
Na 3D tiskárně dokáží vyrobit viry i šperky
Pardubický kraj, Svitavy - Na počátku školního roku dostali žáci Základní školy Svitavy, nám. Míru 73 3D tiskárnu. V současné době už díky ní vyrábějí školní pomůcky.
Pardubický kraj, Svitavy - Na počátku školního roku dostali žáci Základní školy Svitavy, nám. Míru 73 3D tiskárnu. V současné době už díky ní vyrábějí školní pomůcky.
Praha, Liberec – Prvním postupujícím z předkola play off do jeho hlavní fáze jsou úřadující vicemistři z Liberce, kteří i potřetí v řadě porazili pražskou Spartu. Bílí Tygři vyhráli v Praze 4:1 a zachránili sezonu. Postoupili do čtvrtfinále, kde vyzvou Hradec Králové.
Prvním postupujícím z předkola play off do jeho hlavní fáze jsou úřadující vicemistři z Liberce, kteří i potřetí v řadě porazili pražskou Spartu. Bílí Tygři vyhráli v Praze 4:1 a zachránili sezonu. Postoupili do čtvrtfinále, kde vyzvou Hradec Králové.
Včelná - Je libo piškot zmrzlý dusíkem nebo nafouklý indiánek? A jak voní anýz? Děti i dospělí se tři dny vzdělávali ve Včelné.
Liberec – Kouč Filip Pešán připravil své svěřence na výbornou. Výkon z druhého zápasu proti Spartě patřil k těm vůbec nejlepším z celé sezony.
Znojemsko – Prvoky rejdící na laboratorním sklíčku pod mikroskopem v nové přírodovědné učebně uvidí už příští rok školáci ve Vrbovci na interaktivní tabuli. Škola totiž získala evropské peníze na obnovu učeben i na další úpravy.
První jarní dny se blíží, alespoň kalendářně. Zahrádkáři už mají na parapetech truhlíky s rašícími semínky. Jaká bude letos vaše zahrada?
Vodňany - Dům dětí a mládeže ve Vodňanech připravil dětem na první den jarních prázdniny poněkud neobvyklý, ale o to více atraktivní program.
Neratovice – S hlavním mužstvem zažil pernou sezonu a na jejím konci slavil se svými Buldoky zaslouženou záchranu. Trenér hokejových Neratovic Martin Chabada si ovšem nemůže od práce oddychnout ani po sezoně, jako šéf klubu jede dál. Jak se mu celý ročník hodnotí a co všechno ho v nadcházející době čeká? Nejen to prozradil v rozhovoru pro Mělnický deník.
ROZHOVOR/ - Kdy jste naposledy byli na preventivní prohlídce? Já jsem svého praktického lékaře viděla asi před dvěma lety – zahlédla jsem ho letmo z auta při jízdě do práce. Lékař Jiří Plaček je ale přesně ten typ doktora, ke kterému bych na preventivku chodila. Pravidelně. A ráda.
Litvínov - V Citadele se bavily stovky mladých lidí. Zábavná show jim ukázala některá kouzla chemie.
Pardubice – Jiří Málek bude dnes slavnostně ustaven rektorem Univerzity Pardubice. Inaugurace se uskuteční v 11 hodin dopoledne v Aule Arnošta z Pardubic. Při slavnostním akademickém obřadu složí nový rektor inaugurační slib a převezme od svého předchůdce Miroslava Ludwiga univerzitní insignie – rektorský řetěz. Málek povede univerzitu v období 2018–2022.
Litvínov - Se svou show vystoupí i oblíbený popularizátor chemie Michael Londesborough.
Plzeň - Pětadvacet let se laboratoře chemie a biologie na plzeňském církevním gymnáziu nemodernizovaly. Letos se konečně situace změní. Vzdělávací instituce dostala 11,6 milionu korun z evropských fondů na opravy.
Chrudim – Další z řady cestopisných přednášek, které se konají v Chrudimi, zavede všechny zájemce na cestu do Afriky.
Kralupy /FOTOGALERIE/ - Konference v kralupském technoparku řešila synergii v chemii a energetice. Synergie znamená součinnost, společné působení. Na toto téma se sešlo v Kralupech diskuzní fórum členů pěti národních technologických platforem. Jednání zastřešoval Svaz chemického průmyslu ČR.
Úpice - Křesílka si přinesli ze třídy od sedmáků, za pětikorunu si mezi sebou tipli výsledek a před devátou hodinou zasedli u tabule k hokeji. Také na Základní škole Úpice-Lány se, jako v mnoha jiných tuzemských školách, v pátek dopoledne fandilo.
Přední světoví experti na umělou inteligenci tento týden zveřejnili varování, podle kterého v příštích deseti letech hrozí zneužití umělé inteligence. Na sto stranách líčí, co může dobrodiní vědeckého pokroku způsobit v rukou špatných lidí, a vybízejí vlády k omezení těchto hrozeb, dokud je ještě čas.
Předseda vlády v demisi Andrej Babiš (ANO) chce detailní analýzu finančních toků směřujících do výzkumných center, které v minulosti vznikly díky podpoře Evropské unie. Analýza se týká 48 center, do nichž se investovalo kolem 50 miliard korun. Přehled jejich počátečního financování dnes projednala Rada vlády pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI), které Babiš předsedá. Premiér chce analýzu doplnit o peníze na provoz.
Plzeňský kraj - Ředitelka plzeňské 13. základní školy Zdeňka Vrátníková hledala několik měsíců učitele fyziky, matematiky a přírodopisu.
Coffee creamer, bělidlo do kávy, instantní sušená pochoutka od kávy. To všechno jsou různé názvy pro instantní přípravky do kávy. Pro zjednodušení se jim říká sušená smetana. Od opravdové smetany je ale dělí řada příměsí. Spotřebitelský časopis dTest porovnal šestnáct výrobků k zabělení černé kávy. Ve srovnání s opravdovým sušeným mlékem obsahují místo mléčného tuk rostlinný a celou řadu „éček“.
Blanensko, Vyškovsko – Na nové učebny odborných předmětů se mohou těšit žáci ze základní školy v Olešnici na Blanensku. Po celkové opravě olešnické základní školy, která začala už loni, město letos nechá obnovit vybavení učeben a rozšíří je. „Chystáme se opravit učebny matematiky, chemie, přírodopisu, jazyků a také kabinety,“ uvedl starosta Olešnice Zdeněk Peša.
Veškerou techniku má v terénu společnost AVE CZ, která se stará na Valašsku o silnice 1. třídy. „Zatím nemám hlášené, že by se někde doprava vyloženě zastavila. Na silnicích je rozbředlý sníh, nebo je to mokré, podle toho, kdy projížděl sypač,“ informoval Miroslav Zapletal.
Jemnice – Mrzne, ale v Jemnici už mají plnou hlavu letního koupaliště. Připravují se ho překopat tak, že nezůstane na kameni kámen. Inspiraci brali v Třešti.
Žďár nad Sázavou – Dveře školy otevřené – to je název návštěvního dne ve žďárské základní škole Švermova 4, kterou učitelé a žáci připravili na čtvrtek 22. února. Zájemci si prohlédnou učebny, družinu, tělocvičny nebo nový bufet s retrokoutkem, rodiče si mohou s dětmi i zkusit, jak by dnes zvládli třeba zeměpisný test nebo pokusy ve fyzice či chemii.
Ústecko - V pátek 16. února pokračuje v tištěném Ústeckém deníku dalším dílem nový seriál Jak jsme žili v Československu.
Atomy, molekuly, ionty aneb mnoha školáky a studenty obávaný předmět – chemie. Ten si ale doslova zamilovali studenti z holešovského Gymnázia Ladislava Jaroše. Zásluhu na tom má jejich učitelka Lucie Bakalová, která v pondělí získala titul zlínský Zlatý Ámos 2018.
Studenti Kostka školy ve Vsetíně se už naplno věnují studiu v moderně vybavených učebnách ve zbrusu nové části školního komplexu, který slavnostně otevřel zakladatel školy Karel Kostka.
Jičín - Záměr přestavby půdních prostor Základní školy Husova má naději na realizaci jen tehdy, pokud město získá dotaci. Stavět se má už v letošním roce.
Pardubice – Střední průmyslová škola chemická v Pardubicích hostila tento soutěž projektů, která je součástí klání Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR. Čtrnáct týmů základních škol se pokusilo zjistit, jaké uplatnění nachází chemie v automobilovém průmyslu.
Rozmohl se nám tady takový nešvar. Má několik fází: popírání holokaustu, omlouvání se za popírání holokaustu, házení viny na jiné za popírání holokaustu a zastávání se těch, co se za popírání holokaustu prý dostatečně omluvili.
Opravdu nadaného studenta mají na Reálném gymnáziu v Prostějově. Jiří Doseděl, který bydlí v Bousíně a v Prostějově jen studuje, je nadšeným chemikem a díky své píli a snaze se dostal dokonce až k vědeckému výzkumu.
Litoměřice - Gymnázium J. Jungmanna má nového ředitele, vlastně ředitelku. Krejza se do zpravodaje unáhlil, podle Štykse se prozradil.
Kolín – Základní část Kooperativa NBL spěje do svého konce. Chybí odehrát poslední dvě kola. V nich basketbalisté Kolína budou bojovat o to, aby se posunuli minimálně na šesté místo, které zaručuje účast ve skupině A1, čímž by měli jisté play off.
Plzeňsko – /POSLECHNĚTE SI SÝČKA/ Ptákem roku 2018 je sýček, vyhlásila to Česká společnost ornitologická. Na Plzeňsku se ale téměř nevyskytuje, slyšet či vidět tuto malou sovu velikosti kosa můžete ojediněle pouze na jižním Plzeňsku nebo Domažlicku.
Ústí nad Labem - Jak se v ČR daří dravým ptákům? Už ve čtvrtek večer to přiblíží návštěvníkům ústeckého Fokus kafe další přednáška z cyklu Café Nobel, kde vystoupí zoolog a ornitolog Václav Beran z Muzea města Ústí. Přednáška začne v 18 hodin.
Teplice, Ústecký kraj - Teplické gymnázium v úterý odpoledne hostilo pracovně-informativní setkání pedagogů základních a středních škol v kraji, kteří učí chemii, biologii a fyziku.
Ústí n. L. /ROZHOVOR/ - Ústečtí volejbalisté se po letech strádání těší na vyřazovací boje v extralize. Za vzkříšení vděčí trenérovi Petru Bromovi.
My i naše životní prostředí jsme tvořeni miliony chemických sloučenin a každý den jsme s řadou z nich také konfrontováni. Některé jsou dílem přírody, jiné pochází z chemických laboratoří. Ty sice na první pohled umí neuvěřitelné divy, ovšem důsledky jejich používání mohou být mnohdy zlé. Pro člověka i přírodu.
Sokolov – Skoro vůbec jsem se nepřipravoval, zkusil jsem to jakoby z voleje a ono to vyšlo, řekl Rudolf Kvasňovský, deváťák ze sokolovské základní školy v ulici Švabinského. Řeč je o regionálním kole soutěže Hledáme nejlepšího mladého chemika ČR.
Jindřichův Hradec - Žáci z přírodovědného kroužku při 4. základní škole vyrazili za poznáním chemie do Budějovic.
Pardubice - Vládu nad univerzitou přebírá Jiří Málek. S univerzitou má hned několik plánů. Univerzitu povede následující čtyři roky. Chce vyšší kvalitu studia i to, aby o univerzitě bylo více slyšet či zavést dvojjazyčné prostředí.
Rakovník – Gymnázium Zikmunda Wintra v Rakovníku se stalo 19. ledna fakultní školou Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Na slavnostním setkání představitelů spolupracujících škol s Přírodovědeckou fakultou, propůjčil děkan Jiří Zima rakovnickému gymnáziu titul Fakultní škola Přírodovědecké fakulty.
Jihlava – Do širší nominace v kategorii činohra Ceny Thálie za rok 2017 byla vybrána dlouholetá herečka Horáckého divadla Jihlava (HDJ) Anna Bazgerová. Odborná porota Herecké asociace ocenila její ztvárnění role Fanny v inscenaci Vrátila se jednou v noci.
Ústecko - V pátek 2. února pokračuje v tištěném Ústeckém deníku dalším dílem nový seriál Jak jsme žili v Československu.
Vodňany - V sobotu 27. ledna pořádala Střední rybářská škola ve Vodňanech Den otevřených dveří. Všemi prostorami školy doprovázeli příchozí zájemce o studium a jejich rodiče nejen pedagogové, ale i sami posluchači.
Východní Čechy - Jmenovci kandidátů na prezidenta volit půjdou. Podle jména se však nerozhodují.
/VIDEO/ Kapela Brixtn potěšila svoje fanoušky novým singlem nazvaným Chemie. Točila jej s tvůrčím týmem, s nimž pracovala na svém prvním singlu Tak mi to nedovol.
V pražských nemocnicích zůstávají po sobotním požáru dva zranění. Požár podle předběžného odhadu vyšetřovatelů způsobil škody za zhruba 20 milionů korun.
Pardubice – Ve střední průmyslové škole chemické se uskutečnilo regionální finále 11. ročníku soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR, výsledky ale budou vyhlášeny až během slavnostního odpoledne 4. dubna v pardubickém ABC klubu.