Kreativ

ŠTÍTEK: doprava

Výstava Správy železnic na výtoňské náplavce, která představuje možnou budoucnost železničního mostu pod Vyšehradem.

Novinka v zápasech o výtoňský most: výstava na náplavce přímo pod ním

Lepší doprava, lepší přístup, lepší život ve městě. To jsou zásadní sdělení ohlašovaná na jednom z panelů výstavy, kterou Správa železnic ve středu 10. července zahájila pod výtoňskou částí železničního mostu přes Vltavu. Dala tím podnět k nové vlně debat o budoucnosti mostu nynějšího, historického. Jde o téma, kolem něhož dlouhodobě planou emoce.

Středeční bouřka způsobila uzavření cesty v Libčicích nad Vltavou. Hrozí tam nebezpečí pádů nalomeného stromu. Foto: Hasiči Libčice nad Vltavou.

Podívejte se: Středeční bouřka uzavřela cestu v Libčicích nad Vltavou

Přívalové deště, které se prohnaly napříč republikou ve středu 10. července, postihly také Libčice nad Vltavou. Tamní hasiči měli plné ruce práce. Z důvodu bezpečnosti zůstala uzavřená jedna z cest. A v pohotovostním zůstává jednotka i nadále. Bouřky mají přijít i následující dny.

Celé náměstí Republiky má být přívětivější zejména pro pěší a cyklisty

Více zeleně, méně aut. Úprava náměstí Republiky vyjde na 100 milionů

Obvodové části plzeňského náměstí Republiky včetně Dřevěné ulice by měly projít velkou úpravou s cílem zlepšit vztah mezi již dokončenou centrální plochou náměstí a okolní zástavbou. Na náměstí by měly přibýt nové předzahrádky, zlepšit by se měla plynulost dopravy a zároveň by se měly zachovat podmínky pro konání tradičních kulturních akcí a trhů. Zastupitelé Plzně v minulých dnech schválili soutěžní podmínky otevřené architektonické soutěže.  

Po otevření obchvatu Svitav je ve městě klid, okrajové ulice dříve plné aut jsou nyní prázdné.

Svitavy dýchají volněji. Obchvat odvedl tisíce aut, Litomyšl trpí dál

/FOTO, VIDEO/ Poloprázdné silnice, cyklisté v klidu a bezpečné přechody. Obchvat Svitav je otevřený zhruba půl roku a život lidí v městských částech Lány a Lačnov se zklidnil. „Můžeme větrat, nepráší se nám pořád do oken,“ shodli se obyvatelé okrajových částí města, kudy ještě loni jezdily tisíce aut denně. To v nedaleké Litomyšli nebo Vysokém Mýtě na obchvat teprve čekají a prožívají opravdové dopravní peklo.

Výjimka pro Moravskou Třebovou

Šoféři zuří kvůli objížďkám u Moravské Třebové. Kunčina doplatila na navigace

Uzavřená silnice I/35 pod Hřebečským tunelem u Moravské Třebové komplikuje řidičům život. Objízdné trasy mají i třicet kilometrů a vedou dokonce přes Lanškroun. Šoféři nešetří ostrými slovy. Vedení Moravské Třebové však vyjednalo výjimku pro místní obyvatele a lidi, kteří ve městě pracují. Ti totiž mohou od úterý po silnici přes Boršov. Peklo prožívají lidé v Kunčině a Pohledech. 

Nově instalovaná dopravní značka upozorňuje v těchto dnech řidiče na zákaz vjezdu na Palackého náměstí ve Slavkově z jihu.

Slavkov omezil vjezd na náměstí. Dodržování zákazu monitorují strážníci

/FOTO, VIDEO/ Nově instalovaná dopravní značka upozorňuje v těchto dnech řidiče na zákaz vjezdu na Palackého náměstí ve Slavkově z jihu. Opatření tedy platí od ulice Boženy Němcové a Československé armády. Změna vyvolala některé kritické ohlasy na sociálních sítích, na dodržování zákazu mají dohlížet městští strážníci.

Řidičský průkaz, ilustrační foto.

Bankovní identita urychlí výměnu řidičáků. V MSK se letos týká 31 tisíc řidičů

Řidičský průkaz platí deset let, proto je snadné zapomenout na jeho propadnutí. Pokuta za jízdu s propadlým řidičským průkazem může činit až 2500 Kč. Propadlá řidičská oprávnění zdaleka nejsou okrajovým problémem – platnost řidičského průkazu totiž letos vyprší 296 tisícům Čechů. V Moravskoslezském kraji se to loni týkalo 23 tisíc řidičů, v letošním roce to je 31 tisíc.

Na Pražském okruhu zažaly o prodlouženém víkendu práce na rekonstrukci úseku mezi dálničními kilometry 13,4 a 16,1, kde bude do července příštího roku vyměněn povrch vozovky v obou směrech.

Stavbu na Pražském okruhu budou řidiči proklínat. Jinak to prý ale nejde

Prozatím bez toho, že by to řidiči bolestně pocítili, začala během prodlouženého víkendu, prvního červencového, rekonstrukce tříkilometrového úseku Pražského okruhu neboli dálnice D0 mezi exitem 16 – Slivenec a Lochkovským tunelem. Zahájeny byly demontáže svodidel, což umožní rozšíření vozovky a převedení provozu v obou směrech do jednoho jízdního pásu, i úprava prostoru pro stavbu; následovat bude vybudování provizorního přejezdu středového dělicího pásu v úseku v okolí dálničního kilometru 16,3.

Náhradní přechod ve Velkomoravské ulici, středa 3. července 16:30

Vysoce rizikové! Kraj nařídil okamžité úpravy ve Velkomoravské

Zvýšit bezpečí chodců na provizorním přechodu na průtahu ve Velkomoravské ulici v Olomouci, a to svedením dopravy do jednoho jízdního pruhu v každém směru. To nyní nařídil krajský úřad, který vyhodnotil nerespektování dopravního značení jako vysoce rizikové.

Dlouhé zdržení čeká řidiče projíždějící Sokolovou ulicí v Brně. Kvůli opravě vozovky a souvisejícím omezením tam kolabuje doprava.

VIDEO: Dopravní kolaps na jihu Brna. Podívejte, jak se řidiči navzájem blokují

Čekání, čekání a čekání. Tak lze popsat čtvrteční odpolední špičku v brněnské Sokolově ulici. Kvůli opravám okružní křižovatky frekventované Sokolovy a Kšírovy ulice tam zkolabovala doprava. Jediný semafor, který tamní dopravu kyvadlově řídí, na nápor aut nestačí, ty se také navzájem blokují. Řidiči tak v kilometrových kolonách tráví desítky minut.

Takto Mikulovští v pondělí vyrazili na protestní jízdu.

Odpor v Mikulově kvůli změnám v dopravě: nejprve protestní jízda, nyní petice

/FOTO, VIDEO/ Už na začátku týdne byli slyšet. Za zvuku klaksonů vyrazilo zhruba sto dvacet aut v pondělí na protestní jízdu Mikulovem. Nyní nespokojení obyvatelé města zveřejnili i petici, v níž vyjadřují nespokojenost se zavedením nových pravidel v organizaci dopravy. Trnem v oku jsou lidem především vybrané ulice od července označené jako Zóna 30, kde platí přednost zprava.

Silničáři opravují dopravní okruh Pelhřimova. Omezení potrvá do konce prázdnin; Zdroj: Se souhlasem ŘSD

Souhrn aktualit z Pelhřimovska: samosběry, omezení dopravy i inspekce v Častrově

/PŘEHLEDNĚ/ Unikly vám některé události uplynulého týdne na Pelhřimovsku? Nevadí, připravili jsme pro vás týdenní souhrn těch nejzajímavějších aktualit. Vracíme se v něm k omezení dopravy v Pelhřimově a Humpolci i dalším dopravním tématům. Věnujeme se také samosběru borůvek či inspekci ve škole v Častrově.

Rekonstrukce ulice Nad Tratí v Havlíčkově Brodě

Další uzavírky v Brodě: řidiči neprojedou ulicemi Nad Tratí a Wolkerova

/VIDEO/ S další porcí uzavírek se musejí smířit řidiči v Havlíčkově Brodě. Konkrétně je to ulice Nad Tratí za Černým mostem. „Důvodem je oprava komunikace,“ informoval řidiče odbor dopravy města Havlíčkův Brod. Podobné opravy probíhají ještě v ulici Wolkerova. V současné době je v Havlíčkově Brodě a jeho nejbližším okolí již téměř desítka objížděk a uzavírek.

Minibus v Pardubickém kraji.

Liberecký kraj inovuje: Chytré minibusy zlepší dopravu v odlehlých oblastech

Liberecký kraj plánuje zavést projekt chytrých minibusů, které budou cestující moci ovládat pomocí aplikace. Tento nový způsob dopravy má přinést komfortnější a rychlejší službu, zejména v oblastech s nízkou frekvencí veřejné dopravy. Projekt připravuje KORID LK, koordinátor dopravy v regionu. Spouštění projektu by mohlo proběhnout už na podzim.

Rekonstrukce PO mezi Lochkovem a Slivencem

Provoz na Pražském okruhu mezi Lochkovem a Slivencem omezí na rok rekonstrukce

V pátek 5. července začne rozsáhlá rekonstrukce téměř tříkilometrového úseku na Pražském okruhu (D0) mezi Lochkovským tunelem a křižovatkou ve Slivenci. Tato stavební akce zahrnuje nejen opravu vozovky, ale také vytvoření přejezdu středního dělícího pásu a prodloužení připojovacího pruhu, což usnadní nájezd vozidel na D0 ve směru od Barrandova. Práce, které jsou naplánovány na dvě stavební sezony, budou provázeny částečným omezením provozu.

Nové vedení dopravy v některých částech Mikulova zvedá ze židle tamní obyvatele.

Odpor v Mikulově. Trnem v oku je přednost zprava v ulicích označených Zóna 30

Mikulované se bouří. Kvůli změnám v organizaci dopravy, které platí od pondělí 1. července. Aktuální parkovací systém totiž rozšiřuje rezidenční zóny a sníženou rychlost a přednost zprava zavádí i v nich. Radnice novinku zdůvodňuje zvýšením bezpečnosti chodců, zklidněním dopravy a omezením hluku. Někteří zastupitelé vyzývají k okamžitému svolání mimořádného zastupitelstva a zrušení nových pravidel. Hovoří o podrazu a vadí jim, že se k chystaným změnám nemohli vyjádřit předem.

Nádražní ulici v Mělníku čeká nákladná rekonstrukce.

Nádražní čeká uzavírka. Kdy se jí bude muset jedenáct tisíc aut denně vyhnout?

/FOTO, VIDEO/ Mělník čekají opravy jedné z hlavních tranzitních tepen. V Nádražní ulici, jejíž uzavření ovlivní provoz nákladní dopravy v širokém okolí, se podle předpokladu Ředitelství silnic a dálnic má začít s opravami ještě letos. Zasáhne omezení letošní vinobraní, kdy do města míří desítky tisíc návštěvníků?

Nový radar v Okružní ulici v Olomouci

Další radar v Olomouci. V Okružní začíná hlídat padesátku. Jste pro?

V Okružní ulici v Olomouci začne od pondělí 1. července naostro fungovat stacionární radar určený k měření okamžité rychlosti projíždějících vozidel. Má zklidnit dopravu a přispět k většímu bezpečí zejména chodců a cyklistů. Další úseky silnic, kde je potřeba přimět řidiče ke zpomalení, si chtějí ohlídat na Šternbersku a Uničovsku.

Ve Vojnicích u Olomouce sobotu ráno začal populární samosběr česneku, 29. června 2024

Davy míří na pole u Olomouce pro česnek. Je krásný a za pár korun

Stovky lidí se tento víkend sjíždějí na pole na okraji Vojnic na Olomoucku, kde v sobotu 29. června začal samosběr česneku. Vloni byl zájem o zeleninu enormní. V okolí obce nedaleko Olomouce kolabovala doprava. To se v sobotu ráno nestalo, zejména díky dobré organizaci a kvalitnímu značení.

Strategie rozvoje dopravy města Hodonína navrhuje výrazné zklidnění Masarykova náměstí, a to v části kolem fary a tržnice. Nejdříve by tady mohla být jednosměrka.

Proměna dopravy v Hodoníně: nové lávky přes Moravu, z Národní třídy pěší zóna

Jak může nově vypadat doprava v Hodoníně, řešilo v týdnu vedení tamní radnice společně s úředníky a obyvateli. Základem se stal dokument s názvem Strategie rozvoje dopravy města. Ve hře jsou změny týkající se parkování, přemostění Staré Moravy, provozu na Národní třídě či zákaz vjezdu před Základní školou Mírové náměstí. Lidé budou moci posílat své připomínky.

Z aktu prvního poklepu na kámen posledního úseku D3.

Od sousedů: Začala stavba posledního úseku D3

V pátek začala stavba posledních dvanácti kilometrů úseku D3 od Kaplice-nádraží do Nažidel. Zaznamenal to i deník OÖN. Silnice má být uvolněna pro dopravu koncem roku 2026. Celková trasa od hranice do Budějovic má být podle ředitele ŘSD Radka Mátla dokončena v září 2027.

Nehoda vlaku a autobusu u slovenských Nových Zámků.

Vlak, který narazil na jihu Slovenska do autobusu, jel po uzavřené koleji

Rychlík na trase z Prahy do Budapešti, který ve čtvrtek narazil do autobusu na železničním přejezdu na jihu Slovenska, jel po koleji, jež byla pro vlakovou dopravu uzavřena. Novinářům to v pátek řekl slovenský ministr dopravy Jozef Ráž. Podle něj je předmětem vyšetřování, jak se na vlak na uzavřené koleji u města Nové Zámky ocitl. Ministr zmínil možné selhání lidského faktoru.

Ed Sheeran potěší své fanoušky v Hradci Králové.

Město se chystá na zvýšenou dopravní zátěž spojenou s koncertem Eda Sheerana

Dva obří koncerty britské hvězdy Eda Sheerana, které se v Parku 360 na hradeckém letišti uskuteční 27. a 28. července, budou velkou zátěží pro dopravu po městě. Magistrát proto společně s dalšími subjekty finalizuje strategii, která by měla tyto dva náročné dny pomoci zvládnout a dopravu zkrotit. Zahrnuje mimo jiné desítky příjezdových i odjezdových koridorů, speciální vlaky z Prahy, Brna a Ostravy, zvláštní linky autobusů hromadné dopravy, sofistikovaná digitální navigace pro návštěvníky či pohotovostní operační dopravní tým. 

Obchvat Opočna z dronu.

Opočno bez kamionů díky druhé části obchvatu. Hotový je o osm měsíců dřív

/FOTO, VIDEO/ Bez těžkých aut, zápachu z nich, hluku a hlavně většího bezpečí si teď mohou užívat obyvatelé zbylé části Opočna, kudy ještě do čtvrtečního rána jezdily kamiony. Dopoledne se otevřela druhá - jižní část obchvatu, která tranzitní dopravu odklonila. A to o osm měsíců dřív, než se původně předpokládalo.