Kreativ

ŠTÍTEK: chalupa

Obec Babiny oficiálně zanikla až v roce 1980

Řada obcí v Českém středohoří zanikla po vysídlení německého obyvatelstva, když se je poté nepodařilo dosídlit. Ve vyšší polohách se zde rodiny živily zemědělstvím, které na kamenitých políčkách nepřinášelo velké výnosy.

Ve Švédsku uhynul údajně nejstarší úhoř, dožil by se 155 let

Stockholm – Ve Švédsku uhynul údajně nejstarší úhoř světa. Ryba chovaná ve studni ve městě Brantevik se prý dožila 155 let. Je zmiňována i v dětské knize Bombi Bitt a já (1932) humoristického spisovatele Fritiofa Nilssona Piratena. Přesný věk úhoře mají zjistit laboratorní testy.

Kam na výlet: Jak se hospodařilo na vsi za našich předků

Třebechovicko - Hospodaření na vsi je možné zažít v Podorlickém skanzenu v Krňovicích  u Třebechovic pod Orebem na Královéhradecku. Akce je dvoudenní a koná se v sobotu 9. srpna a v neděli 10. srpna vždy od 10 do 17 hodin. Na návštěvníky čekají ukázky historické zemědělské techniky a práce s dobovým nářadím.

Houby rostou! Stačí jen vyrazit

Beskydy - Letošní rok je prý díky příznivým klimatickým podmínkám pro růst hub velmi dobrý, až mimořádný a houbařům dává šanci, že se z lesa nevrátí s prázdným košíkem.  

Na Vyškovsku vede šípkové víno. Pro labužníky banán

Kojátky – Jablko, šípek, zázvor, hřebíček, višeň, černý bez, červený rybíz, arónie, lipový květ, pomeranč, banán. Co má všechno tohle ovoce, koření, květy a plody společného? Ze všeho se dá vyrobit víno. A přesně tím se poslední tři roky částečně a poslední půlrok naplno živí Ivo Pánek a Olga Švábová z Kojátek. Zatím především objíždějí farmářské trhy. Plánů do budoucna mají dost. Některé z nich už jim zrají v bečkách: třeba kopřivy nebo pampelišky.

Vede šípkové víno. Pro labužníky banán

Kojátky – Jablko, šípek, zázvor, hřebíček, višeň, černý bez, červený rybíz, arónie, lipový květ, pomeranč, banán. Co má všechno tohle ovoce, koření, květy a plody společného? Ze všeho se dá vyrobit víno. A přesně tím se poslední tři roky částečně a poslední půlrok naplno živí Ivo Pánek a Olga Švábová z Kojátek. Zatím především objíždějí farmářské trhy. Plánů do budoucna mají dost. Některé z nich už jim zrají v bečkách: třeba kopřivy nebo pampelišky.

Textilní žinylku z Hlinska vyváželi také do světa

Východní Čechy, Hlinecko - Letní kaleidoskop východočeských Deníků: Lidová textilní výroba byla těsně spjata se zemědělstvím a s přírodními podmínkami daného regionu. V oblasti Českomoravské vrchoviny se v minulosti stala jedním z rozhodujících způsobů získávání obživy.

OBRAZEM: Na Holostřevy se z polí přihnala blesková povodeň

Holostřevy - Bahno, bahno a zase bahno. Pečlivě střižené trávníky na zahrádkách kolem potůčku, který snad ani nemá jméno a většinou v něm téměř žádná voda neteče, se během jedné odpolední hodiny změnily v bahniště. Vesnicí se totiž po vydatném lijáku prohnala blesková povodeň, která napáchala nemalé škody. Nikdo naštěstí nebyl zraněn.

FOTOGALERIE: Levín opět ožil keramikou

Levín - Bývalá keramická dílna akademického malíře Zdislava Hercíka se v uplynulém týdnu stala místem 2. setkání keramiků, proti loňsku získalo punc mezinárodní.

Cesta Šacungu se zastavila ve čtvrtfinále

Kaliště/Lensedly – Důvod k radosti navíc měla vítězná sestava Vanke, Pelikán, O. Vít na 53. ročníku mezinárodního turnaje Šacung Cup, nejprestižnějšího letního nohejbalového klání v ČR, které se koná na posázavské trampské osadě Šacung u Lensedel. Vanke s Vítem se konečně dočkali premiérového triumfu, to Pelikán ke čtyřem dosavadním přidal rekordní (mezi aktivními hráči) pátou.

Japonci i Američané se učí péct koláčky v Holašovicích

Holašovice – Koláčky jsou koláčky.  Již několik let se na Holašovické slavnosti připravuje pekařka a cukrářka Milena Hálová z chalupy na návsi číslo 5 s tím, že si zvyká na teplotu u pece, přesahující tu na dvoře, kde se rozvaluje pes.

Už je to jasné. Skanzen naposledy otevře ve čtvrtek

Kouřim – Dlouho přesně nejistý termín, kdy se kvůli dostavbě uzavře kouřimský skanzen, je už jasný. Tisíci návštěvníky vyhledávané místo se uzavře 1. srpna. Využijte proto poslední příležitost k návštěvě. Naposled bude otevřeno ve čtvrtek od 10 do 18 hodin. Znovu pak až v druhé polovině roku 2015.

Valašská dědina otevře v noci

Rožnov pod Radhoštěm - Pro připomenutí toho, jak se žilo bez elektřiny, si ve Valašském muzeu v přírodě připravili na pátek program zvaný Na dědině noc.

Požár chalupy způsobil škodu přes jeden milion

Nečín - V Nečíni ve středu ráno hořela rekreační chalupa. "Škoda byla předběžně vyčíslena na 1,2 milionu korun, hasiči jsou ještě na místě a budovu dohašují," sdělila kolem 09:30 mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková. Příčinu budou vyšetřovatelé teprve zjišťovat.

Řezbář Josef Hanusch: Dřevo se umí bránit, ale krásně. Jako dívky

České Budějovice – Zahrada Josefa Hanusche se nachází jen pár kroků od Malého jezu v Českých Budějovicích. Ač je jeden z teplejších červencových dnů, řezbář nezahálí. Ve stínu košatého ořešáku stojí u hoblice, jak se odborně říká řezbářskému ponku, a dláto v jeho zručných rukou ukrajuje hobliny 
z lipového špalku.

Skvělý Den krkonošských řemesel v Domě pod Jasanem

Trutnov, Voletiny - Tradiční akce se v Tkalcovském muzeu ve Voletinách na Trutnovsku koná pouze jednou do roka, ovšem kdo má zájem o stará lidová řemesla a ruční práce, může navštívit toto krásné místo i kdykoliv ve všední den.

Skvělý Den krkonošských řemesel v Domě pod Jasanem

Východní Čechy, Voletiny - Tradiční akce se v Tkalcovském muzeu ve Voletinách na Trutnovsku koná pouze jednou do roka, ovšem kdo má zájem o stará lidová řemesla a ruční práce, může navštívit toto krásné místo i kdykoliv ve všední den.

Nájem chalupy už stojí stejně jako exotická dovolená

Opavsko - Letní prázdniny jsou časem dovolených, a zdaleka ne všichni touží po odpočinku u moře. Jenže se ukazuje, že pronájem byť i jen týdenní pokoje v nějaké obyčejné chalupě u nás vyjde skoro dráž než exotická dovolená.

Planťáci: Nový katastr zachycuje zkázu a rozvrat

Rovné – Po svaté církvi a ustanovené vrchnosti pojal strach o své panství (vlastně daně) také císař. A tak dal sepsat všechen zdanitelný poddanský majetek po celé zemi. A z tohoto soupisu, z takzvané Berní ruly z roku 1654 se přesvědčujeme, že mnohých hospodářů, vyjmenovaných v soupisu dle víry před třemi lety, již zde není.

Centrum Bludova prochází velkou proměnou

Bludov – Razantní proměnou prochází v těchto dnech část centra Bludova. Dělníci pokládají novou dlažbu kolem zámeckého rybníka a sochy svatého Jana Nepomuckého a upravují a dláždí prostor kolem budovy Bludovské zemědělské a autobusové zastávky.

U rybníků v hradeckých městských lesích se usadili vodníci

Hradec Králové /FOTO/ - Datlík, Cikán a Biřička. Tři rybníky na okraji Hradeckých lesů, kam se už příští týden budete moci vydat na Vodnickou stezku. Ta navazuje na Pohádkovou stezku mezi Mazurovými chalupami a rybníkem Výskyt a stejně jako ona vznikla podle pohádek spisovatelky Marty Pohnerové.

Muž utonul na přehradě Bystřička, našli ho potápěči

Bystřička – Prvního utopeného letošního léta má Vsetínsko. Stal se jím padesátiletý muž z Valašskomezi­říčska. Utonul v úterý v podstatě před zraky svých kamarádů. Do pátrání se zapojili jak hasiči, tak i policejní potápěči. Pomáhali také přátelé utonulého.

Tip pro vás: Polští malíři vystavují na piletickém statku

Hradec Králové - „Pojďte dál, za chvilku začínáme," zvali v pátek 11. července v podvečer do roubené chalupy Šrámkova statku v královéhradeckých Pileticích pořadatelé. Výstavou obrazů polských malířů tady byl zahájen program prázdninového Léta na statku.

Malíř Pavel Kalista: Šumavu jsem prochodil od mládí se skicákem

České Budějovice  – Namalované šumavské chvíle, které promlouvají do duší. Malíř Pavel Kalista (1949) z Českých Budějovic zachycuje štětcem přítomnost kolem nás, obrazy ze šumavské přírody díky jeho citu a umění zůstávají uchovány pro nás všechny, kteří se chceme podělit o chvíle strávené s krásou kdekoliv za chalupou.

BABORÁKŮV TÝDEN: Petra neplatí ani za popelnice

Chrudim - Ahoj. Je červenec a počasí si nás posadilo na houpačku a provádí kejkle s rozdílem teplot i deset stupňů ze dne na den. Což chronicky nemocné naše spoluobčany paralyzuje děsně. Ale jinak se dějí věci, které někoho překvapí jiného nikolivěk.

Muzeum ševcovského řemesla najdete v Bystrém

Bystré – Nejstarší stavení, které se ve městě dochovalo ve svém původním rázu, je Brtounova chalupa. V roubence dnes kromě původního nábytku, kachlových kamen a dalších zajímavých věcí najdou lidé hlavně unikátní ševcovské muzeum.