Dovoluji si Vás pozvat na výstavu mého kamaráda CAI ZHIYI (pozvánka v příloze), který používá v Čechách jméno Richard, abychom si nezlámali jazyk. Číňan z Humpolecké ulice v Brodě (Smilově, nyní Havlíčkově), kde žije už tak plus mínus dvacet let, je skromný , ale fotí excelentně. I naši krajinu. Tu čínskou také. Zajímavá komparace. CHINA a VYSOCHINA.
Jeden z devíti Belgičanů, kteří byli v neděli letecky evakuováni z čínského města Wu-chan, je nakažen novým typem koronaviru. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na belgické zdravotnické úřady. Podle zpráv z belgického tisku Belgičané vracející se v neděli z Číny letěli stejným francouzským letadlem, kterým bylo evakuováno také pět Čechů a dva Slováci. U Čechů byly výsledky testů na koronavirus negativní, dál ale zůstávají dva týdny v karanténě v pražské Nemocnici Na Bulovce.
Wuchanský koronavirus se šíří i jinými cestami, než jen vzduchem. Přenáší se například výkaly. Lidé se tak mohou nakazit třeba na toaletě nebo když si před jídlem dostatečně neumyjí ruce.
Šest vysokoškoláků z různých částí světa dorazilo v pondělí 3. února do uherskohradišťské Základní školy UNESCO, aby tam v rámci mezinárodního projektu Edison mohli představit své země a poznat život v našem regionu.
Šest vysokoškoláků z různých částí světa dorazilo v pondělí 3. února do uherskohradišťské Základní školy UNESCO, aby tam v rámci mezinárodního projektu Edison mohli představit své země a poznat život v našem regionu.
Při zavádění preventivních opatření před novým koronavirem není vždy nezbytné omezovat mezinárodní obchod a dopravu, jednotlivé státy by měly jednat vždy na základě důkazů. Dnes to v Ženevě podle agentury Reuters prohlásil generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Čínská vláda v reakci na slova šéfa WHO kritizovala ty státy, které na své území odmítají vpustit obyvatele čínské provincie Chu-pej považované za epicentrum nákazy. Podle Pekingu jsou taková omezení v rozporu s doporučeními WHO.
Vláda dnes kvůli šíření nového typu koronaviru na čínském území schválila zákaz přímých letů mezi Čínou a Českou republikou. Bude platit od neděle 9. února, informoval ČTK premiér Andrej Babiš (ANO). Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ČTK řekl, že opatření bude platit na dobu neurčitou, odhadovat jeho trvání nechtěl. Rozhodnutí odpoledne ministerstvo zdravotnictví vydalo formou ochranného opatření. Česko pošle Číně kvůli novému typu koronaviru jako humanitární pomoc deset milionů korun.
Ruské úřady kvůli obavám z šíření nákazy novým koronavirem od dnešního dne dočasně přerušily vlakové spojení s Čínou, oznámila ruská média. Opatření se týká železniční osobní dopravy. Ruské státní dráhy ujistily, že nevyužité jízdenky mohou cestující vrátit a budou jim proplaceny v plné výši.
Pět Čechů, kteří byli o víkendu evakuováni z čínského Wu-chanu, má negativní výsledky testů na koronavirus. Dál ale zůstanou dva týdny v karanténě v pražské Nemocnici Na Bulovce. Na twitteru o tom dnes informoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). V Česku bylo kvůli podezření na koronavirus do soboty včetně testováno 38 lidí, všechny výsledky byly negativní
V dnešním světě, ve kterém se emoce šíří online v řádu minut celosvětově a mají váhovou převahu a obrovský časový náskok před informacemi a fakty, je koronavirus „smrtelnou chorobou“. Víc než pro lidi, jichž zatím na koronavirus umírá méně než na naši obyčejnou středoevropskou chřipku, může být panicky přijímané nové onemocnění smrtící ranou pro naděje na hospodářský růst. Číny, světa, a ano, i České republiky. Smrtící ranou z přílišné paniky.
Slezská univerzita v Opavě, jejíž součástí je i Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné, zrušila kvůli šíření smrtícího koronaviru studijní pobyt 38 čínských studentů.
Pětici Čechů, kteří požádali o evakuaci z epicentra epidemie koronaviru, se včera podařilo dostat s pomocí Francie z Číny. Po návratu do Česka je ale čeká dvoutýdenní izolace pod kontrolou lékařů.
Na vojenském letišti v jižní Francii dnes přistál francouzský speciál, který z čínského města Wu-chan přepravil do Evropy asi 250 lidí. V letadle se vrátilo i pět Čechů, kteří kvůli epidemii nového typu koronaviru požádali o evakuaci z Číny. Na palubě letadla jsou lidé z 30 zemí, stroj následně zamíří do Bruselu, odkud budou další pasažéři přepraveni každý do své vlasti. Pro Čechy se už z Prahy vydal do Bruselu vládní speciál.
/VIDEO/ Čína za deset dní dokončila ve městě Wu-chan stavbu nové nemocnice zhruba s 1000 lůžky, která má sloužit lidem nakaženým novým typem koronaviru. Na facebooku to uvedl čínský vládní Lidový deník. Zároveň zveřejnil i časosběrné video ze stavby. První pacienty by nové zařízení mělo začít ošetřovat v pondělí. Virus si v zemi vyžádal už nejméně 304 obětí na životech a nakazilo se jím více než 14 tisíc lidí.
Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) navrhne v pondělí vládě uvolnit až deset milionů korun na nákup zdravotnických pomůcek jako humanitární pomoc Číně kvůli šíření nového koronaviru. Na twitteru uvedl, že do akce chce zapojit i české firmy. Premiér Andrej Babiš (ANO) v sobotu řekl, že Česko nemá možnosti, jak vyhovět čínské žádosti o humanitární pomoc, protože zdravotnické pomůcky potřebuje pro sebe. Později dodal, že Česko poskytne finanční pomoc a vyzve humanitární organizace k pořádání sbírek.
Novým typem koronaviru se v Číně nakazilo již více než 14 tisíc lidí a více než tři stovky lidí této nemoci podlehly. Informovala o tom dnes podle agentury Reuters čínská státní televize s odvoláním na nejnovější údaje čínských úřadů. Filipíny dnes oznámily první úmrtí v důsledku koronaviru mimo Čínu
Radost, smutek, nejistota i očekávání zaplnily titulní stránky dnešních vydání britských novin poté, co Británie o půlnoci SEČ opustila po letech sporů Evropskou unii. Euroskeptický bulvární Daily Express píše o "skvělé nové Británii", levicový list The Guardian popisuje pátek jako den, "kdy jsme řekli sbohem". List Financial Times brexit označil za bezprecedentní ránu poválečné integraci. "A co dál?" ptá se list i, který je stručným výtahem z hlavních článků serveru Independent.
Česká republika podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nemá možnosti, jak vyhovět čínské žádosti o humanitární pomoc kvůli šíření nového koronaviru. Před dnešním odletem na jednání skupiny Přátel koheze v Portugalsku tak reagoval na páteční žádost čínského velvyslance Čang Ťien-mina, kterou tlumočila hlavní hygienička Eva Gottvaldová. Babiš novinářům řekl, že Česko potřebuje své zásoby pro své občany. Jeho slova vyvolala kritiku některých politiků a dalších uživatelů na sociálních sítích. Babiš večer uvedl, že Česko poskytne Číně finanční pomoc a vyzve humanitární organizace k pořádání sbírek.
V lednu 2018 byl založen s přímou podporou vedení Základní umělecké školy Mladá Boleslav Spolek přátel umění, z. s., s cílem navázat na Klub přátel umění, který rozvíjel svou činnost v mladoboleslavském regionu již od roku 1918.
Novým typem koronaviru se v Číně do konce ledna nakazilo 11 791 lidí. S odvoláním na informace čínské státní televize to dnes uvedla agentura Reuters. Viru, který se šíří od prosince loňského roku z města Wu-chan, podlehlo už 259 lidí. Nejhorší je nadále situace v provincii Chu-pej.
Někdo jezdí o prázdninách pod stan, k moři nebo na chalupu. Ladislav Dostál z Kunštátu na Blanensku s manželkou Radkou a šestnáctiletým synem Davidem si léto zpestřují jako komparzisté při natáčení filmů.
Pětice Čechů evakuovaných z Číny kvůli šíření nového koronaviru se do Česka vrátí v neděli. Běžné přímé lety mezi Čínou a Českem možná vláda v pondělí zakáže. Úřady nyní řeší, jak právně i technicky opatření připravit. Podle Letiště Praha má být od 12. února do 28. března přerušena linka mezi Prahou a čínským Čcheng-tu. Nově také na všech letištích v Česku ode dneška fungují informační kampaň a cílené kontroly cestujících kvůli koronaviru, které byly dosud jen v Praze. V Česku bylo do čtvrtka testováno na koronavirus 34 vzorků, a žádný nebyl pozitivní.
Už deváté narozeniny oslaví v neděli zřejmě nejslavnější zvíře ZOO Tábor – její maskot tygr ussurijský Rocky. Jako malý dárek a současně zábavné rozptýlení pro něj ošetřovatelé připravili nevšední krmení, které bude jedinečným zážitkem také pro přihlížející návštěvníky, kteří nepřijdou o odborný komentář ošetřovatelů.
Z čínského města Wu-chan, centra současné nákazy novým typem koronaviru, pokračuje evakuace cizinců. Virem se po celém světě nakazilo už bezmála 10.000 lidí, z toho přes 9800 v Číně, kde jich už nejméně 213 zemřelo. Další evropskou zemí s potvrzeným případem se stalo Švédsko, první dva případy oznámila Británie, kde onemocněli dva lidé, kteří jsou mezi sebou příbuzní. Dva případy hlásí Rusko, v obou jde o čínské občany. V Česku se od čtvrtka kvůli koronaviru testovalo 34 vzorků, žádný z nich nebyl pozitivní. Ministerstva řeší, jak by bylo možné technicky i právně zakázat lety mezi Českem a Čínou.
Krajská hygienická stanice ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví vydala aktuální pokyny kvůli výskytu nebezpečného koronaviru. Doporučení se týkají především turistů.
Výskyt nového a dosud neznámého čínského koronaviru se u ženy z Liberecka, která přišla v Německu do styku s nakaženou osobou, nepotvrdil. Informoval o tom ředitel krajských hygieniků Vladimír Valenta.
Výskyt nového a dosud neznámého čínského koronaviru se u ženy z Liberecka, která přišla v Německu do styku s nakaženou osobou, nepotvrdil. Informoval o tom ředitel krajských hygieniků Vladimír Valenta.
Začíná to vypadat, že až mostecká špička v házené Dominika Müllnerová ukončí kariéru, tak má nabídku pro jiné angažmá. Její zaujetí pro běh nadchlo litvínovský triatlonový klub Krušnoman. V probíhajícím hlasování o nejlepšího sportovce mosteckého regionu dala sedminásobná mistryně republiky Dominika Müllnerová (poslední vítězka této ankety) hlas Jakubovi Langhammerovi, tedy triatlonistovi, který se potí v náročných závodech například v Číně nebo Thajsku.
V České republice se do čtvrtka testovalo kvůli novému typu koronaviru 34 vzorků, žádný z nich nebyl pozitivní. Aktuálně není podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) žádný podezřelý případ, na jehož výsledky by se čekalo, uvedl na facebooku.
Je to světová hrozba nebo další planý poplach? Na koronavirus se lze dívat dvojím pohledem. První: Je to nová neprozkoumaná nemoc. Šíří se rychle z člověka na člověka. Může způsobit pandemii s nepředvídatelnými následky. Druhý: Lidstvo se třáslo před ptačí chřipkou, před SARS i MERS. Nic osudového se nestalo. Všechna potřebná opatření jsou činěna i nyní. Zdravotnické systémy civilizovaných zemí jsou perfektně připraveny. Nepanikařme tedy.
Na nový koronavirus v Číně zahynulo do čtvrtka již 213 osob a 9692 osob se nakazilo. Uvedla to dnes podle agentury Reuters čínská národní zdravotnická komise (NHC). Nově nakažených je 1982. Italská vláda vyhlásila na šest měsíců stav nouze. V zemi jsou dva případy nákazy. Stejný počet hlásí i britské úřady. Mongolsko uzavře do 2. března hranice s Čínou.
Máty ty roušky? Na ten virus z Číny. Jednoznačně nejčastější dotaz, který pracovníci v lékárnách nejen ve Strakonicích v těchto dnech slyší. Drtivá většina odpovědí zni: Nemáme. S výjimkou Volyně. Zde jich mají dostatek. "Máme jich dost, není problém," řekli nám v Lékárna - Jirsová Markéta PharmDr.
Informační kampaň a cílený screening cestujících kvůli šíření nového koronaviru se od pátku rozšíří na všechna letiště v Česku. Dosud tato opatření platila pouze na mezinárodním letišti v pražské Ruzyni. ČTK to v reakci na vyhlášení globálního stavu zdravotní nouze Světovou zdravotnickou organizací (WHO) dnes večer sdělilo ministerstvo zdravotnictví v tiskové zprávě. Resort ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem také zřídí speciální infolinku pro veřejnost.
Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila kvůli šíření nového typu koronaviru globální stav zdravotní nouze. Štáb se sešel minulý týden už dvakrát. V Číně podlehlo epidemii 170 lidí, počet nakažených vystoupal na více než 8100. Koronavirus se objevil už ve 20 zemích světa.
Přes sedm tisíc cestujících uvízlo na palubě výletní lodi Costa Smeralda v přístavu italského města Civitavecchia. Stalo se tak kvůli podezření na koronavirus u jedné z cestujících čínské národnosti. Ta měla podle mluvčího lodní společnosti horečku a dýchací potíže. Nákaza se nakonec nepotvrdila. Informoval o tom server Focus.de.
Česko přitvrzuje ve svém postupu vůči Číně sužované koronavirem. Poté, co ve čtvrtek ráno premiér Andrej Babiš (ANO) oznámil, že zvažuje zákaz letů z Číny do Česka, přišlo s tvrdším postupem i ministerstvo zahraničí.
Atrakce na Šibeníku je od zimy pod stálým dozorem. O vyhlídkovou věž je stále zájem, ale nikdo na ni nesmí. Otevře se až v dubnu. V plánu je několik novinek.
Více než polovina Čechů naletěla několikrát takzvaným fake news, tedy falešným zprávám. Větší podíl lidí, kteří opakovaně uvěřili falešným zprávám, je jen v Egyptě, Nigérii nebo Číně. Na fake news Češi naráželi nejčastěji na různých webech nebo sociální síti facebook. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos z loňského října, jehož výsledky poskytla ČTK.
Pozor! V Praze je osmá osoba testovaná kvůli podezření na koronavirus. Výsledky se zpracovávají, uvedla na webu hygienická stanice hlavního města. Sedm dosud testovaných osob v metropoli mělo výsledky negativní. Byli mezi nimi Češi, kteří se vrátili z Asie, čínští i jiní turisté. Celkem byly v Česku testovány přes dvě desítky lidí, u nikoho se nákaza nezjistila.
Po zklamání z desátého místa na loňském mistrovství světa v Dauhá koulař Tomáš Staněk navrhoval, aby se zavedla soustředění za účasti většího počtu vrhačů. Pod vedením Jana Tylčeho se totiž připravoval sám. Chyběla mu síla a atmosféra tréninkové skupiny a v neposlední řadě se loni trápil s technikou.
/ROZHOVOR/ Koronavirus je v Evropě. A možná už i v Česku. Jeho šíření po světě doprovází panika. „Mít strach je však normální. Strach nás upozorňuje, že musíme být obezřetní. Od pravěku do digitálního věku se to nemění,“ upozorňuje ústecký emeritní policejní psycholog Josef Kovářík.
/ROZHOVOR/ Koronavirus je v Evropě. A možná už i v Česku. Jeho šíření po světě doprovází panika. „Mít strach je však normální. Strach nás upozorňuje, že musíme být obezřetní. Od pravěku do digitálního věku se to nemění,“ upozorňuje ústecký emeritní policejní psycholog Josef Kovářík.
/ROZHOVOR/ Koronavirus je v Evropě. A možná už i v Česku. Jeho šíření po světě doprovází panika. „Mít strach je však normální. Strach nás upozorňuje, že musíme být obezřetní. Od pravěku do digitálního věku se to nemění,“ upozorňuje ústecký emeritní policejní psycholog Josef Kovářík.