Kreativ

ŠTÍTEK: Čína

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Západ se bojí porážky Ruska stejně, jako porážky Ukrajiny, tvrdí Zelenskyj

Západ se bojí porážky Ruska stejně, jako porážky Ukrajiny, což je absurdní. Řekl to v pátek ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru s agenturou AFP. V exkluzivním rozhovoru dále mimo jiné kritizoval Západ za to, že zakázal Ukrajině používat jím dodané zbraně k útokům na ruské území. Vyjádřil rovněž přesvědčení, že Rusko chce útočit na Charkov, ale nemá dostatek prostředků k novému rozsáhlému útoku na Kyjev.

Veronika Vávrová táhla Kynžvart brankově v první finálové bitvě, ve které vstřelila osm branek.

Klíč k mistrovskému titulu? Rychlá hra a vyvarování se chyb, míní Vávrová

Není cesty zpět. Házenkářky Kynžvartu čeká závěrečné vystoupení v MOL Lize. V sobotu 18. května se představí Západočešky ve druhé finálové bitvě na palubovce Mostu, kde budou dohánět od 17.00 hodin pětibrankové manko z prvního utkání. Baník tak má lepší výchozí pozici, ale bitva o mistrovský titul je přesto otevřená.

Předávání ocenění Zoo Ostrava.

Mláďata krokodýlovců ze Zoo Ostrava bodovala v Bílém slonovi

Ve středu 15. května proběhlo slavnostní vyhlášení soutěže o odchov a stavbu v zoologických zahradách sdružených v Unii českých a slovenských zoologických zahrad - Bílý slon 2023. Zoo Ostrava do ní přihlásila celkem devět odchovů vzácných druhů a dvě stavby. Z přihlášených odchovů byli do užšího hodnocení nominováni outloni malí v kategorii Savci a krokodýlovci čínští v kategorii Ostatní. 

Čínská zoo lákala návštěvníky na pandy. Byli to ovšem obarvení psi. Ilustrační snímek

Čínská zoo obarvila psy na černobílo a tvrdila, že se jedná o pandy

Nová expozice v zoologické zahradě v čínském městě Tchaj-čou vzbudila pozdvižení. Návštěvníky lákala na takzvané pandí psy. Ve skutečnosti se jednalo jen o dva samce z plemene čau-čau, které zaměstnanci přebarvili na černobílo. Případ připomíná podobné kauzy klamání návštěvníků z jiných čínských zoo. Na video falešných pand se můžete podívat níže v článku.

V polovině května po „zmrzlých mužích“ je ten správný čas, kdy teplomilné okurky zasadit na místo, kde budou růst a plodit až do podzimu

Sázení okurek: Kdy nesnášejí zálivku, kam je nedávat a zaštípnutí za 6. listem

Spolu s rajčaty a paprikami patří okurky mezi trojici nejoblíbenějších a také nejpěstovanějších druhů zeleniny u nás. V polovině května po „zmrzlých mužích“ je ten správný čas, kdy teplomilné okurky zasadit na místo, kde budou růst a plodit až do podzimu. Pokud máte předpěstovanou sadbu okurek z vlastního dubnového výsevu doma na parapetu, už se jistě těší, až opustí malý květník a rozrostou se v celé kráse. Sazenice si můžete samozřejmě i koupit. Přečtěte si, jak pěstovat okurky, abyste z nich měli co nejlepší úrodu. Vyvarujte se chyb při zalévání a nezapomínejte dodávat živiny.

Petr Gottwald (v červeném)

V 51 letech na plac v kraji. Kouč pomohl k výhře: Slova pokřiku jsme hledali

Leckoho mohlo překvapit, když se podíval do zápisu o utkání Litovel - Určice, když viděl v hostující základní sestavě 51letého trenéra Petra Gottwalda. Bývalý ligový hráč však zvládl celých devadesát minut a podepsal se pod důležité vítězství. Porušil však to, co říkal v úvodu sezony.

Kokoška pastuší tobolka se stala součástí tradiční medicíny Číny a Japonska. Využívaly se zejména její močopudné účinky a schopnost zastavit krvácení.

Plevel s tajemným jménem zázračně pomáhá při ženských zdravotních problémech

Rostlinku s poetickým názvem kokoška pastuší tobolka můžete najít téměř všude, což rozhodně netěší zahrádkáře ani zemědělce, kteří ji považují za obtížný plevel. Ale kokoška pastuší tobolka má i svou světlou stránku. A tou je její léčebné využití. Je velkou pomocnicí pro ženy a dívky, které trpí gynekologickými problémy, ale umí také zmírňovat krvácivost z nosu i z ran a regulovat krevní tlak. Kokoška pastuší tobolka byla dlouho jen součástí lidového léčitelství, vědecké výzkumy však naznačují, že její potenciál je opravdu velký.

Včely se přítomnosti lidí nebály.

Učiliště v Nasavrkách se pyšní apidomkem. Včely mají obrovskou léčivou sílu

Včelařské učiliště v Nasavrkách na Chrudimsku má nový apidomek. Učební pomůcka je určena pro studenty učebního oboru včelař, kteří si mohou vyzkoušet léčivou terapii poskytnutou včelami. Mají tak unikátní možnost nechat na sebe působit včelí vlivy cirkulací vzduchu a tepla v bezprostředním kontaktu se včelstvy, ale stále být v bezpečí od žihadel.

Start rakety Dlouhý pochod 5 z kosmodromu Wen-čchang na jihočínském ostrově Chaj-nan

Čína vyslala sondu k Měsíci. Má získat vzorky z odvrácené strany

Čína dnes vypustila sondu Čchang-e 6, která se jako první na světě pokusí získat vzorky z odvrácené strany Měsíce a přepravit je zpátky na Zemi. Sondu vynesla krátce před 11:30 SELČ raketa Dlouhý pochod 5 z kosmodromu Wen-čchang na jihočínském ostrově Chaj-nan. Start vysílala na svém webu v přímém přenosu čínská zpravodajská televize CGTN. Jedná se o další čínský krok v rámci přípravy na let, jenž dopraví na Měsíc lidskou posádku. Toho chce Peking dosáhnout do roku 2030.

Bílý dům. Ilustrační snímek

Nové sankce pro Rusko nebo Čínu. Seznam USA zahrnuje i společnost na Slovensku

Spojené státy uvalily nové sankce na stovky osob a právnických subjektů. Podle agentury Reuters souvisejí hlavně s ruskou válkou proti Ukrajině a jsou namířeny proti obcházení předchozích západních sankcí, například prostřednictvím čínských subjektů. Sankce vyhlášené ministerstvem financí se tak vztahují i na 20 firem se sídlem v Číně a v Hongkongu a rovněž zahrnují téměř 60 subjektů v Rusku, Ázerbájdžánu, Belgii, Turecku, Spojených arabských emirátech a na Slovensku, které jsou viněny z toho, že Moskvě umožňují „pořizovat si zoufale potřebnou technologii a vybavení ze zahraničí“.

Poškozená dálnice v Číně

Na jihu Číny se propadla dálnice. Zahynulo nejméně 24 lidí

Nejméně 24 lidí zahynulo při propadu části dálnice na jihu Číny. Informovala o tom ve středu agentura AP s odvoláním na novou bilanci místních médií. Dosavadní zprávy hovořily o 19 obětech. Dalších 30 lidí záchranáři odvezli do nemocnice. Čínská státní televize CCTV uvedla, že oblast postihly v posledních dnech silné lijáky.

První závod autonomní ligy A2RL v Abú Dhabí

Formule bez pilota: v Abú Dhabí se jel první autonomní závod

Už od chvíle, kdy se ve světě začalo mluvit o autonomních autech – tedy o autech, která se řídí sama – se mluví také o autonomním závodění. Jenže to nikdy nedošlo úplně daleko a po zcela zrušeném seriálu Roborace se dlouho čekalo, až někdo zapojí do hry aktuální trend umělé inteligence. Nyní se tak konečně stalo a v Abú Dhabí se jel první závod autonomních vozidel pod hlavičkou A2RL (Abu Dhabi Autonomous Racing League).

Labyrint v Brandýse nad Orlicí

Světoznámý přírodní Labyrint v Brandýse se otvírá. Podívejte se na jeho krásu

/FOTO, VIDEO/ Od 1. května se otevírají brány známého přírodního Labyrintu v Brandýse nad Orlicí. Labyrint z habrů se nachází na jihovýchodním okraji města mezi pomníkem Jana Amose Komenského a řekou Tichou Orlicí. Labyrint (světa a ráje srdce) připomíná pobyt J. A. Komenského na brandýském panství Žerotínů a vloni se dostal mezi dvacítku nejkrásnějších přírodních labyrintů na světě.

Ford Ranger Raptor versus Dongfeng DF6.

Souboj Davida a Goliáše: Ford Ranger Raptor a Dongfeng DF6 v unikátním testu

/VIDEORECENZE/ Srovnání dvou světů. Tak nazval autorecenzent Matěj Myška test vozů kategorie pick-up – čínského Dongfengu DF6 2.3 DCi a amerického Fordu Ranger Raptor 3.0 V6, který firma vyrábí v Thajsku. Oba pick-upy si to ve videorecenzi pro web TipCars.com rozdaly jak v terénu, tak na silnici. Otázkou bylo, zda Dongfeng s téměř polovičním výkonem i cenou zvládne stejné kousky v členitém terénu jako Raptor. Jaké parametry korby oba modely nabízejí a co zvládne jejich tažné zařízení? Jak velký je rozdíl ve spotřebě paliva těchto dvou frajerů?

Z tradičního vítání léta na pivovarském dvoře v Rakovníku.

Rakovnický pivovar vyprodukoval rekordní objem piv

Rakovník – Skvělý rok má za sebou Tradiční pivovar v Rakovníku – Bakalář. Vloni se mu podařilo překonat historický výstav z roku 1990 (200 098 hl) a pivovar tak vyprodukoval více než 209 tisíc hl. tlatavého moku. Na tomto úspěchu se podílel hlavně export, a to zejména do tradičních východních destinací.

Čínský student z pražské Univerzity Karlovy objevil pětitisící kometu. Jubilejním nálezem pomohl agenturám NASA a ESA při průzkumu vesmíru. Ilustrační foto

Je z Číny, studuje v Praze. Student objevil 5000. kometu: Česko mě inspiruje

Čínský student z pražské Univerzity Karlovy Hanjie Tan objevil pětitisící kometu. Jubilejním nálezem pomohl agenturám NASA a ESA při průzkumu vesmíru. Česko považuje za klíčového průkopníka v oblasti pozorování malých mimozemských těles s významnými astronomy. Inspirací mu jsou například Zdeněk Ceplecha a Luboš Kohoutek. Postavení místní vědy o vesmíru ve světě rovněž bylo důvodem, proč se zde rozhodl studovat.

Nissan Epoch, Epic, Era a Evo

Ty nejzajímavější koncepty z autosalonu v Pekingu

V čínském Pekingu aktuálně probíhá, a ještě pár dní bude probíhat, autosalon Auto China, který se koná jednou za dva roky. Současný ročník nemá úplně velký mezinárodní dosah a naprostá většina prezentovaných vozů jsou čínské značky, určené pro čínský trh. I tak se ovšem objevilo i pár zajímavých konceptů, které stojí za pozornost.

Centrum Šanghaje. Ilustrační snímek

V Číně se pod miliony lidí propadá země. Může to mít katastrofické následky

Téměř polovině čínské populace ve městech se podle nových satelitních dat propadá země pod nohama. Pobřežní oblasti tak více ohrožují záplavy a stoupající hladina moře. Problematickou situaci vědci připsali na vrub lidské činnosti. Za klesající města může nejen snižující se hladina podzemní vody, ale také samotná hmotnost zastavěného prostředí.

Turistka spadla do indonéské sopky Kawah Ijen.

Za fotku zaplatila životem. Turistka spadla do kráteru indonéské sopky

Pózování čínské turistky kvůli fotografii na okraji indonéské sopky Kawah Ijen skončilo tragédií. Ve snaze o co nejlepší snímek vkročila příliš blízko okraje kráteru, do něhož se poté zřítila. Pád ze 75metrové výšky nepřežila. Žena byla v době nešťastného incidentu se svým manželem na prohlídce sopky, kterou vedl průvodce.

Protestující před americkým Kapitolem, ilustrační foto.

Americký Senát schválil vojenskou pomoc pro Ukrajinu i Izrael. Pošle dva biliony

Americký Senát v noci na středu schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard dolarů (2,24 bilionu korun). Píší to zahraniční agentury. Zákon ještě musí podepsat americký prezident Joe Biden, který oznámil, že tak učiní během dnešního dne. Americkému Senátu za schválení významné pomoci poděkoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Výsledek hlasování přivítal Izrael, Čína kritizuje pomoc Tchaj-wanu.

Nejdelší visutý most na světě Sky Bridge 721 na Dolní Moravě.

Adrenalinový sen. Otevřeli nejvyšší visutý most v Evropě, je 175 metrů nad zemí

Skutečně adrenalinovou procházku si lidé mohou nově dopřát v italském regionu Umbrie. Otevřeli tam nejvyšší visutý most pro pěší v Evropě. Při chůzi po lávce se návštěvníci nacházejí ve výšce 175 metrů nad zemí. Podívejte se s Deníkem i na další unikátní mosty pro pěší ve světě. Přestože přibývají každým rokem, na trůnu nejdelších visutých mostů stále kraluje Sky Bridge na Dolní Moravě.

ICT Roadshow 2024 od Huawei představila aktuální technologické novinky

ICT Roadshow 2024 od Huawei představila aktuální technologické novinky

Evropská ICT Roadshow 2024 společnosti Huawei zavítala minulý týden i do České republiky. Návštěvníci si mohli uvnitř stylového kamionu v rámci interaktivní výstavy prohlédnout zbrusu nová řešení v oblasti 5G a 5.5G sítí, pevného bezdrátového připojení, cloud computingu, zelené energetiky či datových úložišť. Hlavním tématem letošní roadshow je „Rozvoj inteligentního světa“.

Rozkvetlé sakury v Zhořelecké ulici.

FOTO, VIDEO: V Liberci rozkvetly sakury, ulice se zahalily do růžové barvy

Teplé a slunečné počasí ovlivnilo přírodu i v městě pod Ještědem. V ulicích rozkvetly oblíbené sakury, a to o několik týdnů dřív než loni. Obvykle se první růžové květy objevují na přelomu dubna a května. Nyní už zkrášlují veřejná prostranství mezi domy, například podél silnice a chodníků v Zhořelecké ulici.

V  Chuchelně má jednu z provozoven česká společnost Kovap s  téměř osmdesátiletou tradicí výroby hraček.

Tradice plechových hraček ze Semilska žije. Hrají si s nimi až v Austrálii

Kouzelná beruška na klíček, která nikdy nespadne ze stolu, patří k ikonám českého hračkářství. Právě tento skvost vyrábějí v údolí plechových hraček, které leží v Chuchelně u Semil. Deník vám prozradí, jak legendární hračky vznikají a že v kurzu jsou například traktůrky.  

Loď čínské armády - Ilustrační foto

V Jihočínském moři se vyostřují spory o území. Mohou vést ke třetí světové válce

Spory mezi Čínou a Filipínami v Jihočínském moři jsou stále vyhrocenější. Napětí posílilo vztahy mezi Spojenými státy, Filipínami a Japonskem, a obranné dohody uzavřely i další státy v regionu. Washington zároveň varoval Peking před použitím síly. Analytici kvůli tomu ukazují na překvapivé místo, které by mohlo vést k začátku třetí světové války.

Festival Jeden svět začíná 9. dubna v Pardubicích.

Filmový festival v Pardubicích nabídne divákům drama Hranice i virtuální realitu

Filmový festival Jeden svět míří do Pardubic, tentokrát nabídne i hrané snímky a krátké příběhy ve virtuální realitě. Na programu je také příběh Hranice od Agniezsky Holland. Drama pobouřilo polské národní konzervativce a režisérka si kvůli výhrůžkám musela najmout v Polsku ochranku. Festival začíná 9. dubna. 

Slovenské létající auto AirCar

Slovenské létající auto míří vstříc budoucnosti. Výroba bude v Číně

AirCar odlétá ze Slovenska do Číny. Po úspěšném získání certifikátu o letové způsobilosti a demonstraci svých schopností se nyní slovenské létající auto chystá na výrobu v daleké Asii. Tento krok může znamenat revoluci v oblasti osobní dopravy. Ve vývoji létajících vozidel figuruje však víc společností z Číny i USA, které úspěšně provedly letové zkoušky.

Obvodní báňský úřad v Mostě.

Šéf báňského úřadu řeší nejtěžší otázku od revoluce. Povolí těžbu lithia?

/ROZHOVOR/ Na Cínovci se chystá těžba lithia, která vyvolává rozporuplné reakce. Zatímco někteří vidí v dobývání tohoto kovu šanci pro regionální rozvoj a snížení energetické závislosti Evropy, jiní se obávají negativních dopadů na životní prostředí a nedostatečné informovanosti veřejnosti. Jak se na to dívá šéf mosteckého úřadu, který do povolení těžby má co mluvit? To se dozvíte v rozhovoru s Milošem Matzem.