Kreativ

ŠTÍTEK: Čína

Videoartovou performancí začal v Praze Festival spisovatelů

Praha - Videoartová performance a debata na téma Ať žije budoucnost odstartoval v neděli  večer na Nové scéně Národního divadla (ND) 22. ročník Festivalu spisovatelů. Do Prahy se na něj sjíždějí  uznávaní literáti z Indie, Číny, Egypta, Španělska, Anglie a Spojených států. S publikem budou debatovat o tématu budoucnosti.

Do Popovic přináší hry ze Skandinávie i Číny

Popovice – Přinést do regionu málo známé hry a seznámit s nimi zdejší veřejnost, to si klade za cíl sedmadvacetiletý Milan Jurča (na snímku dole) z uherskobrodského Těšova, správce popovického areálu Amfík Bukovina.

Souboj dračích lodí na Vltavě

Praha /FOTOGALERIE/ - Pražské dračí zívání v sobotu zahájilo sezonu dračích lodí na Vltavě. Druhý ročník závodu pořádaného dívčím klubem Tragédky a Pražským klubem dračích lodí se uskutečnil v Malé Chuchli, kde na trati dlouhé 6,66 km poměřilo své síly osm posádek z Prahy, Jablonce nad Nisou nebo Brna.

Souboj dračích lodí na Vltavě

Praha /FOTOGALERIE/ - Pražské dračí zívání v sobotu zahájilo sezonu dračích lodí na Vltavě. Druhý ročník závodu pořádaného dívčím klubem Tragédky a Pražským klubem dračích lodí se uskutečnil v Malé Chuchli, kde na trati dlouhé 6,66 km poměřilo své síly osm posádek z Prahy, Jablonce nad Nisou nebo Brna.

Kim Čong-il v závěti vybídl k vývoji jaderných zbraní

Tokio  – Zesnulý severokorejský vůdce Kim Čong-il prý ve své závěti vybídl národ, aby pokračoval ve vývoji zbraní hromadného ničení. Podle agentury AFP to dnes uvedl známý severokorejský uprchlík, jemuž se údajně text dostal do rukou.

Dodávky počítačů na trh vzrostly. Nejvíce je objednávaly firmy

New York - Dodávky osobních počítačů na trh po celém světě v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostly o 1,9 procenta na 89 milionů. Růst podpořila poptávka v Evropě, na Blízkém východě a v Africe. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila výzkumná společnost Gartner.

V Číně přibývá diabetiků i nákladů na zdravotnictví

Peking – Za pouhých 30 let Číňané prošli od doby, kdy měli stěží co jíst, k dnešním obavám o udržení štíhlého pasu. A spolu s nimi má starosti také čínské zdravotnictví, protože musí najít zdroje na to, jak se vypořádat s exponenciálně se šířícími nemocemi „šlechty“ jako diabetes, napsala agentura Reuters.

Jen aby to Jindra někde nevykecal

Jablonec n. N. - Fejeton Lenky Střihavkové. V diskusi se při březnovém jednání zastupitelů rozhořel spor, zda bylo správné letos vlajku pro Tibet nevyvěsit.

Mnohé džíny se vyrábějí zdraví škodlivou metodou, tvrdí aktivisté

Praha - Některé oděvní značky prodávají džíny bělené takzvaným pískováním, ačkoliv tato metoda stojí dělníky z rozvojových zemí zdraví, tvrdí britská organizace Clean Clothes Company (CCC). Česká nezisková společnost NaZemi zároveň upozornila, že tyto džíny se prodávají i v ČR.

KLDR se chystá na další jaderný test, přípravy jsou téměř u konce

Soul - Severní Korea nejspíš dokončuje přípravy k provedení v pořadí už třetí jaderné zkoušky. Jihokorejská agentura Jonhap dnes s odvoláním na zdroje z tajných služeb napsala, že Severokorejci značně pokročili v budování podzemního tunelu, který je pro provedení testu potřeba. Potvrzují to prý také satelitní snímky.

6. ročník Festivalu tibetských filmů v kině Aero se blíží

Praha – Od 18. do  20. dubna proběhne v pražském kině Aero již 6. ročník festivalu FLIM – Festivalu tibetských filmů a filmů o Tibetu. Letošní ročník oproti předchozím nabídne pohled na tibetskou kulturu zprostředkovaný převážně tvůrci, kteří v Tibetu, respektive na území Číny, žijí. Festival tak přinese realistický pohled na současnou tibetskou společnost a kulturu.

Vysmívané vozítko vzbudilo v Americe ohlas

Opava – Hadrák, rozzuřený vysavač prachu a podobné posměšné názvy se týkají lidového vozítka Velorex. Dříve byl na českých silnicích dost vidět, dnes už je vzácností. Jeho zašlou slávu chce oprášit opavský podnikatel Pavel Brída a není přitom žádný troškař.

Nemůžeme sehnat potřebné suroviny, zoufají si velikonoční řemeslníci

Prostějov – Lidé, kteří se věnují tradičním lidovým řemeslům. to dnes nemají vůbec jednoduché. Ke své práci totiž potřebují spoustu obyčejných věcí, které se ale za posledních dvacet let z pultů obchodů docela vytratily. Přesvědčit se o tom mohou návštěvníci při každém z řemeslných jarmarků, které pravidelně pořádá Duha v prostějovském kině Metro. 

Slavné ešusy ze severu Čech míří do světa. I do korejských kempů

Telnice – Kdo by někdy neměl doma klasický ešus. Přitom se nejedná o výrobek odsouzený k zániku. Přestože se vyrábí desítky let, je o něj stále zájem. Společnost Alb forming z Telnice na Ústecku, která ešusy a další kempinkové nádobí produkuje, jich devadesát procent dokonce vyváží do celého světa.

Nosorožčí rohy stojí ve Vietnamu víc než kokain

Hanoj – Nguyen Huong Giang strašně ráda chodí na večírky, ale nesnáší kocovinu. Proto své pitky, při nichž teče whisky proudem, končí tím, že do sebe obrátí dávku z mletého nosorožčího rohu smíchaného s vodou na speciálním keramickém talíři, napsala agentura AP.

Určování data Velikonoc z pohledu astronomického

Uherský Brod - Měsíc představoval důležité kosmické těleso v kalendářní astronomii našich předků, i proto jeden z prvních kalendářů vycházel z pozorování měsíčních fází. Už před více než 28 000 lety lidé díky pozorování jejich periodicity vytvořili kalendář o 29 a půl dne. Důležitou úlohu měřiče času hrál Měsíc napříč dějinami civilizací a neztratil ji ani v křesťanství.

Snídaně boxerského šampiona Konečného? Ideálně prejt

Brno - O dvanáct kilo vyšší oproti kategorii do 69,8 kilogramu je běžná hmotnost českého boxera Lukáše Konečného. Aby se vešel do lehké střední váhy, v níž se zítra utká o titul mistra světa, podstupuje sebemrskačskou kúru s názvem krabičková dieta.

Snídaně boxerského šampiona Konečného? Ideálně prejt

Brno - O dvanáct kilo vyšší oproti kategorii do 69,8 kilogramu je běžná hmotnost českého boxera Lukáše Konečného. Aby se vešel do lehké střední váhy, v níž se zítra utká o titul mistra světa, podstupuje sebemrskačskou kúru s názvem krabičková dieta.

Zpověď kata Vopata: Nikoho jsem ještě nepopravil

Cheb /ROZHOVOR/ - Které mučicí nástroje jsou nejbrutálnější či kolik lidí už umučil, prozradil Chebskému deníku kat Miroslav Vopat. Jeho vyprávění o historii práva útrpného od středověku do současnosti si mohli poslechnout návštěvníci při otevírání nové sezony na Chebském hradě.

Otec a syn Brídovi zasvětili život motorům

Krnov – Když Břetislav Brída v roce 1990 založil první soukromou autoškolu v Krnově, pojmenoval ji Otec a syn. Bylo mu totiž jasné, že jeho syn Pavel Brída je do motorismu stejně zapálený jako on. Jenže Pavlovi Krnov brzy začal být malý, a tak vyrazil do světa.