule Geldern. V Kaplici si užili společnou výuku, ale především poznávací výlety zaměřené na společné soužití národů a demokracii.
Komentovaná prohlídka zámeckých zahrad potěšila účastníky virtuální univerzity 3. věku. Do zahrad se vypravili již 28. zahradníkem, který jim ukázal různá zákoutí. Děkujeme Městské knihovně Český Krumlov za příspěvek.
Novou hasičskou techniku obdržely některé zásahové hasičské jednotky v regionu.
Čtvrtou Ženu Českokrumlovska má od víkendu krumlovský region. Jméno vítězky jedné z pěti finalistek, které zaznělo na galavečeru módních přehlídek v zámecké sloupové síni, organizátoři pečlivě tajili dva roky. Vyhlášení IV. ročníku Žena Českokrumlovska brzdila proticovidová opatření.
Prase z Jižní Afriky jménem Pigcasso několikrát v týdnu sahá po paletě a maluje, píše DK.
Jihočeský krajský fotbalový přebor pokračoval o víkendu předposledním kolem. Lídr soutěže Český Krumlov vyhrál vysoko 7:0 ve Strakonicích a sahá po postupu do divize.
Táborští tenisté si ve druhé lize družstev připsali po třetí výhře venku další body. Znovu předvedli výtečné výkony a v tabulce si dvě kola před koncem drží třetí příčku. Další úspěšný víkend táborských týmů potvrdila rezerva LTC Tábor, když dokázala také venku vyhrát souboj neporažených v oblastní divizi a vede tabulku bez ztráty bodu.
Prohlédnout si kájovskou farnost včetně pozoruhodného kostela s jeho několika kaplemi mohli všichni, kdo využili páteční Noci kostelů.
Také neděle 12.6. nabízí na Českokrumlovsku k návštěvě řadu zajímavých akcí.
Z přehrlše zábavných i sportovních akcí můžete vybírat v sobotu 11.6. na Českokrumlovsku. Však se podívejte:
Velkolepý bude po třech letech návrat Slavnostní pětilisté růže v Českém Krumlově. Historické město se oblékne do středověku a období renesance za vlády posledních Rožmberků již za týden. Sází na osvědčený program, kdy diváky potěší oblíbený rytířský turnaj, rozmanité historické, taneční a hudební soubory i divadla, historický trh s řemesly a několik historických průvodů.
/OBRAZEM/ Schovat kontejnery na odpady pod zem a přidat parkovací místa tam, kde původně byla tráva a sušáky, to je výsledek jedné z největších investic roku 2022 v Českém Krumlově. Nejstarší sídliště ve městě, Špičák v centru města v sousedství Jelení zahrady, prošlo velkým faceliftem.
Nové chodníky, výsadba zeleně, umístění laviček, vybudování odpočinkových míst a zajištění potřebné technické infrastruktury je v plánu pro tento rok v rámci celkové rekonstrukce českokrumlovského hřbitova. Stavební práce začnou pátek 10. června.
Unikátní výstavu historických kostýmů od divadelních operních, baletních, komedií dell ´arte až po maškarní i jejich doplňků brzy pro zájemce otevře českokrumlovský zámek v Renesančním domě. A po půlstoletí návštěvníci spatří také figuríny, inspirované postavami z Maškarního sálu, které pro výstavu o barokním divadle vytvořil významný český sochař Vladimír Preclík. Sochy se díky tomu dočkaly zrestaurování.