Kreativ

ŠTÍTEK: cestování

Za peníze? Zdarma?

Ve Valašském Meziříčí bude MHD možná bezplatná. Vsetín se k obdobnému kroku nechystá. Je nabíledni, že obě verze mají své zastánce i odpůrce.

Výběr také závisí na tom, jaký kdo umí jazyk

Mladí lidé se občas stýkají s problémy, že nemohou sehnat práci. Pokud práci najdou, tak si ji najdou buď v Česku nebo někdy vycestují do za prací do některé z členských zemí EU. Splní si třeba tak svůj sen, protože v této zemi chtěli žít.

Evropské unie bez hranic

Když se zamyslím nad cestováním po celé Evropě, napadne mě maximální svoboda. Ta možnost prozkoumat skoro každý kout Evropy. Když porovnám dnešní režim s režimem před revolucí, mnoho věcí se změnilo, a to k lepšímu. Cestování do zemí Evropské unie bez hranic je podle mě velký pokrok jak ve světě tak v ekonomice, cestovním ruchu, poznávání a dá se říci, že ve všem.

Kam za prací?

V dnešní době lidé touží po práci či brigádě v zahraničí. Proč stále více lidí odchází pracovat do zahraničí? Láká je získat nové zkušenosti a jazykové znalosti? Poznat nové země a kulturu? Velmi mě zajímaly odpovědi na tyto otázky, a proto jsem se sešla se slečnou Nikolou, která odcestovala do Anglie jako au pair a nyní je na krátké dovolené v Čechách.

Valtičtí kuželkáři slaví. Postupují do třetí ligy

Valtice – Po pěti letech v divizi si zajistili kuželkáři valtické Lokomotivy třetí ligu. Díky vítězství v divizi a přímému postupu. Radost ovšem udělali členům oddílu i dorostenci Valtic, kteří získali na mistrovství republiky stříbrnou medaili.

Výluka trasy metra A cestování po Praze příliš nezkomplikovala

Praha - Zastavení provozu na trase metra A v sobotu cestování po Praze příliš nezkomplikovalo. „Nezaznamenali jsme nikde žádný problém," řekl novinářům mluvčí Dopravního podniku hlavního města Prahy Jiří Štábl. Drtivá většina lidí chodila podle něj automaticky na náhradní linky.

Středočeští řidiči pozor, tady můžete počítat se zdržením

Střední Čechy - Silničáři se po zimních měsících pustili do oprav silnic. Rozsáhlé rekonstrukce naplánoval i Středočeský kraj. S tím souvisí také uzavírky a objížďky. Pro lepší cestování po krajských silnicích přinášíme přehled nejdůležitějších uzavírek.

Chorvatští cestáři vybírali deset let špatné mýtné na dálnicích

Záhřeb - Dvě firmy, které v Chorvatsku provozují většinu dálnic a vybírají mýtné za jejich používání, účtovaly řidičům deset let špatné sumy. Jak informují místní média, domácí řidiči i návštěvníci země kvůli tomu zbytečně zaplatili každý rok za cestování zhruba dva miliony kun, v přepočtu 7,2 milionů korun. Nyní obě společnosti musely ceníky upravit tak, aby vybrané mýtné souhlasilo s tím, kolik kilometrů automobily ujedou.

Fatra nakročila k bronzu správnou nohou

Zlín – V boji o třetí místo ve volejbalové extralize si hráči Fatry připsali po hladkém vítězství nad Příbramí první bod. K zisku bronzových medailí jim chybí už jen dvě výhry.

Být europoslancem? Jde o peníze!

Proč se někdo chce stát europoslancem? Co ho na této profesi láká? Vždyť jde hlavně o hodiny a dny prosezené na nekonečně dlouhých jednáních a hlasováních, která jsou často úplně bez výsledku. Časté cestování zahrnující další dlouhé hodiny v letadlech, autech či taxících. Po pěti letech v této funkci musí být každý na dně svých psychických i fyzických sil. Tak proč tak mnoho europoslanců usiluje o své znovuzvolení?

Rozhovor na téma: Moje Evropa

Dominika Machová si ve dvaceti letech chce splnit svůj sen. Odmalička miluje cestování, dobrodružství a ráda poznává nové lidi. Vždy ji lákalo pobýt nějaký čas v zahraničí. Vystudovala gymnázium v Pelhřimově a nyní studuje v Jindřichově Hradci na Vysoké škole ekonomické.

Stejní a přece jiní

O letních prázdninách jsem využila nabídku jazykové školy a odjela studovat do zahraničí. Tento pobyt byl velmi krátký, ale poskytl mi drahocenné zkušenosti ze studia na mezinárodní škole v Londýně.

Jsem zastáncem poznávání nových věcí a lidí

Jdete-li v kterémkoli větším městě po ulici, můžete potkat lidi z různých zemí EU. Tito lidé jsou na první pohled stejní jako my a na druhý pohled odlišní svou kulturou, způsobem oblékání, vyjadřováním, barvou pleti apod. My Češi, si uděláme o takovýchto lidech nějakou představu, i když často mylnou.

Každý národ měl vždy svá specifika, kterými se lišil od ostatních

Za několik let svého cestování jsem se dostal do kontaktu s lidmi z mnoha zemí, nejen těch evropských. Často se mi nabízela otázka: Jsou ti lidé opravdu takový, jak se u nás tvrdí? Co když je pravda posunuta někam jinam a z předsudků se staly stereotypní přežitky? Přímo hamletovská otázka. Pokusím se na tuto problematiku podívat objektivně a zjistit pravdu.

Mnohé problémy nemají řešení, ale můžeme na ně upozornit

Moje Evropa. Znamená snad tento název, že Evropa je moje? Neměla by být Evropa naše? Všech Evropanů? Podle mě ano. A nebo je to jen řečnický obrat? Podle mého názoru je Evropa nás všech. Je všech lidí, kteří se považují za její obyvatele. Co všechno nám vlastně ta naše Evropa nabízí? Na to se teď podíváme.

Spousta politiků naslibuje věci, ale pak nic nesplní

Být europoslancem je veliká zodpovědnost, protože projednává a schvaluje různé právní předpisy a voliči od něj očekávají, že vyhoví jejich požadavkům, což je prakticky nemožné, protože voličům se neustále něco nelíbí.

Kdyby bylo více možností, bylo by i více zájemců o studium i práci v zahraničí

Dnešní mladí lidé se začínají často přiklánět k možnosti odchodu do zahraničí. Většina touží po cestování za prací anebo jen za životními zkušenostmi, například naučit se plynně hovořit anglicky, což v dnešní době je velká výhoda. Asi proto bývá nejčastější a nejoblíbenější destinací Anglie. V jaké jiné zemi bychom se tento jazyk lépe naučili?

Evropa jak ji (ne)známe aneb Alenky v ponožkách

Být po mém, tak by to „ne" nebylo v závorkách, ale ohraničené blikajícími světýlky, s písmeny o velikosti 72, vyvedenými neonovými barvami. Protože ať se rozhlédnu do jakékoli strany, všude vidím to samé. Neznáme ani své nejbližší přátele, ani sebe. Co teprve celou Evropskou unii! Nepokládám za velký hřích neznat podmínky života třeba v Estonsku, co mě ale zaráží je, že neznáme ani vlastní sousedy. Mě samotnou, jako milovnici cestování a cizích zemí, velice nepříjemně překvapilo, jak málo toho Češi vědí i o tak blízké zemi, jakou je Německo.

V kůži europoslance aneb cestování hrou

Každý z nás ví, že europoslanec je osoba, kterou zvolí občané jednotlivých států EU, aby zastupovala určitou zemi v unijní politice. Co ale taková funkce obnáší? Jak musí budoucí potencionální europoslanec zapůsobit na své voliče? Jaké kompetence musí mít? I já se nad tímto zamyslela a napadlo mě několik otázek: jak bych já jednala v kůži europoslance? Pokusila bych se něco změnit? Byly by mé návrhy úspěšné?

Neznámá země. Festival o cestování potrvá 14 dní

„Mít odvahu splnit si své sny!" zní motto letošního, v pořadí osmnáctého ročníku festivalu cestování, sbližování a poznávání kultur s názvem Neznámá země 2014. Kdo nemá možnost cestovat, může si ve Zlíně alespoň poslechnout zajímavé zážitky těch, kteří v cizině něco zažili.

Rodiče si uvědomují, že cestování jejich dětem pomůže

Dnešní doba skýtá mnoho možností, jak se dostat do zahraničí. Ať už se rozhodnete jet jen na výlet nebo máte větší sny a cíle a chcete v cizí zemi třeba studovat či pracovat a strávit tam tak více času. Do mnohých zemí si již nemusíte složitě obstarávat víza a často můžete nechat doma i cestovní pas. V zajištění tohoto cestovního luxusu nám jistě pomohla i Evropská unie, kde opravdu stačí vzít si občanský průkaz a vyrazit do jednoho z členských států. Tím výhody samozřejmě nekončí.

Cestování a poznávání nových zemí? Každá věc má svůj rub a líc

V Evropské unii je nyní 28 zemí. Jak se ale navzájem jednotlivé státy znají? Je komunikace mezi státy dostatečná? Tuto otázku jsem si začala klást právě v době, kdy naše země vstoupila do Evropské unie. Častokrát jsem slýchala od svých rodičů i prarodičů, že vstupem do Evropské unie se mnoho věcí změní. Pro mne i mé děti bude například jednodušší studovat nebo pobývat v zahraničí.

Neznámá země. Festival o cestování potrvá 14 dní

Zlín – „Mít odvahu splnit si své sny!" zní motto letošního, v pořadí osmnáctého ročníku festivalu cestování, sbližování a poznávání kultur s názvem Neznámá země 2014. Kdo nemá možnost cestovat, může si ve Zlíně alespoň poslechnout zajímavé zážitky těch, kteří v cizině něco zažili.

Být europoslankyní? Na osobní život už čas nezbývá

Milý deníčku, vzpomínáš si, jak jsme byli na střední škole na výletě v evropském parlamentu? Jak jsem si v tu chvíli řekla: 'Změním svět! Budu hlasovat za český lid, budu bojovat za naše slovo. Všechno bude lepší. Já totiž budu europoslankyní!'? To byla ale taková hloupost!

Mimo Evropskou unii bychom byli vyřazeni z rozhodování o dění v Evropě

V České republice žije více než deset milionů lidí. Co si myslí o Evropské unii? Určitě mají právo se vyjádřit o tak důležitém celku, jehož jsou součástí. Pochopitelně má každý svůj vlastní názor. Mě zajímalo, jak rozdílné by mohly být odpovědi středoškoláka (S), vysokoškoláka (V) a pracujícího (P). Jaký je dnešní pohled na Evropskou unii a Evropu všeobecně? Při vstupu do Unie bylo proti celých 23% obyvatel. Jakými procenty bychom asi vyjádřili svůj souhlas dnes?

Moje Evropa je všude, kde se dokážu přiblížit ke svým snům

Už od mala máme sny o tom, jak by měl náš život vypadat, až budeme "dospěláci". Chceme se stát kosmonauty, princeznami a policisty. Společně s věkem se mění i naše přání a když vyrosteme, hledáme k těm snům cestu. Co je pro nás nejvýhodnější? Jak dosáhnout toho, co chceme? Jak to bude finančně nákladné? Spousta otázek a málo odpvědí.

Střechu ovládne cestovatelská horečka

Vrbno pod Pradědem – Zážitky z cestování po celém světě nabízí tento týden zprostředkovaně hned dvě besedy, které se konají ve středisku Střecha ve Vrbně pod Pradědem.

Dopravní podnik se rozhoduje o kampani pro těhotné ženy

Praha /ANKETA/ - Jsem těhotná, pustíte mě sednout? Tak řečenou těhotenskou placku by nosily gravidní ženy při cestování 
v MHD. Dopravní podnik po vzoru Londýna, kde již tento projekt funguje již osmým rokem, zvažuje uvést ho do praxe i v Praze.

Jezdí váš autobus častěji? Možná je to i díky studentům

Praha /FOTOGALERIE/ - Dvě tužky, hodinky 
a podložka pod sčítací formulář. To byla minulý týden výbava sedmnáctiletého Tomáše Beneše, studenta Střední průmyslové školy dopravní, který na jeden den vyměnil školní lavici za sedačku 
v tramvaji.

Basketbalová bitva o Brno? Také derby kamarádek

Brno – Vedle společné záliby v basketbalu je spojuje i kamarádství. Potkávají se, zavolají si. Hráčky brněnských týmů Imosu a Valosunu dokráčely do semifinále nejvyšší soutěže, kde se jejich cesta sbíhá v jedinou. A dál už mohou jen jedny. „Ale nebereme to tak, že naše kamarádství za dva týdny skončí," usmívá se před startem série kapitánka Valosunu Kateřina Sedláková.

Vzdálenosti dnes už nic neznamenají

Nejdříve se zeptejme, jakou máme příležitost poznávat? Stručně řečeno, obrovskou. Ať se zeptáte kohokoli, nikdo nic takového nepamatuje. Člověku stačí jen občanka, aby mohl na dva měsíce do Švédska.

My a naši vrstevníci v Unii

Letos je to už deset let od doby, co Česká republika vstoupila do Evropské unie. Deset let volných hranic mezi jednotlivými členskými státy, neomezeného cestování bez pasu a obchodu bez cel. Jenže samotný vstup do Unie příliš nepomohl tomu, abychom se lépe poznali jako lidé. A také abychom o jednotlivých národech přestali mít předsudky. Jenže každý člověk a obyvatel státu má své vlastní myšlení. Každý se proto musí rozhodnout, jestli mu stačí znát jeden národ pouze z obecného pohledu nebo jestli se rozhodne poznávat svět vlastníma očima.

Život v Polsku

Chtěla jsem se dozvědět, jak se žije v jiných zemích, a proto jsem kontaktovala jsem jednu dívku na sociální sítí, která byla z Polska. Napsala jsem jí s prosbou, která obsahovala žádost o sdělení pár informací o její zemi. Především jsem se jí zeptala na její volný čas, na školství v Polsku, na různé kulturní akce a na typická polská jídla.

V kůži europoslance aneb Cestování hrou

Každý z nás ví, že europoslanec je osoba, kterou zvolí občané jednotlivých států EU, aby zastupovala určitou zemi v unijní politice. Co ale taková funkce obnáší? Jak musí budoucí potencionální europoslanec zapůsobit na své voliče? Jaké kompetence musí mít? I já se nad tímto zamyslela a napadlo mě několik otázek: jak bych já jednala v kůži europoslance? Pokusila bych se něco změnit? Byly by mé návrhy úspěšné?

Nejlepší pracovní příležitosti dává Velká Británie a především Londýn

Pod pojmem "Moje Evropa" každého napadne něco jiného. Stačí se zeptat jen ve skupině 2 až 3 lidí a každý si bude představovat něco jiného, například světadíl, na kterém vyrůstal nebo slogany Evropské unie. Podle mého názoru do tohoto pojmu určitě patří pracovní příležitosti nejen pro mladé, ale i pro starší občany Evropy. Když se nad tímto zamyslím, napadnou mne různé otázky. Kde chtějí mladí občané Evropy žít a pracovat? Co jim na to řeknou rodiče? Jaké možnosti jim dávají členské státy?

Žít v Anglii byl vždy můj sen

Po skončení střední školy jsem si naplánovala rok volna. Tento čas jsem se rozhodla strávit cestováním po celé Evropské unii. Čekal mě těžký úkol poznat všech 28 zemí, abych své zážitky a zkušenosti mohla zúročit pro svou budoucí kariéru.

PMDP chce rozšířit noční linky

Plzeňsko – Vypadá to, že lidem z některých obcí na jihu Plzeňska se od srpna rozšíří nabídka cestování z Plzně domů a naopak. Dopravní podniky (PMDP) totiž chtějí ke stávajícím třem příměstským autobusovým nočním spojům přidat další. Takzvané enko by mohlo jezdit o víkendech a svátcích až do Šťáhlav.