První případy podezření na nákazu koronavirem se objevily i v Moravskoslezském kraji. Ředitelka hygienické stanice v Ostravě Pavla Svrčinová ale uklidňuje: „Začíná chřipková epidemie, takže nelze vyloučit ani běžnou chřipku.“
Češi kvůli hrozbě koronaviru nakupují v lékárnách ochranné pomůcky a léky. Zájem je především o ústní roušky, které už jsou na řadě míst vyprodané. Vyplývá to z vyjádření lékárenských řetězců na dotaz ČTK. Kvůli nákaze v Číně zemřelo 81 lidí, potvrzených případů nakažených je podle posledních údajů 2744. Česká lékárnická komora (ČLnK) dnes upozornila, že vyšší prodej roušek v ČR nemusí nutně souviset jen s koronavirem, ale obecně se sezonou akutních respiračních onemocnění.
Nemocnice Na Bulovce v Praze oznámila veřejnosti, že evidovala podezření na koronavirus, který se šíří z Číny a způsobil paniku téměř na celém světě. Na infekčním oddělení Bulovky přijali v noci na pondělí brazilská občanka, která byla hospitalizovaná kvůli respiračním potížím. Pacientka se navíc v uplynulých dnech pohybovala na několika letištích v Malajsii a čínské Šanghaji. Nákaza novým virem se však nepotvrdila.
Počet podezření na nákazu nebezpečným koronavirem v Česku narůstá. Dva takové případy se objevily v Praze, ani v jednom případě se však výskyt nemoci nepotvrdil. Muž, který se vrátil z Číny, navštívil s respiračními obtížemi také nemocnici v Kroměříži. S podezřením na nákazu koronavirem byl převezen do nemocince v Uherském Hradišti. Dva případy podezření pak hlásí také Moravskoslezský kraj a první se objevil také na jihu Čech.
Premiér Andrej Babiš (ANO) chce zlepšit na mezinárodním letišti v pražské Ruzyni opatření spojená se šířením koronaviru z Číny. Chce, aby veřejnost měla pocit bezpečí, řekl Babiš po ranním jednání bezpečnostní rady státu. Například piloti by podle něj měli při přistávání pasažéry informovat, že pokud cítí příznaky nemoci, mají se hlásit u zdravotní služby. Větší aktivitu čeká premiér také u pasové kontroly u příletů mimo schengenský prostor. Plošný screening nemá zatím podle hygieniků smysl.
Na mou gymnastickou kariéru vzpomíná zvláště moje máma. Prý se za mě v životě tak nestyděla. Trošku oplácaná copatá holčička v trapném trikotu se zamotávala do stuhy, zoufale honila po zemi prchající balón a vždycky byla poslední. Vždycky to znamená dvakrát protože moje epizoda skončila po matčině zásahu velmi záhy.
Zdravotnická komise dnes ráno informovala o 769 nových potvrzených případech nákazy za posledních 24 hodin. Dalších více než 30 tisíc lidí, kteří přišlo do kontaktu s pravděpodobnými nakaženými, zdravotníci sledují. Vláda rovněž potvrdila pět případů nákazy v Hongkongu a dva případy v Macau. Nový koronavirus se rovněž objevil v Thajsku, na Tchaj-wanu, v Japonsku, v Jižní Koreji, ve Vietnamu, v Singapuru, v Malajsii, v Nepálu, v USA, ve Francii, v Kanadě a v Austrálii.
Když v roce 2011, za stále zuřící ekonomické krize, podepsali zástupci měst Jablonce a čínského Beihai partnerskou smlouvu, zdálo se, že se jablonecké bižuterii začíná blýskat na lepší časy. Tak si to alespoň malovali všichni – města, podnikatelé, hospodářské komory.
Jeho původ je prozatím zahalen tajemstvím. První vyšetření nicméně naznačují, že je nový „čínský koronavirus“ velmi podobný SARS – shodný je s ním dokonce z osmdesáti procent. „Předpokládá se také, že k nám zřejmě přišel z říše hadů,“ říká o koronaviru 2019 n-CoV náměstek ministra zdravotnictví a současně hlavní vakcinolog Roman Prymula.
Čína je kolébkou jedné z nejstarších civilizací. Zároveň je ale domovem jednoho z prvních alkoholických nápojů v dějinách lidstva. Alespoň to vyplývá z nejnovější studie Stanfordské univerzity, podle které znali starověcí Číňané hned dva způsoby přípravy oblíbeného alkoholického nápoje.
Videozáběry, které se šíří po sociálních sítích z východočínského Wu-chanu, připomínají apokalyptické sci-fi filmy. Nemocnice jsou na nich přeplněné lidmi, někteří z nich kolabují z nekonečného čekání na vyšetření. V dalších jsou vidět dokonce mrtvá těla. Bez povšimnutí leží přímo na chodbě zdravotnického zařízení.
Schopnost šíření nového koronaviru začíná podle čínských úřadů sílit. Na rozdíl od SARS (akutního respiračního syndromu), který se začal šířit v roce 2002 a usmrtil 800 lidí, je nový koronavirus infekční i v inkubační době. První nemocnou s podezřením na koronavirus - čínskou letušku - dnes oznámilo Rakousko, první potvrzený případ rovněž ohlásila Kanada. V péči lékařů kvůli koronaviru skončil i první Čech, který je hospitalizován v nemocnici ve vietnamském Danangu. Premiér Andrej Babiš zároveň upozornil, že na pražském letišti již probíhají kontroly. První podezření řeší i slovenští zdravotníci.
Asi 15 lidí dnes přišlo demonstrovat k čínskému velvyslanectví v Praze proti režimu v této zemi. Na pozemek velvyslanectví naházeli přes plot deštníky a papírové krysy se vzkazy jako „Svobodu Tibetu" nebo „Svobodný Hongkong". Zhruba po čtvrt hodině se protestující poklidně rozešli. Akci pořádal spolek Kaputin v čele s Otakarem van Gemundem, který na sebe předloni upozornil vyhozením kytic od některých politiků při oslavách výročí 17. listopadu.
Spojené státy, Francie a Rusko plánují evakuaci svých občanů z čínského města Wu-chan, odkud se koncem prosince začala šířit nákaza novým koronavirem. Metropole provincie Chu-pej je kvůli této infekci v rámci preventivních opatření dopravně izolovaná.
Ještě ve čtvrtek ráno v nejlidnatějším městě střední Číny hrozbě nákazy a vypuknutí epidemie nikdo nepřikládal velkou váhu. Ještě tentýž den byla zastavena hromadná doprava a letiště a krátce poté uzavřeny i příjezdové silnice do města. Jedenáctimilionový Wu-chan je v karanténě a podle jednadvacetiletého Ostravana Daniela Pekárka, který tam studuje softwarové inženýrství mají lidé strach.
/EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR/ Ještě ve čtvrtek ráno v nejlidnatějším městě střední Číny hrozbě nákazy a vypuknutí epidemie nikdo nepřikládal velkou váhu. Ještě tentýž den byla zastavena hromadná doprava a letiště a krátce poté uzavřeny i příjezdové silnice do města. Jedenáctimilionový Wu-chan je v karanténě a podle jednadvacetiletého Ostravana Daniela Pekárka, který tam studuje softwarové inženýrství mají lidé strach.
V Číně se podle posledních oficiálních údajů novým koronavirem nakazilo už 1372 lidí, 41 jich nemoci podlehlo. Informovala o tom dnes čínská televize CCTV. Podle listu South China Morning Post je poslední čínskou provincií, kde nebyla nákaza zaznamenána, Tibet. Tři desítky čínských provincií, měst a autonomních oblastí vyhlásilo nejvyšší stav zdravotní pohotovosti. Za "vážnou" označil situaci čínský prezident Si Ťin-pching. Peking zakázal domácí i zahraniční hromadné turistické zájezdy.
Basketbalové lize kralují nepřetržitě od roku 2004, v sobotu se tuzemský gigant a neporažený celek NBL představí od 18.00 v hale ústecké Slunety na Klíši. Ve stejný čas nastoupí děčínští Válečníci na Folimance proti tamnímu USK.
Desítky milionů lidí v Číně v izolaci, téměř padesát mrtvých, mnoho set nakažených. Přinášíme odpovědi na sedm nejdůležitějších otázek ohledně čínského koronaviru.
Francie oznámila dva případy nákazy novým koronavirem, který byl zaznamenán na konci loňského roku v Číně. Jde o první výskyt tohoto viru v Evropě. S odkazem na francouzské ministerstvo zdravotnictví o tom informoval server BBC. Podle francouzského ministerstva zdravotnictví se zřejmě budou objevovat i další případy.
/ROZHOVOR/ Pořadatelé z atletického oddílu TJ LIAZ Jablonec připravili pro účastníky 48. ročníku tradičního mezinárodního mítinku Jablonecká hala výborné podmínky. Závodníci z dvanácti zemí Evropy a světa se jim odměnili kvalitními výkony, což potvrdili také vytvořením dvaceti osobních rekordů. Ve finálovém běhu B na 60m si osobní rekordy dokonce vytvořili všichni závodníci.
Téměř jedenáct milionů lidí v nejlidnatějším městě střední Číny Wu-chanu je od čtvrtka v karanténě. Agresivní virus má na svědomí už na tři desítky obětí. Ve městě je nyní i jednadvacetiletý Daniel Pekárek z Ostravy, který tam studuje softwarové inženýrství. Deník vyzpovídal jeho otce. Uvnitř článku najdete rovněž exkluzivní rozhovor se samotným Danielem.
Sporné financování česko-čínských konferencí, které se v minulých letech konaly na Univerzitě Karlově (UK), zůstává nejasné. Na co šly peníze, které na konference údajně poslali Číňané, vnitřní audit školy nezjistil. Univerzita podle kontroly účetnictví žádné peníze z Číny nepřijala. Vyplývá to ze závěrů auditu, se kterými v pátek Akademický senát UK seznámil rektor Tomáš Zima. Vedení univerzity se proto už dříve obrátilo na policii kvůli podezření ze spáchání podvodu.
Téměř jedenáct milionů lidí v nejlidnatějším městě střední Číny je od čtvrtka v karanténě. Agresivní virus má na svědomí už na tři desítky obětí. Ve městě je nyní i jednadvacetiletý Daniel Pekárek z Ostravy, který tam studuje softwarové inženýrství.
Vždycky jsem dělala od všeho něco a říkala si, jestli mě to neodvádí,“ začíná vyprávět Hana Hrušová z Českých Budějovic, výtvarnice, kterou před pár lety pohltila malba. Její něžné obrazy si budete moci prohlédnout v květnu v kavárně U Vás.
Nový dosud neznámý koronavirus, který děsí zejména obyvatele Asie, se stále šíří. Na to, jaké nebezpečí pro obyvatele Česka představuje, se Deník zeptal epidemiologa Rastislava Maďara, vedoucího Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity.
V Číně jako by se opakovala historie - přišla zima a s ní nová choroba. Na konci roku 2002 vypukla v jihočínské provincii Kuang-tung epidemie SARS. O téměř dvě desetiletí později udeřil v takřka stejnou roční dobu nový virus, tentokrát ve středočínském městě Wu-chan. Ačkoli se obě nemoci podobají - SARS i nový virus z Wu-chanu patří mezi koronaviry a napadají plíce - je velký rozdíl mezi tím, jak na ně čínské úřady zareagovaly, píše deník The Guardian.
Už 26 obětí evidují čínské úřady v souvislosti s šířením nového typu koronaviru, který se na konci loňského roku objevil v 11milionovém městě Wu-chan. Počet prokázaných případů se zvýšil na 876, informovala dnes agentura DPA s odvoláním na státní média. V nejvíce zasažené provincii Chu-pej je prakticky uzavřených 11 měst s přibližně 37 miliony obyvatel. Od čtvrtka se to týká Wu-chanu, dnes úřady zastavily veřejnou dopravu například ve městě Ťing-čou, kde žije asi 5,6 milionu lidí. Přerušen byl i provoz vlaků do ostatních měst.
Letecká společnost China Eastern Airlines omezí své spojení mezi Prahou a Šanghají. Jde o druhou čínskou leteckou společnost, která se rozhodla zredukovat svůj provoz v Praze. Včera vyšlo najevo, že Hainan Airlines ruší spojení mezi Prahou a Pekingem.
Na neznámé nemoci, které si lidé přivážejí z cest do světa, jsou připraveni na Klinice infekčních, parazitárních a tropických nemocí v pražské nemocnici Na Bulovce. Její primářka Hana Roháčová řekla Deníku nejdůležitější informace o novém koronaviru, který nyní děsí Čínu.
/FOTO/ „Poslíček s pizzou má hlad, oči červené. Je stín, co nakrmí město, jen sebe ne,“ zpívá Martin Palaščák z kapely Houpací koně ve skladbě Déšť. Na písničce z roku 2010 je zajímavé i to, že do ní ústečtí muzikanti vložili úryvek z telefonického rozhovoru s manažerkou restaurace. U té objednával pizzu Picante pro celou smečku hladových hudebníků lídr skupiny Jiří Imlauf.
/FOTO/ „Poslíček s pizzou má hlad, oči červené. Je stín, co nakrmí město, jen sebe ne,“ zpívá Martin Palaščák z kapely Houpací koně ve skladbě Déšť. Na písničce z roku 2010 je zajímavé i to, že do ní ústečtí muzikanti vložili úryvek z telefonického rozhovoru s manažerkou restaurace. U té objednával pizzu Picante pro celou smečku hladových hudebníků lídr skupiny Jiří Imlauf.
/FOTO/ „Poslíček s pizzou má hlad, oči červené. Je stín, co nakrmí město, jen sebe ne,“ zpívá Martin Palaščák z kapely Houpací koně ve skladbě Déšť. Na písničce z roku 2010 je zajímavé i to, že do ní ústečtí muzikanti vložili úryvek z telefonického rozhovoru s manažerkou restaurace. U té objednával pizzu Picante pro celou smečku hladových hudebníků lídr skupiny Jiří Imlauf.
/FOTO/ „Poslíček s pizzou má hlad, oči červené. Je stín, co nakrmí město, jen sebe ne,“ zpívá Martin Palaščák z kapely Houpací koně ve skladbě Déšť. Na písničce z roku 2010 je zajímavé i to, že do ní ústečtí muzikanti vložili úryvek z telefonického rozhovoru s manažerkou restaurace. U té objednával pizzu Picante pro celou smečku hladových hudebníků lídr skupiny Jiří Imlauf.
/FOTO/ „Poslíček s pizzou má hlad, oči červené. Je stín, co nakrmí město, jen sebe ne,“ zpívá Martin Palaščák z kapely Houpací koně ve skladbě Déšť. Na písničce z roku 2010 je zajímavé i to, že do ní ústečtí muzikanti vložili úryvek z telefonického rozhovoru s manažerkou restaurace. U té objednával pizzu Picante pro celou smečku hladových hudebníků lídr skupiny Jiří Imlauf.
/FOTO/ „Poslíček s pizzou má hlad, oči červené. Je stín, co nakrmí město, jen sebe ne,“ zpívá Martin Palaščák z kapely Houpací koně ve skladbě Déšť. Na písničce z roku 2010 je zajímavé i to, že do ní ústečtí muzikanti vložili úryvek z telefonického rozhovoru s manažerkou restaurace. U té objednával pizzu Picante pro celou smečku hladových hudebníků lídr skupiny Jiří Imlauf.
/FOTO/ „Poslíček s pizzou má hlad, oči červené. Je stín, co nakrmí město, jen sebe ne,“ zpívá Martin Palaščák z kapely Houpací koně ve skladbě Déšť. Na písničce z roku 2010 je zajímavé i to, že do ní ústečtí muzikanti vložili úryvek z telefonického rozhovoru s manažerkou restaurace. U té objednával pizzu Picante pro celou smečku hladových hudebníků lídr skupiny Jiří Imlauf.
Počet lidí nakaženým novým smrtelným koronavirem překročil šest stovek. Čína ve snaze zamezit šíření infekce uzavřela tři města, včetně jedenáctimilionového Wu-chanu. Ve městě, kde epidemie vypukla, zemřelo už 17 lidí. Ve městě s mnoha univerzitami je i několik Čechů. Deník se spojil s jedním z nich, 21letým Danielem Pekárkem, který studuje softwarové inženýrství na Univerzitě Wu-chan.
Letecká společnost China Eastern Airlines omezí své spojení mezi Prahou a Šanghají. Jde o druhou čínskou leteckou společnost, která se rozhodla zredukovat svůj provoz v Praze. Včera vyšlo najevo, že Hainan Airlines ruší spojení mezi Prahou a Pekingem.
Čínu a potažmo i Asii a celou východní polokouli děsí řádění nového koronaviru, připomínající smrtící epidemii SARS. Dějiny lidstva však znají bohužel ještě horší nákazy, jejichž oběti se počítaly na desítky milionů. A nejde o nijak vzdálenou historii.
Odborníci zatím nevědí, jak pravděpodobný je přenos onemocnění koronavirem z Číny do Evropy. Dosud není k dispozici dostatek dat o jeho šíření, čeká se na více informací z Číny, řekla dnes novinářům hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová. Podle ní zatím není nutné vydávat doporučení, aby Češi do Číny necestovali. Musí tam ale dodržovat hygienická pravidla jako třeba při epidemii chřipky. České ministerstvo zahraničí nedoporučuje cesty do města Wu-chan, které je považováno za ohnisko nákazy. Ve Wu-chanu jsou podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) dva čeští studenti
Čínské město Wu-chan dočasně pozastavilo veřejnou dopravu. Chce tak zabránit šíření nákazy způsobené dosud neznámým koronavirem. Lidé žijící v jedenáctimilionovém městě byli vyzváni, aby ho neopouštěli. Kvůli izolaci města se obyvatelé začínají obávat nedostatku potravin. Později Čína odřízla od světa i druhé město - Chuang-kang, zvláštní opatření přijímá i E-čou. Ve Wu-chanu jsou dva Češi. Peking ve snaze zabránit dalšímu šíření nového koronaviru odvolal všechny velké akce spojené s oslavami lunárního Nového roku, jehož příchod připadá na sobotu.
Průběh onemocnění novým koronavirem zachyceným v Číně je nejspíš podobný jako u virů stejné čeledi SARS nebo MERS. Pravděpodobně se přenáší ze zvířat, řekl dnes ČTK Milan Trojánek z Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí 2. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Nemocnice Na Bulovce. Ministerstvo zdravotnictví ČTK v úterý sdělilo, že pravděpodobnost zavlečení nového koronaviru do Evropské unie je zatím nízká. V Číně virus nakazil více než 470 lidí, nejméně 17 zemřelo. Kvůli nákaze mimořádně zasedá Světová zdravotnická organizace (WHO).