Kreativ

ŠTÍTEK: chemie

Kopečková, rolovaná, ovocná nebo sušenková. V Plzni si svou oblíbenou zmrzlinu najde v horkých letních dnech každý. Pochutnají si vegani, diabetici a na své si přijdou i milovníci netradičních příchutí.

Kam v Plzni na domácí zmrzlinu? Novinkami jsou příchutě preclíku a pavlovy

/ANKETA/ Kopečková, rolovaná, ovocná nebo sušenková. V Plzni si svou oblíbenou zmrzlinu najde v těchto letních dnech každý. Pochutnají si vegani, diabetici a na své si přijdou i milovníci netradičních příchutí. Ti si mohou zajít například na hráškovou nebo s příchutí drobenkového koláče. Navštívili jsme tři zmrzlinárny v Plzni, kde dostanete zmrzlinu bez chemie a z kvalitních surovin. 

Boskovičtí se po kritice rozloučili s chemií. Plevel hubí nově bio postřiky.

Boskovičtí se po kritice rozloučili s chemií. Plevel hubí nově bio postřiky

/FOTO, VIDEO/ Velká změna. Šetrnější k přírodě, hmyzu i domácím mazlíčkům. Boskovičtí udělali radikální řez v hubení plevele na chodnících a okrajích silnic. Ve druhém největším městě na Blanensku přestává najatá firma používat chemii. Nově bude zmíněná místa ošetřovat bio postřiky. Tento postup však bude dražší, zhruba dvojnásobně než nyní.

Přírodní koupaliště v Pasece odstartovalo novou sezonu, 28. června 2024

Biokoupaliště v Pasece otevřelo. Voda bez chemie a relax v zeleni. Za pár korun

Teplota vzduchu 32 a vody 24,8 stupně Celsia, oznamovala v pátek po 14. hodině cedule u vstupu do přírodního koupaliště v Pasece. Areál s vodou bez chemie obklopený zelení právě odstartoval novou sezonu. Podle stálých návštěvníků biotop pod lesem nabízí nejpříjemnější a současně nejlevnější „koupačku“ široko daleko.

Přírodní koupaliště v Pasece odstartovalo novou sezonu, 28. června 2024

Biokoupaliště v Pasece otevřelo. Voda bez chemie a relax v zeleni. Za pár korun

Teplota vzduchu 32 a vody 24,8 stupně Celsia, oznamovala v pátek po 14. hodině cedule u vstupu do přírodního koupaliště v Pasece. Areál s vodou bez chemie obklopený zelení právě odstartoval novou sezonu. Podle stálých návštěvníků biotop pod lesem nabízí nejpříjemnější a současně nejlevnější „koupačku“ široko daleko.

Napouštění bazénu. Ilustrační foto.

Nejdražší napouštění bazénů je na Mělnicku. Někteří dali i přes pět tisíc

Pořídit si bazén je pro většinu lidí drahá záležitost. Další náročnou finanční položkou je jeho údržba. Letos se majitelům vodní zábava prodražila ještě více, došlo totiž k navýšení vodného o 25 procent než tomu bylo v loňském roce. Za jeden kubík vody zaplatí lidé na Mělnicku 100 korun. Napustit bazén o velikosti 30 kubíků vychází na 3 tisíce korun. Jak lze ušetřit?

Zesnulý emeritní prorektor a vědec Mendelovy univerzity v Brně Vojtěch Adam.

Zemřel kandidát na rektora Mendelovy univerzity Vojtěch Adam. Bylo mu 42 let

Po krátké těžké nemoci zemřel v úterý emeritní prorektor a vědec Mendelovy univerzity v Brně Vojtěch Adam. Bylo mu dvaačtyřicet let. Vedl Ústav chemie a biochemie Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně, pyšnil se také prestižním evropským výzkumným grantem. Jeho bádání směřovalo k bioanalytice či klinické onkologii. Předloni se měl stát rektorem Mendelovy univerzity po Danuši Nerudové, kvůli nejasnostem kolem akademických prací ale na post rezignoval ještě před nástupem do funkce.

Zesnulý emeritní prorektor a vědec Mendelovy univerzity v Brně Vojtěch Adam

Zemřel kandidát na rektora Mendelovy univerzity Vojtěch Adam. Bylo mu 42 let

Po krátké těžké nemoci zemřel v úterý emeritní prorektor a vědec Mendelovy univerzity v Brně Vojtěch Adam. Bylo mu dvaačtyřicet let. Adam vedl Ústav chemie a biochemie Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně, pyšnil se také prestižním evropským výzkumným grantem. Předloni se měl stát rektorem Mendelovy univerzity, kvůli nejasnostem kolem akademických prací ale na post rezignoval.

Smutnice patří mezi nejčastější škůdce pokojových rostlin, které ale dokáží otrávit i člověka.

Malé černé mušky zaplaví domácnost a ničí pokojovky. Pomůže jednoduchý trik

Většinou se objeví znenadání, zato ve velké míře. A když myslíte, že jste zamáčkli poslední, objeví se jich druhý den dvakrát tolik. Smutnice sice nepatří mezi bodavý hmyz, ale jejich přítomnost v domácnosti není příjemná. Navíc škodí pokojovým rostlinám. Naštěstí existuje několik triků, jak se smutnic zbavit, a to i bez chemie. Larvy smutnic v hlíně odhalíte jednoduchým trikem se syrovou bramborou.

Chance liga: Jestřábi Prostějov - Vsetín (1.3.2024)

Dlouho jsme hledali chemii, teď už jsem optimistou, říká Venkrbec před play-off

Zápas posledního kola Chance ligy mezi Prostějovem a Vsetínem přinesl velice atraktivní hokej z obou stran a výsledek nakonec ovládli domácí Jestřábi v poměru 4:1. Hned o polovinu z tohoto počtu se postaral kapitán Jestřábů Matouš Venkrbec, který sám vstřelil obě branky svého týmu v první třetině a zároveň tak počet svých kanadských bodů zaokrouhlil na číslo 25.

Kateřina Patriková uprostřed.

Soutěž Hledáme nejlepšího mladého chemika vyhrála v kraji Kateřina Patriková

Kateřina Patriková ze ZŠ Švabinského 1702 v Sokolově zvítězila v soutěži Hledáme nejlepšího mladého chemika, který představuje příležitost pro nadané žáky základních škol ukázat své znalosti a dovednosti z chemie. Druhý skončil Filip Marek Radny ze ZŠ Poštovní, Karlovy Vary a třetí místo obsadil Lukáš Čácha z 3. ZŠ Cheb.

Jednadvacetiletý Jan Hrebík z Valtířova studuje v Irsku na prestižní evropské univerzitě UCD. Nyní je na výměnném semestru v Singapuru.

Věřil, chtěl, dokázal. Mladík z Valtířova studuje ve světě, našel se v chemii

/FOTOGALERIE/ Pestrý inspirativní příběh píše ve svém životě jednadvacetiletý Jan Hrebík z Valtířova. Ze vsi na Ústecku se přes Prahu vydal do světa, konkrétně do irského Dublinu, kde už třetím rokem díky stipendiu studuje chemii. Momentálně navíc tráví jeden semestr v Singapuru. Slovní spojení “to nejde” u nadějného ústeckého rodáka nečekejte. Naopak. Jan Hrebík ukazuje, že i z běžné rodiny může vést cesta za veleúspěšným studiem.

Křídelní hráč Martin Kheil posílil basketbalisty GBA Lions.

Máme dobrou týmovou chemii, tvrdí navrátilec do GBA Lions Martin Kheil

Jindřichohradecké basketbalisty posílil pro rozhodující fázi sezony křídelník Martin Kheil. A rozhodně nešel do neznámého prostředí. Dvacetiletý hráč už u Vajgaru úspěšně působil. Přišel v roce 2020 a juniorské roky odehrál v akademii GBA, s níž vybojoval i mistrovský titul. Rovněž nastupoval i v prvoligovém áčku, odkud v uplynulé sezoně zamířil do pražské Slavie. Mezitím se blýskl také v reprezentačním dresu hráčů do 20 let, kde jako nejlepší střelec národního týmu pomohl k vítězství v B divizi evropského šampionátu. V dresu účastníka nejvyšší soutěže si však přivodil těžké zranění a k basketu se vrátil až po pěti měsících. Vyhodnotil, že pro jeho restart bude nejvhodnější návrat do GBA Lions.

Kateřina Patriková ze Sokolova získala titul nejlepší Mladý chemik

Kateřina Patriková ze Sokolova získala titul nejlepší Mladý chemik

V každém ze tří okresů Karlovarského kraje najdete výborné mladé chemiky. Ukázalo to regionální kolo 12. ročníku soutěže Hledáme nejlepšího mladého chemika ČR. Finálové chemické klání pro Karlovarský kraj uspořádala 8. a 9. ledna Střední uměleckoprůmyslová škola keramická a sklářská Karlovy Vary.

Nově jmenovaní profesoři Martin Čapský a Tomáš Weidlich

Čapský a Weidlich. Univerzita Pardubice má dva nové profesory

Univerzita Pardubice získala další dva nové profesory. Nově se nejvyšší akademickou hodností budou prezentovat Martin Čapský z Fakulty filozofické a Tomáš Weidlich z Fakulty chemicko-technologické. Jmenovací dekrety si v úterý 12. prosince převzali při slavnostním aktu v pražském Karolinu.

Pokud vám voda neodtéká, je třeba ucpaný odpad co nejdříve vyčistit.

Jak vyčistit odpad bez použití chemie? Pomůžete tím přírodě i své peněžence

Jakmile začne voda pomalu odtékat, je jasné, že máte problém. Ucpaný odpad v kuchyni, v koupelně nebo na WC už určitě někdy řešila většina z nás. Pokud nechcete, aby voda přestala odtékat úplně a byt vám zamořil zápach z ucpaných trubek, je třeba odpad rychle vyčistit. Co je nejlepší na čištění odpadů? A dá se odpad vyčistit bez chemie?

Nejoblíbenějším nástrojem na vytírání podlah je zřejmě otočný mop, který se dostane do každé skuliny.

Čím dobře umýt podlahu? Nemusíte kupovat speciální saponáty

Vytírání podlahy není žádná věda a zvládne to každý. Otázkou ovšem zůstává, jaký bude výsledek. I zde je potřeba trochu rozumu, aby na podlaze nezůstávala špína či šmouhy, nebo aby podlahová krytina dokonce nepřišla k úhoně. Je nutné vědět, co dát do vody na vytírání podlahy a jaké prostředky zvolit na různé druhy krytin. Pokud se chcete obejít bez chemie z obchodu, zvažte, zda je vhodné použít na mytí vaší podlahy ocet či líh. A jestliže chcete podle babských rad něco voňavějšího, možná se ptáte, jestli je pro vaši podlahu dobrá aviváž.

Z našeho Gymnázia Zikmunda Wintra v Rakovníku se vzdělávací akce zúčastnili dva studenti se zájmem o chemii.

Rakovničtí gymnazisté poznávali chemii na ČVUT v Praze

/FOTO/ Ve čtvrtek 16. listopadu uspořádalo České vysoké učení technické v Praze další ročník odborného semináře pro středoškolské pedagogy a studenty s názvem Chemie na ČVUT. Přijelo kolem 50 pedagogů a studentů, z našeho Gymnázia Zikmunda Wintra se této bezplatné vzdělávací akce, akreditované ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, zúčastnili dva studenti se zájmem o chemii z maturitní třídy C4B – Kristýna Nováková a Adam Vondráček, za doprovodu svého vyučujícího chemie Kamila Březiny. 

Student Antonín Svoboda se letos rozhodl podstoupit výzvu ještě mnohem náročnější než minulý rok spočívající v řešení velmi obtížných úloh kategorie A.

Držíme palce Antonínu Svobodovi v nejvyšší kategorii chemické olympiády

/FOTO/ Po úspěšné účasti v minulém školním roce v podobě krásného 4. místa v krajském kole chemické olympiády v kategorii B se Antonín Svoboda z Gymnázia Zikmunda Wintra v Rakovníku letos rozhodl podstoupit výzvu ještě mnohem náročnější spočívající v řešení velmi obtížných úloh kategorie A.

Akce se zúčastnili čtyři nadšení studenti a budoucí maturanti – Klára Endrštová a Adéla Kotlíková ze třídy C4B a Matěj Havránek a Antonín Svoboda ze třídy O8 v doprovodu svých vyučujících chemie Julie Andrové a Kamila Březiny.

Studenti rakovnického gymnázia se vydali na Cestu do hlubin studia chemie

/FOTOGALERIE/ Ve dnech 26. až 27. října uspořádala Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy, sekce chemie, již 8. ročník prestižního semináře pro středoškolské pedagogy a studenty s názvem Cesta do hlubin studia chemie. Z celé ČR přijelo kolem 70 učitelů a asi 80 středoškoláků.

Seriál Lekce chemie

Tipy ze streamů: Oslava studia Disney, lekce chemie i boj s pravěkými žraloky

Studio Disney slaví 100 let od založení, a tak je vhodná chvíle připomenout si filmy a seriály, které vznikly za dobu jeho existence. Sněhurku a sedm trpaslíků, příběhy myšáka Mickeyho, kačera Donalda i dalších oblíbených postav můžete sledovat na Disney+. V seriálu Yellowjackets na SkyShowtime zjistíte, jak se na skupině žen z bývalého středoškolského fotbalového týmu podepsala dávná letecká havárie. Na HBO Max bojuje Jason Statham s pravěkými megalodony a Brie Larsonová nabízí na Apple TV+ Lekci chemie. Jsou tu pravidelné tipy na nejlepší podívanou ze streamů.

Michal Holčapek

Vědec Michal Holčapek získal cenu Rudolfa Lukeše

Chemik Michal Holčapek z Univerzity Pardubice získal letošní Cenu Rudolfa Lukeše. Prestižní ocenění uděluje Česká společnost chemická ve spolupráci s Nadací Experientia a vědec ji obdrží za významný přínos v oboru hmotnostní spektrometrie. Právě ta je klíčovou metodou pro analýzu lipidů z krve, kterou Holčapkův tým využil pro včasnou detekci některých typů rakoviny. Uvedla to univerzita ve své tiskové zprávě.

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov za objev a výzkum polovodičových nanokrystalů známých jako kvantové tečky.

Nobelova cena za chemii putuje trojici vědců za výzkum kvantových teček

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za objev a výzkum polovodičových nanokrystalů známých jako kvantové tečky. Jména čerstvých laureátů, kterými jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov, unikla na veřejnost několik hodin před oficiálním oznámením Královské švédské akademie věd.

Vědec, fyzik, chemik a manažer Pavel Banáš hostem Deníku s nadhledem

Budoucnost vědy? Propojování a vědci musí mít tah na branku, říká Pavel Banáš

Hostem nového dílu videocastu Deník s nadhledem se stal vědec, chemik, fyzik a v neposlední řadě manažer vědy – ředitel vědeckého centra CATRIN Pavel Banáš. Moderátor Roman Štěpánek se jej ptal na jemu blízká témata o přírodních vědách, jako je chemie a fyzika, ale také na otázky spojené s univerzitním prostředím. A jak sám Pavel Banáš podotknul, věda nemá být složitá, protože poté to asi není pro vás to „pravé ořechové“.

Pomíchané tužkové baterie roztřídíte jednoduchým testem

Jednoduchý test. Rozeznat vybitou tužkovou baterii od nabité můžete ihned

Tužkové baterie se nacházejí ve většině domácností. Jak dlouho ale vydrží baterie nabitá, záleží na mnoha faktorech. A tak ji čas od času musíme vyměnit za novou, případně ji dát do nabíječky. Někdy se však stane, že se vám v jednom šuplíku smíchají baterky nabité, vybité, nové i staré. Jak ale poznáte, která z baterií je nabitá, aniž byste museli používat speciální přístroje? Poradíme vám jednoduchý test.

Mezi škůdce, kteří mohou vážně ohrozit naši zahradu, patří mšice

S mšicemi zatočíte i bez chemie. Prostředky k jejich hubení máte doma

Mezi škůdce, kteří mohou vážně ohrozit naši zahradu, patří mšice. Jsou sice přirozenou součástí zahradního ekosystému, ale pokud je jich hodně, představují pro rostliny velké nebezpečí. Jak se zbavit mšic? Nejsnadnějším řešením problému se mšicemi je chemický postřik, vyhnat je však můžeme i bez nebezpečné chemie. Stačí použít některý z domácích ekologických prostředků obsahujících látky, které mšicím vadí. 

Filip Poisl ze ZŠ Dukelská patří mezi největší chemické talenty. Na snímku s třídní hanou Vojtovou.

Největší talent na chemii zatím chodí na strakonickou základní školu

Je žákem 9. B ZŠ Dukelská ve Strakonicích a jak sám říká, nijak výrazně se doma neučí. Přesto Filip Poisl od začátku devítky vyhrává jednu olympiádu za druhou – matematickou, z češtiny, z fyziky, zeměpisu, dějepisu a hlavně chemie. „Chemie mě baví asi úplně nejvíc,“ říká Filip Poisl.

Učitelé v sokolovské chemičce.

Učitelé prozkoumali prostory sokolovské chemičky

Do „Dne učitelů nejen chemie“ se zapojili v úterý 28. března učitelé z Karlovarského kraje. Akci pro ně uspořádala sokolovská chemička Synthomer ve spolupráci s Chemickým centrem pro učitele chemie, které funguje na 6. ZŠ Sokolov.

Vítězný tým ZŠ Wolkerova s tématem bioplynové stanice.

Nejlepší škola. Brodská Wolkerovka bodovala v celostátní soutěži chemiků

První místo a titul nejlepší škola. Jako třešničkou na dortu byl titul nejlepší učitelka chemie pro Marii Skálovou. Základní škola Wolkerova z Havlíčkova Brodu letos bodovala v celostátní soutěži Hledáme nejlepšího mladého chemika ČR. Klání se účastnily tisíce školáků z celé republiky. Brodští žáci porotu zaujali popisem bioplynové stanice z Lípy.

Nové gymnázium zaměřené na chemii by první studenty mělo přivítat již 2. září 2024.

Nové přírodovědné gymnázium v Brně: podívejte se, jak budovu předělávají

/VIDEO/ Šest stovek studentů, které baví chemie a chtějí se jí dále věnovat, najde novou příležitost v Brně již příští rok v září. Právě na výuku chemie bude zaměřené nové přírodovědné gymnázium. Bude stát v Pionýrské ulici a stane se součástí Střední průmyslové školy chemické, která sídlí ve Vranovské ulici. Dělníci nyní pracují na úpravách budovy v Pionýrské. Stavba přijde na 320 milionů korun.