Kreativ

ŠTÍTEK: chemie

Žáci rozebrali oblečení. Chemicky i historicky

Břeclav /FOTOGALERIE/ – V pondělí v modrém, v úterý v růžovém, ve středu v zeleném, ve čtvrtek ve žlutém a v pátek v černo–bílém oblečení. Tak vypadá tento týden v Základní škole Slovácká. Žáci se svými učiteli totiž připravili celoškolní projekt nazvaný Šaty dělají člověka.

Šest kladenských studentů bude reprezentovat kraj

Kladno – Třiašedesát studentů Středočeského kraje strávilo několik desítek hodin při přípravách svých prací do již třiatřicátého ročníku soutěže Středočeská odborná činnost (SOČ). Její krajské kolo již počtvrté v pondělí 2. května hostila Střední průmyslová škola stavební a Obchodní akademie v Kladně.

Mikulov má svého Einsteina

Mikulov - Ve čtyřech letech četla, skládala složitější puzzle. V pěti letech se zajímala o násobilku a sčítání a odčítání do tisíce. Už tehdy si rodiče nyní čtrnáctileté gymnazistky Terezy Salajkové z Mikulova začali uvědomovat, že je jejich dcera oproti svým vrstevníkům o něco napřed.

Trmický lihovar už je k mání

Trmice, Ústí n.L. – Lhůta pro přihlašování pohledávek věřitelů je u konce. Prodej společnosti PLP, která provozovala průmyslový lihovar v Trmicích, může začít

V rožnovském skanzenu oslavili tradiční Velikonoce

Rožnov pod Radhoštěm /FOTOGALERIE/– Co patří do jarní polévky? Návštěvníci Dřevěného městečka rožnovského skanzenu se to na Boží hod velikonoční dověděli. Navíc mohli také ochutnat. „Je skvělá. Jako od maminky,“ usmíval se Jan Hořínek z Vysočiny, když vracel prázdný talíř.

V rožnovském skanzenu oslavili tradiční Velikonoce

Rožnov pod Radhoštěm – Co patří do jarní polévky? Návštěvníci Dřevěného městečka rožnovského skanzenu se to na Boží hod velikonoční dověděli. Navíc mohli také ochutnat. „Je skvělá. Jako od maminky,“ usmíval se Jan Hořínek z Vysočiny, když vracel prázdný talíř.

Biovital. Jediná prodejna zdravé výživy v Pelhřimově

Pelhřimov – Biovital. Takový je název jediné specializované prodejny v Pelhřimově, která nabízí zdravou výživu a přírodní produkty pro zdraví. Příjemný obchod, který sídlí u Rynárecké brány v Pelhřimově, zde funguje téměř deset let.

Svět je v květu. Alergici trpí

Zlínský kraj – Ordinace alergologií i lékárny se s postupujícím jarem plní až po střechu. Nezastaví se ani lékaři ve Zlínském kraji.

Trh ve Štípě: lákal křupavý chléb i čerství kapří

Zlín – Kdo má rád křupavý a čerstvý chléb, domácí uzeniny nebo ovčí sýry, ten možná v sobotu 16. dubna nechyběl na farmářském trhu ve zlínské části Štípa. U místní základní školy se tam konal již třetí ročník farmářského trhu, Na něm se představilo se svými výrobky čtyřicet místních i přespolní farmářů.

AFO molekulárně vařilo, jedla se i skvělá zmrzlina

Olomouc – Letošní festival Academia film Olomouc se zaměřil na chemii a kromě její historie lidem servíruje i její méně známé obory. Jedním z nich byla třeba páteční molekulární gastronomie, která provoněla Divadlo hudby. Na přednášce profesora Miroslava Raaba se totiž i molekulárně vařilo.

I vši mění apetit. Čistota jim prospívá

Ostrava -„Mami, mě svědí hlava.“ S tímto sdělením se v těchto dnech ze školy vrátili někteří žáci ZŠ Aleše Hrdličky v Porubě. Mezi dětmi se objevily vši. Nevyhýbají se ani dalším ostravským školám. Už dávno totiž nejsou spojeny jen se špínou. Naopak velmi dobře se jim daří v čistém prostředí.

O realizaci projektu Interaktivita a e-learning

Ostroměř – Od konce minulého roku pracuje pedagogický sbor Základní školy Eduarda Štorcha v Ostroměři na projektu „Interaktivita a e-learning – jednodušší přístup ke vzdělání“.

AFO začalo, dorazil i psychiatr Höschl

Olomouc – Promítáním prvních soutěžních snímků začal v Olomouci již 46. ročník mezinárodního festivalu populárně-vědeckých a dokumentárních filmů Academia film Olomouc.

AFO startuje zápasem ve smíchu, hledá i nejhorší pach

Olomouc – Molekuly, vůně, smích nebo videohry letos návštěvníci najdou na programu 46. ročníku Mezinárodního festivalu populárně-vědeckých a dokumentárních filmů Academia film Olomouc (AFO). Slavnostní zahájení začíná v úterý v 19. 30 v kapli Božího těla v konviktu.

Haná letos rekordně zežloutne

Olomoucko – Haná bude letos na jaře žlutá jako nikdy dříve. Zemědělci navýšili oseté plochy řepky o deset procent a přesto, že v jiných regionech holomrazy v zimě porosty citelně poznamenaly, řepku na Olomoucku moc neohrozily. Myslivci ale nadšeni nejsou.

FOTO: Školáci se celý den učili v papírně

Velké Losiny /FOTOGALERIE/ - Jeden den v papírně. To byl další díl projektu netradičního vyučování, které svým žákům připravila škola ve Velkých Losinách. Před rokem se děti učily na zámku, tentokrát se nastěhovaly na celé pondělí do druhé nejvýznamnější památky v obci.

Med? V kraji chybí kvůli špatnému počasí

Jižní Morava – Med nad zlato. Pohádku s takovýmto názvem by mohli natočit jihomoravští včelaři. V kraji je totiž této sladké hmoty nedostatek. Například Josef Popp ze Znojma jej dříve kupoval od včelaře z Moravskokrumlovska. Tomu už ale došel.

Na hradě možná vznikne alchymistická dílna

Křivoklát - Studenti Vysoké školy obchodní v Praze se zapojili do spolupráce s Národním památkovým ústavem a zpracovali pět projektů, které mají vést k rozvoji cestovního ruchu. Mezi nimi je i hrad Křivoklát.

Studenti obhajovali své badatelské závěry

Uherské Hradiště – Půda uherskohradišťského gymnázia byla ve středu 6. dubna odpoledne hostitelem obhajob studentů okresního kola Středoškolské odborné činnosti (SOČ).

Talentcentrum slánského gymnázia produkuje zázraky

Slaný - Oblíbenou televizní populárně–vědeckou show Zázraky přírody mají možnost diváci pravidelně sledovat na obrazovkách České televize.Přináší lidem mnoho zajímavých zážitků a zázraků, které příroda a naše planeta denně zažívají.

Skotský profesor na chemické fakultě

Pardubice – Celý týden přednáší na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice hostující profesor Duncan Gregory z Glasgow University ve Skotsku.

FOTO: Poznali jste, kde jsme fotografovali?

Kde? - Vystoupej do kopců, kde Švédové vlajku svou několikrát vztyčili, však domů šli s pláčem. Pak zelenou stopou dojdeš k oblakům, kde kóta 587 má své místo.

Brambor cestovatel

Že na český stůl z ciziny putují citrón, banán či ananas, je vcelku pochopitelné a milé, i když existuje i názor, že jíst něco, co v daném regionu nevyrostlo, je chyba. Když se ale zamyslíme nad tím, proč na český stůl doputoval brambor z Francie, selský rozum nám našeptává, že to je pěkná pitomost.

O kácení na Šumavě rozhodne ministr

Šumava – Kácení stromů v dosud bezzásahových zónách Národního parku Šumavy je teď v rukách ministra životního prostředí Tomáše Chalupy.

FOTOGALERIE: Vědeckotechnický festival začal

Pardubice – Soutěž pro žáky šestých až devátých tříd základní školy, studentů prvních ročníků víceletých gymnázií i středoškoláků zaměřená na vědu a techniku je opět v Pardubicích.

Pánek: Včely mě pořád překvapují něčím novým

Rakovník /ROZHOVOR/ - Včelaři stárnou, pomalu ubývají, takže se zdá, že tohle krásné a staré řemeslo zanikne. Mladí prý nemají o včelaření zájem. Jednou z výjimek je Tomáš Pánek z Prahy, který včelaří s otcem v Lužné.

Kateřina Volfová: Bedna je moje dítě

Příbram /ROZHOVOR/ - Říkejme mu třeba Tadeáš. Je mu třináct let. Má ještě tři starší sourozence. Nejstarší z jeho sester už má syna. Všichni žijí v jedné domácnosti spolu s tátou a mámou. Na kroužky pro Tadeáše rodina nemá peníze, a tak mu musí stačit to, co nabízí ulice.

Jak zabít nádorovou buňku?

Liberec – Lék, který cíleně směřuje například do nádorové buňky. K uvolnění potřebných látek dochází díky složitým chemickým procesům až uvnitř ní, takže zdravé orgány nejsou poškozeny vedlejšími účinky, nesnižuje se imunita. Léčba bude účinná a cílená.